Смекни!
smekni.com

Поняття творчої особи та аналіз її якостей (стр. 2 из 5)

Особа - це людина, взята в системі таких його психологічних характеристик, які соціально обумовлені, виявляються в суспільних за природою зв'язках і стосунках є стійкими, визначають етичні вчинки людини, що мають істотне значення для нього самого і що оточують.

Формування особи людини - це послідовна зміна і ускладнення системи стосунків до навколишнього світу, природи, праці, іншим людям і до себе. Воно відбувається впродовж всього його життя. Особливо важливий при цьому дитячий і юнацький вік.

Розвиток людини як особи здійснюється всесторонньо і цілісно в єдності його фізичних і духовних сил. Психологія і педагогіка стверджують, що людська особа формується і розвивається в діяльності і спілкуванні. Провідні риси особи розвиваються в результаті зовнішнього впливу на особу, її внутрішній світ.

Розвиток людини - це процес кількісної і якісної зміни, зникнення старого і виникнення нового, джерело і рушійні сили якого приховані в суперечливій взаємодії як природних, так і соціальних сторін особи.

Природна сторона людини розвивається і змінюється впродовж всього його життя. Ці розвитку і зміни носять віковий характер. Джерело соціального розвитку особи знаходиться у взаємодії особи і суспільства.

На формування особи впливають три чинники: виховання, соціальна середа і спадкові завдатки.

Виховання розглядається педагогікою як провідний чинник, оскільки це спеціально організована система дії на підростаючу людину для передачі накопиченого суспільного досвіду.

Соціальне середовище має переважно значення в розвитку особи: рівень розвитку виробництва і характер суспільних стосунків визначають характер діяльності і світогляд людей.

Задатки - особливі анатомо-фізіологічні передумови здібностей до різних видів діяльності. Наука про закони спадковості - генетика - вважає наявність у людей сотні різних завдатків - від абсолютного слуху, виняткової зорової пам'яті, блискавичної реакції до рідкої математичної і художньої обдарованості.

Але самі по собі задатки ще не забезпечують здібностей і високих результатів діяльності. Лише в процесі виховання і навчання, суспільного життя і діяльності, засвоєння знань і умінь у людини на основі завдатків формуються здатності. Завдатки можуть реалізуватися лише при взаємодії організму з навколишнім соціальним і природним середовищем.

“Чи вдастся індивідові на зразок Рафаеля розвинути свій талант - це цілком залежить від попиту, який, у свою чергу, залежить від розподілу праці і від породжених ним умов освіти людей.” (Маркс До., Енгельс Ф. “Німецька ідеологія”, соч. 2-т)

Творчість передбачає наявність біля особи здібностей, мотивів, знань і умінь, завдяки яким створюється продукт, що відрізняється новизною, оригінальністю, унікальністю. Вивчення цих властивостей особи виявило важливу роль уяви, інтуїції, неусвідомлюваних компонентів розумової активності, а також потреби особи в самоактуалізації, в розкритті і розширенні своїх творчих можливостей. Творчість як процес розглядалася спочатку з діячів мистецтв і науки, де особлива роль відводилася “осяянню”, натхненню і подібним до них станам, що змінюють попередню роботу думки.

3. Передумови геніальності

Кожна дитина має задатки генія. Ми всі члени однієї спільноти, званої homo sapiens, і тому успадкували гени, завдяки яким володіємо унікальним людським мозком, ми народжуємося в певних обставинах, які можуть стимулювати або уповільнити процес розвитку, при кожному народженні дитини на світло з'являється потенційний геній...

Що стосується індивідуальних талантів, то їх різноманітність така велика, вони настільки незалежно успадковуються, що через генетичну рекомбінацію кожній людині дістається в долю якийсь набір здібностей, будь то самі різні види слухової і зорової сприйнятливості, слуховій і зоровій пам'яті, комбінаторні здібності, лінгвістичні, математичні, художні дарування.

Але що таке геній?

Якщо визнати геніями тільки тих, хто майже одноголосно визнаний ними в світі, то спільне число їх за весь час існування нашої цивілізації навряд чи перевищить 400 - 500. Приблизно до таких цифр приводить відбір знаменитостей, яким приділено максимальне місце в енциклопедіях різних країн Європи і США, якщо з числа цих знаменитостей відняти тих, хто потрапив в їх число із-за знатності або по інших випадкових "заслугах". Але якщо відмежування геніїв від талантів залишиться спірним, то з особливо великими труднощами стикаються при визначенні самого поняття "геній".

По Бюффону, геніальність полягає в надзвичайній мірі витримки. Уордсворт визначив геніальність як акт збагачення інтелектуального світу якимсь новим елементом. Гете стверджував, що початковою і завершальною особливістю генія є любов до істини і прагнення до неї. По Шопенгауеру, суттю генія є здатність бачити спільне в приватному і вивчення фактів, що безупинно вабить вперед, відчуття справжнє важливого. По Карлейлю, геніальність -це перш за все надзвичайна здатність долати труднощі. По Роман-і- -Кахалю - це здатність в період дозрівання ідеї до повного ігнорування всього, що не відноситься до піднятої проблеми, і здібність, що доходить до трансу, до концентрації. По В. Оствальду - це самостійність мислення, здатність спостерігати факти і витягувати з них правильні висновки. По Люкка: "Якщо оцінювати продуктивність об'єктивно, а саме як перетворення наявне що існує в цінність, як перетворення тимчасове у вічне, то геніальність ідентична найвищій продуктивності, а геній - продуктивний безперервно, тому що саме творчість є його суттю, саме перетворення слова на справу".

Термін "геніальність" вживається як для позначення здатності людини до творчості, так і для оцінки результатів його діяльності, передбачаючи природжену здатність до продуктивної діяльності в тій або іншій області; геній, на відміну від таланту, є не просто вищим ступенем обдарованості, а пов'язаний із створенням якісно нових творінь. Діяльність генія реалізується в певному історичному контексті життя людського суспільства, з якого геній черпає матеріал для своєї творчості.

Генії нерідко довго не знаходять ту область, в якій вони найбільш обдаровані. Мольєр, посередній драматург і драматичний артист, порівняно пізно стає автором геніальних комедій і переходить на комічні ролі. Непоганим прикладом того, як людина саме методом проб і помилок добирається до свого дійсного покликання, може послужити Жан Жак Руссо. освічений, начитаний, хворобливо самолюбивий, без малого схиблений на справедливості, він десятиліття з гаком пише опери - "Галантні музи", "Нарцис", "Військовополонені", "Листи про французьку музику", пише і вірші, причому все це на хорошому професійному рівні (хоча, здається, його опери ні при нім, ні посмертно ніколи не ставилися). До своїх невдач на музичному терені він відносився серйозно, навіть трагічно, і лише немолодим він, нарешті, пише те, що робить його ім'я безсмертним, а вплив - величезним. Г.Х. Андерсен пробує безліч помилкових шляхів, перш ніж стає найбільшим казкарем. Бальзак пише середньоякісні драми, перш ніж приходить до "Людської комедії". А.Н. Толстой мріяв про глибинний психологічний аналіз підсвідомого, про продовження лінії Достоєвського, свідоцтвом чого є "Кульгавий пан".

Але у всіх випадках геній - це перш за все екстремальна напруга індивідуальна властивих талантів, це найбільша, безперервна праця, розрахована на століття, всупереч невизнанні, байдужості, презирству, убогості, яких вдосталь скуштували Рембрандт, Фультон, Бетховен і так далі

Вирішальна роль дитячо-підліткових умов розвитку у визначенні ціннісних критеріїв, установок, спрямованості і самомобілізації

а) значення дитячого і підліткового періоду

Величезне значення ранньодитячих і дитячих умов розвитку для майбутнього інтелекту кількісно оцінив Блум. За його даними оптимізація умов інтелектуального розвитку у віці до 4-х років підвищує майбутній коефіцієнт інтелекту, IQ, на 10 одиниць, оптимізація у віці 4 - 9-ти роки на 6 одиниць, в 8 - 12 років на 4 одиниці. Відповідно зневага інтелектуальним розвитком дитяти, особливо у віці до 4- х років, різко погіршує майбутній інтелект. Саме у цьому ранньодитячому віці постійне спілкування з ласкавою мамою закладає і основи соціальності, контактності, доброти. Добре доглянуті діти, але позбавлені в цьому критичному віці ласки, ніжності, уваги, якщо не захворіють синдромом "занедбаності", то виростають безжалісними егоїстами, нездібними до соціальних контактів.

Психоаналіз, біологія і генетика сходяться тепер в розумінні того, що і творчі здібності індивіда залежать від умов, в яких він провів свої перші роки життя. Шанси, що представлені або відняли в цей час, визначають його подальшу здібність до освіти.

Біографії великих людей містять безліч прямих і непрямих вказівок на вирішальну роль вибірково сприйнятих дитячо-підліткових вражень. Дивні, несподівані питання маленьких дітей, ще не затурканих своїми вічно зайнятими батьками і виховательками, при продумуванні показують, що діти не лише талановиті лінгвісти, але і надоїдливі чомучки, експериментатори, орієнтовані на творчість. Але на той час, коли вони в нормальному порядку перевершать науки і накопичать уміння, їх допитливість, як правило, зникає. Частково тому, що їх прагнення до пізнання і уміння розбиваються не лише об зайнятість дорослих, але і об власну неодмінну бездарність в більшості тих занять, в які вони залучаються броунівським рухом природної потреби до самопроявленню. Дитина, що малює при колірній бездарності, незграбно бігає наввипередки або танцює, так, що сперечається з набагато більш язикатою дразнилкою, іноземна мова, що погано заучує, знаходить комплекс неповноцінності, який перешкодить йому виявити в собі неабиякий математичний, конструкторський, поетичний або будь-який інший талант.