Смекни!
smekni.com

Психологічні проблеми професійного становлення старшокласників (стр. 8 из 12)

- зразки продукції, що випускає місцевими підприємствами, моделі, схеми, таблиці, що знайомлять зі змістом роботи, технологічними процесами, організацією виробництва.

У кабінеті систематично накопичуються методичні матеріали, у той числі:

- рекомендації й методичні матеріали в допомогу вчителям, майстрам п/о, керівникам кружків, методичних об'єднань учителів, класним керівникам, шкільним психологам й ін.;

- зразкова тематика й зміст профориентационніх бесід, лекцій для учнів й їхніх батьків (значення правильного вибору професії, вимоги, пропоновані різними професіями до якостей працівника, шляхи одержання професії до ін.), методичні розробки уроків по різних предметах з рекомендаціями із забезпечення їх профориентационной спрямованості, сценарій профориентационніх заходів, клубних занять;

- матеріали з досвіду роботи із професійної орієнтації в школах району й міста (області);

- література, дидактичні й інші матеріали для проведення занять по курсам «Людина-праця-професія», «Самовизначення»;

- матеріал, використовуваний з метою вивчення інтересів, схильностей учнів, психофізіологічних якостей, ціннісних орієнтації (анкети, опросники).

У кабінеті доцільно мати також матеріали з питань організації профориентационной роботи в школі:

- документи директивних органів, органів утворення, праці, зайнятості, територіальних центрів профорієнтації молоді, міжвідомчих рад по профорієнтації й психологічній підтримці населення й ін.;

- плани профориентационной роботи школи, графіки індивідуальних і групових консультацій.

Кабінет обладнається необхідними меблями, технічними засобами, у тому числі аудіо-відео й по можливості, профдіагностичним устаткуванням, персональними ЕОМ.

Зразковий перелік тематики стендів кабінету

Розділ, що містить ради вібирающему професію й застереження проти помилок:

- типи й особливості професій;

- короткий огляд професій робітників та службовців;

- джерела інформації про світ професій;

- вісім кутів ситуації вибору професії;

- властивості й особливості характеру;

- абсолютна й відносна професійна придатність;

- психологічні передумови абсолютної й відносної: самореалізації.

Інформаційний розділ про професійні навчальні заклади:

- схема професійних навчальних закладів регіону;

- проспекти й рекламні оголошення професійних навчальних закладів;

- календар професій (змінний матеріал, присвячений до професійних свят).

Розділ, що містить інформацію про ринок праці регіону:

- альбом вакансій;

- права громадян в області зайнятості, соціальні гарантії.

Розділ про захоплення школярів (технічна творчість, художня творчість, виставки виробів, виготовлених на уроках праці, на гурткових заняттях).

3.2 Впровадження обчислювальної техніки, ПК

При наявності ПК можливо здійснити:

- Збір електронної бібліотеки - колекції електронних повнотекстових видань по психології, що корисна для психологів, викладачів, студентів, що цікавляться питаннями психології й суміжних наук. Ця бібліотека повинна містити навчальну й методичну літературу, тести.

За допомогою колекції буде можливо підготувати урок, семінарське заняття, колекція допоможе писати доповіді, реферати, конспекти, на високому професійному рівні, розставляти бібліографічні посилання в документах. Система інтелектуального контекстного пошуку «Слідопит 1.1» дозволить орієнтуватися в матеріалі й здійснювати пошук, як за назвою документа, так і по контексту, уводячи запит у вигляді речення.

Комплектація бібліотеки може здійснюватися по всіх перерахованих напрямках професійної діяльності кабінету.

- Впровадження методик комп'ютерного тестування;

- Впровадження професійних мультимедийніх профессиографических презентацій на базі програмних засобів MS Office 2003.

Серед наробітків у цьому напрямку необхідно відзначити:

Наявність серверного доступу до унікального програмного забезпечення здатному забезпечити визначення типу особистості, гнучкої профорієнтації, можливості обробки результату машинними методами й висновку аналітичного звіту на друкованому носії.

Серед достоїнств методу необхідно відзначити високий ступінь вірогідності результатів тестування (? 90%), різнобічне охоплення методик (більше 10), можливість збору даних в інформаційному банку, можливість комплектування людських колективів, у т.ч. і вирішується проблема підбора оптимального психотипу викладача для конкретної групи учнів, висновок звіту про дослідження як у формі опису по категоріях, так й у формі обчислювальних таблиць у вигляді коефіцієнтів, розрахунок ведеться з точністю до другого знака після коми, так й у вигляді спектральних гістограм.

До недоліків методу можна віднести складність обробки отриманих даних й обов'язкова наявність ПК. Проте, на мій погляд, це одна із кращих методик у своєму класі і як перспективний розвиток кабінету профорієнтації пропоную рекомендувати її для практичного застосування в адаптованому варіанті.

3.4 Мнемонично-графічна інтерпретація обробки результатів тестування

Програмне середовище розроблене мовою «Visual Basic 6.0 SP1» і мають стандартний, звичний і зрозумілий інтерфейс ОС Windows.


Малюнок 1. Загальний вид програми

Малюнок 2. Форма «Рада цього дня»

При початковому завантаженні програми, а також при натисканні кнопки

на панелі інструментів з'являється «Рада цього дня» (рис. 2), мал.сказівающий користувачеві про особливості даної програми. При цьому виділений прапорець на панелі керування дозволяє відключити автозапуск «Ради цього дня»: у натиснутому стані - автозапуск, у віджатому стані «Рада цього дня» запускатися не буде.

Малюнок 3. Помічник уведення Ваших даних

Помічник заповнення (рис. 3) відкривається при початковому завантаженні програми й при відкритті нового файлу (кнопка

) автоматично, якщо натиснуто кнопку
на панелі керування програмою, також помічника можна викликати, нажавши кнопку

Помічник забезпечує початкове уведення даних: ім'я, прізвище, по батькові, дату народження, організацію (підприємство), групу (підрозділ) в організації (на підприємстві). Кнопка

дозволяє відкрити збережений раннє файл із результатом дослідження. У натиснутому положенні кнопка
дозволяє завантажувати помічника при завантаженні програми або при відкритті нового файлу. Закладки
дозволяють перейти до наступного етапу заповнення форми, т же саме можна зробити, натискаючи кнопки
й
. Нажавши кнопку
, Ви введете дані, закриєте помічника й викличете форму зі списком можливих тестів для їхнього проходження

Малюнок 4. Мультитіпування, проходження групи тестів

Нажавши кнопку

, Ви викличете форму зі списком можливих тестів (рис. 4.4). Також ця форма може з'явитися, якщо Ви закінчите уведення Ваших даних у помічнику заповнення Ваших даних і натиснете
. Виберете потрібні Вам тести на цій формі й натисніть
для їхнього проходження.

Малюнок 5. Форма розрахунку часткових показників, виходячи з результатів тестів комплексного дослідження інтелекту або власноручно уведених даних

Форма розрахунку часткових показників (рис. 5) з'являється при натисканні кнопки

на панелі керування або після того як Ви пройдете тести: «Версія запитальника (Е.С. Філатовій) для різноманітного дослідження інтелекту як такого й у сполученні з темпераментом», «72 питання», «Тест Филатовой-Накрохиной» у будь-якому їхньому сполученні: або поодинці, або два з них, або всі три. При цьому є можливість різноманітного розрахунку середніх часткових показників: або, з огляду на значення тільки одного тесту, або усредняя результати по двох якихось тестах, або по всім трьох, або можна ввести свої часткові показники.