Якщо людина страждає якоюсь формою олігофренії, уродженим фізичним чи психічним захворюванням, то тут алкоголь виступає як компенсуючий фактор, що дозволяє нібито згладити дефекти особистості. Для молоді алкоголь служить універсальним засобом розкріпачення і подолання сором'язливості, некомунікабельності, від якого страждають багато підлітків.
Проституція. Довгий час проституцію оточували міфи і таємничість, але в цих міфів є дві сторони: одна, зовнішня, — приємна, інша — схована і безстороння. Міфи про престижність заняття проституцією, про шляхетних "кавалерів", про насильство і неминучість проституції так і залишаються міфами. Красиві номери в готелях звичайно закінчуються брудними кімнатами в кублах, салонами машин і подібних місць, шкірно-венеричними захворюваннями, наркологічними лікарнями чи "психушками". Такий звичайний фінал.
Термін "проституція" походить від латинського слова — опоганення, збезчещення. Учені виділяють у проституції наступні істотні ознаки:
а) рід занять — задоволення сексуальних потреб клієнтів;
б) характер занять — систематичний промисел у формі полових зв'язків з різними обличчями, без почуттєвого потяга і спрямований на задоволення полової пристрасті клієнта в будь-якій формі;
в) мотив занять — заздалегідь погоджена винагорода у виді грошей чи матеріальних цінностей, що є основним чи додатковим джерелом існування повії.
Крім загальних причин існування проституції, соціально-економічних і морально-етичних, можна виділити також специфічні причини. Так, частина жінок володіє сильним лібідо, і їхньої потреби вище середніх, звідси вихід на спортивний секс. Інша причина криється в середовищі, що оточує повій. Це рекетири, сутенери, власники "малин" та інші карні елементи, що установлюють свої норми взаємин з повіями і підкоряють їх своєму "статуту".
У чому полягає суспільна небезпека проституції? По-перше, проституція — це форма соціального паразитизму, Що виражається у відхиленні від суспільно корисної праці. Проституція сприяє поширенню венеричних захворювань і СНІДу. Такі жінки не здатні робити на світло здорове потомство. Відбувається моральне падіння жінки, вона втрачає сором, естетичні ідеали. Особливо небезпечне залучення в проституцію неповнолітніх. Чи доцільно встановлення кримінальної відповідальності за проституцію? На це питання більшості експертів відповідають негативно. Чому? В даний час держава відтворює умови, що сприяють девіантному поводженню й у держави немає моральних основ уводити кримінальну відповідальність за проституцію.
Карне переслідування привело б до судових помилок, тому що довести склад злочину найчастіше неможливо. Однак у Кримінальному кодексі України існує ряд статей за "супутні" проституції діяння (звідництво, зміст кубел і ін.). Слід зазначити, що в статтях 198, 210, 226 і 228 КК України хоча і містяться міри карного покарання, але в судовій практиці вони використовуються рідко.
Розглянемо проблеми попередження проституції. Ліквідація проституції справа безнадійна, тому що сексуальні потреби — найперша потреба людини. Мова тому йде не про викорінювання проституції, а про її цивілізоване регулювання. Факторами, що стримують проституцію, можуть стати підвищення життєвого рівня населення, реалізація програми полового виховання, згладжування соціальної нерівності, уведення кримінальної відповідальності за діяльність сутенерів, власників "хат" і інших, хто паразитує на проституції. Держава повинна чітко визначити своє відношення до організованої проституції.
Сьогодні приходиться визнати, що нинішні влади не мають у своєму розпорядженні можливості активно впливати на попередження проституції. Організована проституція тим часом відкрито розгорнула бізнес по "продажі любові". Ріст проституції і полових дисгармоній неминуче веде до поширення СНІДу. За прогнозами вчених, через 10—15 років ця епідемія стане проблемою номер один. Питання, чи вводити карні санкції, чи легалізувати проституцію, залишається відкритим.
Суїцидальне поводження. Суїцид — це свідоме позбавлення себе чи життя спроба до самогубства. Суїцидальне поводження — саморуйнівне поводження, до якого можна віднести і такі форми девіантного поводження, як зловживання алкоголем, уживання наркотиків і завзяте небажання лікуватися, керування транспортом у нетверезому стані, самокатування, свідома участь у бійках і т.п.
Суїцидальне поводження в підлітків часто порозумівається відсутністю життєвого досвіду і невмінням визначити життєві орієнтири. Крім загальних причин, є й особливі. Серед молоді більш поширена наступні: утрата коханої людини чи зарозуміло відкинуте почуття любові; уражене почуття власного достоїнства; крайня перевтома; руйнування захисних механізмів особистості в результаті алкогольного сп'яніння, уживання психотропних засобів; токсикоманія і наркоманія; ототожнення себе з відомою людиною, що зробила самогубство; стан фрустрації чи афекту у формі гострої агресії, страху, коли людин утрачає контроль над своїм поводженням.
Девіантне поводження на ґрунті сексуальних захворювань. Сучасна сексопатологія виділяє патологічні й інші відхилення в сексуальному поводженні особистості. Патологічні девіации у формі всякого роду сексуальних перекручень є предметом дослідження медицини і психіатрії. Непатологічні девіации, тобто відхилення в межах норми, є предметом соціально-психологічного дослідження, оскільки містять у собі відхилення від соціальних і моральних норм у сексуальному поводженні здорової людини.
У свою чергу всі сексуальні девіации поділяються на наступні основні групи: відхилення у відношенні об'єкта сексуального задоволення (зоофілія); відхилення в способах реалізації полової пристрасті (садизм, мазохізм і ін.); нетипові відхилення у формі полової пристрасті до облич своєї статі чи близьким родичам (гомосексуалізм, лесбіянство, кровозмішення); відхилення, зв'язані з порушенням полової самосвідомості (транссексуалізм); відхилення, зв'язані зі зміною стереотипу полоролевого поводження (маскулинність) і ін. правопорушення. Однієї з форм антисоціального поводження, що спрямовано проти інтересів суспільства в цілому чи особистих інтересах громадян, є правопорушення.
У юриспруденції розрізняють правомірне і неправомірне поводження громадян. Неправомірні дії (правопорушення) — це такі юридичні факти, що суперечать нормам права. Подібні дії порушують встановлений у країні і суспільстві порядок.
Усі правопорушення поділяються на злочини і провини.
Злочин — протиправне, винне, карне суспільно небезпечне діяння, що зазіхає на охоронювані законом суспільні відносини і приносящее їм істотна шкода. Злочини кваліфікуються по нормах карно-процесуального права.
Провина — теж протиправне і винне діяння, але не представляє великої суспільної небезпеки. Провини регулюються нормами адміністративного, цивільного, трудового й інших галузей права.
Правопорушення у формі провини виявляються в підлітків у зухвалій манері поводження, лихослів'ї, драчливости, дрібному злодійстві, пияцтві, бродяжництві.
Підліткам і юнакам у віці від 14 до 18 років присуща як корислива, так і насильницька мотивація протиправного поводження. Корисливі правопорушення носять незавершений "дитячий" характер, оскільки відбуваються з бешкетництва, цікавості, невмотивованої агресії. До підліткових і юнацьких правопорушень можна віднести викрадення автотранспорту, заволодіння предметами молодіжної моди (радіоапаратура, спортивний інвентар, модний одяг, гроші, насолоди, вино, тютюнові вироби). Насильницькі правопорушення викликаються потребами самоствердження, стадним почуттям ложно зрозумілого боргу перед своєю компанією, недоліками виховання, особливо в родинах, де нормою було пияцтво, брутальність, жорстокість. До типових насильницьких правопорушень можна віднести молодіжні "розбирання", що супроводжуються нецензурною лайкою, тілесними ушкодженнями, насильством.
Підлітки — одна з найбільше кримінально активних частин населення країни. У 2008 м. чисельність підлітків, що зробила злочини, складала 164,9 тис. чоловік (проти 153,2 тис. чел. у 1990 р.), ними чи при їхній участі було зроблено 189,3 тис. злочинів (у 1990 м. — 164,7 тис.). До дійсного часу частка підлітків у загальній чисельності засуджених складає 12,3 % (у 1990 м. — 14,7%). Однак порозумівається це не стільки скороченням злочинності, скільки збільшенням віку відправлення підлітків у місця видбування покарань. У світі й у нас у країні все більша увага приділяється принципу ненасильства. Суспільство прагне вивести людини з зон ризику, що розширюються, до яких можуть бути віднесені слідчі ізолятори, виховні колонії.
Характерною рисою останнього років є "омолодження" злочинців. Щорічно в країні виявляєтся більш 300 тис. кримінальних справ неповнолітніх, причому більш 100 тис. злочинів відбуваються підлітками, і що досягли 14 років. Підлітки всі частіше утягують у злочинні угруповання дорослих: використання неповнолітніх у злочинній діяльності дозволяє угрупованням уникнути кримінальної відповідальності, і це веде до ще більшого залучення підлітків у цю сферу.
Найбільш частим злочином є грабіж. З'явився такий вид "діяльності" як вимагання школярів у школярів. Новий для підлітків вид злочину — дітовбивства, викрадення дітей з метою викупу.
В останні роки з'явилася ще одна тенденція. Раніш злочини робили діти з неблагополучних, асоціальних родин. Зараз — із благополучних. Перші грабували кіоски, другі роблять тяжкі злочини, грабежі, торгують наркотиками, тобто зовнішнє благополуччя родин може бути обманчиво.