Смекни!
smekni.com

Чинники популярності в підлітковій групі (стр. 6 из 7)

6. циклотимный тип. А. Підсумовується число відповідей " так" на питання № 6, 18, 28, 40, 50, 62, 72, 84.Б. Отримана сума множиться на 3.

7. демонстративний тип. А. Підсумовується число відповідей "так" на питання № 7, 19, 22, 29, 41, 44, 63, 66, 73, 85, 88 і відповідь "ні" на питання № 51.Б. Отримана сума множиться на 2.

8. збудливий тип (некерований). А. Підсумовується число відповідей "так" на питання № 8, 20, 30, 42, 52, 64, 74, 86.Б. Отримана сума множиться на 3.

9. дистимный тип. А. Підсумовується число відповідей "та" на питання № 9, 21, 43, 75, 87 і число відповідей "ні" на питання № 31, 53, 65.Б. Отримана сума множиться на 3.

10. екзальтований тип. А. Підсумовується число відповідей "так" на питання № 10, 32, 54, 76.Б. Отримана сума множиться на 6.

Після обробки анкети записується число балів, отримане для кожного типу акцентуації. Максимально можливе число балів дорівнює 24.

18-24 бали - виражена акцентуація за цим типом.

12-17 балів - прихована акцентуація.

Менше 12 балів - відсутність акцентуації за цим типом.

Отже піспя проведення дослідження ми можемо сказати, що як і всі підлітки досліджувана нами група перебуває в гіпертимно емотивно циклотимно екзальтованих акцентуаціях характеру(див. Рис. 2). Тобто в загальному у групи переважає по-перше: гіпертимний тип характеру він характеризується гарним, злегка підвищеним настроєм, контактністю, балакучістю, оптимізмом. Високим тонусом, він енергійністю, активністю, прагнем бути лідером, легкою адаптацією в незнайомій обстановці.

Проте такий підліток нестійкий по інтересах, недостатньо розбірливий в знайомствах, погано переносить самотність, не любить одноманітність, дисципліну, вимушене неробство, монотонну роботу, часто переоцінює свої можливості, може бути ініціатором конфліктів, бурхливо реагуючи на події, відрізняється підвищеною дратівливістю.

По-друге: емотивний тип. Підлітки з виражену акцентуацію характеру за цим типом, віддають перевагу спілкуванню у вузькому крузі обраних, з якими встановлюються хороші контакти, яких вони розуміють "з півслова". Рідко самі вступають в конфлікти, граючи в них пасивну роль. Образи носять в собі, "не випліскують" назовні.

Привабливі риси: доброта, жалісливість, радіють чужим успіхам, загострене почуття боргу, сумлінність. Негативні риси: надмірна чутливість, слізність.

По-третє: екзальтований тип. Це контактні, балакучі, влюбливі підлітки. Вони часто сперечаються, але не доводять справу до відкритих конфліктів. У конфліктних ситуаціях вони бувають як активною, так і пасивною стороною. В той же час прив'язані і уважні до друзів і близьким.

Вони альтруїстичні, мають почуття співчуття, добрий смак, проявляють яскравість і щирість почуттів. Негативні риси: панікерство, схильність миттєвим настроям.

По четверте: циклотимний тип. Схильний до частої зміни настрою, зміни манери спілкування з навколишніми людьми. У них періодично падає працездатність, втрачається інтерес до роботи і до навколишніх людей. Більше того, підлітки циклотимического типу акцентуації характеру, важко переживають невдачі, часто думають про власні недоліки, непотрібність, переживають почуття самотності, стають замкнутими.

У періоди депресії, поведінку людини з циклометричним типом акцентуації характеру, схоже з дистимной акцентуацією характеру, яка змінюється активністю, властивою гипертимічному типу.

Інші акцентуації також присутні, але вони приховані.

Наприклад у Савсімова Андрія, Натхмана Евгена, Бахматовської Ірини, Кожухара Антона та Завершальського Георгія виражена акцентуація по гіпертимному типу. У Щуришиної насті, Савіна Кирила та Шевчик Даші виражена акцентуація характеру по емотивному типу. Та яскраво виражена акцентуація характеру по екзальтованому типу у Кондратьєва Степана, Щуршиної Насті, Бахматовської Ірини, Шилова Валентина та Пархоменко Натальї.

Уже из попереднього тесту «соціометрії» можна зробити висновок, що досліджувані вибирають собі друзів, по характеру. Тобто ті учні у яких співпадають акцентуації вибирають один одного, вони знаходять себе в інших, своїх однолітках. А ті діти у яких не збігаються ні з ким акцентуації стають изольованими, у них немає копій в цьому класі. Під час дослідження прозвучало запитання, чи можна вибирати когось з іншого класу. Судячи з цього дитина не знайшла себе у своєму класі, вона шукає друзів де-інде.

Загалом у класі зібрались учні які відпопідають схожим акцентуація характеру та деякі зовсім не сходяться, це: Ксенчук Владислав та Гуменюк Віктор, вони між собою дружать.

3.1.3 Анкета на визначення популярності

В анкеті пропонувалося одне питання: «Чим подобаються мені мої однокласники?». Потрібно було написати риси характеру які подобаються у тій чи іншій людині. Якщо хтось з однокласників не подобався, ці риси не записувались. Потім було відібрано 5 найчастіше вживаних рис, та записано до таблиці (див. Рис 3). Ось риси якими на думку студентів має володіти їх лідер: він має бути веселим, розумним, гарною людиною, справедливим та хорошим другом. Отже по результатам анкети «найвеселішими» вважають Бахматовську Ірину та Марунич Анну, звичайно результати не є абсолютними, адже як говорилось вище явніх лідерів у цього класу не має, є лише лідери мікрогруп. На другому місті у нас Русавська Вікторія та Бондар Яна. Відповідно «розумними» вважають Марунич Анну, Русавську Вікторію, натхмана Евгена та Бахматовську Ірину. «Гарна людина» знову ж Марунич Анна, далі Бахматовська Ірина, Бондар Яна, Урядова Даша та Періжнян Олексій. «Справедливі» Марунич Анна, Ксенчук Владислав, Савін Кирил. Та хорошим друзями вважають Марунич Анну, Завершинського Георгія, Періжнян Олексія, Бахматовську Ірину, Совсімова Андрія, Русавську Вікторію.


3.2 Кореляційна робота по визначенню популярності у підлітковій групі

Після проведення кореляційної роботи я отримала наступні результати. Гіпертимний тип характеру корелюється прямим типом зв’язків з демонстративним, з коефіцієнтом R=06513, ці типи характеру схожі між собою, тому коефіцієнт кореляції такий високий. Також гіпертимний тип характеру має прямий зв'язок (R= 0,4071, R=0,4366) з позтивними виборами учнів у сфері навчання та дозвілля, це свідчить про те, що людей з гіпертимним типом характеру частіше вибирали позитивними виборами. З коефіцієнтом = 0,4726, гіпертимний тип корелює з рисою характеру «розумний», така сповнена життя, енергії особистість має бути розумною. Ригідний тип характеру корелюється прямим типом зв’язків з циклотимним, збудливим, дистимним, екзальтованим (R= 0,4043, R= 0,6379 R= 0,4412, R= 0,5317), і не дивно люди які мають ці типи харакреру, спокійні, врівноважені, песимістичні, конфліктні. Ємотивний тип корелює з тривожним (R= 0,4207), люди цих типів характеру відкриті, щирі добрі, це їх пов’язує. Педантичний типп характеру має прямі зв’язки з циклотимним, демонстративним, екзальтованим, та зворотнім зв’язком з рисою характеру «гарна людина»(R= 0,4920, R= 0,5584, R= 0,4954, R= - 0,3950), педантичних людей не справляють враження гарних людей, як свідчить цей показник. Тривожний тип характеру має зворотній зв'язок з позитивними виборами у сфері дозвілля (R= 0,4065), людей з таким тип характру не охоче запрошують на день народження. Демонстративний тип характеру корелюється з циклотимним, екзальтованим, та рисою характеру «розумний», тобто чим ти відкритіший, тим розумнішим здаєшся підліткам. Позитивні вибори у сфері навчання мають зворотній зв'язок з негативними виборами у цій же сфері, та прямий з сферою дозвілля, рисами: веселий, розумний, гарна людина, справедливий та хороший друг, отже щоб подобатись, як однокласник, ті маєш мати всі ці риси. Зворотні звязки мають негативні вибори у сфері навчання та позитивні у сфері дозвілля, «гарна людина» та «хороший друг», тобто якщо ти не подобаєшся в школі, то до дому тебе не запросять, та ти не можеш бути «гарною людиною» та «хорошим другом», та прямий зв'язок має з негативними виборами у сфері дозвілля. Позитивні вибори у сфері дозвілля мають зворотній зв'язок з негативними виборами у сфері дозвілля, та прямий з рисами характеру «гарна людна», «справедливий», «хороший друг». Риса характеру «веселий» має прямий зв'язок з «розумний», «гарна людина», «хороший друг». (рис. 4.)


ВИСНОВОК

Отже найпопулярніші діти в класі є лідерами. Лідер - це член групи, який спонтанно висувається на роль неофіційного керівника в умовах визначеної, специфічної і, як правило, досить значущій ситуації, щоб забезпечити організацію спільної, колективної діяльності людей для найбільш швидкого і успішного досягнення загальної мети.

Підлітковий вік - період життя людини від дитинства до юності в традиційній класифікації (від 11-12 до 14-15 років). У цей найкоротший по астрономічному годині період підліток проходити великий шлях у своєму розвитку: через внутрішні конфлікти з самим собою і з іншими, через зовнішні зриви і сходження він може знайти почуття особини. Підлітковій вік характерезується нестійкістю в поглядах думках, постійною зміною. Для підлітка основна думка, це думка йог друзів.

Після проведення дослідження ми побачили, що в основному підлтки вибирають собі друзів по своєму типу характеру, тобто вони занаходять себе в інших. Вони вважають себе веселими, справедливими, гарними людьми, та друзів своїх також бачать такими. В цьму класі немає явного лідера, вони товаришують мікро групами. Та є явні антилідери, що не є здоровою ситуаціею в класі, це підлітки з явними порушеннями соціологічних контактів. Та до того ж їх тип характеру не входить в оссновну масу характерів классу, можливо вони товаршують з кимось из паралельних класів.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Андреева Г.М.СОЦИАЛЬНАЯ ПСИХОЛОГИЯ Третье издание М.: Наука, 1994

2. Белинская Е.П., ТихомандрицкаяО.АСоциальная психология: Хрестоматия: Учебное пособие для студентов вузов . — М: Аспект Пресс, 2003.— 475 с.