Смекни!
smekni.com

Корекційні заняття (стр. 3 из 3)

Рольове програвання ситуації «Дай мені книжку»

Мета: вибір конструктивних форм досягнення результату.

Психолог пропонує підліткам уявити себе у ситуації: школяр приходить до класу і бачить на столі цікаву книжку у красивій палітурці. Йому хочеться взяти її й погортати, подивитися картинки. Він підходить до столу, але в цей момент книжку бере інший учень. А подивитися її так хочеться! Як вчинити? Як її отримати?

Школярі парами по черзі програють ситуацію.

Можна запропонувати різні варіанти одержання книги: відібрати силою, заволодіти хитрістю або обманом, покупка або бартер, прохання типу: «Дай, будь ласка» або «Давай разом почитаємо».

Після програвання ситуації всі учасники групи обговорюють варіанти її вирішення і роблять висновок про те, що найконструктивнішою формою досягнення результатів виявилось ввічливе прохання.

Вправа «Використання ролі»

Мета: розвиток упевненості в собі та звільнення від негативних рис; підтримка позитивного емоційного тону.

Ви одержуєте роль і відповідаєте на будь-які запитання від імені персонажу. Усі інші учасники групи – допитливі кореспонденти радіо, телебачення газет і журналів.

Пропоновані ролі:

• переможниця конкурсу краси;

• відомий веселун;

• дуже серйозний і небагатослівний тип, що не вміє сміятися і жартувати;

• дама-академік, що зробила велике відкриття;

• людина-маска, без емоцій;

• різка, пряма людина, що не приховує свого незадоволення світом;

• постійно привітна людина, задоволена усім світом і собою.

Ролі бажано добирати персонально для кожного учасника групи. Тут можливі такі варіанти дій:

1. Коли в підлітка якась риса розвинута погано, йому пропонують грати людей, наділених цією рисою повною мірою (часто своїх антиподів).

Так, сором'язлива, нерішуча у спілкуванні дівчина може на деякий час стати ведучою молодіжної програми, організатором або переможцем якогось конкурсу. А нестриманий підліток – ідеалом стриманості, люб'язності, ввічливості.

2. Довірена роль повинна збільшувати небажану властивість до абсурду (щоб переконатися в негативності риси).

Ведучий: «А тепер дайте самому собі пораду з поліпшення навичок спілкування та зміни окремих рис характеру. Можете висловити це від імені зіграного персонажу».

Гра «Дракон»

Мета: допомогти дітям, що відчувають труднощі в спілкуванні, набути впевненості й відчути себе частиною колективу.

Гравці стають у лінію, тримаючи за плечі один одного. Перший учасник – «голова», останній – «хвіст». «Голова» повинна дотягтися до «хвоста» й торкнутися його. «Тіло» дракона нерозривне. Як тільки «голова»

схопила «хвіст», вона стає «хвостом». Гра триває доти, доки кожен учасник не побуває в двох ролях.

ЗАНЯТТЯ 8

Вправа «Мінялки»

Мета: розвиток комунікативних навичок, активізація дітей.

Гра проводиться в колі, учасники обирають ведучого, який виносить свій стілець за коло. У такий спосіб стільців стає на один менше, ніж гравців. Далі ведучий говорить: «Міняються місцями ті, у кого...»(світле волосся, годинник...). Після цього ті, що мають названу ознаку, повинні швидко встати і помінятися місцями, ведучий намагається зайняти вільне місце. Учасник гри, що залишився без стільця, стає ведучим.

Гра «Оплески»

Мета: сприяння усвідомленню свого лідерства.

Учасники сідають у коло. Ведучий пропонує підвестися тим, хто володіє певними лідерськими вміннями або рисами: «Підведіться всі ті, хто вміє організовувати творчі справи для однолітків». Решта учасників аплодує тим, хто підвівся.

Запитання для обговорення:

1. Які почуття виникли в учасників під час гри?

2. Чи легко було визначити свої лідерські вміння чи риси?

Вправа «Словесний портрет лідера»

Мета: сприяння поглибленню самопізнання, розвитку невербальцої комунікації.

Учасники діляться на дві групи. Обом групам дають завдання написати словесний портрет кожного члена іншої групи. Портрет має відображати організаторські здібності лідерів. Портрет створюється після обговорення в групі й досягнення спільної думки. Далі портрети першої групи розкладають на столі, і кожен член другої групи, який був описаний, має знайти свій портрет. Потім члени першої групи намагаються впізнати себе в портретах, описаних членами іншої групи.

Запитання для обговорення:

1. Які почуття виникали у вас під час написання словесного портрету?

2. Чи вдалося описати задумане?

3. Що допомагало у створенні портрета?

4. Які були труднощі?

Вправа «Риси лідера»

Мета: ознайомлення учасників з рисами, притаманними лідеру; дати можливість учасникам оцінити особистісні риси лідера.

Учасники діляться на дві групи. Ведучий пропонує кожній групі назвати якнайбільше лідерських рис. Представник кожної групи записує на ватмані сформульовані його товаришами риси. Потім тренер пропонує групі вибрати учасника, якого всі добре знають, і сформулювати разом його лідерські риси. Пропонується також визначити риси,.які б допомогли цьому учасникові стати ще успішнішим.

До уваги психолога

Підбиваючи підсумки вправи, ведучий говорить: «Довідавшись про свою цінну рису, ставтеся до неї як до особистого надбання. Щоб набути необхідної риси, концентруйтеся на тому, що з кожним днем вона стає все більше властивою вашій особистості».

Вправа «Маятник»

Мета: зняття напруження після виконання попередніх вправ.

Всі учасники стають у коло, а один з них – у центр кола. Йому пропо¬нується розслабитись і довіритись іншим, які починають його повільно розгойдувати, ніби годинниковий маятник.

До уваги психолога

Важливе значення у виконанні вправи має специфіка підтримувальних рухів, які мають бути обережними, нерізкими, турботливими.

ЗАНЯТТЯ 11

Вправа «Корабель і вітер»

Мета: налаштування групи на роботу, особливо якщо діти втомилися. •

Ведучий: «Уявіть собі, що ваш вітрильник пливе по хвилях, але раптом він зупинився. Давайте допоможемо йому і запросимо на допомогу вітер. Вдихніть у себе повітря, сильно втягніть щоки... А тепер голосно видихніть через рот повітря, нехай вирветься на волю вітер, який підганяє корабель. Давайте спробуємо ще раз. Я хочу почути, як шумить вітер!»

Вправу можна повторити тричі.

Вправа «Не хочу хвалитися, алея...»

Мета: розвиток у підлітків уміння стислої самопрезентації.

Усі учасники тренінгу сідають у коло, кожен по черзі називає своє ім'я та говорить вислів, що починається зі слів: «Не хочу хвалитися, але я...»

Наприклад: «Не хочу хвалитися, але я добре граю у футбол». У вправі мають бути задіяні всі учасники.

Вправа «Чарівний базар»

Мета: дати можливість учасникам з'ясувати, яких рис у них не вистачає, щоб бути хорошим організатором у роботі з однолітками.

Ведучий просить учасників групи уявити, що є базар, на якому продають і купують незвичайні речі: активність, ініціативність, працездатність, самостійність, компетентність, уміння вести за собою, володіти собою, слухати, переконувати, товариськість тощо. Ведучий виступає в ролі продавця, який обмінює одні риси на інші. Викликають одного з учасників. Він може придбати одну чи кілька рис. Наприклад: покупець просить у продавця самостійність. Продавець з'ясовує, скільки йому потрібно самостійності, навіщо вона йому, в яких випадках він хоче бути самостійним. Продавець просить у покупця дати щось натомість, наприклад, покупець може розрахуватися почуттям гумору, якого в нього досить.

Запитання для обговорення:

1. Що ви відчули під час виконання вправи?

2. Чи задоволені ви покупкою?

3. Які емоції переважали?

«Кодекс лідера в малюнках»

Мета: сприяння створенню «Кодексу лідера».

Учасників розподіляють на дві групи. Ведучий пропонує їм розробити «Кодекс лідера в малюнках». По завершенні малювання зображене пояснюють члени групи, при цьому слово надається кожному з учасників. По закінченні вправи учасники групи обговорюють важливість використання в житті «Кодексу лідера».

До уваги психолога

Вправа дуже інформативна в плані діагностики процесів групової динаміки, визначення групового статусу кожного з учасників.

Вправа «Я пишаюсь...»

Мета: позитивно оцінити свої набуті вміння.

Учасники сідають у коло. Ведучий просить кожного учасника по черзі вийти на середину і сказати про себе: «Я пишаюсь собою, коли...» (наприклад: «Я пишаюсь собою, коли я допомагаю іншим» тощо). По закінченні – обговорення.

До уваги психолога

Необхідно, щоб учасники виголошували речення повністю, без скоро¬чень. Можна запропонувати учасникам-ораторам ставати на стілець. Фотографування перших учасників – стимул для інших.

Запитання для обговорення:

1. Чи складно було виконувати цю вправу?

2. Якщо так, то в чому були труднощі?

3. У яких ситуаціях корисно використовувати цю вправу?

ЗАНЯТТЯ 12

Вправа «Повітряна кулька»

Анкетування за методикою Лусканової

Тестування за методикою Філіпса

Вправа «Закінч речення»

Підсумкова вправа «Телеграма»

Мета: підбиття підсумків.

Кожен учасник відповідає на запитання:

– Що мені вдалося за період наших зустрічей.

–- Над чим мені ще треба попрацювати.

Напишіть, будь ласка, про це коротке послання, телеграму з 11 слів.

До уваги психолога

Заняття спрямоване на усвідомлення своїх можливостей у виявленні експресії, емпатії, саморегуляції. Важливо актуалізувати плани кожного щодо саморозвитку.

Список літератури

1. Адаптація дитини до школи / Упоряд.: С.Максименко, К.Максименко, О.Главник – К.: Мікрос-СВС, 2003. – 111 с.

2. Безпалько О., Савич Ж. Спілкуємось та діємо: Навч.-метод, посіб. –К.: Навч. книга, 2002. – 112 с.

3. Емоційний розвиток / Упоряд.: С.Максименко, К.Максименко, О.Главник – К.: Мікрос-СВС, 2003.

4. Підліток: як йому допомогти / Упоряд.: Т.Гончаренко. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2004. – 120 с.

5. Психопрофілактика/Упоряд.: Т.Гончаренко. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2003. – 112 с.

6. Фурман А.В. Умови успішної адаптації учнів до середньої ланки загально-освітньої школи в системі покласної диференціації / Психологія. – К., 1992. – Вип. 38.

7. Як стати лідером / Упоряд.: О.І.Денисова, Г.Г.Ковганич: Навч.-метод, по-сібник. – К.: 2001,– 116 с.,

8. Настольная книга практического психолога. – 4.2. – М-, 2003.

9. Немов Р.С. Психология. – М., 1987.

10. Скрипченко О.В. Вікова та педагогічна психологія. – К., 2001.