- автомобільні або трасові. Даний тип повій, теж, в основному, неповнолітніх, вибирає своїх клієнтів на автомобільній дорозі під приводом підвезти, прокотитися. Вони нерозбірливі в зв'язках, часто міняють партнерів (по декілька чоловік за добу), представляють великий ризик розповсюдження венеричних захворювань. Місцем роботи може бути не тільки автомобільна траса, а наприклад, автомобільна стоянка. Охоронці стоянки можуть відкрити будь-яку вподобану клієнтові машину, а повія готова віддатися клієнтові або групі клієнтів прямо в автомобільному салоні;
- вокзальні, швидше алкоголіки, чим повії. Віддаються за невелику плату, флакон одеколону або пляшку горілки. Серед них багато підлітків, мир яких обмежений трикутником: вокзал, дитприйомник, вендиспансер. Сутенерів вони не цікавлять, але іноді цю роль можуть виконувати дорослі-бомжі, відбираючи у них все запрацьоване і залишаючи підлітків навіть без цих малих коштів для існування;
- школярки-малолітки (починаючи з 8-річного віку).
Вступають в статеві контакти або з примусу найближчих родичів, або сутенера. Працюють часом в антисанітарних умовах (вокзальні туалети, підвали і ін.), за мінімальну ціну.
В даний час залежно від психофізіологічних особливостей, завдатків і соціальних умов, які приводять жінок на панель, повій можна розділити на 2 категорії.
1. «Порочні». У них схильність до проституції закладалася в сім'ї. З малих років в них прокидаються погані інстинкти: брехня і лицемірство, до яких вони постійно вдаються, формується схильність до крадіжки, жорстокості, вживання алкоголю і наркотиків, що поступово приводить до повної деградації особи. Такі дівчата стають повіями тому, що ця професія, на їх думку, добре оплачується. При цьому вони аніскільки не піклуються про своє майбутнє. Навіть ті з них, кому вдається вийти заміж, нерідко повертаються до свого колишнього ремесла і закінчують свої дні в убогості, в лікарні або у в'язниці.
2. «Випадкові». Вони встали на шлях проституції по не залежних від них причинах. Ці повії не такі потворні в етичному відношенні і не так цинічно безсоромні, як «природжені». Вони почали торгувати своїм тілом із-за убогості, безпритульності або дитячої легковажності, тобто із-за несприятливих обставин, яким не змогли протистояти.
«Випадкові» повії звертають на себе увагу чоловіків блиском або розкішшю свого наряду. Але при цьому уникають зустрічей з людьми, які знали їх до початку заняття проституцією. Поблизу своїх будинків вони поводяться пристойно і одягаються дуже скромно, прагнуть не привертати до себе уваги.
Серед таких повій немало тих, хто, народивши дитину, стають дбайливими матерями, залишають свій колишній спосіб життя, не дивлячись на те, що потрапляють в дуже важкі матеріальні умови.
Вони є у великих і малих містах. Наприклад, за неофіційною статистикою в Києвіі в 1998 р. було близько 200 тис. повій. До 2000 р. їх кількість зросла у декілька разів — тільки за 5 місяців було затримано близько 300 тис. повій і серед них багато дівчаток-підлітків, є і такі, яким менше 10 років. Отже, можна констатувати, що в наший країні виникла інша серйозна проблема — підліткова проституція.
Приведемо визначення, яке дається даному явищу в коментарі до статті 151 п. 4. Кримінального кодексу РФ:
Заняття проституцією неповнолітньою — це неодноразовий (не менше двох разів) вступ обличчя жіночої статі, що не досягла 17 років, в статевий зв'язок за гроші або іншу матеріальну винагороду з обличчям чоловічої статі.
Є і інше визначення поняття «Підліткова проституція», яке найповніше відображає сучасний сенс даного соціального явища. Підліткова проституція особливе соціальне явище, що характеризується тим, що підлітки, тобто особи, 18лет, що не досягли, причому як жіночої, так і чоловічої статі, вступають неодноразово (не менше двох разів) у позашлюбні статеві відносини з великим числом осіб за певну (матеріальне) винагороду по соціально-економічних і психолого-педагогічних причинах.
Деморалізація в статевій сфері як форма девіантної поведінки вельми тісно пов'язана із злочинністю. Цей взаємозв'язок найвиразніше виявляється в декількох відносинах.
По-перше, особи, для яких характерні дані форми поведінки, часто є організаторами або активними учасниками злочинних груп. Рання статева розбещеність дівчаток як вираз зневаги до етичних заборон суспільства сприяє в психологічному плані можливості скоїти злочин. Каталізатором тут виступають: негативне, як правило, оточення таких підлітків; що неправильно сформувалися, пов'язані із статевою розбещеністю, збочені або непомірні матеріальні потреби; звичка вживати спиртне і дозвільно проводити вільний час.
По-друге, підлітки, яким властива статева розбещеність, створюють кримінальні ситуації, а іноді і прямо провокують скоювання злочинів. Як для злочинця, так і для потерпілої характерний низький етичний рівень. За даними статистики 27% опитаних засуджених за зґвалтування показали, що до скоєння злочину мали в своєму розпорядженні відомості про репутацію потерпілої як аморальною; 25% потерпілих від зґвалтування своєю аморальною поведінкою сприяли скоєнню злочину; 22% потерпілих мали негативну побутову характеристику; 15% потерпілих були раніше зґвалтовані або засуджені у справжній справі (5%), або іншими особами (10%).
Все це дає підставу стверджувати, що особи, для яких характерна деморалізація у сфері статевої поведінки, не тільки створюють кримінальну ситуацію, але і своєю поведінкою формують рішучість у злочинця скоїти злочин і сприяють здійсненню цієї рішучості.
По-третє, такі підлітки нерідко самі стають жертвами злочинних посягань. Проведене дослідження зґвалтувань, здійснених підлітками, показало, що 84% всіх потерпілих складали дівчатка «легкої поведінки». Серед неповнолітніх, потерпілих від зґвалтування, включаючи і малолітніх, 16,8% вже до зґвалтування знаходилися в інтимному зв'язку, тобто відносно їх раніше було здійснено злочин.
Враховуючи все вищесказане, можна виділити основні чинники, стримуючі розвиток проституції:
1) на макрорівні, пов'язаному з державною соціальною політикою і плануванням, вживанням законодавчих заходів, вирішенням суспільних і державних питань в регулюванні проблеми дитячої проституції, організацією інфраструктури допомоги, як основні чинники виступають наступні:
підвищення життєвого рівня населення
згладжування соціальної нерівності в суспільстві
зміцнення і стабілізація інституту сім'ї
контроль над порнографічною літературою і відеозаписами
введення кримінальної відповідальності за діяльність сутенерів
зміна громадської думки відносно повій;
2) на мезорівні, що розглядає відносини між дитиною і основними соціальними групами — сім'єю і колективом освітньої установи, де він повинен знаходитися, найважливішим чинником є:
реалізація програми статевого виховання школярів
через інститут сім'ї і різні типи освітніх установ;
3) на мікрорівні, що розглядає розвиток і становлення конкретної особи, виділимо наступні чинники:
розвінчування проституції як дозвільного, забезпеченого і красивого способу життя;
виховання в дитині високоморальних якостей і моральних норм.
В цілому ж проституція — це чітко організована злочинна структура, вийти з якої підліткам практично неможливо.
Поки в Кримінальному кодексі РФ статті про кримінальну відповідальність за проституцію немає. Та і чи потрібно її вводити? Адже наївно було б думати, що якщо сьогодні прийняти закон про заборону проституції або про відповідальність за заняття проституцією, то завтра її не буде. Проституція — це соціальне явище. І боротися слід не з повіями, а з кримінальним оточенням, яке їх створює і підтримує. Але вже зараз є багато інших законів, що передбачають кримінальне покарання, особливо у разі протиправних дій з неповнолітніми. Проте не дивлячись на наявність цих статей в Кримінальному кодексі РФ, діти захищені законом слабо. У будь-якому випадку, будь це спровокована дорослими дитяча проституція або побутове насильство, — діти практично не мають права голосу. Вони цілком у владі батьків. І справа може бути збуджена тільки на підставі заяви дорослого. Навіть у разі зґвалтування близькими родичами про це не поспішають заявляти в правоохоронні органи, вважаючи за краще розібратися в сім'ї. Це є пряме порушення не тільки Федерального закону «О основних гарантіях прав дитини в Російській Федерації» (від 24.07.98 р. № 124-ФЗ), але і Конвенції ООН про права дитини, прийнятою в 1989 р. і яку Росія ратифікувала в 1990 р., а також багатьох інших ухвал уряду.
Що ж до закону про легалізацію проституції, то такого закону поки немає. А чи потрібна легалізація самим повіям? Соціологічні опити серед них показали, що дівчата згодні платити податки (тобто виступають за легалізацію), з тим щоб відчувати себе захищеними від «дахів» і рекету.
Поки органи влади в Україні вирішують проблему проституції на федеральному рівні, з нею борються в регіонах країни самостійно. Наприклад, в Липецьку для боротьби з проституцією була створена «Поліція вдач». За 1996 р. вона провела більше 60 операцій по розгрому звідницьких контор. У Києві з недавніх пір теж з'явилася своєрідна «Поліція вдач». З довколишніх монастирів і інших міст України в столицю приїжджають сестри Господні. Їх мета — етичне перевиховання дівчат з панелі. За допомогою домовленостей, тривалих бесід черниці намагаються переконати дівчат в неправильності вибраного ними способу життя. Така робота дає результати.
Проблема проституції існує і в інших країнах, але там — своє відношення до неї. У більшості європейських країн жриці любові діють на цілком легальній підставі. При дотриманні ними ряду умов і обмежень жодних проблем з властями у них немає.