Смекни!
smekni.com

Волокна природного походження (стр. 4 из 5)

ІІІ Вовна напівтонка помісна тонкорунно-грубошерстних овець, цигайська і кроссбредна

ІІІ а Те ж, з віскозними волокнами

ІІІ б Те ж, з лавсановими волокнами

ІІІ в Те ж, з нітроновими волокнами

Примітка. Вкладення в суміш 5% капронового волокна не змінює групи суміші.

Відповідно до цієї класифікації всієї суміші розділені на групи по лінійній щільності волокон вовни і змістові в суміші штапельного хімічного волокна. Це забезпечує більш стійкий режим переробки сумішей кожної групи.

Задача змішування полягає в створенні досить великої виробничої партії однорідної суміші, у кожнім малому обсязі якої був би склад волокон, можливо близький до заданого рецепта.

В даний час процес змішування перед чесанням у гребінному прядінні здійснюється на потокових лініях для виробництва чесальної стрічки, до складу яких входять розпушувально-тіпальні агрегати, механізовані лабази, чесальні машини й інше устаткування. У зв'язку зі створенням високошвидкісних стрічкових машин останнім часом з'явилася можливість включати в потокову лінію стрічкову машину. Схема потокової лінії для виробництва стрічки приведена на мал. 5.


Рис. 5. Схема потокової лінії для виробництва чесальної стрічки в гребінному прядінні

Потокова лінія складається з двох ділянок. У першу ділянку входять розпушувально-тіпальні агрегати АРТ-120Ш (1), компонентний конвеєр 2, емульгуючий пристрій 15 і механізм механізованих лабазів, що розсіює, 4.

До другої ділянки відносяться механізовані лабази 4, конвеєр-розподільник 11 з завантажувальним конденсером 12, бункери живлення 10 самоваги чесальних машин, чесальні машини 6, транспортер-стрічка 9, нагромаджувач стрічки 8 і високошвидкісна стрічкова машина 7 з авторегулятором витяжки, ланцюговим приводом гребенів і автоматичною зміною пакувань.

Керування першою ділянкою здійснюється зі станції 14, а другою - зі станції 5. Для очищення курного повітря служать фільтри 3 і 13.

Кіпи вовни після розпакування встановлюють на завантажувальний пристрій розпушувально-тіпальних агрегатів 1. Розпушена вовна з агрегатів подається на компонентний конвеєр 2, на якому утвориться компонентний настил волокнистого матеріалу, безупинно подаваний у емульгуючий пристрій 15. Після емульсування суміш по пневмопроводу подається в механізовані лабази 4, де після наповнення лабазу вона відлежується протягом певного часу. Після відлежування суміш з механізованих лабазів надходить на другу ділянку, на якому суміш переробляється в стрічку.

Механізовані лабази закріплюють за групою чесальних машин. Число чесальних машин, що приходяться на групу лабазів, розраховують виходячи з продуктивності чесальних машин, обсягу лабазу і часу відлежування суміші. Періодичне включення для подачі суміші з лабазів на конвеєр-розподільник і вимикання виробляються автоматично в залежності від рівня завантаження бункерів, які живлять самоваги.

Стрічка, вироблювана кожною чесальною машиною, випускається на стрічковий транспортер-річку 9, де виробляється додавання стрічок. Отримана товста стрічка проходить через нагромаджувач 8 і далі через стрічкову машину 7. Наявність нагромаджувача стрічки між транспортером-стрічкою 9 і стрічковою машиною дозволяє не переривати роботу другої ділянки потокової лінії при короткочасній зупинці одного з його вузлів. Для удосконалювання роботи другої ділянки доцільно мати нагромаджувачі стрічки між транспортером-річкою і чесальними машинами.

У потоковій лінії цього типу механізовані лабази розділені на групи по чотирьох лабазу в кожній. При цьому кожна група лабазів обслуговує одну лінію чесальних машин, що складає з чотирьох - шести апаратів, і над цією лінією встановлений один грабельний розподільник з одним конденсером. У групі чотири лабази працюють попарно: коли одна пара одночасно розвантажується, інша заповнюється, а після заповнення суміш відлежується.

Емульгування сумішей. Волокна в гребінному прядінні емульгують перед кардочесанням - при складанні суміші, перед гребнечесанням - на стрічкових машинах і на початку готування ровниці - на стрічкових машинах.

Необхідність кількаразового емульсування порозумівається головним чином тривалістю процесу приготування гребінної ровниці: період переробки вовни в ровницу разом з вилежуванням напівфабрикатів складає 20-30 днів. Якщо ввести емульсію відразу, як це роблять при апаратному прядінні, то в результаті тривалості процесу обробки вовни на великому числі машин емульсія буде висихати, що несприятливо відіб'ється на технологічному процесі.

Для емульсування волокон перед чесанням застосовують змішані емульсії з олеїнової кислоти, солярової і веретенної олій.

Рецепт емульсії приведений нижче % :

Олеїнова кислота 2,5-7,5

Солярова або веретенна олія 7,5-2,5

Триетаноламін 1,3

Вода 88,7

Всього 100

Витрата жиру складає від 0,6 до 3 % маси натуральної вовни в залежності від виду вовни: чим грубіше вовна, тим більше жиру використовують при емульсуванні.

Останнім часом стали застосовувати емульсію на основі препарату Б-73 наступного складу, %:

Препарат Б-73 5

Препарат ОС-20 0,5

Вода 94,5

Всього 100

Витрата емульсії складає 20 % маси суміші

2.3 Фарбування вовни

За характером фарбування вовняні тканини можуть бути гладкопофарбованими, меланжевими і яскравозабарвленими. Для вироблення гладкопофарбованих тканин застосовують фарбування у волокні або в полотнині, а для вироблення меланжевих тканин і яскраво забарвлених тканин - фарбування у волокні.

Чисту вовну і чистошерстяні тканини офарблюють кислотними, кислотно-хромовими, металовімсними й іншими барвниками, що фарбують волокна білкового походження, як правило, у кислотному середовищі. Целюлозні волокна, такі, як бавовна, віскозне волокно, можуть бути пофарбовані іншими барвниками в лужному середовищі. Щоб напівшерстяна тканина мала стійке забарвлення, вдаються до роздільного фарбування, вовни і целюлозних волокон і складають суміші з пофарбованих волокон.

Тканини, що фарбуються у волокні, мають меншу усадку; рівномірність фарбування таких тканин більш висока, вони не мають пороків, зв'язаних з фарбуванням її в полотнині. Таким чином, фарбування у волокні має ряд переваг і тому воно усі в більшому ступені впроваджується у виробництво. На сукняних фабриках вовну звичайно фарбують перед змішуванням і чесанням, а в гребінному прядінні фарбують стрічки, що змішують у стрічковому і ровничному відділах.

2.4 Чесання вовни в гребінному прядінні

Метою процесу кардочесання в гребінному прядінні є перетворення маси клаптиків волокнистого матеріалу в стрічку заданої лінійної щільності зі структурою, яка обумовлює умови руху волокон у витяжних приладах стрічкових машин. Коротко розглянемо пристрій і робота чесальних машин, застосовуваних у гребінному прядінні.

На мал. 6 приведена схема чесальної машини CS-412. Робота цієї машини складається з наступних процесів: харчування, попереднього чесання, кардочесання, формування стрічки і її укладення в таз або намотування в клубок. Відповідно до цього до складу чесальної машини входять: самоваги 1, попередній прочісував ІІІ, посилений приладами ІІ, ІV, V типу Мореля, дві чесальні машини VІ і VІІ і стрічко-укладчик VІІІ або клубковий прилад.


Рис. 6. Схема чесальної машини «Бефама» для одержання чесальної стрічки в гребінному прядінні

Самоваги відважують рівні по масі порції суміші і через рівні проміжки часу викидають їх на ґрати. Самоваги мають наступні робочі органи: бункер 1, що підводить ґрати 2, голчасті ґрати 3, зрівнюючий гребінь 4, скидний валик 6, запобіжний клапан 7, вагову коробку 9, магнітну планку 5 для виловлювання із суміші металевих предметів. Суміш автоматично завантажується в шухляду самовагів, що входить до складу потокової лінії, або вручну [5].

Працюють самоваги періодично, повний цикл його роботи складається з наступних періодів: 1) наповнення чашки вагів порцією суміші необхідної маси, 2) резервного вистою, 3) викидання порцій суміші на ґрати машини, 4) підготовки до роботи.

У першому періоді самоваги знаходяться в русі, голчасті ґрати, урівнюючий гребінь і скидний валик. Підводячі грати 2 подають суміш волокон до голчастих ґрат. Голчасті ґрати 3 захоплюють клаптики суміші і підводять їх до урівнюю чого гребеня 4. Останній, роблячи коливальний рух, розтаскує великі клаптики суміші, частину їх скидає в шухляду самовагів й у такий спосіб зрівнює шар волокон на колкових ґратах.

Скидальний валик 6 робить обертальний рух і, знімаючи волокнистий матеріал з голок ґрат, скидає його у вагову коробку 9. Коли в коробці набереться необхідна порція суміші, коробки опуститься, коромисло 8 ваг повертається по годинній стрілці і подача в коробку волокнистого матеріалу припиниться внаслідок автоматичної зупинки підводячої і голчастої ґрат. При цьому запобіжний клапан 7 повертається по годинній стрілці і займає положення, показане на малюнку пунктиром, це виключає можливість влучення клаптиків суміші у вагову коробку після того, як вона опустилася.

Другий період роботи самовагів - вистій, що виключає передчасний початок третього періоду.

У третьому періоді стулки 10 вагової коробки розкриваються і порція суміші викидається на живильні ґрати 12.

У четвертому періоді стулки коробки закриваються - включаються органи, що працюють у першому періоді.

Завдяки спільній роботі самовагів і живлячих ґрат за допомогою ущільнюючої дошки 11 і валика 13 на живлячих ґратах утворюється рівномірний шар, що безупинно підводиться до живлячих валиків 14 попереднього прочісувача.

Попередній прочісувач розділяє великі клаптики на більш дрібні, видаляє із суміші великі реп'яхові й інші бур'янисті домішки, підготовляє волокнистий матеріал до чесання на першій і другий чесальних машинах.