Малюнок 39. Вікно настроювання панелі керування програми комплексного дослідження особистості (кнопка
на панелі керування)Програма комплексного дослідження й тестування інтелекту людини ще перебуває в стадії розробки й налагодження. Надалі планується додавати нові тести й методики. Повторимося ще раз: порівняльний, порівняльний аналіз результатів комплексного дослідження показав, що наведена сукупність методик є взаємодоповнюючою й дозволяє більш глибоко розкрити як уроджені, так і придбані якості особистості й вибрати відповідну професійну діяльність.
Для реалізації різноманітної технології побудови й застосування спектральної моделі інтелекту використається наступне програмного забезпечення:
· Мова програмування: «Visual Basic 6.0 SP1»
· Створення інсталяції для програми: Wise InstallMaster 3.00
· Бібліотека Active: «The ProtoView Active Component Suite»
· Мова доступу до бази даних: «SQL» (доступ через ODBC)
· Редактори HTML:
1.«FrontPage 2003» - програми для створення, редагування й публікації в мережі файлів у форматі HTML;
2.«Adobe Page Maker - програма для професійної верстки текстів, редагування й публікації в мережі файлів у форматі HTML.
· Редактор The Active Server Pages (ASP): «Microsoft Visual InterDev 6.0 SP1»
· Текстові й табличні редактори, використані для підготовки шаблонів звітів: «Microsoft Word 2003», «Microsoft Excel 2003»
· Створення, редагування зображень (картинок): backgrounds (задні тла), зображення на кнопках і т.д.:
1.«Adobe Photoshop 6.0» - графічний редактор для створення растрової графіки;
2.«Paint» - програма для роботи з bmp-файлами;
3.«Lwiep» - графічний редактор.
3.4 Адаптація програмного комплексу для потреб професійної діяльності по профорієнтації підлітків
Існуюче програмне забезпечення покликане забезпечити високоякісний підхід до проблеми професійного визначення учнів межшкольного навчального комбінату.
Серед основних складностей при впровадженні теперішньої розробки можливо виділити наступні:
- Недостатні навички учнів при роботі на ПК викликають сбойность при введенні даних, потрібен час для навчання їхнім користуванням інтерфейсом ПО;
- Дослідження фундаментально й займає досить багато часу, для користувача початкового рівня - 6 годин;
- Велика кількість нужденних у послугах ПО й професійного визначення вимагає наявність достатньої кількості ПК із потужними обчислювальними ресурсами й периферійними пристроями, відповідно є дорогим придбанням для бюджету ПТУ.
Виходом зі сформованого положення може бути адаптаційна методика пропонована мною для впровадження. Суть методики зводиться до уніфікації технології й переносу технологічно тривалого за часом операційного циклу - уведення даних і заповнення анкет з електронної форми на паперовий носій. Далі, для забезпечення процесу типирования й профорієнтації дані переносяться в ПО ПК, де обробляються й заносяться в інформаційний банк або роздруковуються для потреб утворення.
3.5 Вірогідність отриманих результатів
Проведено дослідження за участю близько 100 студентів, викладачів ПТУ. Виявлено якісні особливості, що навчаються по спеціальностях системного профілю, економічного, механічного, гірського, металургійного.
Впровадження отриманих результатів. Випробуване мною програмне забезпечення, системи типирования, з високим ступенем вірогідності склало спектральні моделі типів особистості. Моя згода з підсумками комплексного дослідження 80%. Уважаю, що дане програмне забезпечення повинне бути використане в ході професійного самовизначення учнів ПТУ. Таким чином, буде досягнута мета - профорієнтація школярів відповідно до його типу інтелекту, внутрішнім миром і целеустремлениями. Що в остаточному підсумку буде якісним показником при подальшому навчанні по обраних спеціальностях.
Висновок
Тема педагогічного проекту присвячена дослідженню проблематики психологічного профконсультирования учнів старших класів освітніх установ.
У ході реалізації проекту автор поставив перед собою ряд завдань:
- аналіз результатів роботи за поточний рік;
- вивчення групи профориентационніх тренінгів, адаптація, методика впровадження в практику роботи;
- речення по вдосконаленню методів роботи в області профконсультации старшокласників минаюче навчання на базі ПТУ №14.
На підставі запропонованої в главі 1 проекту методики було проведене дослідження в результаті якого можливо зробити наступні висновки.
Минулу допрофесійну підготовку учні ПТУ на відміну від школярів 9-10 класів:
- тяжіють до раціональності й обґрунтованості професійного вибору (на противагу імпульсивності й необґрунтованості);
- оптимистичнее сприймають своє професійне майбутнє;
- вище оцінюють свої сили й здатності, а також завзятість і готовність до подолання труднощів;
- орієнтуються при виборі сфери майбутньої діяльності на широке коло референтних джерел.
Результати проведеної оцінки психологічної ефективності початкової професійної підготовки дозволяють констатувати наявність індивідуально-розвиваючого ефекту аналізованої форми комплексної профориентационной роботи, проте, позитивні трансформації професійних установок оптантів виявилися менш вираженими, що свідчить про необхідність цілеспрямованої й фокусированной роботи з даною категорією психологічних регуляторів трудового самовизначення старшокласників.
У ПТУ крім анкетування активно проводяться тренінги покликані забезпечити самореалізацію учнів у виборі професії. У даній роботі я пропоную впровадити програму «Тренінги професійного визначення».
Дана програма дозволить підліткам у доброзичливій і невимушеній обстановці розглянути проблеми професійного самовизначення.
Під час тренінгу учні зможуть:
- вивчити свої особистісні особливості, інтереси й схильності;
- одержати докладну інформацію про навчальні заклади й різні професії;
- одержати інформацію про правила вибору професії;
- визначитися у виборі майбутньої професійної діяльності.
Серед перспективних видів діяльності по профорієнтації на базі ПТУ №14 необхідно відзначити процес інтеграції діяльності психолога-профориентатора разом з методистом по профориентационной роботі тут мені хотілося б відзначити ряд перспективних напрямків. На жаль, на даний момент не всі вони можуть бути реалізовані у виді недостатньої матеріально - технічної бази, але необхідно прагнути до вишукування можливостей їхньої реалізації.
Основним напрямком я бачу - організацію кабінету профорієнтації в ПТУ являющегося організаційно-методичним, інформаційним і консультаційним центром профориентационной роботи.
Його основними завданнями є професійна освіта учнів, їхніх батьків, формування в професійних інтересів, що вчаться, здатностей, мотивів професійного вибору, підготовка до усвідомленого професійного самовизначення з обліком їхніх індивідуальних особливостей потреб району в професійних кадрах.
Кабінет бере участь у координації профориентационной діяльності педагогічних й інших працівників комбінату, наданні їм організаційної й методичної допомоги.
Кабінет використається для групової й індивідуальної роботи з учнями і їхній родителями методичної роботи із учителями, проведення занять по профориентационнім курсам; «Людина - праця - професія», «Самовизначення» й ін.
До роботи з учнями залучаються класні керівники, учителі, майстри виробничого навчання, батьки учнів, працівники центра зайнятості.
У заключній главі проекту мною пропонується методична розробка - адаптація програмного комплексу «Комплексна технологія тестування, із застосуванням спектральної моделі, інтелекту для потреб профорієнтації підлітків.
Суть адаптації методики зводиться до уніфікації технології й переносу технологічно тривалого за часом операційного циклу - уведення даних і заповнення анкет з електронної форми на паперовий носій. Далі, для забезпечення процесу типирования й профорієнтації дані переносяться в ПО ПК, де обробляються й заносяться в інформаційний банк або роздруковуються для потреб утворення.
Комплексність технології тестування полягає у використанні в процесі випробування декількох варіантів методик з їхньою ефективною взаємодією в процесі формування результату дослідження й видачі рекомендацій. При цьому результатом дослідження є побудова різноманітної типологічної спектральної моделі характерних властивостей інтелекту й темпераменту конкретної особистості. Ця модель поряд з добре відомими базисними типами інтелекту й темпераменту включає типологічний спектральний розподіл кількісних оцінок часткових результуючих показників, що дозволяють співвіднести цю модель зі спеціальною базою даних і знань «Типи інтелекту й темпераменту - професії».
Всі пропоновані в проекті методичні й практичні розробки покликані забезпечити цілеспрямовану й фокусированную роботу з учнями ПТУ з метою забезпечення самовизначення й трудової орієнтації особистості.
Завдяки впровадженню практичних розробок, пропонованих у проекті, вибір професії в існуючих умовах стане свідомим і вільним (якщо під волею розуміти усвідомлену необхідність) і допоможе учнем у їхньому самовизначенні, істотно реконструює, раціоналізує традиційно сформовану систему психологічної профконсультации.