Смекни!
smekni.com

Поняття руху населення (стр. 2 из 4)

Соціальний рух населення виявляється в змінах різних соціальних структур: освітньої, професійної, національної і ін. В процесі відтворювання населення відбувається не тільки заміщення поколінь, але і формування його нової соціально-демографічної структури. Так, кожне покоління людей відрізняється рівнем освіти і культури, професійно-кваліфікаційною структурою, половвікові складом і іншими характеристиками.

Відзначені три види руху знаходяться у взаємозв'язку і взаємозалежності і в сукупності визначають чисельність і склад населення району, регіону, країни.

В природному русі населення виділяють типи його відтворювання, серед яких більшою мірою вивчені два - традиційний (екстенсивний) і сучасний (інтенсивний).

Для традиційного типу відтворювання, що переважало на ранніх стадіях розвитку людського суспільства, були характерні висока смертність через низький рівень медицини, епідемій, голоду і висока народжуваність, яка за релігійних і медичних умов не регулювалася в суспільстві в цілому і в сім'ї. Високий рівень смертності нейтралізував високий рівень народжуваності, внаслідок чого загальні темпи зростання населення були невеликі, переважала молода частина населення при низькій питомій вазі людей старших віків і немолодих.

Сучасний тип відтворювання населення обумовлений: підвищенням рівня життя людей; досягненнями медицини і охорони здоров'я; науково-технічним прогресом і пов'язаним з ним зростанням продуктивності праці; емансипацією жінок і залученням їх в суспільне виробництво, слідством чого стало падіння народжуваності; збільшенням середньої тривалості життя за рахунок профілактики раніше згубних для людей захворювань, зниження дитячої смертності. При даному типі відтворювання загальне зростання чисельності населення відбувається не стільки за рахунок високих темпів народжуваності (темпи тут якраз помірні), скільки за рахунок зниження рівня смертності. В сучасних умовах зростає частка немолодого населення, росте середня тривалість життя.

Основним джерелом поповнення економічно активне населення є молодь, що вступає в працездатний вік. Чисельність цієї категорії населення залежить від режиму його відтворювання, від рівня брачності і народжуваності в країні, а також від величини дитячої смертності. При розширеному відтворюванні населення і підвищенні рівня народжуваності ростиме число вступаючих в працездатний вік. Але слід мати на увазі, що кожний стрибок народжуваності відобразиться на чисельності ресурсів для праці лише через 15 років.

Ресурси для праці залежать також від стану здоров'я населення, рівня інвалідності в працездатному віці і рівня смертності. Зміна структури населення у бік дорослішання, тобто збільшення середнього віку людей, може привести до підвищення темпу виходу людей за межі працездатного віку і скорочення ресурсів для праці.

3. Міграція населення

Чисельність і склад населення міняються не тільки унаслідок природних процесів народжуваності і смертності, але також в силу - механічного прибуття і вибуття населення шляхом переміщення його через межі адміністративно-територіальних утворень або держав з метою зміни місця проживання або місця роботи. Подібний рух населення викликається різними економічними, політичними, релігійними, побутовими і іншими причинами і пов'язане з серйозними змінами в положенні людей, їх статусі, перспективах життя.

За рахунок міграції люди вирішують свої проблеми пристрою життя, місця мешкання і роботи, реалізовуючи важливе право людини демократичного суспільства, відповідне загальновизнаним нормам міжнародного права і Конституції Російської Федерації на вільне пересування по території країни, вільний виїзд за її межі і безперешкодне повернення, вільний вибір місця проживання.

Міграційні процеси багатоманітні, тому для їх вивчення і управління ними вони класифікуються залежно від різних ознак:

по відношенню до території своєї країни розрізняють міграцію внутрішню і зовнішню;

по ступеню добровільності міграцію підрозділяють на добровільну і вимушену;

по характеру міграція може бути поворотною і безповоротною;

по періодичності переміщення міграція буває періодичною (епізодичної), сезонною, маятниковою;

з погляду дотримання норм чинного законодавства міграція населення може бути законною і незаконною.

із причин виникнення виділяють міграцію трудову.

Міграційні процеси, які відбуваються усередині країни, утворюють внутрішню міграцію. Міграція людей усередині Росії - країни, володіючою величезною територією, здійснюється між регіонами, містами, районами і пов'язана з освоєнням нових територій, з переміщенням населення з трудонадлишкових районів в трудодефіцитні і з іншими причинами.

Після розпаду СРСР внутрішня міграція в Росії змінила характер і спрямованість. Якщо раніше люди їхали на Північ і до Сибіру на заробітчанство, крім того державою проводилося масове переселення людей на освоєння Сибіру, Дальнього Сходу і районів Крайньої Півночі, то тепер через скорочення фінансування ряду державних програм, погіршення умов мешкання в далеких від центру районах потоки людей рушили у зворотний бік - в обжиті райони країни, з місць з важкими природно-природними умовами в місця з більш сприятливими умовами життя.

До внутрішньої міграції відноситься і переміщення людей в межах регіону (республіки, краї, області).

Міграційні потоки між державами утворюють зовнішню, або міждержавну міграцію.

Зовнішня міграція, пов'язана із зміною постійного місця проживання, складається з двох потоків: еміграції - виїзду з країни і імміграції - в'їзду в країну і, відповідно, люди, що покидають країну, називаються емігрантами, а ті, хто в'їжджає в країну для мешкання в ній, - іммігрантами.

Добровільна міграція населення - це переміщення людей з однієї території в іншу за власною ініціативою і бажанню, яке може бути обумовлений різними причинами: демографічними (переїзд, пов'язаний зі вступом до браку, з'їзд з дітьми або батьками і ін); економічними (більш відповідні житлові і соціально-побутові умови, більший розмір оплати праці, можливість займатися улюбленою справою і ін); медичними (більш сприятливі кліматичні умови мешкання, наявність цілющих природних чинників, необхідних для підтримки-здоров'я і ін), етнічними (переїзд в місцевість, населену людьми рідної національності, народності, етносу) причинами іншого характеру.

Вимушена міграція населення обумовлена причинами, не залежними від мігрантів. Серед них: державне переселення (відселення), пов'язане із створенням штучних водосховищ, розробкою корисних копалин, крупним промисловим будівництвом, організацією заповідників і др.; військові дії, політичні і етнічні конфлікти; стихійні біди, екологічні катастрофи, аварії і інші подібні потрясіння, що вимушують людей переїздити з обжитих районів подалі від біди.

Серед вимушених мігрантів розрізняють вимушених переселенців і біженців.

Вимушений переселенець - це громадянин своєї країни, що покинув місце постійного проживання унаслідок зроблених відносно нього або членів його сім'ї насильства, переслідування або наявності реальної небезпеки піддатися цьому по ознаках національної приналежності, віросповідання, мови, політичних переконань і інших дискримінаційних дій. Статус вимушених переселенців визначений Федеральним законом "Про внесення змін і доповнень в Закон Російської Федерації про вимушених переселенців", в якому встановлені правові, економічні і соціальні гарантії захисту їх прав і інтересів на території Російської Федерації.

Біженець - ця особа, прибула на територію держави унаслідок зроблених відносно нього або членів його сім'ї насильства, переслідування або наявності реальної небезпеки піддатися цьому по ознаках національної приналежності, віросповідання, мови, політичних переконань і інших дискримінаційних дій, і не має громадянства тієї країни, в яку прибув. Правове положення біженців в нашій країні визначено Законом Російської Федерації "Про біженців".

Великі потоки таких мігрантів виникли в Росії унаслідок розпаду СРСР, через міжнаціональну ворожнечу, військові дії, нестабільність і напруженість соціально-економічної і політичної обстановки, що посилилася, погіршення рівня життя в окремих регіонах і в колишніх союзних республіках. При цьому, починаючи з 1992 р., число прибулих до Росії у декілька разів перевищувало і перевищує число вибулих з неї. Пік міграції був в 1994 р., коли до Росії прибуло 1147 тис. чіл., а вибуло 337 тис. чіл., причому в основному міграція йшла між Росією і країнами СНГ, Латвією, Литвою і Естонією.

Поворотна міграція - це такий процес, коли людина однократно або періодично міняє місце проживання на деякий час, припускаючи повернутися потім до первинного місця проживання. В такому положенні можуть бути люди, що виїжджають в інші райони країни або за рубіж на навчання або на роботу за контрактом на тривалий час. До поворотних мігрантів відносяться люди з подвійним громадянством, що не суперечить російському законодавству. Вказані причини утворюють періодичну (епізодичну) поворотну міграцію.

Поворотна міграція може бути також сезонною і маятниковою. Сезонна міграція викликається сезонною потребою в працівниках (наприклад, на сільськогосподарські роботи) і пов'язана з переміщеннями людей з трудонадлишкових районів в трудодефіцитні.

Маятникова міграція характерна для мегаполісів, інших крупних міст і є щоденним або з іншою періодичністю переміщення людей, як правило, з передмість і районів, в яких люди проживають, на навчання або роботу в місто.

Безповоротна міграція - це виїзд на постійне місце проживання в інший район або іншу країну без наміру повернутися назад.

Серйозною проблемою для Росії, та і не тільки для неї, стала незаконна міграція населення, тобто та міграція, яка на відміну від законної здійснена з порушенням законодавства, регулюючого в'їзд і виїзд людей з країни в країну. За офіційними даними в Росії знаходиться близько 1,5 млн. нелегальних іммігрантів, по неофіційних - близько 10 млн. чіл. Небезпека викликає положення, коли баланс між числом корінного населення і нелегальними мігрантами складається не на користь першого.