30. Ткач Д. Сучасна Угорщина в контексті суспільних трансформацій6 Монографія / Дмитро Іванович Ткач – К. : МАУП, 2004. – 480 с.
31. Ткаченко Л. О. Динаміка етнічного складу населення Закарпаття (За матеріалами переписів населення) / // Народна творчість та етнографія. - №4. – 1974. – С. 27.
32. Товт М. Міжнародно-правовий захист національних меншин (тенденції сучасного розвитку) / Михайло Михайлович Товт. – Ужгород : ІВА, 2002. – 160 с.
Статут товариства угорської культури Закарпаття /ТУКЗ-КМКС/
1. ВСТУП
Товариство угорської культури Закарпаття – національно-громадська організація з метою захисту культурних, політичних та соціальних інтересів угорців, що проживають на Закарпатті.
Метою ТУКЗ є збереження та плекання національної культури, національних традицій, рідної мови угорців Закарпаття, сприяння рідномовній освіті, забезпечення їх колективних прав, формування національної свідомості.
Товариство проводить свою діяльність на основі Конституції України, діючого законодавства у відповідності з Законом про національні меншини України та з Законом України про об’єднання громадян, а також Статутом і програмою.
Товариство сприяє збереженню миру, здійсненню рішень Уряду України, спрямованих на міжнародне співробітництво і вдосконалення міжнаціональних відносин. Діяльність Товариства базується на принципах самодіяльності, відкритості, демократизму.
Товариство проголошує: угорська меншина, що проживає на території Закарпатської області, є складною частиною угорської нації. Виходячи з цього, Товариство добивається налагодження і розвитку взаємних зв’язків з іншими частинами угорської нації, співпрацює з Всесвітньою Спілкою угорців, з іншими угорськими громадськими і культурними організаціями, а також рухами, в т.ч. закордонними. Формує право на членство в міжнародних громадських об’єднаннях та на укладання угод з ними. Усвідомлюючи важливу роль церкви у збереженні нації, співпрацює з ними.
Товариство проголошує: добрі відносини між народами, повинні бути двосторонніми, взаємними. Товариство сприяє збереженню та поглибленню національної самосвідомості.
Товариство надає допомогу в діяльності угорським товариствам, може вступати з ним в спілки. Співпрацює з іншими самодіяльними організаціями, прогресивними громадськими організаціями, а також рухами.
Товариство відмежовується від всілякого прояву націоналізму та шовінізму, виключає зі своїх рядів тих, хто поширюють такі погляди.
ІІ. ЗАВДАННЯ ТА МЕТА ТОВАРИСТВА
Мета Товариства є:
1. Сприяння реалізації особистих і колективних прав угорців Закарпаття. У зв’язку з цим виробляє і вносить пропозиції до державних органів.
Завдання Товариства:
2. Розгляд проектів законів та розпоряджень, що торкаються національних питань, а також участь у їх виробленні, в межах гарантованих законом прав.
3. Забезпечення, згідно з Законом України про національні меншини, національно-культурної автономії для угорського населення області.
4. Сприяння утворенню угорського національного самоврядування в місцях компактного проживання угорців.
5. Участь у політичному житті нашого краю і держави. Висування кандидатів у депутати, ведення виборчої кампанії, делегування радників в державні органи та в органи самоврядування згідно законодавству України.
6. Турбота про поширення, та вживання угорської мови у всіх сферах суспільного життя.
7.Сприяння збереженню культурних цінностей, відродженню традицій, піклування про відзначення національних свят, національних історичних ювілеїв. 8.Товариство для вирішення своїх завдань користується засобами масової інформації, видавництвами, має право на власну видавничу діяльність.
9. З метою досягнення спільних цілей співробітничає з іншими організаціями, церквами, бере участь у спілках.
10. Сприяє самоорганізації угорського населення Закарпаття, створенню угорських професійних організацій.
11. З метою забезпечення матеріальних умов функціонування, Товариство веде господарську і торгівельну діяльність, згідно норм чинного законодавства.
12. З метою розширення культурних зв'язків здійснює міжнародні перевозки автомобільним транспортом членів Товариства угорської культури Закарпаття та їх дітей шкільного та дошкільного віку.
ІІІ.ПОРЯДОК ПРИЙОМУ В ТОВАРИСТВОПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ЧЛЕНІВ ТОВАРИСТВА
1. Членом Товариства може бути кожна особа, яка досягла 14-річного віку, і яка визнає Статут Товариства, незалежно від національності та громадянства.
2. Видатні особи можуть бути обрані почесними членами.
3.Обов’язки членів Товариства:
а) брати участь у здійсненні визначених цілей та завдань;
б) регулярно сплачувати членські внески.
4. Член Товариства має право:
а) з 14-го віку обирати, а з 18-річного віку бути обраним до керівних органів Товариства;
б) звертатися зі своїми заявами, пропозиціями і скаргами в будь-який орган Товариства;
в) висловлювати свою думку на будь-якому форумі Товариства.
5. Прийняття у члени Товариства здійснюється на підставі індивідуальної письмової заяви. Питання про прийняття в члени вирішується Правлінням первинної організації.
6. Членство припиняється шляхом виходу, зняттям з обліку і виключення. Право виключення членів мають лише загальні збори даної організації. Зняттям з обліку повинен підлягати той член, який без причин не сплатив річний членський внесок або ж помер. Вихід із Товариства відбувається шляхом подання письмової заяви. У випадку виходу посадових осіб, останні зобов’язані передати свої справи відповідній особі або органу.
7. Товариство може бути членом інших організацій, створювати з ними спілки. Однак, будь-яке спільне рішення вступає в силу лише після його затвердження відповідним органом Товариства.
IV. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ТОВАРИСТВАКЕРІВНІ ТА КОНТРОЛЮЮЧІ ОРГАНИ
1. Структура Товариства
1. Організаційна будова Товариства: первинні осередки, окружні організації, обласна організація. Організаційні одиниці нижчих ланок, в межах своєї сфери діяльності мають автономні права.
2. Органи Товариства, які мають право приймати рішення: загальні збори, Правління, Президія.
Контролюючі органи Товариства: ревізійна комісія, комісія по етиці.
Виконавчий орган Товариства: секретаріат.
Строк повноважень органів - три роки.
2. Загальні збори
1. Найвищим органом Товариства є загальні збори, які скликаються не менше одного разу в рік.
2. Розподіл мандатів здійснюється на підставі дійсної кількості членів по первинним організаціям рішенням Правління Товариства.
3. Делегати обираються первинними організаціями відповідно квот, встановлених правлінням Товариства.
4. Загальні збори обирають голову Товариства, заступників голови, ревізійну комісію, комісію по етиці, Правління, додаткових членів Правління; визначають кількісний склад керівних органів. Розпускають обрані ними органи.
5. Заслуховують звітну доповідь голови, ревізійної комісії, комісії по етиці, оцінюють їх діяльність /задовільно чи незадовільно/. У випадку незадовільної оцінки призначають позачергові вибори.
6. Визначають основні напрямки роботи Товариства, затверджують бюджет, місце організаційних підрозділів у структурі Товариства.
7. Загальні збори затверджують, або вносять зміни в Статут, положення, програми та інші документи Товариства.
Пропозиції Органів ТУКЗ або органів організаційних одиниць, щодо змін у Статуті потрібно надіслати до початку загальних зборів на ім`я первинних організацій, президій ТУКЗ та комісії по етиці.
Комісія по етиці, а також президія ТУКЗ на протязі одного місяця переглянуть цю пропозицію і надішлють свої письмові повідомлення до тієї організації, що висунула цю пропозицію. Президія може розглядати виключно тільки можливі зіткнення цієї пропозиції з законом та Статутом ТУКЗ; а комісія по етиці може розглядати тільки виключно можливі етичні взаємовідношення в цій пропозиції.
Свою пропозицію організація-ініціатор подає в письмовому вигляді до загальних зборів ТУКЗ, додаючи до неї думку Правління та комісії по етиці.
3. Ревізійна комісія
1. Ревізійна комісія – це незалежний орган Товариства. Має право проводити перевірки та вносити пропозиції.
2. Голова ревізійної комісії вибирається загальними зборами за пропозицією членів комісії. Члени ревізійної комісії делегуються окружними організаціями.
3. Ревізійна комісія контролює господарсько-фінансову діяльність Товариства. Про свою роботу ревізійна комісія постійно інформує керівні органи та членів Товариства.
4. Комісія по етиці
1. Комісія по етиці – це незалежний орган Товариства. Має право проводити перевірки і вносити пропозиції.
2. Голову комісії по етиці обирають загальні збори за пропозицією членів комісії. Члени комісії по етиці делегуються окружними організаціями.
3. Комісія по етиці контролює дотримання Статуту Товариства. Свою діяльність вона здійснює на основі окремого Положення, яке приймається загальними зборами.
5. Правління
1. Правління є головним органом Товариства, що приймає рішення в період між загальними зборами. Правління керує роботою Товариства у відповідності з рішенням загальних зборів. Воно засідає один раз у квартал. Члени Правління автоматично є делегатами загальних зборів.
2. Правління готує і скликає загальні збори, призначає дату їх проведення. Приймає рішення про порядок денний. Уповноважує посадові особи Товариства та членів Товариства на здійснення визначеної діяльності. Затверджує запропоновані Президією платні посади та осіб, що їх займають. Визначає кошторис органів Товариства.
3. Правління обирає секретарів чи посадових осіб рівня секретарів, консультантів-радників Товариства, почесних членів. У випадку тривалої неможливості виконаних обов’язків заступниками голови Товариства, Правління може обирати тимчасово повірених заступників.