Отже, рефлексивні респонденти не тільки витрачають більше часу, оцінюючи свої інтереси, але також збирають більше інформації, на якій основують свої рішення і роблять це більш систематично, ніж імпульсивні. "Рефлексивна" дитина більш переживає за якість своєї продукції мислення, ніж "імпульсивна". Вивчення особистісних характеристик та соціальних впливів дають змогу побачити, що "рефлексивна" дитина у порівнянні із "імпульсивною" є більш здібною підтримувати увагу, є менш агресивною і є менш песимістичною у подоланні перешкод.
Поняття "соціалізація" і "когнітивний розвиток" використовуються практично у всіх роботах, присвячених дослідженню закономірностей онтогенезу і проблемам особи. І, не дивлячись на те, що вміст цих понять доки розпливчато і немає чітких загальноприйнятих визначень в співвідношенні їх один до одного, вони є активно "робочими" в професійній діяльності психологів і зберігають в цілому загальноприйнятий сенс. Проте розширення поля досліджень і поглиблення проблем вивчення людини ставлять багато нових завдань, у тому числі теоретико-методологічного плану.
Для того, щоб пізнати закономірності взаємодії людини зі світом, дитяті потрібний певний когнітивний баланс, який може бути отриманий і розширений лише в процесі спілкування з довколишніми людьми.
Соціально-когнітивний підхід в психології з'явився наслідком з'єднання поведінкового і когнітивного підходів. Якщо в центрі когнітивного підходу стояли питання соціального пізнання людьми один одного і навколишнього світу, то нова теорія повинна була з'єднати в собі дві основні сфери психіки людини - особову і когнітивну, дозволяючи реалізувати принцип цілісного підходу дослідження, а також розглядати особу як суб'єкт пізнання і поведінки.
Когнітивний розвиток дитяти в соціальному контексті як окремий напрям у вітчизняній психології був заснований Л.С. Виготським. Воно вплетене в соціальний і культурний контексти життя. Л.С. Виготського цікавило не лише розвиток інтелекту і психіки в соціальних умовах, але і історичний розвиток знань. Він підкреслював важливість соціальної взаємодії в когнітивному розвитку дитяти. Його ідеї служать свого роду мостом між теоріями когнітивного розвитку (включаючи розвиток мови) і теорії соціального розвитку. Із його точки зору, все, що робить дитяти людською істотою - опанування понять, мовою, довільною увагою і логічною пам'яттю - зростає з соціальної взаємодії. Діти використовують психічні структури і мову своєї культури як інструментальні засоби дії на соціальний світ в процесі соціальної взаємодії.