Смекни!
smekni.com

Дослідження технічного рівня та тенденцій розвитку розточувального інструменту з розробкою матеріалів заявки, комерціалізація прав на винахід (стр. 6 из 14)

Розрізняють пристрої двох видів. До першого належать пристосу­вання, інструменти, знаряддя праці, готові вироби. Характеризуються такі пристрої тим, що ні вони самі, ні елементи, з яких вони складають­ся, у процесі роботи не зв'язані між собою функціонально, наприклад, слюсарні або столярні інструменти, деталі для їх складання тощо.

До другого виду належать агрегати, механізми, прилади тощо, окремі вузли або деталі яких в процесі використання знаходяться у функціональному взаємозв'язку. Розглянута борштанга відноситься до пристроїв другого виду. Поширеність пристрою як об'єкта винаходу обумовлена наступ­ним: гарантією того, що запатентований винахід дійсно буде охороняти­ся, є реальна можливість встановлення факту порушення патенту. Якщо порівнювати, наприк­лад, спосіб і пристрій, то виявити застосування пристрою набагато легше, ніж способу. Саме цим часто обумовлений вибір заявником об'єкта винаходу при оформленні заявки, якщо суть винаходу дає йому можливість такого вибору [13].

Ознаки, які можуть характеризувати пристрій як об'єкт винаходу показані на рис. 2.1. Розглянемо детальніше ознаки, які застосовуються для характе­ристики пристрою.

Конструктивний(ні) елемент(ти). Пристрій як матеріальний об'єкт характеризується наявністю конструктивних елементів (деталей, вузлів тощо), з'єднаних між собою певним чином для одержання, потрібного технічного результату при його застосуванні. Наприклад в нашому випадку пристрій складений з деталей таких як корпус, різці, гвинти й т. д.


Зв'язки між елементами. Найважливішими ознаками, що характеризують пристрій (конструкцію, виріб), є зв'язки між його конструктивними елементами, завдяки яким забезпечується працездатність пристрою. Наявність зв'язку між елементами як ознака майже завжди при­сутня у формулі винаходу. В борштанзі всі елементи зв’язані між собою чи то з’єднанням ластівчин хвіст, чи то різбленям.

Форма виконання зв'язків між елементами як ознака, що характе­ризує пристрій, може бути конструктивною, функціональною, змішаною. Механічні пристрої характеризуються в основному конструктив­ними і (або) функціональними (кінематичними) зв'язками між конструк­тивними елементами.

Взаємне розташування елементів. Ознаки взаємного розташуван­ня елементів характеризують об'єкт-пристрій в цілому і обумовлюють йо­го відтворюваність. У пристрої ці ознаки необхідні для правильного складання об'єкта і його функціонування згідно з призначенням. Так у борштанзі суттю винаходу є те що різці розташовані один щодо іншого під певним кутом який розраховується по відповідній формулі.

Форма виконання елемента(ів) або пристрою в цілому. Форми виконання конструктивних елементів як ознаки пристрою досить різно­манітні. Наявність вузлів і деталей у взаємозв'язку і взаємному розта­шуванні ще не повністю розкриває пристрій. Існують пристрої з однако­вими вузлами, однак їх не завжди можна назвати ідентичними, оскільки одні й ті самі можуть мати свої конструктивні особливості.

Слід підкреслити, що зазначення конкретної форми виконання то­го чи іншого елемента звужує обсяг правової охорони винаходу. Тому, якщо можливі декілька форм виконання ознаки винаходу, які дозволя­ють одержати один і той же технічний результат, доцільно таку ознаку виражати загальним поняттям, яке охоплює всі форми виконання.

Розглянута борштанга має такі ж конструктивні елементи як і аналог, але корпус виконаний у з пазом ластівчин хвіст, різці розташовані рід певним кутом і зміщенні один відносно іншого.

Параметри та інші характеристики елемента(тів) та їх зв'язок. Дана ознака пристрою широко сформульована і на практиці подання та розгляду заявок на винаходи зустрічається досить часто. Взаємозв'язок параметрів та інших характеристик елемента(тів) виражається як спів­відношення розмірів, об'ємів, площ тощо. Взаємозв'язок параметрів пристрою може бути виражений з вико­ристанням математичних формул. У борштанзі існує певний взаємозв’язок між кутом зміщення різців і осьовим шагом різців, що виражено в математичній формулі.


2.3 Оформлення пакету документів для подання заявки

Заявку на видачу патенту на винахід (корисну модель) може подати до Установи будь-яка особа, яка бажає одержати патент і має на це право. Заявка надсилається на адресу Державного підприємства "Український інститут промислової власності" (УКРПАТЕНТ), а саме: Україна, 01601, м. Київ-42, вул. Глазунова, 1 або подається заявником безпосередньо за вказаною адресою.

Заяву про видачу патенту, опис і формулу винаходу (корисної моделі), креслення та реферат подають у трьох примірниках. Решту документів подають в одному примірнику. Документи, які потребують подальшого перекладу, можуть бути подані мовою оригіналу в одному примірнику, а їх переклад - в 3 примірниках.

Заявка - сукупність документів, необхідних для прийняття Установою (спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань інтелектуальної власності), рішення про видачу патенту на винахід (корисну модель).

Юридичні вимоги до заявки па видачу патенту стосуються чоти­рьох основних аспектів.

По-перше, існують вимоги до змісту документів заявки. Під змістом розуміється та інформація, яка повинна бути подана в цих документах.

По-друге, є вимоги до «фізичного» боку заявки. Це стосується питання про те, як слід подати зміст заявки, наприклад, якими повинні бути формат і структура документа заявки і як повинні бути розміщені текст і креслення.

По-третє, передбачені вимоги спеціально для випадку, коли заявляється пріоритет більш ранньої заявки на той самий винахід. Наприклад, коли іноземний заявник просить взяти до уваги, що він уже подав заявку на видачу патенту на той самий винахід в іншій країні, тому дата подання більш ранньої заявки визначає дату пріоритету заявки в Україні.

Нарешті, існує вимога, згідно якої заявник повинен сплатити збір за подання заявки. Документ про сплату збору повинен надійти до Установи разом із заявкою або протягом двох місяців після дати подан­ня заявки. Зазначений строк може бути продовжений, але не більше ніж па шість місяців. За продовження строку сплачується збір.

Ця вимога прямо не пов'язана зі змістом заявки і формою її подання, але її виконання є обов'язковою умовою початку діловодства за заявкою. Без сплати заявочного збору заявка не може розглядатися [14].

Заявка складається українською мовою. Якщо деякі документи за­явки викладені іншою мовою, то слід надіслати переклад цих документів до Установи у двохмісячний строк від дати подання заявки.

Вимога єдності винаходу:

Заявка на винахід повинна стосуватися одного або групи винаходів, пов'язаних єдиним винахідницьким задумом.

Вимога єдності винаходу визнається дотриманою, якщо:

· заявка стосується одного винаходу, тобто одного продукту чи способу;

· заявка стосується одного винаходу, який охарактеризований з розвитком або уточненням окремих конкретних варіантів його здійснення, що не супроводжується зміною чи вилученням окремих ознак, наведених у незалежному пункті формули;

· заявка стосується групи винаходів, які пов'язані єдиним винахідницьким задумом, а саме:

· один із винаходів призначений для одержання (виготовлення) іншого, наприклад, пристрій, речовина або штам та спосіб його одержання, виготовлення;

· один із винаходів призначений для здійснення іншого, наприклад, спосіб і пристрій для здійснення способу;

· один із винаходів призначений для використання іншого (в іншому), наприклад, спосіб і речовина, яка призначена для використання в способі;

· винаходів однакового призначення, які забезпечують одержання одного й того технічного результату принципово одним і тим шляхом (варіанти).

Заявка на корисну модель повинна стосуватися однієї корисної моделі.

Вимога єдності корисної моделі визнається дотриманою, якщо: заявка стосується однієї корисної моделі, тобто одного пристрою; заявка стосується однієї корисної моделі, яка охарактеризована з розвитком або уточненням окремих конкретних варіантів її здійснення, що не супроводжується зміною чи вилученням окремих ознак, наведених в незалежному пункті формули.

Вимога єдності не визнається дотриманою, якщо заявка стосується винаходу (корисної моделі), який (яка) охарактеризований (охарактеризована) набором ознак, що не утворюють єдину сукупність і спрямовані на досягнення різних, самостійних технічних результатів [15].


3 РОЗРОБКА МАТЕРІАЛІВ ЗАЯВКИ

3.1 Зміст опису винаходу заявки на видачу патенту

3.1.1 Загальні вимоги до опису

Опис винаходу з формулою винаходу, що міститься в ньому, і гра­фічними матеріалами є основним документом за­явки (Додаток А). Без перебільшення можна сказати, що від ретельності, повноти і правильності опису винаходу залежить подальша доля заявки і самого винаходу. Приступаючи до складання опису винаходу, необхідно чітко уяв­ляти його значення в проведенні патентної експертизи, тобто у визна­ченні відповідності технічного рішення, що становляться, вимогам, що пред'являються до винаходу.

Згідно з Правилами, опис повинен підтверджувати обсяг правової охорони, визначений формулою винаходу (корисної моделі) і настільки ясно і повно розкривати суть винаходу (корисної моделі), щоб його міг здійснити фахівець у зазначеній галузі.

Опис починається із зазначення індексу рубрики діючої редакції міжнародна патентна класифікація (МПК), до якої належить винахід (корисна модель), назви винаходу і міс­тить такі розділи: галузь техніки, до якої належить винахід (корисна модель); рівень техніки; суть винаходу (корисної моделі); перелік фігур креслень (якщо на них є посилання в описі); відомості, які підтверджують можливість здійснення винаходу (корисної моделі).