У психологічному консультуванні найчастіше зустрічаєшся саме із цим варіантом любові: консультуєш батьків із приводу їхнього спілкування з дитиною або когось зі членів родини, зацікавлених у її долі. Майже завжди ситуація виглядає як взаємодія трьох або чотирьох людей: двоє або троє дорослих і дитина. Одним з дорослих є психолог. Виявляється важливим сприйняття дорослими членами родини тієї інформації, що вони одержують і переживають як нову для себе. Не менш важливі вірогідність джерела інформації, способи її повідомлення й власна роль у її одержанні.
Батьки - особлива категорія людей. Їхня любов до своїх дітей - той вид почуттів, що найчастіше аналізується в психологічній літературі як джерело різних якостей особистості. Сьогодні багато з людей, орієнтовані на психологічну інформацію, знають, що як у минулому їхні відносини з родителями "визначили власну долю", так і вони сьогодні "визначають долю" своїх дітей.
Це один із багатьох факторів, які впливають на роботу психолога зі змістом батьківських відносин, її можна було б сформулювати прямо так: "Я знаю, що від мене залежить те, яким буде і яким є моя дитина, але я не знаю, що робити, вона... (далі йде те, що не радує батьків) не слухається (бігає зі школи, курить, вічно бреше й т.д.)".
Такі слова не обов'язково проговорюються, але вони так чи інакше завжди присутні в проханні про допомогу.
Хотілося б докладніше зупинитися на тому змісті батьківської любові, що найчастіше зустрічається в консультуванні. Можна виділити трохи істотно відмінних друг від друга видів батьківської любові.
Перший, що найбільше часто зустрічається, заснований на ідеї можливого й необхідного керування життям дитини у всіх доступних формах. Дитину зустрічають і проводжають у школу, разом з нею роблять уроки, разом проводять вільний час, знають всіх друзів і контролюють їхній вибір, визначають зміст занять у позашкільний час, максимально прагнуть бути обізнані про те, що і як вона робить у школі, і т.д. Біль, що приносить такий тип батьківської любові, звичайно розвивається в підлітковому віці.
Тоді й виникає необхідність зміни змісту відносин з дітьми, які були сформульовані мамою трьох дітей так:
"Всі мої, але розумію тільки молодшого - йому три роки, він ще мій, а ці (16 і 14 років) стали вже як би чужими, усе по-своєму намагаються робити, не потрібні їм батьки".
Другий, теж досить розповсюджений тип батьківської любові, якому можна спостерігати в ситуації психологічного консультування, заснований на ідеї боргу, що батьки приймають у відношенні дітей. Він може бути різного виду: "Я повинен бути гарним батьком", "Я повинна бути гарною матір'ю", "Я повинна допомагати у всьому своїм дітям", "Поки жива, я повинна піклуватися про своїх дітей", "Я повинна всі знати про життя своїх дітей, тоді я можу їм допомагати", "Я відповідаю за все, що відбувається з моєю дитиною", "Я повинна зробити все, щоб моя дитина не почувала себе гірше інших", "У моєї дитини повинне бути щасливе дитинство" і т.д. Природно, що ідея боргу в її конкретному прояві породжений індивідуальною історією життя кожної людини, але приймається ця ідея без вираженого обґрунтування ("Просто так мабуть, тому що повинне").
Біль при реалізації ідеї боргу в батьківських відносинах виникає тоді, коли людина не в змозі впоратися з обсягом боргу, не може переживати задоволення від своїх зусиль по його реалізації. "Він (син) на мене розлютився, коли я прочитала його зошит, він не був захован, лежав на столі, відкрито, я ж повинна знати про нього все, ну майже все, чи мало з якими людьми він може зв'язатися...", "Я ним відповіла як треба, коли вони (учителі) намагалися сказати, що він не так поводиться на уроках. Я їм сказала, що вчити треба краще, тоді й діти не будуть на головах стояти, ну, може бути, різко сказала, не зовсім так, як вам".
Третій тип батьківської любові, що розповсюджений не менш часто, чим попередні, заснований на ідеї власності ("Дитина - моя, вона - частина мене"). Ця ідея не завжди усвідомлюється в такому виді, але суть її в цій логічній формулі, що може придбати й інші зовнішні вираження: "Дитина повинна відповідати очікуванням батьків", "Вона повинен любити мене", "Він повинен бути таким, як я" і т.д. Суть у тім, що зміст переживань фіксується на можливій і необхідній подібності дитини й батьків (батька). Всі оцінні дії будуються навколо цього завдання - пошуку подібності й підтвердження ідеї власності. Якщо цього підтвердження ні, то людина переживає біль: "Хто б міг подумати, що мій син виросте гомосексуалістом, це вже в тринадцять-те років, він адже не уникає цих людей, йому вони потрібні... Подумати тільки", "У нас у родині ніхто й ніколи не вчився на двійки, а отут одна за інший, адже не дебільний же він...", "Як так могло вийти, у мене завжди в школі були гарні оцінки, чоловік взагалі із золотою медаллю закінчив, а цей...", "Він так усім цікавився, такий був товариський, думали, що в школі йому буде легко, а вийшло..."
Є ще один тип батьківської любові, що я назвала б ілюзорним, може бути, це не зовсім точна назва, але суть його полягає в тому, що люди дотримуються якоїсь ідеї або системи у вихованні своєї дитини й при цьому не одержують бажаного ефекту. Це можуть бути ідеї раннього розвитку, загартовування, прилучення до релігії. Дитина повинна відповідати тій ідеї правильного розвитку, що вибрали його батьки, якщо цього не відбувається, то переживання можуть бути дуже хворобливими: "Ми так намагалися, всі що потрібно зробили, усі купили, ці набори Монтессори коштують так дорого, а він нічим не цікавиться, йому це все на п'ять хвилин, чому так...", "Говорять, що треба гартувати, я стільки з ним намучилася, коли він болів, ну прочитала все, що знайшла, вирішила, що по Іванову буду діяти, у людей же виходить, нічого в мене не виходить, у групі сказали, що в нього психологічний опір. Що це і як з ним упоратися?"
У консультуванні не зустрінеш того, що можна було б назвати батьківською любов'ю, що відбулася, реалізованою любов'ю, це завжди хворобливе переживання того, що ще називають батьківською роллю. Завжди важко сказати людині, що він неспроможний батько й чогось не вміє у відносинах з дітьми, адже "наші батьки нічому ні в яких психологів не вчилися, а виростили нас, стали ж ми людьми...".
Коли я виділяла ці типи батьківської любові, вирішуючи в такий спосіб завдання опису її, я розуміла, що зміст ідеї, що людина використовує в ситуації замовлення на роботу психолога, опосередковано не тільки його болем, але й прийнятної для нього можливістю соціальної презентації домашніх, особистих проблем.
Проблема публічного прояву батьківської любові існує не тільки для підростаючих дітей (особливо підлітків), але й для дорослих людей, які "змушені обговорювати те, що повинне бути природним".
Психологи давно описали стійкість сімейних сценаріїв - способів, якими люди реалізують свої сімейні ролі, й труднощі усвідомлення цих сценаріїв без сторонньої допомоги й, без необхідності. Коли людина зіштовхується з неспроможністю своєї батьківської любові, з неможливістю переживання її як цінності, порушуються багато механізмів ідентифікації, які вже зложилися й функціонували автоматично. Це механізми полової ідентифікації, ідентифікації зі своїми родителями, із власною роллю в родині, зі своєю дитиною, кожний із цих видів ідентифікації протікав у свій час дуже інтенсивно й був зв'язаний з багатьма переживаннями людини, які структурували його психічну реальність у просторі й у часі. Практично виходить, що якщо доросла людина визнає неспроможність своєї батьківської любові, то в цей момент часу вона як би переоцінює свої полові якості, свої відносини з родителями, з усіма членами родини й особливо з дитиною. Для цієї переоцінки, щоб вона не виявилася надмірною й руйнуюче психічне життя людини, необхідні, як мінімум, нові конструктивні критерії, які сприяли б переструктуруванню психічної реальності, але не руйнували її на різних рівнях.
Це ті труднощі положення в роботі психолога, коли він зустрічається із системою цінностей, які керують життям людини. Якщо людина говорить про себе, що "він поганий батько або вона погана мати", то зовсім не обов'язково, що вона хоче почути від психолога підтвердження цього. Якщо він сам схильний маніпулювати своєю дитиною, позбавляючи його любові, то, швидше за все, вона не буде готова почути слова про свою нелюбов до дитини. Якими б реально не були відносини батьків і дітей, безумовність любові в тій або іншій формі присутня в будь-якій ідеї, що обґрунтовує батьківську любов і біль, що вона приносить.
Це та головна якість батьківської любові, що відрізняє її від інших видів відносин, називаних словом "любов".
Саме ця якість найчастіше використовується при маніпулюванні іншою людиною, коли замість безумовності любові їй пропонують умови ("Якщо будеш слухатися", "Якщо будеш добре поводитися", "Якщо все вивчиш" і т.д.).
Коли дорослим людям у тій або іншій формі пропонують учитися батьківської ролі, то їхній опір звичайно зв'язаний з посиланням на традиції ("У нашій родині завжди так робили, я ж не можу по-іншому, мене моя мати не зрозуміє, як я їй поясню"), або на труднощі віку ("Незабаром бабусею буду, куди вже вчитися"), або на можливості психолога ("Ви ж можете щось із ним зробити, от і зробіть") і т.д. За всім цим коштує неусвідомлене прагнення використовувати резерви безумовності своєї любові, що приносить біль і одночасно дає людині почуття, що з новою силою фіксує його батьківську роль.
У будь-якому типі батьківської любові присутні ці протиріччя - люди, переживаючи біль, у той же час із більшою силою почувають наявність у себе нереалізованих, потенційно присутніх почуттів. Вони не знаходять їм адекватного прояву й переживають напругу, зв'язана з багатьма глибинними утвореннями психіки, що зачіпають її цілісні й ціннісні аспекти.