Смекни!
smekni.com

Дослідження технічного рівня та тенденцій розвитку розточувального інструменту з розробкою матеріалів заявки, комерціалізація прав на винахід (стр. 2 из 14)

Поняття “інтелектуальна власність” як і вся питання пов’язані з її надбанням, оцінкою, використанням, є новими для нашої країни. Розвитку інноваційних процесів сприяє належна охорона інтелектуальної власності. Як правило, кожний інноваційний проект розпочинається з формулювання портфеля об’єктів інтелектуальної власності. Без проведення належного патентного дослідження, визначення патентоспроможності об’єкта промислової власності, уточнення ситуації щодо використання прав на об'єкти промислової власності, виявлення порушення прав власників діючих охоронних документів і заявників на об'єкти промислової власності, оформлення прав на такі об’єкти, а також визначення в межах чинного законодавства їх вартості, очікувати досягнення комерційного успіху практично не можливо. Світовий досвід свідчить про те, що питома вага інтелектуальної власності може досягати 35 % капіталу виробничих фірм і підприємств, а в деяких галузях суспільного виробництва вона значно перевищує за своєю вартістю класичні майнові об’єкти.

У рамках даної дипломної робота розглядається один з об’єктів інтелектуальної власності, а саме винахід і корисна модель.

Винаходи і корисні моделі, як правило, створюються в процесі досліджень і розробок, спрямованих на створення нових видів продукції або технологій. Однак їх створенню має передувати усвідомлення необхідності даної розробки або, інакше кажучи, має бути виявлена потреба. Це не обов'язково нова потреба, тобто потреба в новому виробі або продукті, якого ще не було на ринку. Це може бути потреба у вдосконаленому виробі або продукті, який має більш високі утилітарні властивості, в покращенні яких зацікавлений потенційний споживач.

Створенню винаходу має передувати усвідомлення необхідності даного винаходу або, як кажуть патентознавці, має бути поставлена задача. Дана задача, на вирішення якої спрямований винахід, що заявляється, з зазначенням технічного результату, який може бути одержаний при його здійсненні, детально розкривається в матеріалах заявки на видачу патенту на винахід.

Перш ніж ужити заходів із правової охорони розробки, треба спробувати оцінити її науково-технічну і комерційну значущість. Для цього необхідно зібрати інформацію, як правило, про запатентовані у провідних промислово розвинених країнах світу винаходи, спрямовані на задоволення такої ж потреби, а також про розроблені раніше зразки продукції аналогічного призначення. Потім на підставі зібраної інформації за допомогою одного з методів оцінки значущості винаходу оцінити розробку з позиції отримання вигоди від її комерційної реалізації. Звичайно, така робота вимагає часу, зусиль і певних матеріальних витрат. Однак витрати часу, сил і грошей на патентування і подальше підтримання чинності патенту значні, тому не варто «економити» кошти на такі дослідження і патентувати винахід, який не забезпечить отримання прибутку від реалізації продукції на його основі.


1 ХАРАКТЕРИСТИКА РОЗТОЧУВАЛЬНОГО ІНСТРУМЕНТУ

ЯК ОБ’ЄКТА ДОСЛІДЖЕННЯ

Сучасна машинобудівна галузь промисловості відіграє чи не найголовнішу роль в розвитку економіки України. Машинобудівною промисловістю України виробляється найрізноманітніша продукція починаючи від побутових речей, насосів, компресорів, верстатів, тракторів, автомобілів і закінчуючи літаками і космічною технікою. Переважна більшість сучасних машин і механізмів проектуються по блочному типу і складаються з великої кількості деталей та вузлів взаємна орієнтація та закріплення яких виконує корпусна деталь. Обробка корпусних деталей займає близько 15 – 20 % від усієї трудоємності обробки виробу. Кожна корпусна деталь має певне число отворів, як призначених для закріплення інших деталей, так і основних – призначених для установки підшипників та валів. Обробка таких отворів займає 60 – 70 % від усієї трудоємності обробки корпусної деталі.

Найбільш ефективним металорізальним устаткуванням для обробки складних корпусних деталей в умовах багато номенклатурного, серійного виробництва є свердлильно-фрезерно-розточувальні багатоцільові верстати. Виконувані на них технологічні операції відрізняються великим числом переходів та різноманітністю ріжучого інструменту. Висока вартість багатоцільових верстатів, та висока вартість хвилини роботи таких верстатів вимагає якнайбільшого використання можливостей ріжучого інструменту. Час обробки на станках корпусних деталей розмірами 250*250*250 мм складає, за даними “ЭНИМСА” [11], в середньому 0,5 ч, с розмірами 630*630*630 мм – 1,1 ч, с розмірами 850*850*850 мм - 2,3 ч. Затрати часу на обробку отворів діаметром від 50 мм і більше складають близько 60 % від загального обсягу затрат часу. Таким чином актуальною є проблема підвищення продуктивності розточування отворів. Слід розробити і використовувати інструменти які дадуть можливість підвищити продуктивність обробки отворів зі збереженням якості оброблюваної поверхні.

На даний час обробку основних отворів виконують переважно розточуванням. Для розточування використовують спеціальний розточувальний інструмент, такий як розточувальні оправки, розточувальні головки, борштанги, розточувальні різці. Всі перераховані інструменти при обробці отвору використовують однорізцеву обробку – коли отвір оброблюється тільки одним різцем. Навіть коли інструмент оснащено декількома різцями обробка ними також виконується послідовно. Однорізцеві інструменти мають деякі переваги, але їх головним недоліком є невисока якість оброблюваної поверхні, тобто велика шорсткість поверхні. З метою поліпшення шорсткості оброблюваної поверхні навмисно занижують режими різання, що призводить до зменшення продуктивності обробки.

На кафедрі Технології машинобудування та металорізальних верстатів Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” було розроблено борштангу оснащену двома різцями. Розроблена борштанга дозволяє отримати отвори з необхідною шорсткістю поверхні витрачаючи на їх обробку часу в два рази менше за відомі розточувальні інструменти. Отриманий результат досягається завдяки використанню метода ділення подачі, що полягає в розподіленні подачі між двома різцями.

Таким чином перед авторами розробки постає питання комерціалізації даної розробки. З метою комерціалізації необхідно виявити доцільність та можливість патентування, провівши патентно-кон’юнктурні дослідження, виявити патентоспроможність розробленої борштанги, розглянути законодавчу базу з набуття прав на винахід. Для отримання охоронного документу необхідно розглянути вимоги до заявки, а також розробити заявку на винахід чи корисну модель.

1.1 Життєвий цикл об’єкта господарської діяльності. Види робіт по патентним дослідженням об’єкта господарської діяльності

Під патентними дослідженнями розуміють системний науковий аналіз господарської діяльності об'єкта, що випливає із правової охорони об'єктів промислової власності.

Види робіт із проведення патентних досліджень обмовляють діючі державні стандарти ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження. Основні положення й порядок проведення» [8]і ДСТУ 3574- 97 «Патентний формуляр. Основні положення. Порядок складання й оформлення» [9].

У процесі виконання патентних досліджень використають не тільки патентну, але й іншу науково-технічну інформацію яка є загальновідомою у світі.

Необхідно відзначити, що вимоги зазначених стандартів обов'язкові для суб'єктів господарської діяльності, які діють на території України, діяльність їх повністю або частково фінансується з державного бюджету. Для всіх інших суб'єктів господарської діяльності вимоги стандартів носять рекомендаційний характер.

Інтелектуальна продукція - це технічне або технологічне вдосконалення, рецепт, методика, ноу-хау й т.д., тобто, згідно ДСТУ 3575-97, вона є об'єктом господарської діяльності (ОГД). Так, ОГД можуть бути: продукти; способи; позначення товарів і послуг, тобто є частиною продукції - матеріального результату трудової діяльності або виробничих процесів, що мають корисні властивості й призначені для використання споживачем.

Завжди були й залишаються актуальними питання об'єктивного визначення рівня техніки, вибору перспективних напрямків розробок, які супроводжуються створенням патентоспроможних об'єктів. Стандартом ДСТУ 3575-97 визначено, що суб'єкт господарської діяльності виконує патентні дослідження протягом усього життєвого циклу ОГД.

Життєвий цикл це сукупність взаємозалежних етапів створення, використання й послідовного вдосконалення ОГД.

Відповідно до нормативних документів України, життєвий цикл ОГД складається зі стадій:

· дослідження й обґрунтування розробки,

· процес розробки,

· виробництво,

· експлуатація (споживання) або застосування ОГД.

Кожна стадія життєвого циклу являє собою творчий або виробничий процес, що виконується суб'єктом господарської діяльності й, природно, завершується створенням відповідної продукції, що має корисні властивості й призначена для використання споживачами.