Існує достатньо багато способів і методів "боротьби із стресом", як індивідуального, так і організаційного застосування. Більшість з них загальновідома.
Так, до індивідуальних методів можна віднести:
1) регулярний активний відпочинок;
2) релаксація (заняття йогою, медитація, аутотренинг);
3) тренінг навиків самоконтролю поведінки;
4) планування власного часу;
4) забезпечення достатньої тривалості сну;
5) когнітивна терапія і ін.
Боротьба із стресом | |
Що не можна робити | Що потрібно робити |
Вступати в конфліктиПлести інтригиПриховувати свій стан, вдавати, що ніщо не відбуваєтьсяЧекати поки, ситуація зміниться, або проблема зникне самаУхвалювати різкі рішенняСкаржитися колегам і родичамЗнімати напругу алкоголем | Проявляти ініціативу в дозволі конфліктівІнакше організувати робочий час і місцеРобити короткі перерви на роботі і збільшити фізичну активність в неробочий часВідпочити, змінити обстановкуПоміняти робочий графік або саму роботуПодзвонити друговіПромовити або виплакати проблемуЗвернутися до психолога |
Що треба робити, як поводитися під час стресу на роботі? Чи потрібно пити заспокійливе?
Ваші дії під час стресу повинні бути продиктований тим, що може впливати на причину стресу, а не на слідство. Звичайно, ви можете пити кожний ранок стакан заспокійливого або ковтати жменю таблеток тієї ж властивості, але краще, якщо ви задумаєтеся про те, в що ж саме справа. Яка причина вашої перевтоми? Добре, якщо справа у вас. Змініть графік, організовуйте інакше робоче місце. Щодня пишіть бізнес-план на день, також неодмінно майте і тижневий бізнес-план, і план на місяць. Це обов'язково зніме тривогу або помітно зменшить її. Робіть короткі перерви між робітником завданнями. Подумайте, як збільшити вашу фізичну активність в неробочий час. Це украй важливо для того, щоб нервова система встигала відновлюватися.2.
Знижуючи ефективність і благополуччя індивідуума, надмірний стрес дорого обходиться організаціям. Багато проблем співробітників, які відображаються як на їх заробітку і результатах роботи, так і на здоров'я і благополуччі співробітників, кореняться в психологічному стресі. Стрес прямо і побічно збільшує витрати на досягнення мети організацій і знижує якість життя для великого числа трудящих.
Стрес може бути викликаний чинниками, пов'язаними з роботою і діяльністю організації або подіями особистого життя людини.
Розглянемо ті чинники, діючі всередині організації, які викликають стрес.
Працівнику просто доручили непомірну кількість завдань або необгрунтований рівень випуску продукції на даний період часу. В цьому випадку звичайно виникає турбота, фрустрація (відчуття краху), а також відчуття безнадійності і матеріальних втрат. Проте недовантаження може викликати точно такі ж відчуття. Працівник, що не одержує роботи, відповідної його можливостям, звичайно відчуває турботу щодо своєї цінності і положення в соціальній структурі організації і відчуває себе явно ненагородженим.
Конфлікт ролей виникає тоді, коли до працівника пред'являють суперечливі вимоги. Наприклад, продавець може отримати завдання негайно реагувати на прохання клієнтів, але, коли його бачать під час розмови з клієнтом, то говорять, щоб він не забував заповнювати полиці товаром.
Конфлікт ролей може також відбутися в результаті порушення принципу єдиноначальності. Два керівники можуть дати працівнику суперечливі вказівки. Наприклад, директор заводу може зажадати від начальника цеху максимально збільшити випуск продукції, тоді як начальник відділу технічного контролю вимагає дотримання стандартів якості.
Конфлікт ролей може також виникнути в результаті відмінностей між нормами неформальної групи і вимогами формальної організації. В цій ситуації індивідуум може відчути напругу і турботу, тому що хоче бути прийнятим групою, з одного боку, і дотримувати вимоги керівництва - з іншою.
Невизначеність ролей виникає тоді, коли працівник не упевнений в тому, що від нього чекають. На відміну від конфлікту ролей, тут вимоги не будуть суперечливими, але і ухильні і невизначені. Люди повинні мати правильне уявлення про очікування керівництва - що вони повинні робити, як вони повинні робити і як їх після цього оцінюватимуть.
Деякі дослідження показують, що індивідууми, що мають більш цікаву роботу, проявляють менше турботи і менш схильні фізичним нездужанням, ніж що займаються нецікавою роботою. Проте погляди на поняття "цікава робота" у людей розрізняється: те, що здається цікавим або скучним для одного, зовсім не обов'язково цікаво іншим. Успішна діяльність, який би вона не була, залишає менше наслідків старіння, отже, говорить Г. Сельє, ви можете довго і щасливо жити, якщо виберете відповідну для себе роботу і вдало справитеся з нею.
Стрес може виникнути в результаті поганих фізичних умов, наприклад, відхилень в температурі приміщення, поганого освітлення або надмірного шуму. Неправильні співвідношення між повноваженнями і відповідальністю, погані канали обміну інформацією в організації і необгрунтовані вимоги співробітників один до одного теж можуть викликати стрес.
Ідеальним буде таке положення, коли продуктивність знаходиться на можливо більш високому рівні, а стрес - на можливо більш низькому. Щоб досягти цього, керівники і інші співробітники організації повинні навчитися справлятися із стресом в самих собі. Як же управляти, щоб підвищити продуктивність і знизити рівень стресу?
1. Розробіть систему пріоритетів в своїй роботі. Оцініть свою роботу таким чином: "повинен зробити сьогодні", "зробити пізніше на цьому тижні" і "зробити, коли буде час".
2. Навчіться говорити "ні", коли досягнете межі, після якої ви вже не можете узяти на себе більше роботи. Поясніть своєму начальнику, що розумієте важливість завдання. Потім опишіть конкретні пріоритетні роботи, над якими в даний час працюєте. Якщо він наполягає на виконанні нового завдання, запитайте, яку роботу ви повинні відкласти до завершення нового завдання.
3. Налагодьте особливо ефективні і надійні відносини з вашим начальником. Зрозумійте його проблеми і допоможіть йому зрозуміти ваші. Навчіть вашого начальника поважати ваші пріоритети, ваше робоче навантаження і давати обгрунтовані доручення.
4. Не погоджуйтеся з вашим керівником або ким-небудь, хто починає виставляти суперечливі вимоги (конфлікт ролей). Поясніть, що ці вимоги тягнуть вас в протилежних напрямах. Попросіть влаштувати нараду зі всіма зацікавленими сторонами, щоб з'ясувати питання. Не займайте звинувачувально-агресивної позиції; просто поясните, які конкретні проблеми створюють для вас суперечливі вимоги.
5. Повідомте свого керівника або співробітників, коли ви відчуєте, що очікування або стандарти оцінки вашого завдання не ясні (невизначеність ролей). Скажіть їм, що ви дещо не упевнені щодо ряду конкретних, пов'язаних із завданням питань і хотіли б мати нагоду обговорити ці питання з ними.
6. Обговоріть відчуття нудьги або відсутність інтересу до роботи з своїм керівником. Ще раз врахуйте, не слід ставати в положення людини, що скаржиться. Поясніть, що ви - прихильник віддачі сил роботі і хотіли б мати нагоду взяти участь в інших видах діяльності.
7. Знайдіть щодня час для відключення і відпочинку. Закрийте на п'ять хвилин двері кожний ранок, підніміть і обоприте на що-небудь ноги, повністю розслабтеся і викинете роботу з голови. Зверніться до приємних думок або образів, щоб освіжити мозок. Йдіть час від часу з контори, щоб змінити обстановку або хід думок. Не обідайте там і не затримуйтеся довго після того, як вам було слід би вже йти додому або зайнятися іншою роботою.
Що не треба робити при стресі на роботі?
Не конфліктуйте, якщо ви не можете точно відповісти на питання, яка мета конфлікту. Після того, як відповідь знайдена - теж не конфліктуйте. Просто добивайтеся мети за допомогою переговорів або ж - звільняйтеся. Третій варіант (залишити все як є) вам не годиться, адже він вже привів вас до стресу! Прагніть не затримуватися в склочних і конкурентних колективах, якщо така обстановка вас стомлює. І останнє, утримайтеся від інтрижок на роботі. Інакше головний біль вам гарантований.