- велика кількість заборон з боку батька тієї ж підлоги або повне надання волі дитині батьком іншої підлоги, а також численної нереалізованої погрози всіх дорослих у родині є чинником виникнення страху;
- конфліктні відносини між родителями;
- психічні травми типу переляку, що загострюють вікову чутливість дітей до тих або інших страхів (напад, убивство на очах дитини, пожежі й ін.).
У тому випадку, коли страхи спостерігаються в дітей дошкільного віку переважно в нічний час, їх не слід розглядати як хворобливий стан. Але якщо вони зберігають максимальну частоту, здобувають тривалий характер провідної ознаки, то мова вже йде про невроз страху й тривожного очікування.
Невроз виникає або гостро, раптово, при наявності очевидної й безумовної психічної травматизації, коли навколишні дитини й сам дитина усвідомлюють причину його виникнення. При цьому спостерігається:
• нетривала загальмованість, дитина полохлива;
• ховається в кут;
• скрикує при несподіваному шумі, стукоті;
• метушливий, неспокійний;
• озирається по сторонах.
Іноді невроз виникає поступово й непомітно, поволі, як би без зовнішнього приводу. Ні дитина, ні навколишні його особи не можуть назвати причину неврозу. У цьому випадку важливу роль грає неправильне виховання, неуспішність у школі, порушення сну. Після незначної загальмованості з'являються:
• неуважність;
• капризно-дратівливий настрій;
• підвищена стомлюваність;
• лабільний пульс:
• лякливість.
Невротичні страхи не є якими-небудь принципово новими видами страху. Головне в якісному характері: афективне загострення: остраху смерті, нападу, вогню, пожежі, страшних снів, хвороби (у дівчинок), стихії (у хлопчиків). Всі ці страхи мають виражений і стійкий, а не просто віковий характер і являють собою відбиття страху смерті.
Робота психолога-практика з фобіями клієнтів представляє більшу складність, тому що основу патологічних страхів становить глибоко схована тривожність. Сутність механізму формування фобій полягає в зсуві тривожності від первинної ситуації або об'єкта, що викликали занепокоєння на іншу ситуацію або об'єкт. Людина починає боятися речей, які є лише заступниками об'єктів первинного занепокоєння. Такий зсув відбувається внаслідок нерозв'язних внутрішніх конфліктів.
Приклад: "Шестирічний хлопчик відмовлявся їсти, незважаючи на всі угоди вихователів, із працею ковтав і приймав тільки рідку їжу. У бесіді робив враження заляканого, що не реагує на зауваження відразу й у той же час украй рухливого й метушливого дитини. Страх у нього розвився після того, як він поперхнувся кісточкою. Прямо він не говорив, що боїться вмерти, але про це свідчили відмову від твердої їжі та й неспокійне поводження в цілому. Чому ж хлопчик з настільки банальної події зробив таку драму? Про його емоційну чутливість і вразливість було відомо всім навколишнім. Але ніхто не догадувався, що незадовго до випадку з кісточкою він зробив хвилююче відкриття про своїй рано або пізно неминучої смерті. Але одного цього було б недостатньо для розвитку неврозу страху. Два роки тому мати сама подавилися кісточкою й страждала якийсь час від утрудненого подиху, обстежилася в різних лікарів. Син був свідком розмов про передбачувану пухлину й бачив тривогу матері. Було йому в той час 4 роки, але він дуже любив матір, розділяв багато хто її переживання. Коли з ним відбулося подібне, він злякався подвійно, згадавши те, що було з матір'ю. А вона, ще повністю не оправившись від страху своєї смерті, злякалася ще більше. От чому відбулася стійка фіксація страху в хлопчика, і він у результаті його гострого почуття, що охопило, занепокоєння став відрізнятися від однолітків".
Консультант-Психолог не повинен проявляти поспішність в інтерпретуванні внутрішніх конфліктів клієнта на підставі його конкретної фобії. За одною й тією же фобією в різних людей можуть ховатися різні конфлікти.
Стрижнем невротичного поводження з перевагою фобій є посилене уникання тривоги, прагнення обійти її конфлікт, що породив. Тому клієнт нерідко спокійно говорить про свій страх, але заперечує існування будь-яких внутрішніх конфліктів, пов'язаних із цим страхом. Консультант повинен бути готів до такого поводження. Спроби уникнути обговорення конфлікту можуть виявитися найрізноманітнішими способами. Звичайно клієнти вкрай обережні у відносинах з консультантом. Вони схильні пручатися прагненню консультанта говорити про речі, що провокують тривожність. Опір знову ж приймає різні форми. Клієнт забуває деталі передісторії своїх проблем, які проливають світло на суть психологічного конфлікту. Наприклад, виникнення фобії якось пов'язане зі змінами життя клієнта, системи відносин його особистості, але клієнт про цьому навіть не згадує, хоча така інформація істотна для розуміння природи фобії. Можливо взагалі уникання розмови про себе.
Консультант повинен мати на увазі ці типові риси поводження клієнтів з фобіями. Дорослі клієнти часто займаються самолікуванням, купують медичні книги, прагнуть випробовувати усілякі методи лікування, однак уникають безпосереднього звертання до своїх внутрішніх конфліктів. Консультантові-Психологові важливо розібратися, чому клієнт це робить.
Для корекції й психотерапії страхів у дітей можна використовувати метод десенсибілізації (поведінкова психотерапія).
Метод десенсибілізації
Метод десенсибілізації був запропонований Д. Вольпом.
Десенсибілізацію можна розглядати як варіант методу поетапних змін, що використовується при роботі з негативними емоційними станами, у першу чергу з явищами тривожного ряду, страхами (фобіями).
Десенсибілізація передбачає систематичний рух по ієрархії зухвалу тривогу ситуацій, від найменш до найбільше стресогенним ситуацій. Другим механізмом забезпечує дієвість цього методу, є сполучення зухвалу тривогу стимулів з переживанням релаксації й задоволення, які деякою мірою не сумісні з почуттям страху. Зміст корекції полягає в просуванні через серію невеликих ретельно градуйованих кроків, що допускають у дитини лише легеня стан хвилювання. Щораз, коли дитина просувається на один крок і виявляється в ледве більше страшній для нього ситуації, йому виявляється, певна допомога, що спрямована на зменшення виниклої тривоги.
Послідовність предметів і ситуацій, що викликають тривожні побоювання, відтворюється й спрацьовується доти, поки дитина не стає в стані пройти всі ці кроки, не випробовуючи тривоги. Дуже важливо, щоб тривога втримувалася на мінімумі. Головна ідея полягає в заміщенні тривожних реакцій у ситуації, що викликає страх і тривогу на релаксацію (розслаблення).
Десенсибілізація може проводитися у двох варіантах:
1. Ситуації, що викликають страх і тривогу, пред'являються в реальному житті, (in vivo). Прикладом такої роботи може бути робота з Мартіном, описана Раттером, що випробовує страх перед собаками. Його проблема носила відособлений характер і причини її виникнення були пов'язані з несприятливим досвідом спілкування із цими тваринами. У Мартіна зовсім не викликали тривоги зображення собак. Легка напруга викликали маленькі пухнаті тварини. Побачивши ж будь-якого живого собаки в хлопчика виникало сильне занепокоєння, що досягало свого піка, якщо тварина була більшим і швидко рухаючись, наближалося до дитині. При роботі з Мартіном використовувався метод систематичної десенсибілізації, що полягав у тім, що йому показували живих тварин, розмір і подібність із собаками яких поступово зростали. Це були морські свинки, пацюки, кролики, мавпи, вівці, кози. У кожному випадку для зменшення тривоги використовувався або шоколад, або поглаживання тварини. Під час п'ятої із щоденних зустрічей дитині показали маленького слухняного собаку, поступове наближення до якої добре сприймалося терапевтом. У більше пізніх заняттях використовувалися маленькі живі собачки, а в останніх - більші пси. Спочатку собаки перебували на повідці, що тримав знайомий дорослий, потім їх спускали з повідця, а потім за повідця їх тримав уже сам Мартін.
2. Робота може проводитися з уявними поданнями, коли дитині пропонується як можна більш чітко представить образ (картинку) тієї ситуації, що викликає напруженість. Дитині пропонують закрити очі, розслабитися й уявити собі ситуацію або предмет, що перебуває на нижньому щаблі ієрархії тривоги. Як тільки в нього виникає почуття тривоги, психолог пропонує йому припинити уявне подання й розслабитися. При проведенні цієї процедури психолог повинен бути впевнений у тім, що дитина перебуває в стані релаксації, інакше ця робота може дати протилежний результат. Тому попередньо необхідно навчити дитини прийомам швидкого й ефективного розслаблення (аутогенне тренування).
Як уже говорилося, необхідним елементом при роботі із цього методу є обов'язкове переживання дитиною задоволення або релаксації. Потужним джерелом позитивних емоцій може бути ігрова ситуація. Тому моделювання страшної для дитини ситуації в грі може мати психотерапевтичний ефект але механізму десенсибілізації.
При складанні покрокової програми роботи із ситуаціями, що викликають тривогу, можна використовувати як етапи зазначені вище форми моделювання ситуації: уявне подання, програвання, зіткнення з такою ситуацією в реальному житті.