Мал. 1.2.1. Хмарочос-місто X-Seed поряд з Токіо.
1.3 Mega-City Pyramid – тріумф уяви
"Піраміду Мега-Сіті" Mega-City Pyramid (мал. 1.3.1) - пірамідальне місто на 750 тисяч чоловік планує звести коли-небудь в Токійській бухті японська будівельна корпорація Shimizu. За різними даними, висота піраміди повинна скласти приблизно від 700 до 2004 метрів (ще одна назва проекту TRY 2004). Хоча, якщо вірити, реальне все-таки перше число. Так або інакше, Mega-City Pyramid буде в кілька разів вище Великої піраміди в Гізі. Різні значення висоти можуть бути викликані як різними за часом варіантами проекту (складнішими для реалізації і простішими), так і тим фактом, що піраміда-місто повинна підноситися над водою, спираючись на дно 36-ма високими і дуже масивними бетонними колонами. Відповідно повна висота споруди опиниться куди більше тієї, що буде доступна погляду.
Мал. 1.3.1. Восьмишаровий варіант піраміди.
Споруда завдяки розташуванню у затоці може займати велику площу і при цьому не використовувати великої кількості дорогої землі. За проектом, площа основи міста 8 км2 , а взагалі площа міста може сягати 88 км2. Всередині великої піраміди планують розмістити 55 малих пірамідальних конструкцій, кожна висотою 106-110 м. Споруду планується розділити на 8 рівнів по 250 м висотою кожний: на перших чотирьох мають розміститися житлові приміщення та офіси компаній, на інших – дослідницькі лабораторії та розважальні центри. Всередині великої піраміди влаштують 80-поверхові хмарочоси різної форми, кожен з яких буде автономним, використовуючи енергію сонця та вітру. Житлові приміщення у місті мають складати близько 70%. Це 240000 житлових одиниць з розрахунку 17 м2 на людину, всього ж планується поселити 750000 людей. При цьому вартість житла у Mega-City Pyramid за розрахунками буде дорівнювати середній. Також в місті передбачено 800000 робочих місць.
Окремо потрібно сказати про конструктивне рішення Mega-City Pyramid. Конструкція міста нагадує кристалічну гратку (мал. 1.3.2), всередині якої знаходяться гігантські хмарочоси. Вони і сформують величну тривимірну основу, усередині якої навіть зможуть літати вертольоти. Як базові будівельні елементи цього пірамідального каркаса японські інженери запропонували використовувати гігантські труби, виконані на основі надміцного і легкого матеріалу, складеного, у свою чергу, з вуглецевих нанотрубок. Така система повинна амортизувати поштовхи при землетрусі. Також весь каркас розрахований на стійкість до цунамі і ураганів. І хоча окремі стіни будівель можуть бути пошкоджені під час стихійних лих – вся піраміда в цілому збереже стійкість. Нановуглецеві троси каркасу, за думкою японських інженерів, може плести гігантський робот-павук. Для нашого часу ця ідея не видається реальною, але проект розрахований не на найближчий час. Втім, італійський архітектор Данте Біні і його компанія BiniSystems пропонують для висячого міста власну концепцію зведення каркаса, якою передбачається створення тимчасових надувних сфер як зручної опори для вмонтованих гігантських труб. Величезні труби, що з'єднуються в кулястих вузлах, повинні стати вулицями міста. Усередині похилих труб ліфти і ескалатори, а в горизонтальних - бігучі доріжки. Вузли послужать не тільки з'єднанню конструкції в міцну систему, але стануть також пересадочними станціями. Також тут задумана система автоматичних безпілотних капсул-таксі, що пересуваються усередині тих же труб.
Мал. 1.3.2. Зовнішній та внутрішній вигляд міста.
Mega-City Pyramid може стати для японців довгоочікуваним розв’язком проблеми перенаселеності міст завдяки раціональному використанню площі землі та новаторським конструктивним ідеям. Але перед реалізацією проекту стоять багато перепон: конструктивні, економічні і навіть соціальні, адже всередині замкнутого і самодостатнього міста будуть іти зовсім інші, поки невідомі соціальні процеси. Але, незважаючи на це, місто-піраміда має прекрасні шанси стати домом для багатьох людей, подарувавши їм спокій і домашній затишок.
РОЗДІЛ 2. НАВКОЛО СВІТУ – GREEN ENVIRONMENTAL TOWER
Час не стоїть на місці, і все наше життя у безперервному русі. Без руху немає розвитку, а без розвитку немає майбутнього – от за яким принципом живе людина. За цим принципом розвивається і архітектура, втілюючи все нові форми і вплітаючи рух нерозривно у кожну деталь. І от з’являється на світ нове диво – дім, що обертається. Green Environmental Tower – це архітектура життя, рух у майбутнє. Незвичайна споруда, поверхи якої обертаються, дає можливість своїм мешканцям засинати, дивлячись на захід сонця, і просинатися від перших променів його сходу. Хмарочос висотою 310 метрів має від 59 до 68 поверхів і повну функціональність, як і належить будівлі-місту. Обертання поверхів залишає незабутнє враження як у жителів, так і у гостей і туристів (мал. 2.1).
Мал. 2.1. Green Environmental Tower у русі.
Проект башти, що обертається, завдяки своїй продуманості скоро буде втілений у життя. Родзинка конструкції у швидкості збирання. За допомогою важкої будівельної техніки та безпосередньо на будмайданчику зводять лише центральну частину будівлі зі сходами, ліфтами та центральним технічним обладнанням. Самі поверхи (обертова частина) конструюється та збирається разом з індивідуальним технічним обладнанням на фабриці, потім привозиться на майданчик і встановлюється на своє місце (мал. 2.2). Між поверхами вбудовані 48 вітряних турбін, що повністю забезпечують будівлю екологічно чистою електричною енергією (мал. 2.3). Додатково на даху заплановано сонячні батареї.
Мал. 2.2. Встановлення поверхів до центральної частини.
Поверхи будівлі також розділені функціонально. Більша частина з них відведена під квартири і вміщують в себе по 12 квартир кожний. Частину поверхів займе готель, ще частину – офіси та ресторан. Найвищі поверхи називаються «віллами» і призначені для одного хазяїна кожний.
Мал. 2.3. Повітряні турбіни між поверхами.
Надзвичайна оригінальність проекту і разом з тим продуманість кожної деталі надають можливість будівлі після закінчення стати одним із сучасних див світу.
РОЗДІЛ 3. КИТАЙСЬКЕ МАЙБУТНЄ РАЗОМ З BIONIC TOWER
Чим більше розростаються сірі мегаполіси, чим більше людей приходиться на квадратний метр урбанізованої площі, тим яскравіше у архітекторів розвивається ідея злиття середовища існування людини з природою. Набирають все більшу популярність ідеї біоніки, витончені форми творінь якої нагадують про живих істот, з якими ми жили поряд багато тисяч років. Біоніка в архітектурі набуває особливого значення, рятуючи людей від урбаністичної задухи сірих міст, допомагаючи їм з’єднатися з природою. До таких «природних» проектів належить біонічне висотне місто Bionic Tower, запроектоване Х. Піозом та М. Сервера і вибране для реалізації Китаєм. На створення цієї незвичної споруди архітекторів надихнув кіпаріс – дерево, коренева система якого витримує без руйнування великі навантаження. Природні форми використані і у дизайні будівлі, і у конструктивному рішенні.
Мал. 3.1. Зовнішній вигляд міста.
Місто планується розмістити у Шанхаї на штучному острові посеред штучного озера, що має повністю гасити підземні поштовхи. Особливістю висотного міста є його пальовий фундамент, що імітує кореневу систему дерева. Він не заглиблюється в землі, а наче розростається в сторони по мірі зведення нових поверхів (мал. 3.2). Така система повинна бути більш стійкою до землетрусів. Саме місто всередині має складну асиметричну будову. Висота споруди планується 1228 м. Всього в місті буде 12 вертикальних кварталів в середньому 80 м висотою, між якими розташовуються несучі перекриття. Будинки в кварталах будуть двох типів – зовнішні та внутрішні, різної висотності, оточені вертикальними садами. Між блоками знаходиться велика кількість водойм, що за ідеєю має зупинити вогонь у випадку пожежі. До того ж конструкцією передбачене перенесення навантаження на інші блоки та перекриття у випадку сильної пожежі, вибуху або терористичної атаки. Споруда має бути покрита зовні повітропроникним екологічним матеріалом, що забезпечить оптимальну природну вентиляцію та освітлення, при цьому захищаючи місто від ураганного вітру. Загальна площа міста повинна бути близько 2 млн. м2. Місто розраховано на 100 тисяч жителів, для яких створене комфортне середовище проживання. Окрім житла, невелику частину площі віддадуть під готелі та органи управління. До речі, перші жителі можуть заселяти місто під час будівництва, коли нижні квартали вже побудовані.
Мал. 3.2. «Коренева» система фундаменту споруди.
Проект Bionic Tower є надзвичайно прогресивним і при цьому задовольняється вже існуючими будівельними матеріалами, має ще багато козирів в рукаві. Розв’язуючи проблему перенаселення, цей перспективний проект, вірогідно, скоро буде втілений у життя.
РОЗДІЛ 4. ЗЕЛЕНИЙ ЛОНДОН З MILE-HIGH ECO TOWER