Смекни!
smekni.com

Психологічна структура особистості (стр. 4 из 4)

Суспільні умови формують особу як систему стосунків. Вони визначають як вміст особи, так і її структуру і форму.

Вміст особи включає і наочний вміст досвіду людини, і відношення його як суб'єкта до наочного вмісту, і пов'язану з цим систему цінностей, ідеалів, переконань, що представляють не лише знання, але і спонуку до певної дії.

Формування людини як особистості вимагає від суспільства постійного і свідомо організовуваного вдосконалення системи суспільного виховання, подолання застійних, традиційних, таких, що стихійно склалися форм.

Форму особи характеризують особливості способу здійснення нею свого вмісту, своїх стосунків. Рішучість або нерішучість, сміливість або боязкість, постійність або нестійкість, твердість або податливість, цілісність або непослідовність, гармонійність або внутрішня суперечність – все це зовнішні прояви, форма, співвідношення різних компонентів вмісту особистості.

Становлення людини як особистості пов'язано з відносно високим рівнем нервово-психічного розвитку, необхідним, що є, внутрішньою умовою цього становлення.

Яким же чином можна представити діалектику формування типової в соціально-психологічному сенсі особистості? У різних дослідженнях розкривається роль сім'ї, школи, найближчого оточення в процесі формування особи. Але слід підкреслити, що ні сама по собі сім'я, ні школа і жодне лише найближче соціальне оточення не можуть сформувати фундаментальні, стержневі риси особистості людини. Процес формування особистості не відбувається в ізольованому вузькому середовищі, він здійснюється в контексті більш менш розвиненого спілкування з людьми, суспільними інститутами, різними провідниками масової комунікації. В результаті вольний або мимоволі в тій чи іншій мірі зростаюча людина уловлює, освоює тенденції епохи, характер пануючого сприйняття і розуміння життя. І цей «дух часу» накладає певний відбиток на розвиток і формування особи. Судячи по матеріалах досліджень, і сім'я, і школа, і найближче соціальне оточення, і масові комунікації (радіо, телебачення, преса, інтернет і так далі), узяті окремо, впливають на виникнення важливих і характерних властивостей особи, але не породжують стержневі, фундаментальні риси особи. Особу формує не сукупність окремих чинників, а система таких, що заломлюється через властивості і особливості самої зростаючої особистості.

Розвиток особистості – це, перш за все її соціальний розвиток. Соціальний розвиток веде за собою психічний розвиток. Але це останнє надає сильний вплив на соціальний розвиток психіки, готує і передбачає майбутній суспільний розвиток особистості, визначає його повноцінність.

При дослідженні розвитку особистості для психології початковим є положення про те, що особа розвивається через системи суспільних стосунків. Так звані чинники, що детермінують соціально-психологічний розвиток особистості, починають усе більш системно осмислюватися.

Тим часом вплив на поведінку людини екологічних, соціальних, політичних і інших суспільних стосунків, розпоряджень і норм завжди особовий-психологічно опосередкований, обумовлено внутрішньою позицією людини як суб'єкта реалізації цих стосунків.

Особистість – багатопланова, багаторівнева, багатоякісна освіта. Частина її психічного життя протікає на неусвідомленому рівні, на рівні вільного перебігу асоціацій, спонук, що стихійно склалися, мимовільних «рухів душі» і так далі. Але у міру того як особа, розвиваючись, опановує усе більш досконалі способи перетворення навколишнього світу, вона усе більш виступає як суб'єкт не лише своєї поведінки, але і свого внутрішнього світу, своєму психічному життю. Основна характеристика суб'єкта – переживання людиною себе як суверенного джерела активності, здатного в певних кордонах навмисно здійснювати зміни навколишнього світу і самого себе.

Суспільство на кожному рівні свого розвитку задає особі, що розвивається, деякі загальні принципи сприйняття і інтерпретації світу, визначає значення тих або інших аспектів життя, формує спрямованість на певні цінності. Воно також дає знати, які емоції, в яких ситуаціях і на яких рівнях напруги цінуються або навпаки не схвалюються, пред'являє систему суспільних норм і зразків.

Звичайне становлення особистості відносять до пізніших періодів життя людини – юності, дорослості, інколи до дошкільного віку. Проте особа не просто виявляється на певному етапі розвитку людини, а будується поступово, тому необхідно шукати її витоки на найраніших етапах онтогенезу.

Вже незабаром після народження дитини відбуваються події, що мають важливе значення для формування його майбутньої особистості: становлення спілкування в ході контактів з найближчим оточенням. Спілкування має пряме відношення до розвитку особи дітей тому, що навіть в своїй вихідній безпосередньо-емоційній формі воно наводить до встановлення зв'язків дитяти з довколишніми людьми і виявляється першим компонентом того ансамблю суспільних стосунків, який і складає єство особистості.

При виділенні поняття «індивіда» в психології особистості, перш за все, відповідають на питання, в чому дана людина подібна до всіх інших людей, тобто вказують, що об'єднує дану людину з людським виглядом. Поняття «індивіда» не слід змішувати з протилежним за значенням поняттям «індивідуальністю», за допомогою якого дається відповідь на питання, чим дана людина відрізняється від всіх інших людей. «Індивід» позначає щось цілісне, неділиме. Характеризуючи «особистість», також мають на увазі «цілісність», але таку, яка народжується в суспільстві. Індивідом народжуються, а особою стають. (А.Н. Леонтьев, С.Л. Рубінштейн)

У розвитку особистості виділяють три наступні моменти: индивидные властивості людини як передумови розвитку особистості, соціально-історичний спосіб життя як джерело розвитку особистості і спільна діяльність як підстава здійснення життя особистості в системі суспільних стосунків. За кожним з цих моментів стоять різні і доки недостатньо співвіднесені між собою області вивчення особистості.

Формування і розвиток особистості визначене сукупністю умов соціального існування в дану історичну епоху. Особистість – об'єкт багатьох економічних, політичних, правових, моральних і інших дій на людину суспільства в даний момент його історичного розвитку, отже, на даній стадії розвитку даної суспільно-економічної формації, в певній країні з її національним складом.

Розвиток особистості представляє процес утворення зв'язків, що ускладнюються, збагачуються, заглиблюються, з дійсністю, накопичення в мозку потенціалу дій і переживань. Розвиток особистості – це розвиток психіки, а значить, це розвиток і ускладнення психічних процесів і накопичення досвіду – психічного потенціалу. Досвід здійснюється у формі накопичення:

1. знань

2. навиків

3. умінь

4. стосунків


Висновок

Лише охарактеризувавши основні сили, що впливають на формування особистості, включаючи соціальний напрям освіти і суспільного виховання, тобто, визначивши людину як об'єкт суспільного розвитку, ми можемо зрозуміти внутрішні умови його становлення як суб'єкта суспільного розвитку. У цьому сенсі особистість завжди конкретно-історична, вона продукт своєї епохи і життя країни, сучасник і учасник подій, складових віхи історії суспільства і її власної життєвої дороги.

У висновку я хотів би підвести підсумок своєї роботи, зробити деякий загальний вивід. Отже, формування особистості – це дуже складний процес, що триває все наше життя. Деякі особливості особистості в нас вже закладені при народженні, я кажу про біологічний чинник розвитку особистості, інші ми виробляємо в процесі нашого життя. І в цьому нам допомагає довкілля. Адже середовище грає дуже важливу роль у формуванні особистості. Втім, про це я говорив вище, тому не повторюватимуся. Краще в кінці своєї роботи я спробую відповісти на питання: «Що таке стати особистістю?»

Я думаю, що стати особистістю – це означає, по-перше, зайняти певну життєву, етичну позицію; по-друге, достатньою мірою усвідомлювати її і нести за неї відповідальність; по-третє, затверджувати її своїми вчинками, справами, всім своїм життям. Адже витоки особи, її цінність, нарешті, добра або погана про неї слава зрештою визначаються тим суспільним, етичним значенням, яке вона дійсно виявляє своїм життям.


Література

1) Ананьев Б.Г. Психологічна структура особистості і її становлення в процесі індивідуального розвитку людини. // Психологія особи. Т.2. Хрестоматія. – Самара: Видавництво Будинок «БАХРАХ», 1999, – с. 7–94

2) Ананьев Б.Г. Структура особистості. // Психологія особи в працях вітчизняних психологів. Хрестоматія. / Сост. Куліков А.В. – СПб: Видавництво «Пітер», 2000. – с. 91–95

3) Леонтьев А.Н. Діяльність, свідомість, особистість. // Психологія особистості. Тексти / Під ред. Ю.Б. Гиппенрейтер, А.А. Пузирея. М., Вид-во МГУ, 1982.

4) Леонтьев А.Н. Діяльність, свідомість особистість. М., 1975.

5) Малишев А.А. Психологія особи і малої групи: Навчально-методичний посібник. – Ужгород: Інпроф ЛТД, 1977, -447 с.

6) Маркс До. «Капітал» т. 3, стор. 3

7) Мейлі Р. Факторний аналіз особи // Психологія індивідуальних відмінностей: Тексти. – М., 1982.

8) Немов. Р. З, книга 1. Стр. 336

9) Петровський а.в. і Ярошевський М.Г. Краткий психологічний словник

10) Рубінштейн С.Л. Теоретічеськие питання психології і проблема особи // Психологія особи. Тексти / Під ред. Ю.Б. Гиппенрейтер, А.А. Пузирея. М.: Вид-во МГУ, 1982.

Сікорський І. А. Вопроси нервово-психічної медицини, 1904.

11) Теорія особи З. Фрейда. // Психологія особи. Т.1. Хрестоматія. – Самара: Видавництво Будинок «БАХРАХ», 1999, – с. 75–94