1. Сила нервової системи по відношенню до збудження, тобто її здатність довгостроково витримувати, не виявляючи позамежного гальмування, інтенсивні і часто повторювані навантаження.
2. Сила нервової системи по відношенню до гальмування, тобто здатність витримувати тривалі і часто повторювані гальмові впливу.
3. Врівноваженість нервової системи по відношенню до збудження і гальмування, що виявляється в однаковій реактивності нервової системи у відповідь на збудливий і гальмові впливу.
4. Лабільність нервової системи, що оцінюється за швидкістю виникнення і припинення нервового процесу збудження або гальмування.
Слабкість нервових процесів характеризується нездатністю нервових клітин витримувати тривале і концентроване збудження і гальмування. При дії дуже сильних подразників нервові клітини швидко переходять в стан охоронного гальмування. Таким чином, в слабкою нервовою системою нервові клітини відрізняються низькою працездатністю, їх енергія швидко виснажується. Але зате слабка нервова система має велику чутливість: навіть на слабкі подразники вона дає відповідну реакцію.
В даний час в диференціальної психології склалася 12-мірна класифікація властивостей нервової системи людини (В. Д. Небиліцин). До неї входять 8 первинних властивостей (сила, рухливість, динамічність і лабільність по відношенню до збудження і гальмування) і чотири вторинних властивості (урівноваженість по цих основних властивостях). Показано, що дані властивості можуть ставитися до всієї нервової системи (її загальні властивості) і до окремих аналізатора (парціальні властивості). Класифікація властивостей нервової системи за В.Д. Небиліциним:
- Під силою нервової системи розуміється витривалість, працездатність нервових клітин, стійкість або до тривалого дії подразника, що дає концентроване, зосереджене в одних і тих же нервових центрах і накопичується в них збудження, або до короткочасного дії надсильних подразників. Чим слабкіше нервова система, тим раніше нервові центри переходять у стан втоми і охоронного гальмування;
- Динамічність нервової системи, це швидкість утворення умовних рефлексів або здатність нервової системи до навчання в широкому сенсі слова. Основним змістом динамічності є легкість і швидкість, з яким генеруються в мозкових структурах нервові процеси в ході утворення збудливий і гальмівних умовних рефлексів;
- Лабільність, властивість нервової системи, пов'язане зі швидкістю виникнення, протікання і припинення нервового процесу;
- Рухливість нервової системи, швидкість руху, поширення нервових процесів, їх іррадіації і концентрації, а також взаємного перетворення. В. М. Русалов розвинув далі ідеї школи Теплова - Небиліцина і запропонував трирівневу класифікацію властивостей нервової системи. Вона включає:
1. Загальні, або системні, властивості, що охоплюють весь мозок людини і характеризують динаміку його роботи в цілому.
2. Комплексні властивості, які проявляються в особливостях роботи окремих «блоків» мозку (півкуль, лобових часток, аналізаторів, анатомічно і функціонально розділених підкоркових структур і т.п.).
3. Найпростіші, або елементарні, властивості, співвідносні з роботою окремих нейронів.
Як писав Б.М. Теплов, властивості нервової системи «утворюють грунт, на якому легше формуються одні форми поведінки, важче - інші». (Теплов Б.М. Сучасний стан питання про типи вищої нервової діяльності та їх визначення / / Психологія індивідуальних розходжень - М., 1982. - С.25).
Розвиваючи ідеї Б.М.Теплова, В. Д. Небиліцин висловив думку про те, що особливе поєднання основних властивостей нервової системи, тобто кожен її тип, має свої переваги і недоліки. В умовах, наприклад, монотонної роботи найкращі результати показують люди зі слабким типом нервової системи, а при переході до роботи, пов'язаної з великими і несподіваними навантаженнями, навпаки, люди із сильною нервовою системою.Наявний у людини комплекс індивідуально-типологічних властивостей його нервової системи в першу чергу визначає темперамент, від якого залежить далі індивідуальний стиль діяльності.
Згідно з ученням І. П. Павлова, індивідуальні особливості поведінки, динаміка протікання психічної діяльності залежать від індивідуальних відмінностей у діяльності нервової системи. Основою ж індивідуальних відмінностей у нервової діяльності є прояв і співвідношення властивостей двох основних нервових процесів - збудження і гальмування.Були встановлені три властивості процесів збудження і гальмування:
1) сила процесів збудження і гальмування,
2) врівноваженість процесів збудження і гальмування,
3) рухливість (змінюваність) процесів збудження і гальмування.
Виходячи з цих основних ознак, І.П. Павлов в результаті своїх досліджень методом умовних рефлексів прийшов до визначення чотирьох основних типів нервової системи (див. Мал.1).
Комбінації зазначених властивостей нервових процесів збудження і гальмування були покладені в основу визначення типу вищої нервової діяльності. У залежності від сполучення сили, рухливості і врівноваженості процесів збудження і гальмування розрізняють чотири основних типи вищої нервової діяльності. Класифікація типів вищої нервової діяльності представлена на малюнку 1.
Слабкий тип. Представники слабкого типу нервової системи не можуть витримувати сильні, тривалі і концентровані подразники. Слабкими є процеси гальмування і збудження. При дії сильних подразників затримується вироблення умовних рефлексів. Поряд з цим відзначається висока чутливість (тобто низький поріг) на дії подразників.
Сильний неврівноважений тип. Відрізняючись сильною нервовою системою, він характеризується неврівноваженістю основних нервових процесів - переважанням процесів збудження над процесами гальмування.
Сильний урівноважений рухливий тип. Процеси гальмування і збудження сильні і врівноважені, але швидкість, рухливість їх, швидка змінюваність нервових процесів ведуть до відносної нестійкості нервових зв'язків.
Сильний урівноважений інертний тип. Сильні і врівноважені нервові процеси відрізняються малою рухливістю. Представники цього типу зовні завжди спокійні, рівні, важко збудливі.
Тип вищої нервової діяльності відноситься до природних вищим даними, це вроджена властивість нервової системи. На даній фізіологічної основі можуть утворитися різні системи умовних зв'язків, тобто в процесі життя ці умовні зв'язки будуть по-різному формуватися у різних людей: у цьому і буде проявлятися тип вищої нервової діяльності. Темперамент і є прояв типу вищої нервової діяльності в діяльності, поведінці людини.Особливості психічної діяльності людини, що визначають його вчинки, поведінка, звички, інтереси, знання, формуються в процесі індивідуального життя людини, в процесі виховання. Тип вищої нервової діяльності додає своєрідність поведінці людини, накладає характерний відбиток на весь вигляд людини - визначає рухливість його психічних процесів, їхню стійкість, але не визначає ні поведінки, ні вчинків людини, ні його переконань, ні моральних засад.
В умовах звичайного життя на людину постійно діє маса зовнішніх подразників. У міру дорослішання конфлікт між потребами індивіда та потребами групи стають внутрішніми, утворюючи між собою в мозку асоціації, тимчасові зв'язки. При цьому на органи почуттів одночасно або в певній послідовності падає безліч подразників різної модальності та значущості. В умовах взаємовпливів аферентних систем (Орбелі, 1949) відбуваються тимчасові зміни збудливості окремих аналізаторів - підвищення одних і пониження інших. При цьому можуть створюватися такі функціональні відносини в ЦНС, при яких відповідні реакції організму на частину зовнішніх подразників здійснюються на «несвідомому рівні», без усвідомлення людиною цих подразнень.
Фізіологічні експерименти свідчать, що зоровий словесний подразник, який не усвідомлюється людиною, викликає електричну відповідь в корі великих півкуль, причому є чіткий поділ у величинах викликаного потенціалу на «нейтральні» і «емоціогенні» слова (на емоціогенні слова реакція більше). Отже, і в тому випадку, коли словесний подразник не усвідомлюється, в корі головного мозку може здійснюватися аналіз та синтез його семантичних властивостей.
Фізіологічне вивчення подібних реакцій людини на невідчуваємі звукові подразнення вперше було проведено в нашій країні Г. В. Гершуні і його співробітниками (Гершуні та ін, 1945; Гершуні, 1949). При зіставленні порогів відчуття і порогів різних реакцій (розширення зіниці, шкірно-гальванічна реакція - ШГР, реакція депресії альфа-ритму, дихальна реакція) було показано, що звукові подразнення на 6-12 дБ нижче порога чутності можуть викликати об'єктивно наявні реакції). Гершуні (1947) було виділено два типи реакцій. Перший тип реакцій на невідчуваємі звуки - вегетативні або біоелектричні - спостерігався при стійкому зниженні збудливості слухової сенсорної системи травматичного або істеричного генезу, тобто при явищах патології головного мозку. До другого типу відносилися «субсенсорні реакції» у здорової людини, що виникають в умовах одночасного подразнення слухового і зорового аналізаторів. Діапазон «субсенсорної зони», тобто різниця порога ШГР або біоелектричної реакції та порогу слухового відчуття, може помітно коливатися в основному за рахунок підвищення або зниження сенсорного порога при змінах функціонального стану ЦНС, наприклад при зміні уваги, фармакологічних впливах, стомленні (Гершуні , 1950). На підставі своїх експериментальних досліджень Гершуні (1947) прийшов до висновку про те, що рівні організації нервової діяльності, необхідні для здійснення умовно-рефлекторних реакцій та виникнення відчуттів, не ідентичні, хоча й близькі. Було висловлено припущення про те, що відчуття відображають більш високу, ніж прості умовні рефлекси, ступінь організації нервових процесів.