Смекни!
smekni.com

Психологічний аналіз опосередкованого запам'ятовування у молодших та старших школярів (стр. 5 из 8)

1. Курка – яйце.

2. Кава – чашка.

3. Стіл – стілець.

4. Земля – трава.

5. Ложка – їжа.

6. Ключ – замок.

7. Зима – сніг.

8. Корова – молоко.

9. Вино – склянка.

10. Піч – дрова.

11. Перо – папір.

12. Закон – декрет.

13. Грам – міра.

14. Сонце – літо.

15. Дерево – листок.

16. Голос – радіо.

17. Очі – книжка.

18. Машина – дорога.

19. Річка – берег.

20. Місяць – ракета.

Після закінчення досліду експериментатор записує в протокол словесний звіт досліджуваного та свої спостереження про особливості запам’ятовування слів.

Обробка результатів

У кожній серії підраховуються кількість правильно відтворених слів і кількість помилок. Дані заносяться у зведену таблицю:

Слова відтворені Серія 1 Серія 2
ПравильноНеправильно

Аналіз результатів

Аналізуючи результати запам’ятовування у двох серіях і порівнюючи кількісні показники, важливо звернути увагу на словесні звіти досліджуваного та на спостереження експериментатора.

Якщо запам’ятовування в першій серії в досліджуваного було безпосереднім, то його обсяг буде в межах 5-9 слів, що запам’яталися. Коли ж він запам’ятав більше 9 слів, то використав певні мнемотехнічні прийоми і зумів за короткий проміжок часу придумати певну систему зв’язків, які полегшують відтворення.

Одним із моментів аналізу може стати порівняння правильності відтворення матеріалу залежно від порядку пред’явлення слів у першій та в другій серіях. Більшість досліджуваних запам’ятовують краще початок та кінець ряду, проте іноді трапляється краще запам’ятовування середини ряду. Враховуючи це, бажано скласти рекомендації до поліпшення пам’яті.

Якщо в дослідженні брали участь кілька осіб, то після попередження про правила дотримання етики можна запропонувати учасникам поділитися тими прийомами, які було використано ним для запам’ятовування, виділивши прийнятніше з них. Серед таких прийомів найбільш імовірні візуалізація відповідного предмета, уявлення ситуацій, що утворюють зв’язки між словами, наприклад: «Фунт риби, зав’язаний бантиком».

Ці прийоми якраз і можуть послужити початком складання рекомендацій для оволодіння мнемотехнікою (Див. додаток 1). [Пашукова Т.І. , Допіра А.І., Дьяконов Г.В., Практикум із загальної психології/за редакцією Т.І. Пашукової, К.: т-во «Знання», 2000р. – 204с.]

2.2 Аналіз результатів експериментального дослідження вікових особливостей молодших та старших школярів

Порівняння вікових особливостей опосередкованого запам’ятовування 1 та 11 класу

Таблиця 1

Клас Статистичні показники І серія всього відтворених слів ІІ серія всього відтворених слів І серія помилок при відтворенні слів ІІ серія помилок при відтворенні слів
1 клас x 6 10,1 14 9,9
Sx2 3,1 16,1 3,1 16,1
11 клас x 13,8 17,8 6,4 2,2
Sx2 7,1 6,8 6,3 6,8
t– статистичне -11,6 -7,7 11,8 7,7
t– критичне 2,3 2,03 2,02 2,3

Аналізуючи дану таблицю порівняння вікових особливостей молодших та старших школярів, ми дослідили, що середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії учнів 1 класу, значно нижче (tстатистичне – 11,6) ніж середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії учнів 11 класу, це може бути пов’язано з тим, що в учнів 1 класу менший життєвий досвід, ніж в учнів 11 класу. Учні 1 класу, ще навіть не всі слова розуміють, тому їм важко їх запам’ятати.

Порівнюючи другу серію дослідження, зокрема середнє статистичне значення вірно відтворених слів, t статистичне – 7,7, ця серія значно легша, діти запам’ятовували слава, оскільки вони були пов’язані за змістом.

t– критичне у двох серіях, між учнями першого та одинадцятого класів дорівнює 2,3.

Рівень середнього статистичного значення помилок у двох серіях 1 класу значно вищий ніж середнє статистичне значення двох серій учнів 1 класу, у дослідженні учні 1 класу, у І-ій серії дописували і свої слова, яких експериментатор не називав, під час проведення методики, це впливає також багата уява дітей 1 класу.

Порівняння вікових особливостей опосередкованого запам’ятовування дівчат 1 та 11 класу

Таблиця 2.

Стать Клас Статистичні показники І серія всього відтворених слів ІІ серія всього відтворених слів І серія помилок при відтворенні слів ІІ серія помилок при відтворенні слів
Дівчата 1 клас x 6,8 10,6 13,2 9,4
Sx2 4,4 17,4 4,4 17,4
11 клас х 14,1 18,9 5,9 1,1
Sx2 4,8 4,8 4,8 4,8
tстатистичне -7,6 -5,6 7,6 5,6
tкритичне 2,1 2,1 2,1 2,1

У даній таблиці ми маємо результати дослідження вікових та гендерних особливостей опосередкованого запам’ятовування , де порівнюємо середнє статистичне значення правильно відтворених слів І-ої та ІІ-ої серій, у дівчат 1 класу, та дівчат 11 класу.

Аналізуючи дану таблицю , випливає, що середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії дівчат 1 класу, значно нижче ніж середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії дівчат 11 класу, це може бути пов’язано з тим, що в дівчат 1 класу менший життєвий досвід, ніж в дівчат 11 класу. Дівчата 1 класу, ще навіть не всі слова розуміють, тому їм важко їх запам’ятати.

t– критичне у двох серіях, між дівчатами першого та одинадцятого класів дорівнює 2,1.

Рівень середнього статистичного значення помилок у двох серіях дівчат 1-го класу значно вищий ніж середнє статистичне значення двох серій дівчат 11-го класу, у дослідженні дівчата 1 класу, у І-ій серії дописували і свої слова, яких експериментатор не називав, під час проведення методики, це впливає також багата уява дівчаток у 1 класі.

Порівняння вікових особливостей опосередкованого запам’ятовування хлопців 1 та 11 класу

Таблиця 3.

Стать Клас Статистичні показники І серія всього відтворених слів ІІ серія всього відтворених слів І серія помилок при відтворенні слів ІІ серія помилок при відтворенні слів
Хлопці 1 клас x 5,2 9,6 14,8 10,3
Sx2 1,7 21,4 1,7 19,3
11 клас X 13,4 16,7 6,9 3,3
Sx2 12,3 8,9 10,1 8,9
tстатистичне -6,9 -4,1 7,3 4,3
tкритичне 2,2 2,1 2,1 2,1

У даній таблиці ми маємо результати дослідження опосередкованого запам’ятовування , де порівнюємо середнє статистичне значення правильно відтворених слів І-ої та ІІ-ої серій, у хлопчиків 1 класу, та хлопчиків 11 класу.

Аналізуючи дану таблицю, ми дослідили, що середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії хлопчиками 1 класу, значно нижче ніж середнє статистичне значення вірно відтворених слів першої серії хлопчиків 11 класу, це може бути пов’язано з тим, що в хлопчиків 1 класу менший життєвий досвід, ніж в хлопчиків 11 класу. Хлопчики 1 класу, ще навіть не всі слова розуміють, тому їм важко їх запам’ятати. t– критичне у двох серіях, між дівчатами першого та одинадцятого класів дорівнює 2,1.

Рівень середнього статистичного значення помилок у двох серіях хлопчиків 1-го класу значно вищий ніж середнє статистичне значення двох серій хлопчиків 11-го класу, у дослідженні хлопчики 1 класу, у І-ій серії дописували і свої слова, яких експериментатор не називав, під час проведення методики, це впливає також багата уява хлопців у 1 класі.

Можливо поганий результат хлопців 1 класу пов’язаний з їх неуважністю, під час проведення дослідження.

Порівняння вікових особливостей опосередкованого запам’ятовування 1 класу

Таблиця 4

Клас Статистичні показники І серія всього відтворених слів ІІ серія всього відтворених слів
1 клас х 6 10,1
Sx2 3,1 16,1
tстатистичне -4,5
tкритичне 2

Порівнюючи правильно відтворені слова першої та другої серій, у дослідженні опосередкованого запам’ятовування молодших школярів (1 клас), ми бачимо, що аналіз дисперсії першої серії становить 3,1, а другої – 16,1, це свідчить про краще запам’ятовування та відтворення матеріалу у другій серії, де експериментатор використовував слова пов’язані за змістом.

Середнє статистичне значення вірно відтворених слів у першій серії значно нижче, ніж у другій серії, що свідчить про краще запам’ятовування та відтворення матеріалу у другій серії, де експериментатор використовував слова пов’язані за змістом.

За даними Таблиці 4 t статистичне -4,5, тобто від’ємне, t критичне 2 (додатне).


Порівняння вікових особливостей опосередкованого запам’ятовування 1 класу

Таблиця 5

Клас Статистичні показники І серія всього відтворених слів ІІ серія всього відтворених слів
1 клас х 14 9,9
Sx2 3,1 16,1
tстатистичне 4,5
tкритичне 2

Порівнюючи помилки відтворених слів першої та другої серій, у дослідженні опосередкованого запам’ятовування молодших школярів (1 клас), ми бачимо, що аналіз дисперсії першої серії становить 3,1, а другої – 16,1, це свідчить про краще запам’ятовування та відтворення матеріалу у другій серії, де експериментатор використовував слова пов’язані за змістом.

Середнє статистичне значення вірно відтворених слів у першій серії значно вищий, ніж у другій серії, що свідчить про краще запам’ятовування та відтворення матеріалу у другій серії, де експериментатор використовував слова пов’язані за змістом, та гірше відтворення слів першої серії.