Угоди з реальним товаром обумовлюють купівлю-продаж виготовленого товару або такого, що знаходиться у виробництві, з правом (без права) його наступного перепродажу. Залежно від термінів угоди з реальним товаром проводяться й операції або з негайним постачанням ("спот" чи "кеш") у терміни від 1 до 15 днів, або з наступною поставкою ("форвард") до 6 місяців (терміни оговорюються в угоді).
Угоди щодо операцій з реальним товаром можуть укладатися на умовах попереднього огляду всієї (частини) партії товару, окремих його зразків без попереднього огляду і на основі технічних угод (ТУ) або середніх параметрів якості.
Угоди без попереднього огляду можливі лише з традиційним товаром. Залежно від ціни операції з реальним товаром проводяться на основі біржових цін, за ціною постачання і за ціною одержання товару.
В умовах фінансової нестабільності гроші значною мірою перестають відігравати роль загального еквівалента і засобу платежу. До угод, що відображають інфляційні очікування і побоювання зміни кон'юнктури, відносять бартерні операції, угоди з умовою і заставою. Перші два види угод можливі тільки за наявності двох контрагентів угоди й одного посередника або одного контрагента й одного дилера за умови збігу їхніх інтересів. Угоди із заставою провадяться з реальним товаром під визначену фінансову заставу.
Ф'ючерсні угоди передбачають купівлю-продаж контрактів на постачання товарів терміном до 1 року. Розвиток системи посередницьких операцій пред'являє певні вимоги до їх оформлення. Ф'ючерсні договори передбачають таку систему стандартів: кількість товарів (лот), що поставляються за контрактом, якість товару, місце (базис) і, можливість доставки, термін контракту (тривалість позиції), останній день торгівлі ф'ючерсами, останній день поставки товару. Така деталізація контракту дозволяє брокерам при укладанні угоди оперувати тільки ціною ф'ючерса. Відмова від ф'ючерса можлива шляхом переукладання ф'ючерса з іншим постачальником на залишкову кількість товару (офсетний контракт) або постачання цього товару (тендер).
Опціонна угода є оплаченим правом на укладання контракту щодо купівлі (продажу) реального товару протягом визначеного терміну.
За несприятливої цінової кон'юнктури покупець опціону має право відмовитися від контракту, проте при цьому він втрачає сплачену за опціон премію.
Приклад. Фірма купила квартальний опціон на 1000 т бензину за ціною 5 ум. гр. од./л, заплативши премію продавцю в розмірі 1% (50 000 ум. гр. од.). У наступному кварталі біржова ціна на бензин знизилася з 5,1 ум. гр. од./л до 4,9 ум. гр. од./л. Фірма не виставила контракту на погашення опціону. Її збитки становили 50 000 ум. гр. од., купівля ж реального товару спричинила б збитки на суму 10 000 ум. гр. од.
Прийнято розрізняти простий і подвійний опціон. На рис.2 зображено рух товару залежно від виду опціону.
Рис. 2. Рух товару залежно від виду опціону
Опціон може мати кратний характер, тобто його покупець за визначену додаткову премію може збільшити партію товару, що постачається, у декілька разів.
Залежно від ціни товару клієнт може давати посереднику такі доручення щодо купівлі (продажу) товару:
— за "межею ціни" (мінімальна з продажу і максимальна з купівлі);
— за "найкращою ціною" (ринкова ціна);
— за визначеним біржовим курсом;
— за поточною біржовою ціною;
— на "розсуд брокера".
Щодо термінів постачання розрізняють такі доручення:
— безстрокове постачання ("відкрите доручення");
— обмежене за часом постачання ("обмежене часом");
— доручення на негайне укладання угоди за запропонованою ціною (при неукладанні контракту угода анулюється).
Крім доручень щодо ціни і термінів постачання, клієнт може давати посередникові найрізноманітніші завдання з приводу форм оплати, умов вивозу товару, упаковування тощо.
3. Дослідження біржової кон’юнктури
Динаміка попиту і пропозиції на біржі постійно змінюється під впливом численних факторів. В той же час прибутки біржових посередників безпосередньо залежать від рівня ціни на реалізовані товари. Зміна цін хвилює і клієнтів біржі. Тому постійне вивчення й аналіз ситуації, що складається на біржовому ринку, є одним з основних завдань у розробці тактики і стратегії поведінки на біржових торгах.
Динаміку біржового ринку прийнято називати біржовою кон'юнктурою.
Біржова кон'юнктура відображає стан на біржовому ринку системи чинників (умов), що визначають співвідношення пропозиції і попиту.
Динаміка біржової кон'юнктури може фіксуватися зіставленням моментних параметрів біржового процесу. Тому основним завданням вивчення біржової кон'юнктури є визначення можливого обсягу угод і динаміки цін за окремими групами товарів.
Вивчення кон'юнктури біржового ринку має здійснюватися у певній послідовності. Прийнято виділяти такі етапи дослідження біржової кон'юнктури.
І. Поточне спостереження за загальною ситуацією на ринку.
II. Поточне спостереження за торгами обраного асортименту.
III. Розробка методики вивчення кон'юнктури.
IV. Збір і накопичення кон'юнктурної інформації.
V. Аналіз кон'юнктури.
VI. Прогноз кон'юнктури.
Спостереження за загальною ситуацією на ринку необхідне для вироблення поведінки на торгах. Загальна активність ринку виявляється у вигляді циклічності балансу сукупності біржового попиту.
Контрагенти біржі, як правило, спеціалізуються на проведенні операцій із визначеною групою товарів. Їм постійно необхідна інформація про стан кон'юнктури саме за товарними контингентами.
Методика дослідження біржової кон'юнктури визначення чинників і показників, що вимірюють її стан, і
методів спостереження, аналізу і прогнозування динаміки.
Накопичення інформації може здійснюватися за обраною методикою або в обсязі, наданому самою біржею. Як правило, будь-яка біржа надає інформацію про обсяги угод, котирування біржових цін і характер угод, що укладаються, у розрізі товарних контингентів. Є різноманітні засоби біржового котирування цін, побудовані на застосуванні математично-статистичних методів із використанням ЕОМ. Результати котирувань доводяться до клієнтів біржі не пізніше наступного за торгами дня. Зразок форми бюлетеня котирувань подано у табл. 2.
Таблиця 2.
Бюлетень котирувань ОТБ за 200 р.
Назва това- ру | Якісні різно- види | Оди- ниця виміру | Типо- вий обсяг угоди | Ціна за одиницю товару | ||||
типо- ва | міні- мальна | макси- мальна | почат- кова | кін- цева | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
4. Методи поточного спостереження за біржовою кон'юнктурою
Поточне спостереження за біржовою кон'юнктурою здійснюється на основі інформації, наданої біржею, і доповнюється статистикою про виробництво, оптову і роздрібну торгівлю товарами, що виробляються в регіоні.
Система показників біржової кон'юнктури охоплює такі показники.
І. Оцінка пропозиції:
— кількість запропонованого до реалізації товару в натуральних одиницях виміру;
— сумарний обсяг пропозиції товару в національній або іншій валюті;
— кількість пропозицій товару;
— середня ціна пропозиції;
— мінімальна і максимальна ціна пропозиції;
— сума запасів запропонованих товарів на складах біржі.
II. Оцінка попиту:
— обсяг заявленого товару в натуральному вираженні;
— число заявок на купівлю товару;
— середня ціна попиту;
— мінімальна і максимальна ціна попиту.
III. Результати угод:
— кількість угод;
— обсяг продажів у натуральному вимірі;
— обсяг продажів у національній або іншій валюті;
— сумарний обсяг укладених угод на той чи інший товар у національній валюті;
— мінімальна і максимальна ціна угод;
— середня ціна угод;
— частка обороту біржі в обсязі оптового товарообігу конкретного товару в регіоні.
Крім перелічених індикаторів біржової кон'юнктури, дуже важливою для її дослідження є якісна оцінка, яку заведено називати "настрій біржового ринку". Варіанти "настрою" подано в табл. 3.
Результати спостереження накопичуються в інформаційній базі брокера (електронній базі даних, блокноті брокера). Для наочності оцінювання динаміки кон'юнктури більшість показників, крім табличної форми представлення, можна дублювати у вигляді графіків і діаграм. Багато пакетів прикладних програм для аналізу економічних процесів мають розвинуті графічні можливості (Lotus 1—2—3, SС 5, Ехсеl 5—7, Ехсеl 97—2000 тощо).