6. Консультант визнає і приймає виражені клієнтом позитивні відчуття точно так, як і негативні. У сприйнятті позитивних переживань немає ні схвалення, ні похвали. Вони розглядаються як частина особи, не більше і не менше, так само як і негативні прояви. Моральні установки не мають відношення до даного вигляду терапії. Саме це ухвалення як зрілих, так і незрілих імпульсів, агресивних і соціальних установок, відчуття провини і позитивних проявів дає індивідові можливість перший раз в житті зрозуміти себе таким, який він є насправді.
7. Наступний етап консультування інсайт – саморозуміння і самосприйняття. Він забезпечує основу для подальшого просування індивіда до нових рівнів інтеграції.
8. З настанням інсайта- тут слід ще раз підкреслити, що перераховані етапи зовсім не є ні взаємовиключними, ні зв'язаними жорсткою послідовністю - переплітається процес визначення можливих рішень, вибору лінії поведінки.
9. Потім слідує один з самих хвилюючих моментів терапії - включення в поки, ймовірно, нетривалу, але дуже значущу на даному етапі позитивну діяльність.
10. Немає сенсу довго затримуватися на завершальних етапах терапевтичного процесу. Як тільки індивідові вдається пережити глибокий інсайт і спробувати із страхом і невпевненістю виконати ряд позитивних дій, то все подальше - це вже елементи його подальшого зростання.
11. Спостерігається все зростаюча інтеграція поведінки з боку клієнта. Вже менше страху при ухваленні рішень і більше упевненості в самостійних діях. Консультант і клієнт тепер співробітничають, але на іншому рівні. Особисті взаємини між ними досягають свого піку.
12. На цьому етапі з'являється відчуття, що потреба в допомозі слабшає, і у клієнта наступає усвідомлення, що відносини наближаються до завершення. Як і на початку терапії, немає ніякого тиску на клієнта у зв'язку з його бажанням піти.
Порівнявши різні концепції психологічного консультування, ми, в першу чергу, визначимо критерій порівняння. Найбільш важливим критерієм можна вважати мету психологічного консультування (таблиця 1).
Так, розглянувши дві точки зору на психологічне консультування, представлені концепцією Е. Ейдеміллера и К. Роджерса, ми побачили, що в першому випадку метою є допомогти людині зрозуміти своє життя, способи її побудови, в ній парадокси, що ховаються, і дилеми, а також знаходити шляхи створення осмисленого майбутнього. Даний тип психологічного консультування можна охарактеризувати за допомогою двох головних аспектів. По-перше, розуміння ролі людини у взаємодії з іншими індивідами. Особливо підкреслюється взаємозв'язок людини зі своїм життєвим контекстом (світом). Саме консультування направлене не стільки на зміну особи, скільки на глибше і ширше розуміння її проблем і можливостей. По-друге, психологічні проблеми вирішуються шляхом аналізу взаємодії з універсальними екзистенціальними чинниками, головними з яких є: відчуття буття; свобода, її межі, потенціал людських ресурсів.
У концепції психологічного консультування С. Роджерса, направленою на внутрішній світ клієнта за мету прийнято досягнення клієнтом самопізнання. Цей процес керується неофрейдистською теорією самоаналізу, згідно якої кожна людина може самостійно або за допомогою консультанта досліджувати свої підсвідомі процеси: визначати чинники, що заважають особовому зростанню, розкривати їх причини, прояви і наслідки і виявляти взаємозв'язки з іншими сферами особи, зокрема з іншими схильностями, що дозволяють позбавиться від невпевненості в собі.
Таблиця 1 - Порівняння цілей концепцій психологічного консультування
Концепція | Цілі консультування |
Психоаналітичний напрям | Перевести в свідомість витиснений в несвідоме матеріал; допомогти клієнтові відтворити ранній досвід і проаналізувати конфлікти |
Адлеріанський напрям (індивідуальна психологія А. Адлера – Д. Шлієн, Дрейкур) | Трансформувати цілі життя клієнта; допомогти йому сформувати соціально значущі цілі і скоректувати помилкову мотивацію |
Терапія поведінки (Ю.А. Альошина, Г.С. Обрамова, А.О. Обозів) | Виправити неадекватну поведінку і навчити ефективній поведінці |
Раціонально-емоційна терапія (A. Елліс) | Усунути «саморуйнуючий» підхід клієнта до життя і допомогти сформувати толерантний і раціональний підхід |
Орієнтована на клієнта терапія (К. Роджерс) | Створити сприятливий клімат консультування, відповідний для самодослідженняі розпізнавання чинників, що заважають зростанню особи; заохочувати відвертість клієнта досвіду |
Екзистенціальна терапія(Е. Ейдеміллер, Ст. Франкл) | Допомогти клієнтові усвідомити свою свободу і власні можливості; спонукати до ухвалення відповідальності за те, що відбувається з ним; ідентифікувати блокуючі свободу чинники |
ВИСНОВОК
Психологічне консультування як професія є ще новою областю психологічної практики, що виділилася з психотерапії. Ця професія виникла у відповідь на потреби людей, що не мають клінічних порушень, що проте шукають психологічну допомогу.
Деяка невизначеність предмету психологічного консультування відбивається в різноманітності визначень.
Визначення психологічного консультування охоплюють стрижньові установки консультанта відносно людини взагалі і клієнта зокрема. Консультант приймає клієнта як унікального, автономного індивіда, за яким признається і поважається право вільного вибору, самовизначення, право жити власним життям. Тим більше важливо визнати, що будь-яке навіювання або тиск заважає клієнтові прийняти відповідальність на себе і правильно вирішувати свої проблеми.
Мною були розглянуті дві концепції психологічного консультування з порівнянням їх цілей.
Перша концепція Е. Едеймеллера, що базується на методиках екзистенціальної терапії визначає психологічне консультування як організований процес навчання клієнта, що актуалізує додаткові психологічні сили і здібності (особові ресурси), що дозволяють йому знайти нові варіанти виходу з важкої життєвої ситуації.
Її метою є допомогти клієнтові усвідомити власний потенціал і спонукати до ухвалення відповідальності.
Друга концепція К. Роджерса, орієнтована на клієнта полягає у взаємодії клієнта і консультанта, кінцевою метою якого є самопізнання і самоаналіз клієнта.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Абрамова Г.С. Психологическое консультирование: теория и опыт: учеб. пособие для студ. высш. пед. заведений / Г.С. Абрамова. - М.: 2001.-238 с.
2. Алешина Ю.Е. Индивидуальное и семейное психологическое консультирование. Изд - во 2 - е, 1999.
3. Бондаренко А.Ф. Психологическая помощь: теория и практика: учеб. Пособие 2007.
4. Голустова О.В. Психологическое консультирование: конспект лекций: пособие для подготовки к экзаменам. М: А - Приар, 2007, 240 с.
5. Елизаров А.Н. Концепции и методы психологической помощи. М., 2004.
6. Елизаров А.Н. Основы индивидуального и семейного консультирования. - М., 2005.
7. Колесников Г.И. Психологическое консультирование: Учеб. Пособие для вузов. 2-еузд. Ростов н/Д: Феникс, 2006.
8. Красило А.И. Психологическое консультирование: проблемы, технологи: Учеб. Пособие для вузов 2007.
9. Лисенко Е.М. Групповое психологическое консультирование: Краткий курс лекций. 2006.