Смекни!
smekni.com

Структура и функции семьи (стр. 8 из 13)

Ця подвійність впливу професійної зайнятості жінок безпосередньо переноситься і на процес виховання. Однак позитивні і негативні моменти даного впливу залежать як від морально-психологічного клімату в сім’ї, так і від особистості матері, рівня її освіченості, загальної культури, авторитету в дитини. Отже, є сім’ї і професії, де зазначене вплив є позитивним, але чимало і таких (мова йде про малокваліфіковану працю), де професійна робота матері приносить більше шкоди, чим користі[3] .

Величезна роль жінки як організатора сім’ї, як охоронниці сімейного вогнища в найкращому змісті цього слова. «Не слід забувати тієї обставини,— відзначає В.А. Сысенко,— що юнаки і дівчини успадковують від батьків не тільки темперамент, характер, але також стиль поводження, спілкування, форми відповідних реакцій. Тут діють закони соціального спадкування»[4] .

Уміння будувати сім’ю — особливий дарунок жінки. В даний час, як показують дослідження, ніколи не свариться приблизно тільки чверть сімей[5] . Але порівняно широка поширеність сварок і конфліктів говорить про тім, як велико для функціонування сім’ї уміння не загострювати, а переборювати сварки, тобто творити, формувати культуру подружніх взаємин, яку треба цілеспрямовано виховувати й у сім’ї, і в школі. Культурою же визначається і відношення чоловіків до самого виховання дітей, зокрема розуміння змісту і значення морального виховання у формуванні особистості.

В даний час для того, щоб забезпечити раціональне сполучення ролей матері, робітниці, господарки, у країні здійснений ряд мір, спрямованих на полегшення положення жінок, що сполучають професійну працю і материнство, на допомогу у вихованні дітей і виконанні батьківських обов'язків, посилення психологічної і педагогічної допомоги. Це привело до деяких позитивних зрушень. Однак дотепер не вирішене питання про неповний робочий день для чи матерів про скорочений робочий тиждень, слабко розвита допомога вдома. Усе ще дебатується можливість оплачуваної відпустки жінкам-матерям по відходу за дитиною до досягнення їм двох-трьох років, а також число оплачуваних днів при хворобі дитини. Дотепер цілком не задоволена потреба населення в дитячих дошкільних установах. Разом з тим як світовий, так і вітчизняний досвід переконує, що ріст добробуту не веде до автоматичного росту ефективності сімейного виховання. Більш того, що покращилися матеріальні можливості сім’ї нерідко використовуються, і особливо матір'ю, на шкоду моральному розвитку дітей, підсилюючи в них утриманські настрої, формуючи зневагу до праці — головній сфері зв'язку людини із суспільством, а отже, і головному джерелу трудової моралі, що визначає весь спосіб життя людини. Інакше кажучи, і матері повинні одержувати підготовку до самостійному життю.

Мова йде про те, щоб перетворити сім’ю з об'єкта постійної турботи тільки однієї жінки в тісний союз людей, кожний з який вносить свою лепту в будівництво сімейного вогнища.

Розділ 3. Криза сучасної сім’ї.

Сім’я, як і всі суспільні встановлення, протягом своєї історії випробувала ряд зміні. Її розвиток не зупинився і на сучасних її формах. Вдумливе вивчення ряду явищ показує, що в даний час сім’я як соціально-правова організація визначеного виду переживає гострий перелом; старі і почасти сучасні її форми помалу зникають і поступаються місцем іншим формам, відомим поки лише загалом. Коротко говорячи, сучасна сім’я змінюється і переходить у наші дні до нової, прийдешньої сім’ї.

Звичайно, цей процес зміни її складається в зв'язку зі зміною всього іншого громадського життя. У міру того як змінюються основи сучасного суспільства, змінюється і сім’я.

Але чи не так це? Чи не є сказана проста омана? Мені здається, що немає: у сучасній сім’ї, дійсно, відбувається якийсь перелом, що грозить змести се основні риси. Коротко вказати доводи, що говорять за це, — така задача нижченаведених рядків.

Сучасна сім’я являє собою союз, по-перше, чоловіка і дружини, потім батьків і дітей і, по-третє, більш широко, союз родичів і свойственников.

Підставою союзу чоловіків є шлюб, визнаний державою, що укладається у визначеній юридичній формі і манливий за собою визначені юридичні наслідки — особисті і майнові.

Церква визначає шлюб як таїнство, за допомогою якого дві істоти зливаються в "едину плоть", у союз, на зразок союзу Христа з Церквою. Юристи, випливаючи визначенню Модестина, розуміють під шлюбом стан повної життєвої спільності між чоловіками, довічний зв'язок, заснований на божеському і людському праві. Переводячи ці юридичні положення на більш просту мову, можна сказати, що в принципі сучасний шлюб означав повне злиття двох істот, довічний хід їх по дорозі життя і спільне здійснення поставлених собі задач. Цей зв'язок був дотепер досить міцної і для величезної більшості — довічної. Дві істоти, дійсно, перетворювалися в "плоть едину" і разом з дітьми представляли свого роду "держава в державі".

Будучи таким самостійним осередком, сучасна сім’я і крім шлюбу як полового союзу була об'єднана і скріплена поруч інших зв'язків. Як союз батьків і дітей вона була свого роду незалежним господарським цілим ("домашнє вогнище") і першою школою і вихователем. На батьках, що володіють поруч прав стосовно дітей, лежали й обов'язку — піклуватися про їхню матеріальну забезпеченість і про розумове і моральне виховання. Визначені права й обов'язки лежали і на дітях. Держава майже не втручалася в цей внутрішній розпорядок сім’ї. Вона була обгороджена свого роду заборонною стіною, за рису якої, крім випадків виняткових, що носять карний характер, державна влада не переступала. Вона надавала сім’ї повну самостійність і ревниво оберігала її міцність, незалежність і її основи. Зазіхання на чи ослаблення розривши подружнього зв'язку (полова чистота, що опоганюється перелюбством, і позашлюбні полові зв'язки) усіляко переслідувалися і, особливо в стародавності, жорстоко карали.

Щоб сильніше закріпити цей зв'язок, державу і церкву всіляко заважали її розриву, шляхом чи чи розводів роздільного співжиття. Католицтво, виходячи зі слів Христа: "Що Бог з'єднав, того людина так не розлучає", і дотепер не допускає ніякого розводу.

У та ж цілях дружина була віддана в опіку чоловіку, діти — у розпорядження батьків. Цю же задачу переслідувало встановлення спільності майна чоловіків, солідарності їхніх інтересів і передача матеріальної і духовної турботи про дітей у руки батьків.

Одним словом, сім’я була цільною суспільною одиницею, що веде своє самостійне життя в державі.

Що ж ми бачимо протягом останніх десятків років? А бачимо, що час поволі і поступово підкопується під всі автократичні основи сім’ї і помалу роз'їдає всі основні зв'язки, що робили її цільною одиницею. В міру наближення до нашого часу стають більш слабким і союз чоловіка і дружини, і союз батьків і дітей, тобто дві основи сім’ї, якими почерпывается її зміст.

Займемося спочатку розглядом ослаблення зв'язку чоловіків. З чого видно, що союз чоловіків стає усе більш і більш неміцним і усе легше і легше.

Доказом служать багато хто:

1. усе швидше і швидше зростаючий відсоток розводів і "розлучень від столу і ложа".

2. зменшення самого числа шлюбів, що свідчить про те, що усе більше і більше стає осіб, що не бажають зв'язувати себе сучасними узами "законного шлюбу".

3. ріст "позашлюбних" союзів чоловіка і жінки.

4. ріст проституції.

5. падіння народжуваності дітей.

6. звільнення жінки з-під опіки чоловіка і зміна їхніх взаємних відносин.

7. знищення релігійної основи шлюбу.

8. усе більш і більш слабка охорона подружньої вірності і самого шлюбу державою.

Ці факти, якщо вони дійсно вірні, достатні для того, щоб сказати: подальше існування сім’ї в сучасних примусових формах і справді стає дуже важким. Сукупність їх для того, хто вміє розуміти мову "безмовних" цифр, говорить про те, що сучасна сім’я переживає глибоку кризу.

Уже саме по собі розвиток цих явищ служить ознакою падіння сучасних "підвалин" сім’ї, стосовно ж до факту ослаблення сімейного зв'язку воно є незаперечним доказом.

Одночасно і причиною ослаблення сім’ї, і в той же час ознакою її розпаду служить і факт зменшення дітородіння в шлюбі. Ніяк, а за своїм завданням дружини дотепер одружувалися, грубо говорячи, не тільки "заради задоволення", але і продовження потомства. Мати дітей і бути батьком і матір'ю для сім’ї дотепер було нормою. Сім’я без дітей була виключенням, чимось ненормальним. Що ж ми бачимо в останні десятиліття? А те, що народжуваність поступово падає. У "моду входять" "бездітні" шлюби, мати дітей вважається тепер "незручним і непрактичної" по цілому ряді розумінь: говорять у цих випадках і про труднощі життя, і про матеріальні й економічні турботи, і про те, що діти — "розкіш", що коштує дуже дорого, і про труднощі їхнього змісту, виховання, навчання, і про те, що вони зв'язують руки, заважають чи роботі виїздам на бали, псують погруддя матері і її красу, передчасно її старять, змушують батька надриватися в зайвій роботі і т.д. і т.д. Мотиви приводять різні. Але, як вони ні різноманітні, факт залишається фактом: відсоток шлюбної народжуваності падає. У ряді країн, як, наприклад, у Франції, це явище загальновідоме. Те ж спостерігається і в усьому культурному світі. Приводити цифри, що доводять цей факт, зайво у виді загальновідомості і незаперечності даного явища.

Не входячи в оцінку зазначеного положення справи, я повинний підкреслити, що таке явище не байдужне для міцності сім’ї. Ясніше говорячи, воно сприяє її розкладанню, і в цьому змісті є однією з причин, що послабляють сімейні основи. Діти ніяк були з тих "обручів", що споювали сімейний союз, змушували чоловіків терпляче відноситися друг до друга, заважали їм розходитися через дрібниці, давали зміст шлюбу. Турбота ж про дітей заважала і прямо і побічно невірності чоловіків, не допускала "зради", давила вагою, направляючи поводження батьків убік збереження інтересів сім’ї і її цілісності.