Смекни!
smekni.com

Функціоналізм: заключна форма (стр. 2 из 3)

Ці акти не тільки пережити, вони є реакціями фізичного організму. Це операції, у яких прямо задіяні такі фізичні органи, як м'язи й нерви. Участь органів почуттів у сприйнятті й прояві волі безсумнівно. Нервова система також пов'язана з будь-яким психічним процесом. Хоча цей факт і не очевидний, все-таки його істинність цілком доведена.

Для нормальної психічної діяльності необхідна цілісність цих структур. Видалення або поразка якої-небудь частини мозку звичайно веде до різного роду психічним порушенням. Всі обставини, що впливають на зв'язок цих структур, також впливають і на характер психічних процесів. Ми не станемо намагатися пояснити природу психофізичних взаємозв'язків. Ми просто відзначаємо той факт, що психічні акти мають саме таку природу, і наполягаємо, що до їхнього вивчення варто підходити тільки із цих позицій...

Методи

Вивчати психічні процеси можна різними способами. Їх можна спостерігати безпосередньо, можна вивчати опосередковано - через їхні результати й наслідки, і, нарешті, можна досліджувати з погляду їхні відносини до структури організму.

Психічні процеси можна спостерігати за допомогою об'єктивних і суб'єктивних методів. До об'єктивного ставиться спостереження розумових операцій іншої людини в тім виді, у якому вони відбиваються в його поводженні. Суб'єктивне спостереження - це збагнення власних психічних процесів. Його часто називають інтроспекцією, і раніше він розглядався як єдиний метод дослідження, відмінного від вивчення об'єкта з боку. Насправді, ці два способи по суті схожі, і їх можна розділяти тільки з погляду пізнаваного об'єкта (сприйманого або очевидного). У кожного зі способів спостереження є свої переваги й недоліки.

1. Інтроспекція забезпечує досить гарне знання психічних процесів. Деякі психічні операції неможливо вивчати за допомогою об'єктивного спостереження. Наприклад, по поводженню людини ми можемо судити про те, чим він зайнятий, але не можемо з визначеністю сказати, про що ж він думає.

Сама людина не тільки знає, що в цей момент він зайнятий думками, але прекрасно обізнаний і про тему власних міркувань. Але ніяке об'єктивне спостереження не дозволить нам розгадати, чи вбрані його думки в слова або візуальні образи. Самоаналіз часто розкриває мотиви й судження, що з'являються в результаті минулого досвіду й які мають постійний вплив на будь-яку нашу дію. Але, використовуючи єдино об'єктивні методи, нам не вдасться що-небудь довідатися про ці мотиви й міркування.

2. Суб'єктивне спостереження - досить складний метод дослідження. Багато психічних операцій являють собою ряд складних, блискавично мінливих актів, їх дуже важко всебічно проаналізувати. Через те, що мозок людини звичайно зайнятий рішенням об'єктивних проблем, багатьом людям із трудом вдається відділити себе від цього, що стали звичним, способу мислення й спробувати проаналізувати власні думки.

3. Вірогідність суб'єктивного спостереження не завжди піддається перевірці. Візьмемо, приміром, твердження людини про те, що він мислить за допомогою візуальних образів. Не перевірити, не спростувати його ми практично не в силах, оскільки такий психічний процес - мислення - може спостерігати тільки здійснююча його людина й ніхто іншої. Точно так само ми не можемо думати, що дане твердження невірне, тому що інші люди заявляють, що вони мислять вербально, - і, дійсно, люди можуть докорінно різнитися по способі мислення. З іншого боку, будь-який об'єктивний акт можуть спостерігати одночасно кілька людей, щоб пізніше зрівняти результати своїх спостережень.

4. Природно, застосування суб'єктивних методів при вивченні проблем навченості й здатностей повинне бути обмежене. При вивченні психічних процесів у тварин, дітей, примітивних народів і багатьох випадків божевілля психологія повинна опиратися на об'єктивні методи.

5. Для опису й виміру будь-яких об'єктивних проявів психічної діяльності варто використовувати спеціальні методи й інструменти. Запису спостережень повинні аналізуватися не поспішаючи. У противному випадку ми можемо упустити щось істотне в досліджуваних процесах. Приміром, для вивчення руху ока, що є частиною акту сприйняття, використовується фотозйомка. Цей метод широко застосовується при дослідженні актів сприйняття, що беруть участь у процесі читання й при спостереженні деяких видів обману зору.

Експеримент - доповнення до методу спостереження. Експериментальний метод припускає, що спостереження за психічними процесами ведеться в строго заданих умовах. Часто експеримент називають контрольованим спостереженням. Це може бути відносно простий досвід або, навпаки, досить складний - залежно від установленого рівня регулювання. До простих експериментів можна віднести запам'ятовування списку слів з метою дослідження цього процесу й виявлення факторів, що впливають на здатність запам'ятовувати запропонований матеріал при певних обставинах. Загалом кажучи, експериментом можна назвати здійснення будь-якого психічного акту з метою його вивчення.

Психологічний експеримент не припускає обов'язкового використання мудрих методик і технічно складного встаткування. Прилади підбираються залежно від поставленого завдання. Вони є засобом контролю за дотриманням умов експерименту або служать для виміру й запису особливостей експериментальної ситуації.

Цінність експерименту визначається насамперед тим фактом, якою мірою відповідно до заданих умов проведені необхідні спостереження. Таким чином, експеримент - спосіб виявлення таких фактів і зв'язків, які не можна виявити звичайним шляхом. Крім того, слід зазначити, що результати будь-якого експерименту можуть бути перевірені іншими дослідниками.

Експериментальний метод у психології має свої обмеження. Не всі аспекти людської психіки піддаються контролю. Психічні реакції людини в значній мірі залежать від його попереднього досвіду. Всеосяжний контроль над психічними процесами людини в ході експерименту припускає вільне маніпулювання їхнім розвитком у продовження всього життя - що небажано в соціальному плані, та й попросту неможливо.

Мислення можна вивчати й опосередковано, через добутки розуму й рук людських - винаходу, літературу, мистецтво, релігійні вірування й традиції, етичні системи, політичні інститути й т.п. Природно, цей спосіб дослідження не використовується в тих випадках, коли вивчаються властиво розумові операції. Він часто застосовується для вивчення примітивних народів або цивілізацій минулого, по суті, цей метод - історичний і антропологічний. Очевидно, наше знання людського розуму буде досить обмеженим, якщо нам доведеться покладатися винятково на його дані. І все-таки, вони відіграють істотну роль для розуміння аспектів становлення розуму.

Крім того, психічні процеси можна вивчати з погляду анатомії й фізіології. Існує тісний зв'язок між будовою будь-якого органа і його функціональних можливостей. Невролог прагне осягти механізм нервової системи, намагаючись зрозуміти, яка частка його участі в людському поводженні. Дослідження взаємин психічних процесів і структури нервової системи, безсумнівно, принесе величезну користь і психології, і неврології.

Ми знаємо, що на характер психічних дій впливають метаболічні зв'язки нервової системи. Її вади часто обумовлюють порушення сприйняття, пам'яті й прояви волі. Нашими точними й докладними знаннями про зв'язок психічної діяльності з нервовими структурами ми в значній мірі зобов'язані саме фізіологічним методам. Досвіди показують, що видалення частини нервової тканини у тварин веде до наступного порушення в них деяких функцій. Безліч властивостей мислення можна пояснити з погляду фізіологічних особливостей нервової системи. Зокрема, саме в такий спосіб пояснюється здатність запам'ятовування, деякі особливості темпераменту й окремі аспекти процесу забування.

Таким чином, ми бачимо, що будь-який факт, що може бути використаний для розуміння характеру й змісту свідомості, є факт психологічний. Той же факт може становити значний інтерес для таких наук, як неврологія, психологія й фізіологія; подібні факти становлять значну частину наукових даних кожної із цих сфер знання.

У психології, як і в будь-якій іншій науці, використовується будь-який факт, здатний виявитися корисним для рішення її завдань, - і неважливо, ким, як і коли цей факт добутий. Жоден підхід окремо не дає повного уявлення про природу психічної діяльності. Різні джерела доповнюють один одного, а завдання психології - систематизувати й погодити різноманітні дані, формуючи адекватну концепцію того, що ставиться до процесів психіки...

Відносини з іншими науками. Психологія користується даними багатьох інших областей людських знань. Психологія думає будь-які факти істотними для розуміння психіки. Природно, професійний психолог має справу з досить обмеженим діапазоном психічних явищ і, отже, він повинен збирати матеріали з найрізноманітніших джерел. Психологія користується фактами із соціології, педагогіки, неврології, фізіології, біології, антропології й згодом, сподіваємося, зможе скористатися даними досліджень біохімії. Гнітюча частина фактичного матеріалу, пов'язаного із психічними порушеннями, запозичена в лікарів і психіатрів. Окремими знаннями про розум і особистість ми зобов'язані юриспруденції. Корисну інформацію ми черпаємо зі сфери торгівлі й промисловості. Коротше кажучи, для психологічних вишукувань можуть виявитися цікавими факти з будь-якої області людської діяльності.

У свою чергу психологія прагне внести посильний вклад в усі родинні їй сфери знання й життя - філософію, соціологію, педагогіку, медицину, юриспруденцію, комерцію, промисловість. Не підлягає сумніву, що будь-які знання про людську природу вкрай важливі у всіх областях, так чи інакше пов'язаних з мисленням і поводженням людини.