Смекни!
smekni.com

Особливості цінностей студентської молоді з різним електоральним вибором (стр. 4 из 6)

«БЮТ».

На рівні нормативних ідеалів домінуючими є цінності блоків "Афективна автономія", "Інтелектуальна автономія", "Рівноправність".

Найбільш значущими для даної групи є цінності: "незалежність" (упевненість у своїх силах, самодостатність), "інтелект" (логіка, мислення), "внутрішня гармонія" (бути у мирі із самим собою), "задоволення" (задоволення бажань), "цікаве життя" (захоплюючі пригоди), "сенс життя" (наявність життєвих цілей), "добробут" (гроші, матеріальне благополуччя), "самоповага" (упевненість у цінності своєї особистості) і ін.

На рівні індивідуальних пріоритетів виявлена висока значущість цінностей: "доброзичливість" (збереження благополуччя людей, з якими індивід перебуває в особистих стосунках), "саморегуляція" (самостійність мислення й вибору способу дії), "досягнення" (особистий успіх через прояви компетентності відповідно до соціальних стандартів), "безпека" (безпека для інших людей і себе).

Виявлена біполярна організація цінностей: "самопіднесення -самотрансценденция". Перший ціннісний тип відповідно включає цінності досягнення, а другий включає цінності розуміння та допомоги іншим. Мотиваційні цілі даних ціннісних типів, взаємодіючи, проявляються у внутрішньому конфлікті.

Таким чином, дана група характеризується високим потенціалом соціальної активності, відповідальності й готовності до соціальних змін.

Розглянемо цінності групи «Партія Регіони» . Нормативний рівень цінностей студентського електорату Партії Регіонів характеризується високою значимістю цінностей блоків: "афективна автономія", "інтелектуальна автономія", "рівноправність".

Для електорату даної політичної сили характері наступні домінуючі цінності: "рівність" (рівні можливості для всіх), "самота" (право на приватне життя), "дійсна дружба" (близькість, дружня підтримка), "незалежність" (упевненість у своїх силах, самодостатність), "вірність" (відданість друзям і своїм близьким), "здоров'я" (відсутність фізичних і духовних недуг), "досягнення успіху" (прагнення до досягнення цілей).

На рівні індивідуальних пріоритетів потенційні виборці даної політичної сили дотримуються цінностей: "досягнення" (мета –досягнення успіху), "саморегуляція" (самостійність мислення й вибір способів дії), "доброзичливість" (збереження благополуччя людей). Виходячи з результатів, дана група студентів відкрита до змін, прагне до розуміння й доброти, а також прагне до само піднесення через цінності влади й досягнення. Основний конфлікт у системі цінностей складається в одночасно високій значимості цінностей «само піднесення» й «само трансцендентності».

Дана група також характеризується високим потенціалом соціальної активності й відповідальності, менш відкрита соціальнім змінам, прагне до самопіднесення.

Розглянемо показники для групи «Партія Зелених». Найбільш значимими нормативними цінностями для даної групи студентів є цінності блоків "інтелектуальна автономія", "майстерність", "рівноправність".

Найбільш значимими є наступні цінності: "умілість" (компетентність, ефективність) і "інтелект" (логіка, мислення), які виражені максимально (середнє 7 балів), а також "воля" (воля думок і вчинків), "самоповага" (упевненість у цінності своєї особистості, достоїнство), "творчість" (вибірковість, унікальність, неповторність), "зріла любов" (глибока емоційна й духовна близькість). Результати методик показали, що для представників даної групи в порівнянні з іншими групами більша кількість цінностей є значимою.

На рівні індивідуальних пріоритетів найбільш значимі для даної групи цінності "саморегуляція" (самостійність мислення й вибору способу дій), "досягнення" (особистий успіх через прояв компетентності), "доброзичливість" (потреби в аффіліації й забезпеченні процвітання групи). Основний конфлікт у системі цінностей складається в одночасно високій значимості цінностей "самопіднесення" й "самотрансцендентності".

Особливістю даної групи крім її потенціалу соціальної активності й відповідальності, є готовність до змін й економічного росту. Студенти даної групи прагнуть до задоволення й самостійності.

Розглянемо особливості цінностей групи «А. Яценюк». Рівень нормативних цінностей даної групи характеризується високим рівнем значущості цінностей блоків : "інтелектуальна автономія", "афективна автономія", "майстерність".

Найбільш значущими є наступні цінності: "творчість" (вибірковість, унікальність, неповторність), "зріла любов" (глибока емоційна й духовна близькість), "захист родини" (безпека тих, кого ми любимо).

На рівні індивідуальних пріоритетів значимими для даної групи є цінності: "саморегуляція" (незалежність мислення й вчинків), "стимулювання" (прагнення до новизни й переживань), "гедонізм" (задоволення, насолода життям). Дана група студентів відкрита змінам і прагне до них. Явного конфлікту у внутрішній організації цінностей не було виявлено.

Досліджувані даної групи характеризуються активною соціальною позицією, прагненням до економічного росту, самостійності й задоволенням.

Для групи «Невизначившийся електорат» характерні наступні риси цінностей нормативного рівня. Найбільш значущими є цінності блоків: "інтелектуальна автономія", "афективна автономія", "рівноправність".

В ієрархії життєвих принципів такі цінності як "воля", "соціальний порядок", "сенс життя", "зріла любов", "дійсна дружба", "вірність" є найважливішими. Не приймаються даною групою цінності: "потакання собі", "благочестя", "відвага" й "скромність".

На рівні індивідуальних пріоритетів більш значимими для даної групи виявилися ціннісні типи: "доброзичливість" (збереження благополуччя людей), "саморегуляція" (самостійність мислення й вибору способів дій), "стимулювання" (прагнення до новизни й вражень).

Дана група студентів, активна, відкрита змінам, прагне до задоволення й самостійності.

Протестний електорат характеризується високою значимістю цінностей блоків: "інтелектуальна автономія» й "афективна автономія" і запереченням цінностей групи «ієрархія».

На рівні індивідуальних пріоритетів група характеризується високою значимістю ціннісних типів: "доброзичливість", «саморегуляція" і низькою значимістю цінностей "традиційності" й "комфортність».

На рівні індивідуальних пріоритетів знайдений конфлікт між орієнтацією на себе й орієнтацією на інших.

Дана група характеризується прагненням до самопіднесення, самостійності, безпеці інших і має моральну базу для високого рівня соціальної активності й відповідальності.

Таким чином з огляду на показники цінностей груп можна сказати, що вони є якоюсь мірою ідентичними. У всіх групах досліджуємих простежується тенденція значущості цінностей динамічного суспільства, що становить моральну базу для розвитку демократії й активної громадської позиції. Такі показники значною мірою розходяться з результатами досліджень самого Ш. Шварца та М. Лебедєвої, які вони проводили в країнах Східної Європи і Росії, та на базі яких зробили висновки, що молодь країн СНД керується цінностями колективізму, традиційності, влади та іншими цінностями традиційного суспільства [леб].

Також цікавим з практичної точки зору є виявлений конфлікт («Акцент на себе – акцент на інших») в організації цінностей студентської молоді, який ми спостерігали чи не в кожній групі. За результатами дослідження Ш.Шварца на осі біполярних ціннісних типів знаходиться рішення групової проблеми, виникнення якої пов’язане з функціонуванням держави та неоднозначністю соціальних вимог.

Однак за результатами дослідження виявилися й важливі розбіжності в цінностях молоді з різним електоральним вибором, які ми розглянемо далі.

Так, у результаті порівняльного аналізу особливостей цінностей досліджуваних груп за допомогою критерію – U Манна – Уітні були виділені статистично значимі розбіжності.

1. Між цінностями груп "БЮТ" й "Партія Регіони" були виявлені

наступні розбіжності. Так, на рівні нормативних цінностей для студентів групи "БЮТ" більшою мірою значимі цінності "добробуту" і менш значyніші цінності "вірність", "честолюбство", "вибір власних цілей", "умілість" у порівнянні зі значимістю відповідних цінностей для молоді групи "Партія Регіони".

На рівні індивідуальних пріоритетів для групи "Партія Регіони" більше значимим є ціннісний тип "традиційність", і менш значимі цінності типу "гедонізм".

2. При порівнянні цінностей груп "Партія Зелених" й "БЮТ", виявлено що на рівні нормативних цінностей для студентів групи "Партія Зелених" з високою вірогідністю (при p < 0,01) більше значимими є цінності "духовне життя" й "здоров'я". Також, більше значимими для групи "Партія Зелених", у порівнянні із групою "БЮТ", є цінності: "соціальний порядок", "творчість", "самодисципліна", "єдність із природою", "дійсна дружба", "відвага", "інтелект", і менш значимими є цінності "збереження свого публічного образу" й "потакання собі".

На рівні індивідуальних пріоритетів виявлене розходження між значимістю ціннісного типу "конфомность". Так для групи "Партія Зелених" цінності даної групи менш значимі, чим для студентів групи "БЮТ".

3. При порівняльному аналізі цінностей групи "А. Яценюк" і групи "БЮТ" були виявлені наступні розходження.

На рівні нормативних цінностей (при p<0,05) для студентів групи "БЮТ" більше значимою є цінність "волі" і менш значимою –цінність "благочестя" у порівняні і з групою "А.Яценюк". Також, виявлені значимі розходження (при p<0,05) між цінностями "соціальне визнання", "вибір власних цілей", "благочестя", "допитливість", які є більше значимими для представників групи "А.Яценюк".