Смекни!
smekni.com

Філософія самореалізації людини (стр. 4 из 4)

Саме вони визначають спрямованість і динаміку саморозвитку, зрілість і гармонійне поєднання особових компонентів, дають можливість самовдосконалення, особового зростання[10].

Завдяки діяльності і власним зусиллям людини створюється середовище, сприятливе для саморозвитку і самореалізації особи, а через розширення соціальних зв'язків, включення особи в новий вигляд діяльності створюються принципово нові внутрішні можливості для розвитку. Так Л.С. Виготський показав в своїх дослідженнях, що особа є наслідком соціального способу життя, вона не врожденна, а виникає в процесі оволодіння культурою, регуляції своєї поведінки. А.Г. Асмолов в контексті історико-еволюційного підходу в психології вважає, що «освіта виступає як механізм соціогенеза, що підтримує або елімінуючий прояви індивідуальності особи в природно-історичному процесі, а варіативність виступає як спосіб розширення можливостей особи на її життєвому шляху».

ВИСНОВКИ

Отже, особистість - це людський індивід в аспекті його соціальних і духовних якостей, що формуються в процесі історично конкретних видів діяльності і суспільних відносин. У особі цінується автономність, здатність індивіда бути паном самому собі, готовність до самопізнання і самореалізації. Автономність особистості, пов'язана з орієнтацією на цінність свободи (що припускає розвиток інтелекту і волі), виявляє себе і як незалежність до чого-небудь, і як ініціативність, і як відповідальність. Здатність індивіда бути паном самому собі припускає орієнтацію на причетність і виявляє себе як самодисципліна, як готовність підпорядковувати свою поведінку єдиної життєвої стратегії завдяки добровільно вибраним принципам. Готовність індивіда до самопізнання, саморозвитку і самореалізації пов'язана з його здатністю виступати не тільки як об'єкт, але і суб'єкта суспільних відносин і культури, але бути творцем по відношенню до самого собі. Ефективне вирішення проблем особового саморозвитку неможливе без і поза оволодінням філософською культурою. «Сократ - явно особа і – філософствує; а, може бути, той факт, що він філософствує, - запитує Мамардашвілі, - пов'язаний з тим, що він конституює себе як особу?»[11].

Аналізуючи проблему особового розвитку в соціально-психологічному аспекті, А. Маслоу розробив ієрархічну теорію потреб, розташувавши їх у висхідному порядку - біологічні, екзистенціальні, соціальні, престижні і духовні. Він вважає, що потреба в самореалізації – це по суті потреба стати особою, бо тільки там, де починаються вищі духовні потреби, починається особа. Ж.Ж. Руссо свого часу висунув ідею про «подвійне» народження особи. На рівні першого народження - особа кожен індивід. На цьому етапі особа, актуалізуючись в рамках структури самосвідомості, що задається суспільством, виявляє велику залежність від оцінок інших людей. Друге народження особи пов'язане з формуванням світогляду на основі самопізнання, з орієнтацією на пошук і реалізацію смысложизненных орієнтирів, з наявністю активної волі, що забезпечує індивідові готовність здійснювати вчинки.

У розвиток ідеї про подвійне народження особи С.А. Рубінштейн виділяє у людини як суб'єкта життя два основних його способу існування і два відношення до життя. Перший спосіб існування являє собою життя в умовах, що склалися, повсякденного побуту, що не виходить за межі безпосередніх життєвих зв'язків. У цих умовах соціальна регуляція у вигляді норм моральності визначає саморегуляцію поведінки індивіда. Другий спосіб існування пов'язаний з появою рефлексії, коли людина стає здатною займати позицію як би поза процесом життя, дивитися на неї як би з боку. Свідомість виступає тут як прорив, як вихід з повного поглинання безпосереднім процесом життя для вироблення відповідного відношення до неї, заняття позиції над нею, поза нею для думки про неї з метою побудови етичного людського життя на свідомій основі. З появою рефлексії починається філософське осмислення життя, бо з цієї миті виникає проблема “ближнього” і “дального”, проблема співвідношення, взаємозв'язки, безпосереднього, неусвідомленого відношення людини до життя і опосередкованого через “дальнє”, усвідомленого відношення. Філософська рефлексія припускає усвідомлене зіставлення стихійного потоку буденного життя з тим або іншим ідеалом, що приймається за дороговказну зірку, “життєвий маяк”, проходження якому і робить життя індивіда духовно осмисленим

Для розгляду умов, при яких філософія виявляється здатна виступати як інструмент самореалізації і саморозвитку рядової особи, ми спиратимемося на той аспект філософії М. Мамардашвілі, коли він розглядає саму філософію як вчення про філософію. В цьому випадку в самій філософії він виділяє рівень «реальної філософії» і рівень «філософії теорій і систем».

«Реальна філософія» припускає як би єдність, відому нерозчленовану думки і дії (вчинку). У ній можна виділити три етапи. Перший етап – це етап становлення і думки і дії, коли вони ще нероздільні і до певної міри невиразні в їх самостійності (як би безперервно переходять один в одного). Йде процес зародження самої ідеї, самого сенсу, з одного боку, а з іншою, становлення найосновнішого вчинку в низці тих, що змінюють один одного і здійснюваних ще як би на дотик окремих надходжень. Це ті моменти, коли ми намагаємося вирватися з нескінченної і одноманітної низки вчинків, що повторюються, коли ми вступаємо на шлях «усвідомлення своєї вдачі», на шлях виходу за його обмежені межі. Підсумком цих пошуків виступає другий етап, коли у нас складається цілісне і усвідомлене розуміння тієї проблемної ситуації, в якій ми опинилися, а також можливих шляхів виходу з неї. Це особливий період в наший життя, коли ми відчуваємо потребу зробити особовий вчинок Відомий монолог Гамлета «Бути або не бути!» - яскравий зразок «реальної філософії» другого її етапу. Третій етап припускає вибір певного варіанту вирішення проблеми і послідовну реалізацію його в життя, твердження себе в житті на основі виходу за межі колишнього рівня буття. Готовність до рефлексії на рівні «реальної філософії» визначається виходом індивіда на екзистенціальний рівень буття, а тим більше на рівень «роботи душі», в тих ситуаціях, коли він реалізує себе як людина, творить «живу думку». Реальна філософія виявляється в центрі нашої уваги, коли ми ставимо завдання або усвідомити «хто я», або усвідомити «де ми і куди йдемо разом зі своїми співгромадянами», або намагаємося зрозуміти, яка реальна філософія лежить в основі наших, умонастроїв, відчуття і настроїв. «Реальна філософія, - помічає М. Мамардашвілі, - завжди присутній в основі будь-яких проявів людського духу, що творить, бо певні внутрішні установки, внутрішні форми свідомості існують у всякої людини, що займається думкою, проводить думку»[12].

У сфері професійної філософської діяльності «реальна філософія», явивши собою як би базис самої філософської рефлексії, як би доповнюється філософією теорій і систем, що включає систему понять, принципів, а також певну техніку, за допомогою якої вдається говорити про людський в людині (підсилювати і підтверджувати його) і одночасно дізнаватися щось про світ, в якому ми живемо. Володіння філософськими поняттями і філософською технікою дозволяє більш поглиблено і ґрунтовно вирішувати для себе задачу затвердження достовірно людського початку в кожному з нас, бо в цьому випадку філософія виконує «людиноутворюючу функцію».

Філософія може бути співучасна індивідові в тих випадках, коли життєва необхідність звернення до проблем “реальної філософії” дає свою підтримку у конкретних мислителів, що вирішували до цього подібні проблеми “для себе”, і що зуміли поставити “гостро сформульовані питання”, що дозволяють виявляти незнання опонентів, що допомагає занурювати їх свідомість «в семантичне поле, збуджене граничними питаннями буття».

СПИСОК ЛітературИ

1. Большаков А.В. Основи філософії знань. М., Знання 2004.

2. Брихадараньяка упанишада. Пер., предисл. и коммент. А.Я. Сыркина. – М.: Наука, 1964. – 237 с.

3. Бубер М. Два образа веры. М., 1995.

4. Гримак П.П. Общение с собой: начала психологии активности. М., 1991.

5. Енциклопедія з філософії. - М., 1994.

6. Ильенков Э.В. Философия и культура. М., 1991.

7. Історія світової культури. - К., 1993.

8. Костюченко B.C. Классическая веданта и неоведантизм. М.: Мысль, 1983. – 272 с.

9. Мамардашвили М. Как я понимаю философию. М., 1990.

10. Надольний Я.І. Філософія. Підручник. - К., 2000.

11. «Основы философии» В.Ф. Шаповалов, Москва «Гранд» 2000.

12. Толстой Л.Н. Исповедь. - Собрание сочинений, т.16., М., 1964.

13. Філософія. Під ред. Л.Г. Кононовича, Г.И. Медведєва, Ростов-на-Дону «Фенікс» 1998.

14. «Философия» В.А. Канке, Москва «Логос» 1998.


[1] Мамардашвили М.Как я понимаю философию. М., 1990.

[2] Ильенков Э.В. Философия и культура. М., 1991.

[3] Бубер М. Два образа веры. М., 1995.

[4] Історія світової культури. - К., 1993.

[5] «Основы философии» В.Ф. Шаповалов, Москва «Гранд» 2000.

[6] Енциклопедія з філософії. - М., 1994.

[7] Надольний Я.І. Філософія. Підручник. - К., 2000.

[8] «Философия» В.А. Канке, Москва «Логос» 1998.

[9] Філософія. Під ред. Л.Г. Кононовича, Г.И. Медведєва, Ростов-на-Дону «Фенікс» 1998.

[10] Ильенков Э.В. Философия и культура. М., 1991.

[11] Мамардашвили М. Как я понимаю философию. М., 1990.

[12] Бубер М. Два образа веры. М., 1995.