Смекни!
smekni.com

Психологічна характеристика та психотерапевтичні методи хронічних болів (стр. 10 из 20)

Направленими на дослідження рівня, цілеспрямованості мислення, уміння розуміти і оперувати переносним сенсом тексту є тести: «Тлумачення прислів'їв, або не розумійте все буквально».

Випробовуваному називають декілька метафор і прислів'їв і просять пояснити їх переносний сенс [додаток Б].

Буквальне тлумачення фрази або пояснення за допомогою репродукції прикладів з власного досвіду свідчать про низький рівень узагальнення.

Результати можна оцінити за допомогою таблиці [додаток Б].

Для дослідження психологічних властивостей і станів особистостi пропонуються «Шкала самооцінки» і «Шкала прояву тривожності», яка використовується для вимірювання рівня тривожності в даний момент (реактивна тривожність) і рівня тривожності, як стійкої характеристики (особистiсна тривожність).

Текст методики зачитується експериментатором або пред'являється випробовуваному список на заздалегідь приготованих бланках. Текст складається з двох шкал, по 20 тверджень в кожній, що роздільно оцінюють реактивну і особистiсну тривожність. Далі проводиться обробка даних за допомогою підрахунку балів за формулами [додаток Г].

Для виявлення здатності продукувати фантазії і здібності описувати представлені малюнкові тести, які на відмінувід більшості попередніх прямих методів дослідження є непрямими і відносяться до категорії проектних. Тобто вони як би дають проекцію - портрет особистостi.

«Будинок, дерево, людина». Дослідник надає випробуваному лист паперу і олівець, потім просить намалювати будинок, дерево, а потім людину - так добре, як тільки він зможе.

При цьому обумовлюють, що людина повинна бути намальована в повний зрiст.

Випробуваного не обмежують у виборі розмірів, образів і типів малюнка. Як тільки випробуваний починає малювати, включається секундомір.

Процес інтерпретації полягає в послідовному аналізі наступних груп елементів: деталі, пропорції, перспектива, час, якість ліній, самокритичність, відношення до завдання, коментарі [додаток Е].

Популярність проектних методів пов'язана з розквітом психоаналізу, завдякиякому було введено поняття несвідомого. При дослідженні особистостi у той час основний упор робився саме на несвідомі процеси.

Несвідоме - це найтемніший куточок нашої душі. Проникнути в своє - і тим більше в чуже - несвідоме дуже складно. Психоаналітикові потрібні роки роботи з якимсь певною людиною, щоб цього добитися.

Проектний метод - один з методів дослідження особистостi, заснований на виявленні проекцій в даних експерименту з їх подальшою інтерпретацією,

характерний створенням експериментальної ситуації, що допускає множинність можливих інтерпретацій при сприйнятті випробуваними. За кожною інтерпретацією вимальовувалася унікальна система сенсів особистiсних і особливостей стилю когнітивного суб'єкта.

Проектний метод направлений на вивчення неусвідомлюваних або не цілком усвідомлених форм мотивації і тому є чи не єдиний власне психологічний метод проникнення в особливо інтимну область психіки.

З позицій психоаналізу, об'єкт проектних методiв - глибоко конфліктна дезадаптована особистiсть [59].

Тому методи, використовуванi в системі психоаналізу, мають такі відмітні особливості:

1. спрямованість на діагностику причин дезадаптації – потягів, конфліктів і способів їх вирiшення - механізмів захисних;

2. трактування всієї поведінки як прояву динаміки несвiдомих потягів;

3. передумова будь-якого проектного дослідження – невизначеність тестових умов - інтерпретується як зняття тиску реальностi, у відсутність якого, як передбачається, особистiсть проявить внутрішні властиві їй форми поведінки [59].

Ситуація проектного експерименту як раз пропонує умови заміщаючої дії: при сумлiнному відношенні до виконання тесту суб'єкт мимоволі звертається до свого досвіду, а там «щонайближче» зберігаються перервані дії і відповідні ним ситуації.

І людина, навіть іноді усвідомлено, намагається завершити перервану дію, що, проте, можливо лише в символічному плані. «Повернення» до перерваної дії відбувається, навіть коли воно полягало в захованні сенсу, в спотворенні значення обставин згідно своїм інтересам. При цьому символічному завершенні дії людина застосовує особливо властиві їй рішення, складові її індивідуального стилю [47].

2.3 Психодіагностичнi результати експериментального дослiдження. Оцінка пізнавальних процесів і потенційних здібностей

Середні показники IQ для різних представників соціальних груп були опубліковані Сирілом Бертом (таб. 2. 2.).

Таблиця 2.2 - Значення IQ у представників різних соціальних шарів

соціальний шар батьки(IQ)
діти(IQ)
висококваліфікованіфахівціі адміністративні працівникивисокого рівня 153 120
фахівці з вищою освітою, ІТР і менеджери 132 115
висококваліфіковані робочі, средньотехнічний персонал, чиновники, священики 117 110
кваліфіковані робочі 109 109
робочі з низькою кваліфікацією 98 97
люди, що не мають професійної підготовки 87 92
поденники 82 89
люди, що проживають в спецінтернатах 57 67

Примітка: значення IQ в графi «Батьки» і сусідній графі «Діти» не означають, що мова йде про конкретних дітей конкретних батькiв, а лише те, що у даних дітей батьки надлежать до відповідної соціальної групи.

Як було викладено вище, у хворих із захворюваннями, що супроводжуються хронічним болем, виникають зміни перш за все в структурі таких пізнавальних процесів, як пам'ять і увага - передумов інтелекту.

Відбувається звуження об'єму уваги, порушення процесів відображення і зберігання інформації.

При існуванні двох видів патогенного впливу соматичної хвороби на психіку людини: соматогенного (унаслідок інтоксикації, гіпоксії та інших дій на центральну нервову систему) і психогенного, пов'язаного з психологічною реакцією особистостi на захворювання і його можливі наслідки, соматогенний і психогенний компоненти впливають на психічну сферу в різних співвідношеннях залежно від нозології хвороби [29].

Так, наприклад, відстежується, що особливо велику роль грають соматогенні впливи в генезі психічних порушень при різних, захворюваннях нирок, що хворобливо протікають, при вроджених вадах серця, а також інших захворюваннях, якi супроводжуються хронічним болем, на розумову діяльність, яка починає носити риси конкретності і ситуативності.

Поступово формується інтелектуальна недостатність, знижується продуктивність мислення.

Тест «Нелогічні ігри зі словами або вербальний тест Айзенка»

Тест призначений для дослідження вербального (словесного) інтелекту - одного з видів формально-логічного мислення.

Мета. Методика призначена для оцінки інтелектуальних здібностей, визначення того, якою мірою випробовуваний володіє нестандартним мисленням.

Показник IQ обчислюється за графіками [додаток Д].

Після проведених досліджень з пацієнтами, що мають хронічні болі, і контрольною групою були отримані результати, представлені в таблицi 2. 3.



Таблиця 2.3 - Результати дослідження вербального інтелекту обох груп

Основна група бали Контрольна група бали
1 А. Р. 90 Л. I. 115
2 П. I. 110 В. I. 130
3 Р. В. 100 Л. П. 110
4 А. С. 115 А. С. 140
5 Л. Л. 90 П. С. 125
6 С. В. 120 В. А. 130
7 А. I. 115 П. Ю. 135
8 I. I. 100 Д. О. 120
9 В. I. 125 М. С. 115
10 Н. П. 105 О. I. 110
11 Н. П. 110 О. А. 115
12 I. Т. 100 Н. А. 120
13 З. К. 109 П. П. 130
14 О. Л. 100 Е. В. 125
15 Р. Л. 95 С. П. 130
16 М. I. 115 Д. I. 110
17 Д. Б. 100 П. Б. 135
18 П. Р. 120 Ю. I. 100
19 Т. Д. 90 В. Ф. 140
20 А. О. 95 О. А. 135
21 С. О. 90 Р. Ю. 115
22 П. Р. 100 Т. Р. 120
Середній бал 104 122

За даними таблиці 2.3 середній бал рівня розвитку інтелекту у випробовуваних основної групи дорiвнював 104, а у контрольної - 122, що вказує на середній рівень розвитку інтелекту у дослiджуваних обох груп, але спостерігається поступове зниження інтелекту у людей з соматичною патологією. У вiдсотковому співвідношенні рівень інтелекту по групах склав (табл. 2.4.):


Таблиця 2.4 - Вiдсоткове співвідношення рівня інтелекту випробуваних

Показники IQ Основна група Контрольна група
IQ вище 120 13% 64%
IQ 100-120 60% 36%
IQ нижче 100 27% 0%

Отримані результати дiагностики рiвня iнтелекта наочно представленi на дiаграмах (мал. 2. 3. i 2. 4.).