Час: 5-10 хв.
Процедура: студенти по черзі вітають один одного і виказують свої побажання на сьогоднішнє тренінгове заняття.
Необхідний матеріал: маленький м'ячик [73, 4].
Міні-лекція тренера
Вміння слухати інших – один з основних навичків у спілкуванні. При уважному слухання, ви на деякий час відмовляєтеся від звичайного почергового ритму, що нагадує зміну швидкостей [74, 55].
Процес слухання має 2 етапи. На першому відбувається власне слухання співбесідника. На другому етапі після обдумування і, якщо потрібно, уточнення сказаного виражають своє відношення до почутого.
Пасивний тип слухання доречний, коли ви відчуваєте, що потрібно допомогти співбесіднику висловитися: партнер не впевнений в собі і говорить поволі, з паузами, або у нього швидка, плутана мова. Звичайно статус людини, потребуючої в пасивному слухання, нижче за статус слухаючого. Наприклад: начальник вислуховує підлеглого, старший молодшого, лікар пацієнта.
На першому етапі не слід перебивати того, хто говорить, обмежуючи свою участь в бесіді короткими репліками: "Так, розумію", "Це цікаво". Намагайтеся не перестаратися, демонструючи свою увагу: пильний погляд в очі або в рот можуть збентежити будь-кого, а перебільшене віддзеркалення відчуттів викликати здивування.
Коли співбесідник зупиняється, доречні слова: "Продовжуйте, прошу вас", співчутливе мовчання або схвалення виказаного [73, 41].
№ 2. Вправа "Сліпе слухання"
Мета: навчити навичку ефективної передачі інформації без зворотного зв'язку.
Час: 10-15 хв.
Процедура: вправа виконується в парах. Одна або дві пари виконують вправу, інші спостерігають. Члени пари сідають за стіл так, щоб не бачити рук один одного (спиною один до одного). Кожному члену пари надається по 7 сірників, одному з них ведучий складає з 7 сірників фігуру. Завдання цього члена пари пояснити іншому, як лежать сірники, щоб той зміг викласти з своїх сірників точно таку ж фігуру. Забороняється дивитися на те, що робить партнер, і задавати один одному які-небудь питання. Потім перешкода знімається, порівнюють результат та зразок [6, 44].
Необхідний матеріал: коробок сірників.
Пояснення тренера до наступної вправи
Частіше за все необхідне активне слухання. Активне слухання означає тимчасове відсовування у бік вашої точки зору і настрій на сприйняття точки зору іншої людини [23, 45].
Типові прийоми слухання:
1. глухе мовчання;
2. угу-узгодження ("ага", "угу", "так-так", "ну", кивання підборіддям, тощо);
3. луна – повторення останніх слів співбесідника;
4. дзеркало – повторення останньої фрази зі зміною порядку слів;
5. перефраз – передача змісту вислову партнера іншими словами;
6. спонука – вигуки та інші вирази, спонукаючи співбесідника продовжувати перервану розповідь ("ну і", "Ну і що далі?", "Давай-давай", тощо);
7. уточнюючі питання – питання типу "Що ти мав на увазі, коли говорив "есхатологічний?";
8. навідні питання – питання типа "Що-де-коли-навіщо", що розширюють сферу, зачеплену говорючим, нерідко такі питання є тими, що по суті відводять від лінії, наміченої розповідачем;
9. оцінки, поради;
10. продовження – коли слухаючий приєднується до розповіді та намагається завершити фразу, почату говорючим, "підказує слова";
11. емоції – "ух", "ах", "прекрасно", сміх, "ну-і-ну", "скорботна міна", тощо;
12. нерелевантні та псевдорелевантні вислови – вислови, що не мають відношення до діла або що мають лише формальне відношення [23, 46].
№ 3. Вправа "Уміння слухати"
Мета: виявити помилки в сприйнятті партнером інформації про іншу людину.
Час: 15 мін.
Процедура:
1) Учасники поділяються на пари.
2) В кожній парі учасники повинні за 5 хвилин розповісти іншому про себе на задану тренером тему (звідки родом, про свою сім'ю, про своє хобі, про останній проглинутий фільм, про останню прочитану книгу, тощо).
3) (Про це завдання не мовиться наперед). Тренер об'єднує пари в четвірки і просить кожного учасника розказати про те, що він дізнався про партнера, іншу пару. При цьому партнер мовчить і ніяк не виправляє того, що про нього говорять.
Питання до обговорення:
Чи все розповіли партнери або були втрати інформації?
Чи достовірна була передана інформація?
Чи правильно сприйняли інформацію про партнера і які прийоми слухання вони використовували? [22, 92].
Міні-лекція до наступної вправи
В контексті заняття доречно привести триразову схему вислухування: "Підтримка-З'ясування-Коментування" [6, 48] наведену у таблиці 3.1.
Таблиця 3.1 Триразова схема вислухування
Номер такту | Назва | Основна мета | Доречні реакції |
1. | Підтримка | Дати можливість говорючому виказити свою позицію | Мовчання Угу-узгодження Луна Емоційний супровід |
2. | З'ясування | Переконатися, що ви адекватно зрозуміли співбесідника | Уточнюючі питання Перефраз |
3. | Коментування | Вислів своєї точки зору | Оцінки Поради Коментарі |
№ 4. Ролева гра "Диспут"
Мета: вживання триразової схеми вислухування.
Час: 10-15 хв.
Процедура: учасники розділяться на дві команди. За допомогою жеребу з'ясовується яка з команд займатиме одну з альтернативних позицій з якого-небудь питання, наприклад: прихильники і супротивники "загару", "куріння", "роздільного харчування", "смертної страти", тощо.
Аргументи на користь тієї або іншої точки зору члени команд виказують по черзі. Обов'язковою вимогою для граючих є Підтримка висловів суперника і З'ясування змісту аргументування. В процесі слухання той з членів команди, чия черга виказувати свою точку зору наступним, повинен реагувати Угу-узгодження та Луна, задавати Уточнюючі питання, якщо зміст аргументування не до кінця ясний або ж дати Перефразу, якщо створилося враження повної ясності. Аргументи на користь позиції своєї команди дозволяється виказувати лише після того, як виступаючий тим або іншим чином просигналізує, що його зрозуміли правильно (кивок головою, "так, саме це я і мав на увазі").
Ведучий стежить за черговістю виступів, за тим, щоб слухаючий здійснював Підтримку вислову, не пропускаючи тактів, Перефраз, використовуючи при цьому реакції відповідного такту. Застерегти учасників від спроб продовжувати і розвивати думки співбесідника, приписуючи йому не його слова.
По закінченню вправи ведучий коментує його хід, звертаючи увагу на випадки, коли за допомогою Перефраза вдалося добитися уточнення позицій учасників "диспуту" [46, 87].
№ 5. Ролева гра "Спор при свідках"
Мета: закріплення триразової схеми вислухування.
Час: 15-20 хв.
Процедура: учасники розбиваються на трійки. Один з членів бере на себе роль спостерігача-контролера. Його задача – стежити за тим, щоб учасники суперечки здійснювали "Підтримку висловів" партнерів, не пропускали другого такту – "З'ясування" та при Перефразі використовували "інші слова". Два інших члена трійки, заздалегідь вирішивши, яку з альтернативних позицій вони займають, вступають в суперечку, на вибрану ними тему, дотримуючись триразової схеми ведення діалогу. По ходу вправи учасники змінюють ролі, тобто роль спостерігача-контролера по черзі виконує всі члени трійки.
Зразкові питання обговорення:
- Які труднощі у використовуванні схеми зустріли Ви в розмові?
- Чи були випадки, коли після Перефраза відбувалося уточнення позиції?
- Хто з партнерів не зрозумів іншого – той, хто говорив, або той, хто слухав? [46, 89].
№ 6. Вправа для завершення тренінгу і підведення підсумків "Доки горить сірник"
Мета: допомогти учасникам пригадати мету, з якою вони прийшли на тренінг і дізнатися чи досягнута вона.
Час: 5 хв.
Процедура:
1) Учасники разом з тренером стоять в колі. Тренер запалює сірник і передає його своєму сусіду справа. Тому потрібно за той час, доки горить сірник, пригадати з якою мету він прийшов на тренінг і чи досягнута вона.
2) Після того, як це буде зроблено, цей учасник запалює новий сірник і передає її наступному, якому у свою чергу, потрібно поки горить сірник, пригадати свою мету і так далі.
Необхідний матеріал: коробок сірників [22, 125].
Занятті № 3
Мета: вдосконалення навичків емпатії та рефлексії.
№ 1. Вправа "Вітання"
Мета: допомогти учасникам увійти до тренінгового процесу.
Час: 5-10 хв.
Процедура: студенти по черзі вітають один одного і виказують свої побажання на сьогоднішнє тренінгове заняття.
Необхідний матеріал: маленький м'ячик [73, 4].
Міні-лекція тренера
Емпатія – супереживання, тобто розуміння на рівні почуттів, прагнення емоційно відгукнутися на проблеми іншої людини. Ситуація іншої людини не скільки обмислюється, скільки відчувається. Через емоційний відгук ми розуміємо внутрішні стан іншого. Реалізація цього механізму можлива у разі ухвалення партнера по спілкуванню як безумовну цінність. Ухвалення іншого нерозривно пов'язано з довірою, готовністю самому розкритися на зустріч іншому, стати для нього об'єктом переживання.
Рефлексія – механізм самопізнання в процесі спілкування, в основі якого лежить здатність людини представляти і усвідомлювати те, як він сприймається партнером по спілкуванню. Це вже не просто пізнання іншого, але знання того, як інший розуміє мене, тобто своєрідний подвоєний процес віддзеркалення один одного [73, 19].
№ 2. Вправа "Так"
Мета: вдосконалення навичків емпатії та рефлексії.
Час: 5-10 хв.
Процедура: група розбивається на пари. Один з учасників говорить фразу, що виражає його стан, настрій або відчуття, наприклад, "Дивно, але я помітила за собою, що коли знаходжуся в такому стані, то колір мого одягу приблизно однаковий". Після чого другий повинен задавати йому питання, щоб уточнити і з'ясувати деталі. Перший може відповідати тільки "Та" чи "Ні". Вправа вважається виконаною, якщо у відповідь на розпитування учасник одержує три ствердні відповіді - "Так" [75, 100].