Смекни!
smekni.com

Історія інженерної діяльності (стр. 1 из 26)

Міністерство освіти та науки України

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Сєвєродонецький технологічний інститут

Кафедра «Обладнання хімічних підприємств»

Конспект лекцій з дисципліни

«Історія інженерної діяльності» для студентів спеціальності

7.090220 – Обладнання хімічних виробництв та підприємств будівельних матеріалів»

Сєвєродонецьк 2007

Конспект лекцій з курсу «Історія інженерної діяльності» для студентів спеціальності 7.090220 «Обладнання хімічних виробництв та підприємств будівельних матеріалів». Загальний обсяг

дисципліни – 54 години у т.ч. лекцій – 24 години

Укладач: І.І. Багрінцев – доцент, кандидат технічних наук

Рецензент: І.С. Бондаренко - доцент, кандидат технічних наук

Затверджено методичною комісією кафедри (протокол №___ від _________) і методичною комісією механічного факультету (протокол

№___ від _________)

Зміст

Тема 1. Історія появлення інженерної професії. Суть та задачі

інженерної діяльності ................................................................................ 6

Тема 2. Інженер та грані його творчої та практичної діяльності ......... 14

Тема 3. Історія та роль інженерної діяльності у розвитку хімічної промисловості, виробництва пластичних мас ....................................... 20 Тема 4. Історична роль інженерної діяльності в створенні і розвитку виробництва мінеральних добрив і виробництва органічних фарбників. ................................................................................................. 26

Тема 5. Внесок інженерної діяльності у створення і розвиток хімічного машинобудування. .................................................................. 35

Тема 6. Роль інжерної діяльності у розвитку металурії та виробництві конструкційних матеріалів ..................................................................... 43

Тема 7. Роль інженерної діяльності у розвитку зварювального виробництва .............................................................................................. 50

Тема 8. Історія появлення сучасної обчислювальної техніки та роль іженерної діяльності у історії її розвитку .............................................. 56

Тема 9. Роль інженерної діяльності у появленні та розвитку новітньої

техніки та технології ................................................................................ 63

Тема 10. Історична роль інженерів в розвитку роботобудування. ...... 68

Тема 11. Історична роль інженерної діяльності у створенні техніки генерації і використовування електроенергії. ....................................... 75

Тема 12. Історична роль вітчизняних і іноземних вчених в створенні і розвитку телебачення і радіотехніки. ..................................................... 92

Тема 13. Історична роль інженерів і вчених в появі і розвитку верстатобудування. ................................................................................ 100

Тема 14. Інженерна діяльність та історія розвитку винахідницької справи, патентоведення, стандартизації .............................................. 110

Список рекомендованої літератури ...................................................... 115

Висновок

З лекцій, що були прочитані раніш, ми бачимо, якою цікавою є історія становлення та бурхливого розвитку інженерної діяльності на протязі останніх сторіч, особливо у XX сторіччі. Інженер був раніш та і зараз є творцем нової техніки, яка сумлінно працює на інтереси людей. Без інженерів не було б видатних технічних творінь на протязі віків.

Завдання молодих інженерів полягає у тому, щоб взяти гарний старт у новому сторіччі у пошуках новітніх ідей, у створенні різної високопродуктивної та ефективної техніки, яка була б екологічно чистою та вірно служила б людям.

Молоді інженери повинні гарно знати історію інженерної діяльності, через те, що у історії, як у дзеркалі, відображаються причини її прогресу. Вона чітко показує, який вплив був наукових відкриттів на розвиток промисловості та техніки в цілому.

Рекомендації щодо вивчення дисципліни

Історія людства – це історія розвитку його техніки, технологій, науки. Таким чином це історія інженерної діяльності. Кожний сучасний спеціаліст повинен знати зміст інженерної діяльності, результати розвитку техніки у період від XIX до XXI сторіччя.

Виходячи з цього при вивченні дисципліни студенти обов’язково повинні знати хто такий інженер, де і коли він з’явився, які функції виконував на початку своєї історії і тепер, його роль у розвитку різних галузей промисловості.

У зв’язку з цим робочою навчальною програмою заплановано лекції про роль інженера в утворенні розвитку таких галузей техніки, як хімія, машинобудування, металургія, зварювання металів, обчислюваної техніки, новітньої техніки, винахідництва, тощо.

Тому після вивчення дисципліни студенти повинні практично вирішувати завдання по аналізу інженерної діяльності у галузях промисловості у різні часи їх розвитку, уміти робити висновки про вірність та перспективність розвитку різних об’єктів техніки.

Наявність контролю знань студентів при вивченні дисципліни повинен бути поточний контроль у вигляді модульного контролю МК – 1 та модульного контролю МК – 2, а також за результатами виконання студентами реферату по заданій темі дисципліни. Підсумковий контроль відбудеться з урахуванням результатів поточного контролю у вигляді заліку.

Тема 1. ІСТОРІЯ ПОЯВЛЕННЯ ІНЖЕНЕРНОЇ ПРОФЕСІЇ. СУТЬ ТА ЗАДАЧІ ІНЖЕНЕРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

План лекції

1. Причини, які привели до появи інженерної професії.

2. Хто такий інженер?

3. Де і коли з’явився термін інженер?

4. Які вимоги, щодо інженерів сучасного індивідуального виробництва?

5. Фактори, які сприяли визріванню інженерної праці?

6. Поява креслення як засіба інженерної праці.

Двадцяте століття вже увійшло до історії i почався стрімкий біг нового двадцять першого століття. Зараз без коливання можна сказати, що це був самий цікавий, самий насичений подіями період з ycix тих, котрі раніш знало людство. Як тільки не називають його – "Biк атома", "Biк xiмii", "епоха освоєння космосу" i т.п.

Но напевно двадцяте століття з не меншим правом можливо називати "Biком інженерії".

Прогрес науки та техніки привів до розквіту інженерної професії, у руки інженерів потрапили небачені, творчі (i руйнівні) сили, i в той же час поклав на них немалу відповідальність за долю людської цивілізації.

Відкриття нових форм перетворення, концентрації та використання енергії, підвищених та понижених температур, тиску, швидкостей, виробництва матеріалів з завчасно створеними властивостями – всі ці та ще багато інших досягнень наукової думки служать фундаментом для удосконалення засобів праці, організації нових видів виробництва. Але створити на цьому фундаменті величну споруду нових технологій – задача інженерних робітників.

Раніш до того, як набуло сучасне значення і розмах, інженерне діло пройшло непростий, історично тривалий шлях становлення.

Ціною зусиль багатьох поколінь людство по крихтам добувало знання, накопичувало технічні уміння, готуючи ґрунт для паростків інженерної думки.

Усвідомивши минуле інженерії, співвідношення його з сучасним станом інженерної професії, ми зможемо краще зрозуміти закономірності розвитку, розібратись у суті змін, які відбулися в її структурі i змicтi в наші дні, передбачити її майбутнє.

Коли б представники різних професій раптово стали честолюбними й захотіли виявити чий професійний родовід більш стародавнішній, то інженери аж ні як не опинилися б в останніх рядах.

Пропустивши вперед керівника, представник інженерного цеху з повним правом забезпечив би місто на одній ступеня п’єдесталу з Мисливцем, Лікарем, Жерцем.

Так хто ж такий інженер, звідки і коли він з'явився? Інженер – це особа, яка одержала завершену вищу освіту з визначеного фаху.

Інженер – це творець нової техніки.

Первісно інженерами називали людей, які керували військовими машинами. Поняття громадський інженер з'явилось у XVI столітті в Голландії стосовно будівництва мостів та шляхів, потім інженери з’явились в Англії, а після цього в інших країнах.

Перші учбові заклали для підготовки інженерів були створені у XVII віці у Данії в XVIII віці – у Великій Британії та Франції. В Росії, до складу якої в той час входила Україна, перша інженерна школа була заснована Петром I у 1712 році в Москві.

У Петербурзі було відкрите Гірське училище, яке було прирівняне до Академії у 1772 poці, інститут шляхів сполучення (1809 р.), а з 1882 року – інститут громадянських інженерів, інженерна академія

(1885 р.).

У XX столітті підготовка інженерів бурхливо розширювалась як у високорозвинених країнах Європи, Aмepики і Азії, так і в Радянському Союзі, який прийшов на заміну Російській імперії.

У тепеpешнi часи в Україні підготовка інженерів здійснюється у різного типу i профілю вищих учбових закладах. Найбільш крупні центри для підготовки інженерів в у містах: Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Запоріжжі , Кривому Розі, Донецьку, а також у більшості обласних мicт. До справи по підготовці сучасних інженерів причетні міста Рубіжне та Сєвєродонецьк.

Як уже про це говорилося, спочатку інженером називали спеціаліста, який керував військовими машинами. З часом інженери стали творцями самих різних машин, споруд, електронної та ракетної техніки, організаторами виробництва у різних галузях промисловості. Поняття "інженер" сильно, навіть надзвичайно сильно, розширилось.

Проте у формуванні професійного змісту цього поняття простежується вплив двох головних факторів. 3 одного боку – ремесла, а з іншого – природознавство. Ремесло було джерелом відомостей про тонкості технології виготовлення того чи іншого продукту. Природознавство протягом XIX і особливо XX століть зробило науково-технічні основи для кооперації праці і великого індустріального виробництва, головним призначенням котрого є умноження продукції.

Однозначно формувалась і роль інженера. В цьому сенсі вона є продукт великого індустріального виробництва. Праця, яку виконує інженер, обумовлена закономірностями розвитку виробництва.