Смекни!
smekni.com

Сновидіння і методика їх тлумачення (стр. 3 из 4)

Народний - заснований на багатовіковому спостереженні і передачі народної мудрості у вигляді сонників, прийме, фольклору, казок, легенд, міфів, переказів, епосів;

Шаманський і магічний - сформований з відповідних традицій. Пов'язаний з входженням в контакт з духами-помічниками з інших світів і отриманні інформації «звідти». Це трактування сновидінь в рамках чаклунства і різного виду магії.

Духовний, релігійний - тлумачення сновидіння відбувається в рамках тієї або іншої релігія або духовної системи. Так, наприклад, в буддизмі акцент роблять на зв'язку карми, причинно-наслідкової, відповідно до якого з'явився той або інший зміст сну.

Психологічний, психотерапевтичний, психоаналітичний - сновидіння розглядається в контексті тих або інших наукових напрямів з своїми особливостями (класичний психоаналіз, онтопсихологія, аналітична психологія, психодрама, гештальтпсихология, мікропсихоаналіз, трансперсональна психологія, екзистенціальна психотерапія і т.д.). [4]

Який же підхід до аналізу сновидінь можливо вважати найточнішим, ефективним, достовірним і корисним для самого сновидіння? Будь-який з них може бути правильним. Це залежить, звичайно, від того, які задачі, мету ставить перед собою співпраця фахівця в області снів існовидючого . А також від рівня утвореної, інтелекту, установок і характеру світогляду випробовуваного. Дуже важливо на що орієнтований, що хоче взнати, отримати сама людина. Але найзначнішим, більш високим в тлумаченні сну представляється такий підхід, який враховує духовне вимірювання, духовну перспективу зростання особи. [1] Він веде до можливості ухвалення відповідальності людину за своє життя, вчинки, наміри, активізує усвідомлення, духовний пошук, розвиток, самопізнання і трансформацію. З цим т. зір інтегральний, всеосяжний, лояльний стиль роботи з снами - духовний - що враховує всі вищеперелічені напрями пізнання, стане найкориснішим, ефективним і правильним.

Перейдемо до основних, загальних принципів інтерпретації сновидінь. Основоположним законом такого тлумачення є факт наявності установки сновидіння. Будучи гнучким і пластичним, воно піддається одночасно багатьом інтерпретаціям. Тому провідний принцип роботи з сном свідчить — висновки, заключний аналіз сновидіння, проводить саме сновидіння. Результат тлумачення повинен прийти творчо, інтуїтивно, іноді як осяяння, прорив усередині самої особи випробовуваного.

В процесі роботи, трактування сновидіння необхідно дотримувати певну обережність, тактовність, делікатність. Адже може йтися про глибинні, психічні структури особи, що виводять на енергетично могутні, приховані, пригнічені пласти психіки. Необхідно дотримувати таємницю змісту чужих снів. Ця тема глибоко особова, інтимна. Як ніколи тут виступає значення і роль особи самого психолога або ведучого, його духовний рівень. Корисний дружній обмін і обговорення сновидінь з одними і тими ж друзями, колегами за наявності довір'я, спільності інтересу, взаємоповаги.

Обговорення сновидінь в крузі своїх родичів, прийняте за правило, традицію, значно поліпшить психологічний клімат в сім'ї, підвищить рівень взаєморозуміння, довір'я, відвертості, пошана один до одного. У всій решті випадків свої сновидіння розказувати не рекомендується у зв'язку з можливими негативними проекціями і наведеннями.

Не варто тлумачити буквально кожний сон, у випадку навіть якщо сновидіння налаштовано на таку роботу, це вносить зайву напругу, дріб'язковість і скрупульозність. І хоча майже кожне сновидіння навантажено тими або іншим значенням, трактуванню підлягає найхарактерніший сновидний зміст, заряджений енергетично, емоційно, а також ті сюжети сну, в яких якась деталь, предмет, образ опукло, виразно виставляється, знаходять себе, здаються дивними, дивують, викликають інтерес, привертають увагу.

Потрібно пам'ятати, що сновидіння як ціле є спотвореним заступником чогось іншого, несвідомого, і задача тлумачення сновидіння - знайти це несвідоме. Слідуючи цьому З.Фрейд виділяв три важливі правила, яких необхідно дотримуватися під час роботи над тлумаченням сновидіння: 1) не потрібно звертати увагу на те, що виявляє собою сновидіння, будь воно зрозумілим або абсурдним, ясним або спутаним, оскільки воно все одно у жодному випадку не є шуканим; 2) роботу обмежувати тим, що до кожного елемента викликати заміщаючі уявлення, не замислюючись про них, не перевіряючи, чи містять вони щось відповідне, не звертати уваги, наскільки вони відхиляються від елемента сновидіння; 3) потрібно почекати, поки приховане, шукане несвідоме виникне саме, точно так, як і забуте слово, яке як би вертиться на мові, але пригадати його ні як не виходить. [6,8]

Важливий в тлумаченні, осмисленні сну - принцип творчості. Але важливо пам'ятати дуже значний момент, не треба жорстко настроюватися на кінцеві висновки, результати свого тлумачення, навіть якщо вони здаються правильними і точними. Такі жорсткі прогнози вносять в поточне життя сновидіння непотрібні додаткові обмеження, установки, турботи, хвилювання, очікування, страхи, збудження, перешкоди. Людина тоді позбавляється головного - спонтанності, розслаблення, елементів гри, радості, довір'я до своєї долі і існування в світі.

Типовою помилкою, помилкою стає відхід в світ фантазій і уяви. Коли акцент роботи, увага переносяться з денної дійсності в світ нічних марень. Це - есканізм, відхід з світу, який стає недостатньо добрий і цікавий, відхід від буття. Сновидіння і дійсність йдуть рука в руку. При правильній роботі з снами підвищується усвідомлення денного, повсякденного життя, тобто її якість.

Психоаналітичний підхід до трактування сну може бути обмеженим і навіть збитковим у зв'язку з багатовимірністю всіляких асоціацій, проекцій, теорій, які ніби підштовхують до правильної інтерпретації і виглядають переконливо, а насправді відводять від головного, від проблеми, потонувши в хаосі, болоті різних ментальних конструкцій. Одним з основних положень аналізу сновидіння є те, що його трактування часто виявляється багато простіше, ніж хоче придумати наяву сновидіння.

Наприклад, в одному складному, довгому і плутаному сновидінні людина весь час потрапляла в сіті якихось вірьовок. Він плутався в цих вірьовках і не міг рухатися далі. Ледве вирвавшися, потрапляв в нові... У сновидіння дуже багате внутрішнє життя. Він займається духовною практикою, але інтерпретація цього сну дуже проста. Вірьовки - буквально прихильності його до різних спокус миру, від яких він хоче звільнитися. Психоаналітичних же версій в цьому випадку можна накрутити нескінченно множину.

Сновидіння шикується по своїх специфічний законам. Це закони енергії-усвідомлення, асоціації-уявлення (наочно-образного мислення). В прогнозуванні майбутнього за матеріалом сновидіння, режисура сну активно використовує принцип невідповідності перевертишів. Він означає, що судити денними мірками, критеріями сновидні образи і дії не можна. Так, наприклад, танцювати, співати і сильно радіти уві сні означає частіше за все зворотне: хвороба, невдачі і біди наяву. Якщо сновидіння плаче або його убили уві сні, то це передбачає радість і успіх в майбутньому в дійсності денній. [7,8]

З приводу невіри або віри в прогнози майбутнього уві сні, а також у віддзеркаленні ним справжніх життєвих денних ситуацій, подів, проблем і обставин, як і раніше існує дві крайні думки, позиція. Перша авторитетна думка виводиться з багатовікового накопиченого досвіду різних релігійних подвижників, адептів, стариків. Воно багатогранне відображено в релігійних книгах, писаннях, щоденниках. У всіх джерелах подібного роду підкреслюється небезпека помилок по відношенню до сприйняття і тлумаченні своїх сновидінь. В християнському навчанні указується, що віра в сни є брехня, обман, спотворення і пособництво бісам. Для строгої академічної науки віщі сни взагалі не науковий факт, а неуцтво і дурість. Сучасна ж психологія відвоювала собі законне право надавати сновидінням людини значну увагу. Друга позиція відношення до снів протилежна першою. Сни - нерозпечатаний лист від Бога, невинне одкровення. Вони оповідають про минуле, теперішньому часі і майбутньому людини, в них відображається сокровенна суть життя, доля особи. Сучасний психоаналіз, психотерапія і психологія багато в чому підтверджують це положення.

Обидві крайні тези виявляються одночасно вірними, за винятком строго наукового. Неприйняття до уваги першого з них може привести до несприятливих і сумних наслідків. Багато що залежить від компетентності сновидіння, від його рівня духовного розвитку, ступеня підготовленості і знань в даній області Сучасний рух по роботі з снами зовсім забув, не враховує, перше застереження. Це говорить про духовну некомпетентність його лідерів.

Деякі або більшість нічних бачення дуже індивідуальна. Тому істина в даному випадку десь по середині. Звідси основоположний принцип поводження з сновидіннями - принцип нейтрального спостереження, т. е закон духовної роботи: неупереджене усвідомлення денного життя і зіставлення її з матеріалом сну. Не вірити сну, не слідувати сліпо за ним, а враховувати і спостерігати. Не вважатися, не спиратися на нього, а вчитися розуміти, вивчати, досліджувати, довіряти.

5. Перспективи використовування сновидінь

Вивчення і практичне використовування сновидінь таїть в собі справді невичерпні можливості і перспективи. Ця область ще незвіданих наукових шляхів, які можуть привести дослідника до виявлення і відкриття найпотаємніших і труднодоступних таємниць людини і всього всесвіту в цілому. Позначимо дві основні взаємозв'язані сфери застосування сновидінь як засіб використовування і вивчення. Одна з них - наукова, дослідницька. Інша область - духовна, духовного самопізнання, розвитку. Вже реалізованим прикладом першого підходу з'явилися ряд серйозних діючих інститутів по дослідженню сновидінь в США. Серед них: інститут Р. Монро, який веде свої пошуки навкруги впливу на свідомість людини різних звукових частот. Опис дослідів Монро перевершує всі очікування і дуже фантастично для сучасного матеріалістичного світогляду. [4] Але об'єктивність, відвертість для всіх вимірювань із застосуванням сучасних наукових приладів робить таку дослідницьку роботу переконливої і доказової.