7. Подальша розробка теми
Нормальні й екстремальні ситуації в праці. Характеристика екстремальної ситуації в емоційних, когнітивних, виконавчому аспектах. Напруга, страх покарання, прагнення до досягнення мети, тиск відповідальності, концентрація на виконуваному завданні, складність задачі, непередбачуваність подій, часовий дефіцит і ін. особливості екстремальної ситуації. Наслідки екстремальних ситуацій: стомлення, виснаження, утрата сну, нав'язливі образи, втрата інтересу, зниження працездатності. Аналіз нормальних і гострих ситуацій.
Свідомість і дія в екстремальній ситуації: неможливість дати звіт у ході виконання і неможливість згадати, що відбувалося після досягнення позитивного результату. Чому цей принцип важливий для аналізу професійної діяльності?
Часовий аналіз. Для чого необхідна розробка поняття часу?
Хіба не можна обійтися різноманітними характеристиками процесу, наприклад трудового, щоб, міркуючи, про процес, не упустити чогось важливого? Поняття часу припускає визначений набір ліній міркування. Потрібно всіх їх пройти, не упустивши ні одну: можливо, це збагатить аналіз.
Принципи часового аналізу: сьогодення задається сприйняттям, переживанням тривалості процесу, дією і переживанням події суб'єктом. Часовий аналіз можливий, коли дослідник уміє схопити й утримувати свій предмет як поточне сьогодення, що як відбувається в його присутності, на його очах. Опис він повинен зуміти побудувати в тім же часі, відтворивши той резерв, частку невизначеності, що утримується в сьогоденні. Психологія повинна вміти схоплювати не тільки минуле, але і сьогодення. Таке тримання сьогодення дозволило нам побачити ті труднощі, з якими зіштовхується дослідник, що застосовує поняття «дія». Майбутнє - усвідомленням і продумуванням варіантів дій і їхніх наслідків, чеканням результатів (тип чекання), минуле - спогадами, їхнім енергетичним зарядом і ін. Безперервність, континуум, плинність, тягучість, потік. Чи можна говорити про потік крім переживання? Їхня єдність, позначена як «переживання плину», повинне бути одиницею аналізу, вихідним терміном. Що мається на увазі під «переживанням» часу? Однорідність? Ряди неоднорідних подій. Є чи повторення в рядах подій і процесах? Повторюються цілі цикли. Чи оборотні ряди подій? Ні, але принцип оборотності дуже важливий.
Чому цей принцип важливий для аналізу професійної діяльності?
Визначення часу через інтенсивність рухів людини, ритми подиху й інші ритми тіла. Межі. Повторна, добре заучена і доведена до майстерного виконання, дія може розглядатися як свого роду годинник, подібні «годинник тіла» Нова дія. Повторна, заучена послідовність рухових операцій у нових умовах. Знайомість і невизначеність завжди разом. Вони сполучаться в різних пропорціях. Не будемо говорити про оцінку тривалості порожнього проміжку. Спробуємо зрозуміти час через діяльність: виконання і переживання. Переживання швидкості власної дії при виконанні. Зіставлення власних рухів з частотою подій. Узгодження з рухами і командами інших членів групи.
Свідомість і час. Свідомість виникає в зв'язку з часом і для часу. Чи можна говорити про час крім свідомості? Чи можна визначити час крім несвідомого? Згадаємо, що говорив Бергсон про чисту послідовність («...наше "Я" просто живе»)
Зміна ситуації: ускладнення і фацілітація.
Переживання суб'єктом переходу від бездіяльності до екстремальної ситуації, швидкість включення в ситуацію, швидкість реагування як характеристики суб'єкта діяльності. Можливості зміни швидкості рухової реакції й утримання власного ритму рухів. Уповільнення швидкості виконання при полегшенні ситуації. Імітаційна модель Зигеля і Вольфа.
Роботи С.Г. Геллерштейна по швидкості рухової реакції й антиципації.
Синхронізація в груповій діяльності. Нав'язаний ритм. Темп і погодженість рухів і мовного обміну в роботі групи. Значення контексту і зв'язування для розуміння психологічного часу. Ситуативність дії і внеситуативність, стійкість контексту діяльності.
Зміна швидкості виконання діяльності при зміні складності ситуації. Передбачення ускладнення як показник високого професійного рівня фахівця. Швидкість розвитку екстремальної ситуації як особливість деяких професій (транспорт, енергетика, економіка). Бездіяльність і монотонія: переживання суб'єкта і стани свідомості. Ілюзії, галюцинації і патологічні стани, властиві для деяких професій в екстремальних ситуаціях. Непритомності, втрати свідомості, синдром загибелі, світу й ін. Автономність у транспортних професіях: необхідність усамітнитися і труднощі переживання тривалої ізоляції. Стани моряків-підводників у тривалих рейсах. Динаміка тривожних станів. Перші чотири-п'ять днів у моряків порушується режим праці, з'являється стомлення і млявість. Можливо, цей наслідок інтенсивної підготовки до походу. На 6-7-і доба в підводників виникає дратівливість, кількість емоційних реакцій зростає від 2,1 до 2,7 разів. Це виявляється у взаємних претензіях. Це період притирання. Другий етап - звикання до нового режиму діяльності. Третій етап - на 55-і добу росте стомлення через ізоляцію і монотонії. Четвертий етап - стомлення ще більше наростає, з'являються симптоми невротичних станів. Ефективність діяльності знижується. П'ятий етап - за 8 - 10 днів до закінчення плавання з'являється порушення, що сполучиться зі зниженням ефективності діяльності, аж до байдужності (В.Н. Селезньов, 1988).
Виснаження і неврози. Випадки суїциду.
Адаптація до місцевого часу.
Власний простір і власний час процесу. Значення поняття «суб'єкт» для визначення власних часу і простору процесу. П'ять рівнобіжних ліній опису і схематизації часу праці в далеких перельотах: ритми тіла, ритми дії, хронометричний час, місцеві соціальні ритми життя, астрономічний час. Чекання як особливий процес. Чому цей принцип важливий для аналізу професійної діяльності?
Ритми часу і помилки в діяльності людини. Точне виконання дії Локальний простір і локальний час індивіда. Наслідки порушення локального часу при швидкому переміщенні на великі відстані. Після переміщення: як змінюється добова крива успішності діяльності. Коли буде людина працювати краще: удень по місцевої годинник або вдень по годинник бази? «Годинник» тіла і «годинник» міста - необхідність узгодження ритмів. Час і якісний хід адаптації до ритму життя на новому місці. Значення найближчої соціальної групи для прискорення адаптації індивіда до життя на новому місці. Відновлення сну на новому місці - за часом доби, тривалості і глибині; відновлення роботи травного тракту, відновлення працездатності за часом доби. Неможливість адаптації за певних умов індивідуальні і групові прийоми пристосування до місцевого часу Суб'єктне регулювання ритмів тіла - прийоми адаптації до місцевого часу. Потреби людини і ритми життя міста.
Планування праці і відпочинку оператора. Конкретні програми і положення. Денні, нічні, ранкові і вечірні годинник. Ритми працездатності. Помилки в залежності від часу доби. Нічний час не придатний для праці: у цієї годинник не можна очікувати продуктивної діяльності. Праця в нічний час руйнує здоров'я. Недоліки в існуючих положеннях про час праці (сховані понаднормові, нічна праця й ін.).