Гіппократ уявляв собі ці елементи як різні рідини кров, флегму, жовту й чорну жовч. Гален бачив у них чотири субстанції - тверде, рідке, гаряче й холодне. Перевага одного з, елементів формує відповідний темперамент (сангвінічний, холеричний, меланхолійний або флегматичний).
Не викликають суперечки основні ознаки з давніх давен встановлених темпераментів. Розходження в думках позначилося в питанні пояснення, розуміння темпераментів, установлення їх психологічних і фізіологічних механізмів.
Один ряд учених уважає темперамент уродженою біологічною властивістю організму - темперамент представляється як властивість якого-небудь окремого біологічного процесу або цілісної конституції організму, як властивість, що проявляється в переживаннях і поводженні особистості. Деякі дослідники причиною індивідуальних розходжень уважають гуморальну систему (Гіппократ, Аристотель, Гален), а інші - особливість кровообігу (Геллер, Шталь, Лесгафт) або ж процес обміну речовин в організмі (Фулье), конституцію (Галь, Виренице, Галес, Де-Джиовани, Сиго, Кречмер, Шельдон), неврологічні процеси (Эрисберг, Генле, Зеланд), особливості вищої нервової діяльності (И. П. Павлов і його школа).
На противагу біологічній точці зору, були висунуті психологічні теорії, згідно яким темперамент є не вродженою, біологічною властивістю організму, що знаходить відповідне вираження у світі переживань людини, а вродженою властивістю властиво душі, психіки (Платнер, Кант, Вундт, Гефтинг, Штерн й ін.). Відповідно до психологічних теорій, темперамент пов'язаний з організмом.
Цей зв'язок принципово не відрізняється від природи зв'язку інших властивостей особистості з організмом.
Темперамент (панцира. Temperamentum - належне співвідношення рис від tempero - змішую в належному стані) - характеристика індивіда з боку динамічних особливостей його психічної діяльності, тобто темпу, швидкості, ритму, інтенсивності, що становлять цю діяльність психічних процесів і станів.
Темперамент відбиває динамічні аспекти поводження, переважно вродженого характеру, тому властивості темпераменту найбільш стійкі й постійні в порівнянні з іншими психічним особливостями людини.
Отже, під темпераментом варто розуміти індивідуально своєрідні властивості психіки, що визначають динаміку психічної діяльності людини, які однаково проявляючись у різноманітній діяльності незалежно від її змісту, цілей, мотивів, залишаються постійними в дозрілих літах і у взаємозв'язку характеризують тип темпераменту.
До властивостей темпераменту ставляться індивідуальні особливості, які
- регулюють динаміку психічної діяльності в цілому;
- характеризують особливості динаміки окремих психічних процесів;
- мають стійкий і постійний характер і зберігаються в розвитку протягом тривалого відрізка часу;
- перебувають у строго закономірному співвідношенні, що характеризує тип темпераменту;
- однозначно обумовлені загальним типом нервової системи.
Користуючись певними ознаками, можна з достатньої визначеністю відрізнити властивості темпераменту від всіх інших психічних властивостей особистості.
Систематизуючи типи нервової системи в 1935р., И.П.Павлов виділив деякі фундаментальні властивості нервових процесів - порушення й гальмування. До цих властивостей ставляться сила порушення й гальмування, їхня врівноваженість і рухливість.
Сила порушення відбиває працездатність нервової клітки. Вона проявляється у функціональній витривалості, тобто в здатності витримувати тривале або короткочасне, але сильне порушення, не переходячи при цьому в протилежний стан гальмування.
Сила гальмування розуміється як функціональна працездатність нервової системи при реалізації гальмування й проявляється в здатності до утворення різних гальмових умовних реакцій, таких, як вгасання й диференціювання.
Урівноваженість - рівновага процесів порушення й гальмування. Відношення сили обох процесів вирішує, чи є даний індивід урівноважена або неврівноваженим, коли сила одного процесу перевершує силу іншого.
Рухливість - нервових процесів - проявляється у швидкості переходу одного нервового процесу в іншій. Рухливість нервових процесів проявляється в здатності до зміни поводження відповідно до зміни умов життя.
Мірою цієї властивості нервової системи є швидкість переходу від однієї дії до іншого, від пасивного стану до активного, і навпаки.
Інертність протилежність рухливості. Нервова система тим більше інертна, чим більше часу або зусиль потрібно, щоб перейти від одного процесу до іншого.
Виділені И.П.Павловим типи нервової системи не тільки по кількості, але й по основних характеристиках відповідають 4 класичним типам темпераменту:
1. сильний, урівноважений, рухливий - сангвінік;
2. сильний, урівноважений, інертний - флегматик;
3. сильний, неврівноважений тип з перевагою порушення - холерик;
4. слабкий тип - меланхолік.
Павловська типологія одержала подальший розвиток у роботах ряду радянських дослідників (А. Г. Іванова, В. К. Федоров, В. К. Красуський й ін.).
Багаторічне експериментальні дослідження, проведені в школі Б. М. Теплова - В. Д. Небилицина, показали, що прояву кожного з основних властивостей нервової системи утворить якийсь синдром, тобто сукупність корелюючих друг із другом показників.
Уперше думка про існування загальних і приватних властивостей нервової системи в людини була висловлена Б.М.Тепловим ще в 1956р. Він писав, що "у людини найменше можна чекати повного збігу типологічних параметрів у різних аналізаторах, а також у першій і другий сигнальних системах ".
У цей час не існує єдиної думки щодо структури психодинамічних властивостей людини.
Темперамент є центральним утворенням психодинамічної організації людини. Л.С.Виготський до темпераменту відносив особливості складу всіх природжених і спадкоємних реакцій, спадковістю конституцію людини. Відповідно до його подань, темперамент - це та сфера особистості, що виявляється в інстинктивних, емоційних і рефлекторних реакціях людини. Л.С.Виготський виділив дві основні характеристики темпераменту:
1)тілесну виразність;
2)характер і темп руху.
Б.Г.Ананьев відносив до темпераменту ті "індивідуальні особливості організму", які визначаються діяльністю "рухових органів, органів почуттів і всього нервово-мозкового апарата". Він розглядав темперамент як "сукупність фізіологічних і психічних особливостей людини" . Як провідні характеристики їм були виділені сила, швидкість і стійкість психічних процесів. Іншими найважливішими показниками темпераменту він уважав чутливість і вразливість людини, особливості переживання людиною власних учинків і дій.
В останні роки досить продуктивні дослідження проблеми темпераменту проводяться в школі В.С.Мерліна. Автор відзначає, що "властивості темпераменту являють собою певну динамічну систему" і далі: "властивості темпераменту можна визначити також як енергетичну характеристику психічних властивостей". Основними показниками темпераменту, по Мерліну, є: емоційна збудливість, збудливість уваги, сила емоцій, тривожність, реактивність мимовільних рухів (імпульсивність), активність вольової цілеспрямованої діяльності, пластичність, ригідність, резистентність і субьективація. У зв'язку із цим, на думку В.С.Мерліна, не можна вивчати окремі його властивості, не співвідносячись їх з певними властивостями.
Кожен тип темпераменту являє собою специфічне й постійне відношення між властивостями, тому що складові його властивості можуть бути в різних людей того самого типу не цілком однаковими.
Отже, кожна окрема властивість темпераменту забезпечує пристосування певного індивідуума до специфічного широкого кола умов і вимог діяльності, співвідношення властивостей необхідно для успішного пристосування будь-якої людини, незалежно від його індивідуальності.
Під темпераментом варто розуміти індивідуально своєрідні властивості психіки, що визначають динаміку психічної діяльності людини, які однаково проявляються в різноманітній діяльності незалежно від її змісту, цілей, мотивів, залишаються постійними в дозрілих літах й у своєму взаємному зв'язку характеризують тип темпераменту. Конкретні прояви типу темпераменту різноманітні. Вони не тільки помітні в зовнішній манері поводження, але немов пронизують всі сторони психіки, істотно проявляючись у пізнавальній діяльності, сфері почуттів, спонукання й діях людини, а також у характері розумової роботи, особливостях мови й т.п.
Таким чином, можна вважати вже твердо встановленим, що тип темпераменту в людини вроджений, а від яких саме властивостей його вродженої організації він залежить, ще до кінця не з'ясовано. Темперамент містить у собі цілий комплекс особливостей особистості, у тому числі й поведінкових.
РОЗДІЛ 2. ЭКСПЕРЕМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЕНОСТЕЙ ПРОЯВУ РЕВНОЩІВ У ЛЮДЕЙ З РІЗНИМ ТИПОМ ТЕМПЕРАМЕНТУ
2.1 Задачі та методи експерименту
Наше дослідження відбувалося на базі загальноосвітньої школи м. Слов'янська №17 в 10-а класі. Вибірка склала 20 чоловік,
У процесі роботи ми поставили перед собою наступного задачі:
1 Виявити ступінь прояву ревнощів.
2. Виявити тип темпераменту.
3.Виявити види прояву ревнощів у людей з різним типом темпераменту.
4.Розробити рекомендації.
Нами були використані наступні методи:
1.Метод «тестування»(методики: «чи ревниві ви», і «Опитувальник Айзенка по визначення темпераменту».);Метод Анкетування; Метод «спостереження»; Метод «самоспостереження»; Метод «бесіда».
Розглянемо в короткому змісті, обрані нами ,методики й методи:
Методика складається з 8 питань, спрямованих на вивчення ступеня прояву ревнощів.
Обробка результатів виробляється відповідно до ключа.
Опитувальник складається з 57 питань спрямованих на визначення типу особистості, її характерних рис.