Смекни!
smekni.com

Особливості етичної культури та їх зв’язок з професійним іміджем практичного психолога (стр. 2 из 3)

Принцип 1. Відповідальність. Психолог /Студенты-психологи, які виконують функції психолога, повинні оцінюватися як психологи на підставі цього зведення етичних законів, що прийняв на себе зобов'язання покращувати взаєморозуміння людини людиною, надає велике значення об'єктивності і чесності, підтримує високий рівень своєї роботи.

Принцип 2. Компетентність. Забезпечення високого рівня професійної компетентності є обов'язком, який розділяється всіма психологами на користь суспільства і професії як такий.

а) Некваліфіковані люди компрометують психологічну практику; психологи допомагають суспільству у визначенні тих, хто компетентний давати суспільству професійні поради. Коли психолог або особа, що називає себе психологом, порушує етичні стандарти, психологи, що знають про це з перших рук, намагаються виправити ситуацію. Коли в такій ситуації вони не можуть поступити неофіційно, привертають увагу відповідних місцевих, державних або національних комітетів з професійної етики, стандартів і практики.

Принцип 3. Моральні і правові стандарти. Психолог в своїй практиці виявляє сприйнятливість до соціальних норм і моральних вимог суспільства, в якому він працює; він розуміє, що порушення прийнятих моральних і правових стандартів з його боку може залучити його клієнтів, студентів або колег в ганебні особові конфлікти і завдасть збитку його власному імені і репутації його професії.

Принцип 4. Помилкові уявлення. Психолог уникає помилкового уявлення про свою власну професійну кваліфікацію, зв'язки і цілі, а також про інститути і організації, з якими він пов'язаний.

Принцип 5. Публічні заяви. Стриманість, наукова передбачливість і розуміння обмеженості наявних знань характеризують всі заяви психологів, які прямо або опосередковано дають інформацію суспільству.

Принцип 6. Конфіденційність. Гарантувати збереження інформації про індивіда, яка отримана психологом в ході його навчання, практики або дослідження, - щонайперший обов'язок психолога. Таку інформацію не повідомляють іншим до тих пір, поки не виникнуть деякі особливі обставини.

а) Конфіденційно отримана інформація розкривається тільки після найретельнішого обдумування і у тому випадку, коли є явна загроза індивідові або суспільству, що насувається, і лише представникам відповідних професій або суспільним лідерам.

б) Інформація, отримана в обстановці клініки або консультації, а також оцінки, що даються дітям, студентам, службовцям або іншим особам, обговорюються тільки в професійних цілях і лише з людьми, яких це стосується. Письмові і усні звіти повинні відображати результати, відповідні цілям оцінки; Потрібно докладати всі зусилля, щоб уникнути незаконного посягання на таємницю особи.

Принцип 7. Благополуччя клієнта. Психолог поважає недоторканність і захищає благополуччя людини або групи, з якими він працює. Психолог в промисловості, учбових закладах і інших місцях, де можуть виникнути конфлікти інтересів різних груп, як, наприклад, між підприємцями і трудящими, або між клієнтом і наймачем, що використовує психолога, зобов'язаний встановити для себе характер і спрямованість своїх відносин і відповідальності, а також інформувати всі зацікавлені групи про ці зобов'язання. Коли виникає конфлікт серед професійних робочих, психолог піклується перш за все про благоденствування всіх клієнтів і лише в другу чергу зважає на інтереси своєї власної професійної групи.

Принцип 8. Взаємини з клієнтом. Психолог інформує свого майбутнього клієнта про основні сторони потенційних взаємин, які можуть вплинути на вирішення клієнта вступити у ці відносини. До сторін взаємин, що впливають, мабуть, на вирішення клієнта, відносяться реєстрація інтерв'ю, використання матеріалу інтерв'ю в учбових цілях і спостереження за інтерв'юванням сторонніх осіб.

Принцип 9. Позбавлене індивідуальності обслуговування. Психологічне обслуговування в діагностичних цілях, для лікування або особистої консультації проводиться тільки в контексті професійних взаємин і не надається за допомогою публічних лекцій або демонстрацій, заміток в газетах або журналах, програм радіо або телебачення, пошта і іншими подібними способами. Підготовка повідомлень про людину і рекомендацій йому, заснована на тестових даних, що доставляються тільки поштою, неетична, якщо така оцінка не є складовою частиною тривалих взаємин клієнта з компанією, результатом чого є отримання психологом-консультантом особистого знання про клієнта, і тим самим забезпечується адекватність письмової оцінки її цілям, а також правильна інтерпретація її клієнтом. Ці повідомлення не повинні містити такого детального аналізу особових якостей людини, яка можлива тільки після ретельного інтерв'ювання цього випробовуваного. Ці повідомлення не повинні давати таких специфічних рекомендацій щодо використання людини на службі або його службового положення, які виходять за межі знань психологом вимог, що пред'являються компанією до роботи. Повідомлення не повинні означати обмеження потреби компанії в проведенні таких видів її діяльності, як оцінки історії роботи, вивчення довідок, минулої служби в компанії.

Принцип 10. Оголошення про обслуговування. Психолог дотримується швидше професійних, чим комерційних стандартів в сповіщенні своєї придатності до професійного обслуговування.

Принцип 11. Внутрішньопрофесійні відносини.

Принцип 12. Оплата. Фінансові питання в професійній практиці знаходяться відповідно до професійних стандартів, які забезпечують інтереси клієнта і професії. У встановленні розцінок для професійних послуг психолог ретельно розглядає як платіжну здатність клієнта, так і ціни, встановлені іншими психологами, що займаються подібною діяльністю. Він готовий внести свій внесок до роботи, за яку він отримає мало або не отримає нічого.

Принцип 13. Нерозголошування тесту. Психологічні тести і інші методи дослідження, цінність яких частково залежить від непоінформованості випробовуваного, не відтворюються і не описуються в популярних виданнях у такий спосіб, який може зробити невалідним сам метод дослідження. Доступ до таких методів обмежений тими людьми, хто професійно зацікавлений в них і гарантує їх використання. Приклади завдань, схожих на тестових, можуть при обговоренні відтворюватися в популярних статтях і інших місцях, але самі тести і реально використовувані в них завдання не публікуються ніде, за винятком професійних видань.

Принцип 14. Інтерпретація тестів. Тестові оцінки, як і матеріали тесту, передаються тільки тим особам, які здатні їх інтерпретувати і використовувати належним чином.

Принцип 15. Публікація тесту. Психологічні тести надаються для комерційної публікації тільки тим видавцям, які подають їх професійно і розподіляють тільки серед тих, хто кваліфіковано використовує їх. Забезпечується видання керівництва по тестах, методичних довідників і інших необхідних книг про тести, в яких описуються методи створення і стандартизації тестів, а також підсумовуються дослідження по їх валідності.

Принцип 16. Запобіжні засоби в дослідженнях. Психолог приймає на себе обов'язки, що стосуються благополуччя своїх людей. Рішення провести дослідження повинне спиратися на продумані представлення конкретного психолога щодо того, як найкращим чином сприяти психологічній науці і людському благополуччю. Відповідальний психолог зважує альтернативні способи, якими можна оцінити енергію і ресурси особи. Ухвалюючи рішення провести дослідження, психологи повинні виконати ці дослідження з повагою до тих людей, хто бере в них участь, і турботою про їх гідність і благополуччя. Принципи, якими слід керуватися, точно визначають етичну відповідальність дослідника по відношенню до учасників впродовж всього ходу дослідження, від первинного рішення провести його до тих кроків, які необхідні для забезпечення конфіденційності отриманих результатів.

Принцип 17. Значущість публікацій. Значущість відноситься до тих осіб, хто брав участь у виданні, і визначається пропорційно їх участі і лише відповідно до нього. Основні внески професійного характеру, зроблені декількома особами в загальний проект, розглядаються як співавторство. Експериментатор або автор, який вніс принциповий внесок до видання, ставиться в списку на перше місце. Другорядні внески професійного характеру, велика канцелярська і інша професійна робота, а також інші другорядні форми участі наголошуються у виносках або у вступній частині. Шляхом спеціального цитування наголошуються неопубліковані і опубліковані матеріали, які мали безпосередній вплив на дослідження або публікацію.

Психолог, який складає збірку і редагує для видання роботи інших авторів, видає матеріали симпозіуму або збірки робіт під заголовком симпозіуму або комітету і зі своїм ім'ям як голови симпозіуму або редактора серед імен інших учасників.

Принцип 18. Відповідальність перед організацією. Психолог поважає права і репутацію інституту або організації, з якою він пов'язаний. Матеріали, підготовлені психологом як частина його постійної роботи під спеціальним керівництвом його організації, є власністю цієї організації. Ці матеріали надають психологові для використання або публікації відповідно до правил видачі дозволів, наданням має рацію і іншими порядками, встановленими його організацією. Інші матеріали, що мають другорядне відношення до діяльності установи і за яких психолог несе індивідуальну відповідальність, публікуються з відмовою установи від якої-небудь відповідальності за них.

Принцип 19. Діяльність по просуванню. Психолог, пов'язаний із створенням або розповсюдженням психологічних приладів, книг і інших видів продукції, призначених для комерційного продажу, відповідає за забезпечення того, щоб ці прилади, книги і інші види продукції підносилися професійним і фактичним шляхом.