Смекни!
smekni.com

Шляхи розвитку творчих здібностей дитини в процесі навчання в загальноосвітній школі (стр. 5 из 6)

П.І.П. учня Шкала для оцінки прояву творчих здібностей “Важко відповісти”
1 МельничукІ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2 Сидорук О.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Після збору інформації від вчителів і вихователів заповнюється зведена таблиця і розраховується середній бал для кожного учня (бланки експертної оцінки і зведеної таблиці даних приведені в Додатку 1 і Додатку 2. Виділяється група учнів, що одержала найбільш високі бали. Крім того, будь-яка дитина, що одержала високу оцінку (9 чи 10) хоча б в одного з експертів, поряд з низькими балами в інших, заслуговує на пильну увагу психолога.

Опитування вчителів є традиційним і найбільш зручним способом одержання інформації для психолога. Однак при оцінюванні здібностей варто враховувати ряд специфічних моментів.

По-перше, особистість "ідеального учня" протилежна по своїх характеристиках творчої особистості. Тому, як правило, положення обдарованої дитини багато в чому залежить від особистості вчителя: якщо педагог сам є оригінальною, творчою людиною, нестандартність учня буде сприйнята позитивно. Якщо вчитель не відрізняється високим інтелектом, авторитарний чи схильний до консерватизму – творчо здібний учень може бути сприйнятий як впертий, нестерпний, чи навіть “тупа” дитина.

Крім того, викладачі часто схвалюють і вище оцінюють здатності дітей, що добре одягнені, дружелюбні, і дисциплинированны. Діти яскраві, але з поганою успішністю чи порушники дисципліни, можуть ними пропускатися. Тому, при оцінюванні такої властивості особистості як креативность необхідна діагностика, проведена безпосередньо психологом.

Вправи для розвитку творчих здібностей

Аналіз роботи шкільних психологічних служб показує, що психологи займаються в більшому ступені діагностичною роботою – досліджувати, вивчити, протестувати, проанкетувати і т.д. А задум, ідея багатьох діагностичних засобів можуть бути використані й у розвиваючих, і в навчальних вправах. Приведені вправи цьому приклад.Для більшості вправ потрібно попередня підготовка, наявність необхідних карток. Для постійної роботи можна заводити зошити, у яких і будуть працювати діти, і збиратися вся інформація про дитину.Ці вправи можуть бути використані як у роботі з усім класом, групою дітей, так і на індивідуальних заняттях і при консультуванні. Завдання розраховані на учнів початкових класів. Кожна вправа може проводитися як ціле заняття чи частина його.


Вправа 1. Царство ляпок. (Розвиток уяви)

Задачі:

· Розвивати увагу, уяву і творчі здібності.

· Учити дітей висловлювати і доводити свою точку зору.

· Учити передавати емоційні переживання в образах, співчувати герою.

Використовуваний матеріал: Фломастери, олівці, картки з заготвками, наприклад <Малюнок 1>.

Мал. 1

Завдання:“Сьогодні нам з вами потрібно відправитися в Царство ляпок. У цьому царстві живуть зачаровані ляпки, вони лазять, стрибають, бігають, літають. Радуються і сумують. Подивіться, хто сховався в цих ляпках? Лист можна перевертати в усі сторони, щоб краще побачити зачарованих звіринок, чоловічків, предмети, машини – усе, усе, усе. Домалюйте і розфарбуйте ляпку так, щоб ми змогли довідатися, кого там зачарували. А потім придумайте про них історію”.

Вправа 2. Подорож по чарівному місту.

Задачі:

· Розвивати увагу, логічне мислення, дрібну моторику, уяву і творчі здібності.

· Учити дітей висловлювати і доводити свою точку зору.

· Учити передавати емоційні переживання в образах.

Використовуваний матеріал: аркуші в клітинку.

Завдання:Сьогодні ми з вами будемо подорожувати по чарівному місту. І це місто будемо малювати усі разом. У цьому місті живуть гарні, добрі люди. Але чомусь їх хтось неполюбив. Хто це міг бути? Чому? І тому довелося їм побудувати навколо міста стіну. Навіщо? Стіна повинна бути рівною і міцною. Ваші помилки – це лазівки для ворогів <Малюнок 2>.

Мал. 2

Однак ця стіна виявилася дуже маленькою, і вороги вільно переборювали її. Тоді жителі міста побудували другу стіну <Малюнок 3>.

Мал. 3

Жили в цьому місті люди, як і ми, у різних будинках – маленьких дерев'яних і великих багатоповерхових. А щоб будиночки були схожі на будиночки, домалюємо їм дах, віконця і т.д. <Малюнок 4, 5>.

Мал. 4

Мал. 5

Було в цьому місті багато машин, але були усі вони однакові. Домалюємо їм колеса і кермо <Малюнок 6>.

Мал. 6

А різні вантажі перевозили на великих машинах. Що можна перевозити на вантажних машинах? <Малюнок 7>.

Мал. 7

Щоб не було аварій, у місті поставили світлофори <Малюнок 8>.

Мал. 8

Біля кожного світлофора був пішохідний перехід <Малюнок 9>.

Мал. 9

Один раз у місті відбулася сумна подія – зламалися усі світлофори, стали вони горіти тільки червоним світлом. Що робити?

На допомогу прийшов робот <Малюнок 10>.

Мал. 10

(Продиктувавши половину завдання, попросити намалювати другу половину за зразком у дзеркальному відображенні.)Домалюйте роботу все необхідне (лист можна перевертати), придумайте про нього казку, а також чарівні слова, які потрібно сказати роботу, щоб відремонтувати світлофори.

Вправа 3. Дивний квадрат.

Задачі:Розвивати увагу, логічне мислення, творчі здібності.

Використовуваний матеріал: форма для заповнення, бажано на окремому аркуші, геометричні фігури <Малюнок 11, 12>.

Мал. 11

Мал. 12

Завдання:

- До початку виконання завдання роз¢яснюється, що таке ряди, що таке стовпці на малюнку.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб у рядах лежали фігурки, однакові за формою.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб у рядах лежали фігурки, однакові по кольору.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб у стовпцях лежали фігурки, однакові формі.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб у стовпцях лежали фігурки, однакові по кольору.

- Не рухаючи фігурки, зроби так, щоб фігурки, однакові по кольору, виявилися знову в рядах (перевернути листок з фігурками на 90?)

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб ані в рядах, ані в стовпцях не було фігурок однакових по кольору.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб ані в рядах, ані в стовпцях не було фігурок однакових за формою.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб ані в рядах, ані в стовпцях не було фігурок однакових ані по кольору, ані за формою.

- Розклади фігурки по клітинках так, щоб ані в рядах, ані в стовпцях не було фігурок однакових ані по кольору, ані за формою, якщо одна чи дві фігурки вже стоять на своїх місцях <Малюнок 13, 14>.

Мал. 13 Мал. 14

Вправа 4. Чи добре ми знаємо один одного?

Задачі:

- Розвивати соціальну спостережливість, уміння помітити в людині найбільш характерні для неї якості, уміння дати незалежну від суб'єктивної думки описову характеристику людини, уміння приєднання і відчування, творчі здібності.