Смекни!
smekni.com

Предмет соціологічного знання (стр. 4 из 7)

Отже, засновники соціології сходилися в тому, що її предмет - суспільство як цілісна реальність, але розрізнялися в розумінні структури суспільства і його динаміки, особливо - його перспектив. В основі цих відмінностей лежали різні соціально-філософські підходи і ціннісно-політичні орієнтації. Емпіричні ж дані існували незалежно від соціологічної теорії. Правда, Конт обгрунтував застосовність в соціології загальнонаукових методів отримання емпіричних даних: спостереження, експерименту, порівняльно-історичного методу, але використовував лише наявні дані для ілюстрації своїх положень. Спенсер широко спирався на дані природознавства для соціологічних виводів, що отримуються методом логічної індукції. Досліди отримання емпіричних даних на основі соціологічної теорії зустрічаються у Маркса. Але в цілому класики ранньої теоретичної соціології не усвідомлювали це завдання як фундаментальне. Предмет соціології ще не мав адекватних методів емпіричного дослідження.


2.2 Предмет соціології в єдності з методологією

Другий етап розвитку соціології якраз і утворює рання теоретико-методологическая класика (від 80-х років XIX ст до першої світової війни). Його характеризує розробка методології соціологічних досліджень, тобто усвідомлення підходів до їх об'єкту і способів отримання емпіричних даних про нього, взаємне співвідношення теоретичною і методологічною компонент соціологічного знання, включаючи емпіричну його складову.

Важливий крок в цьому напрямі зробив один з родоначальників німецької професійної соціології Фердинанд Тьонніс (1855-1936). На різних етапах своєї наукової діяльності він займався аналізом соціальної статистики, провів обширні емпіричні дослідження умов життя низів м. Гамбурга, стану злочинності, тенденцій в області самогубств. В рамках своєї концепції соціології він, разом з теоретичною і прикладною соціологією, виділив емпіричну соціологію як описову дисципліну. Вона спирається на індуктивний метод і використовує поняття теоретичної соціології як спільні установки[19,80].

На думку Тьоніса, суспільство, соціальна дійсність, є з'являються продуктом людської волі. Предметом соціології, на його думку, і є з'являється людська воля як основний чинникв структурі соціуму. За головноюконцепцією Тьоніса суспільствомаєв собі різні стосунки і об’єднаннялюдей і є з'являється таким чином продуктом людської волі. Індивідуальні вирази волі об'єднуються в колективну волю і тим самим в соціальну структуру. Тьоніс розрізняє «волю» двох типів: а) природну — основа «гемейншафта» (спільноти) і б) раціональну — основа«гезельшафта» (суспільства). Перша характеризуєтрадиційне суспільство, а друга — індустріальне. Такі суспільствавідрізняються одне від одного на основі домінуючих в них норм.

Гемейншафт характеризує традиційне суспільство, яке грунтується на тісних сімейнихвідношеннях, на нормах любові, взаєморозуміннях і захисту.Соціальні зв'язки базуються на спорідненості. Таку організацію сумісногожиття можна назвати«природним» суспільством, що базується на «природній волі»[7,84].

Гезельшафт представленийв сучасному індустріальномусуспільстві, яке базується на економічних, безособових і штучних стосунках, на нормах економічної цінності, праці, а також на зв'язках, які відносяться до суспільногокласу і економічних угод. Це можна назватиділовою організацією, в якій переважає «раціональна воля».

Отже, за Тьонісом, предмет соціології утворюють всі види соціальності, спільності і суспільство; їх основу складають взаємодії людей, рухомих волею.

Вирішальне просування по шляху поєднання теоретичного і емпірико-методологічного компонентів соціологічного знання здійснив засновник французької соціологічної школи Еміль Дюркгейм (1858-1917).

До ключовихпонять Дюркгейма відноситься поняття соціального факту. Під цим розуміється, наприклад, приналежність людей до різнихгруп, релігійних об'єднань і політичнихпартій; у цих групах людина знаходитьсвою соціальну реальність. Психічні факти єу власній свідомості індивіда, але соціальніфакти відносяться до соціальної дійсності. На думку Дюркгейма, саме ці соціальні факти складають основний предмет дослідження соціології. Пізніше він назвавїх «інститутами» [11,83].

За Дюркгеймомбудь-який соціальний інститут, наприклад сім'ю, шлюбабо який-небудь звичай, можна розглядуватинауково. Їх можна вивчати, описувати і порівнювати, оперуючи різними даними. Вивчення таких даних є з'являється науковим тількитоді, коли їх (дані) можна упорядкувати за певною системою понять, виведеною зістотнихознак даних інститутів. Наприклад, дія, що спричиняє за собою покарання, є з'являється злочином. Злочин як соціальний інститут вивчається виходячи з його суспільноговитокуі значущих зв'язків. Другий приклад: у суспільствієспільності, засновані на кровному родстві. Кожну таку спільність Дюркгейм відносить до категоріального поняття «сім'я».

ЗаголовнимприпущеннямДюркгейма, колективнасвідомість, «розчинена» в суспільстві, має самостійне існування. Соціальна сила грунтується на «колективному мисленні». Колективне, або спільне, свідомість означає сукупність тих вірувань і відчуттів, які розділяються середнімичленами системи. Норми, що існуютьв спільності, засвоєні і усвідомлені, результатом чого являєтсяуніфікація соціальної поведінки[2,115].

Колективність виражаєнормативний характерсуспільства. Згідно Дюркгейму, всі аспекти соціальної структури, зокрема інститути, базуютьсяна нормативній системі суспільства. Отже, норми є, на його думку, ядром соціальної дійсності.

Цікавий погляд Дюркгейма на розподіл праці в суспільстві. За початковийпункт Дюркгейм вважає тут чисельність і щільність населення. Одночасно він відзначає відмінність в соціальній солідарності. При незначному розподілі праці спостерігається механічна солиідарність, а при сильно диференційованому розділупраці — органічна солідарність, тобто кожен залежить від кожного більшою мірою, будучизацікавлений в результатах праці іншого.

Цікаві зауваження Дюркгейма по приводу деяких приватних явищ і феноменів, наприклад, такого, як самогубство. За його спостереженнями, самогубствазустрічаються частіше серед тих груп, де соціальна згуртованість слабкіша, ніж серед груп зтіснішими соціальними зв'язками. При цьому важливуроль грає сімейнийі релігійний статус.

Таким чином, для Дюркгейма предмет соціології є суспільство як об'єктивна сукупність інститутів, що визначають тип солідарності, вивчати який слід на основі соціальних фактів, що виявляються за допомогою об'єктивних методів. Об'єктивний метод в соціології передбачає існування соціальних фактів як способів дій, поширених у всьому суспільстві і примусових по відношенню до індивіда; їх можна виявити, спираючись на теоретично обгрунтовані способи отримання емпіричних даних. Дослідження Дюркгеймом типів і причин самогубства стало зразком теоретично орієнтованого емпіричного дослідження.

У творчості німецького соціолога Макса Вебера (1864-1920) проблеми методології придбали, по суті, значення для розуміння предмету соціології. За Вебером, головне завдання соціології полягає в тому, щоб зрозуміти внутрішні сенси своїх об'єктів (будь то суспільство, організація або індивід), їх значення для людей; це має бути не позитивістсько-описова, а розуміюча соціологія.

Вебер намагавсярозробити об'єктивну і вільнувід цінностей соціологію, для чого детально і детально розглядувавв своїй основній праці ціннісні системи і їх розвиток[2,150].

На думку Вебера, найосновнішимпоняттям соціології є з'являється поняття соціальної дії. Це така дія, яка співвідноситься зповедінкоюнавколишніхлюдей і враховує їх поведінку. Вебер підкреслює, що тількиусвідомлення свідомості чужої дії допомагає нам зрозуміти її. Змістдії диктується її сенсом. З погляду наукової соціології, сенсдії повинен розумітися дослідником, а не досліджуваним. Мовайде про методику «розуміння».

Згідно згідно з Вебера, соціологія представляєсобойнауку, головнимоб'єктом якої є з'являється соціальнадія, її «хід» і її наслідки. Він підкреслював, що соціологія розробляє типізацію дій і подій, а також їх спільнізакономірності. Ідеальні типи, якими оперуєсоціологія, допомагають визначити і впорядкуватипричини дії.

Соціальна поведінка є: а) уніфікована поведінка, б) поведінка, детермінована навколишнімилюдьми[5,14].

Соціальне відношення— широкий і багатозначнийтермін. Соціальними стосунками є з'являються, наприклад, любові дружба. З іншого боку, економічнийобмін, конкуренція і конфлікт також базуються на соціальному відношенні. По Веберу, соціальне відношеннялежить і в основі влади, — це ієрархічне соціальне відношення, а не властивість суб'єкта або суб'єктів.

Аналізуючи розвиток капіталізму, Вебер прийшовдо висновку, що на економічну ситуацію роблять вплив релігійні цінності, в особливості протестантизм, і найбільшою мірою напрямкальвінізму. Адже в світі цінностейпротестантизму домінують працьовитість, економічна діяльність, то ж в практиці капіталізму як соціально-економічноїформації. Ця теорія протилежна теорії Маркса, згідно якоїпродуктивні сили і виробничі стосунки визначають все, навіть релігію.

Вебер висловив також деякі оцінки такомуявищу, як бюрократизація суспільства. На його думку, вона є з'являється результатом раціоналізації соціальної діяльності.