3. Зазначається про можливість проведення аудиту при наявності розпорядження певного органу (державної влади або вищестоящого органу). В таких випадках в законодавчому документі використовуються вислови «має право», «може» і їх можна узагальнити терміном «примусовий аудит», під яким слід розуміти аудит, проведення якого є обов’язковим при наявності розпорядження певного органу і ця можливість закріплена законодавчими документами. Такі згадування є в різноманітних нормативних документах, як зазначалося вище в Законі України «Про відновлення платоспроможності божника або визнання його банкрутом» (п.10, ст.11). Є ще й такі приклади:
- «При укладанні договору про надання фінансових послуг юридична або фізична особа мають право вимагати у суб’єкта підприємницької діяльності надання балансу або довідки про фінансове становище, підтвердженні аудитором (аудиторською фірмою), а також бізнес-план, якщо інше не передбачено законодавством України»(п.2, ст.6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»);
- «Уповноважений орган має право … не частіше одного разу на рік призначити проведення за рахунок страховика додаткової обов’язкової аудиторської перевірки з визначенням аудитора» (ст.37 Закону України «Про страхування»);
- «Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, Національний банк України і Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в межах своєї компетенції мають право організовувати перевірку діяльності пенсійного фонду адміністратора, компанії з управління активами, зберігача, страхової організації та банківської установи, що надають послуги у сфері недержавного пенсійного страхування, самостійно або із залучення аудитора» (п.3, ст.5 Закону України «Про недержане пенсійне забезпечення»).
4. Згадується про обов’язковість проведення аудиту. Такі вимоги є і Законі України «Про аудиторську діяльність» і в законодавчих нормативних документах, які регламентують діяльність або статус різних суб’єктів господарювання (їх біля 50). Їх аналіз показує, що по-перше, ці документи представленні як Законами України, так і нормативними актами державних відомств. Щодо формування згадування про обов’язковість аудиту, то їх можна, з певною мірою умовності, узагальнити в 3 групи:
-в одних документах вимагається обов’язковість подання висновку аудитора в певних випадках;
-в інших документах встановлюється обов’язковість проведення аудиту, а вислови, які використовуються з різноманітними, зокрема «повинен бути перевірений аудитором», «має бути освіченим аудитором», «має бути підтверджений аудитором», «підлягає обов’язковій аудиторській перевірці»;
-третя група документів вимагає подання балансу та звіту про фінансові результати, засвідченні підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми).
Отже, вимоги щодо обов’язковості проведення аудиторської перевірки містяться в різних за своїм статусом документах, які не узгоджуються між собою.
Недосконалість законодавства проявляється в поганій якості законів, недосконалості всієї правової ситами, нечіткості законотворчих процедур. До найбільш типових положень, які сприяють виникненню такої ситуації, можна віднести наступне:
- помилки у визначенні компетенції державного органу (визначення повноважень за формулою «може», «а не», «повинен»; нечіткі формулювання умов реагування на дії (бездіяльність) господарюючих суб’єктів; відсутність строків та процедур дій; альтернативні повноваження певного органу, які розширюють діапазон адміністративного устрою; можливість самостійного визначення своїх повноважень здійснення дій);
- невірний вибір предмету правового регулювання та форми правого акту;
- відсутність правил підготовки, прийняття та виконання відомчих та локальних актів;
- паралельні або дублюючі компетенції різних державних органів, узгодженість їх дій без визначення послідовності їх здійснення;
- відсутність контролю за діями державного органу.
Отже, на сьогодні на Україні існує не стільки система, скільки сукупність правових актів, які регламентують необхідність та порядок проведення обов’язкового аудиту, дана сукупність характеризується надлишковістю, часто паралелізмом та дублюванням, відсутністю координації та, як наслідок, недостатньо високою ефективністю. Передумовами вирішення цієї задачі є удосконалення нормативної основи механізму функціонування такого суспільного інституту як «обов’язків аудит», організаційне забезпечення координації діяльності різних видів органів, задіяних в цьому механізмі, уніфікація повноважень контрольних органів.
Особливу увагу слід приділити узгодженню вимог Закону України «Про аудиторську діяльність» та інших законів, які регламентують діяльність або статус різних суб’єктів господарювання, адже основною гарантією забезпечення інтересів користувачів аудиторського висновку є чітке становлення в законодавчих документах основних вимог, які висуваються до аудиту, з врахуванням їх інтересів.
4. Складіть програму аудиту фінансових результатів
Аудиторський процес складається з трьох основних етапів: планування, збору і аналізу інформації, необхідної для оцінки достовірності балансу та фінансової звітності, написання звіту (висновку).
Одним із найважливіших етапів аудиту є планування. Аудитор зобов'язаний чітко прогнозувати, контролювати й обліковувати процеси своєї діяльності для того, щоб забезпечити на кожній стадії роботи найбільш ефективні процедури.
Планування аудиту передбачає визначення його стратегії і тактики, складання загального плану аудиторської перевірки, побудову аудиторської програми і аудиторські процедури, оцінювання обсягу аудиторського контролю.
Рішенням Аудиторської палати України від 18.12.98 № 73 затверджено систему Національних нормативів аудиту (ННА). Норматив № 9 "Планування аудиту" визначає основні напрями підготовки плану і програми аудиту з урахуванням масштабів діяльності та особливостей об'єкта аудиту.
Програма аудиторської перевірки – це основа детального планування часу і витрат.
Плани допомагають проводити роботу в межах часу, необхідного клієнту і аудитору, і є підставою для встановлення гонорару. Вони мають бути достатньо детально розроблені, щоб виконавці могли завершити завдання у відносно короткий термін і, таким чином, ефективно розпоряджатися своїм часом.
Якщо клієнт використовує комп'ютери, аудиторській групі, можливо, будуть потрібні спеціальні навики. Аудитор повинен володіти достатніми знаннями в комп'ютерній сфері.
План аудиту має бути повідомлений аудиторській групі. Графіки, процедури, які необхідно виконати, і тип звіту головного аудитора слід повідомити групі аудиторів на самому початку перевірки. Аудитор повинен обговорити загальну стратегію перевірки з керівництвом клієнта. Деякі деталі планування (чи треба використовувати роботу внутрішніх аудиторів та ін.) необхідно обговорювати і узгоджувати заздалегідь (наперед).
При плануванні вивчаються напрями бізнесу замовника, історія його діяльності, нинішні умови, майбутня перспектива, територіальне розміщення, вид продукції, ринки її збуту, перспективи розвитку виробництва в майбутньому, зміни у структурі виробництва і управління, останні зміни у функціонуванні бухгалтерського обліку, ефективність контролю, сутність облікової політики і сфера облікового ризику, організація аудиту на підприємстві, труднощі в його проведенні. Аудитор повинен мати рівень знань про галузь і підприємство клієнта, який дав би йому змогу визначити операції та види діяльності, що, на його погляд, можуть здійснювати суттєвий вплив на фінансову інформацію. Слід також встановити рівень довіри до даних внутрішнього контролю, викласти у плані та програмі характер, терміни і глибину аудиторських процедур.
Після укладання договору на аудит і вивчення необхідної допоміжної інформації про підприємство-клієнта аудитор складає повний план аудиту і програму.
Першочерговому плануванню підлягають баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал. Надання аудиторських послуг планується за допоміжними договорами.
Протягом всього терміну проведення аудиту його загальний план і програма переглядаються і уточнюються аудитором у зв'язку з імовірністю змін умов і напрямів аудиту і можливістю отримання інших результатів після проведення аудиторських процедур.
Програма перевірка може бути подана в такому виді:
аудит звітність фінансовий
Програма аудиту фінансових результатів
№ з/п | Перелік аудиторських процедур за розділами аудита | Джерела перевірки | Назва робочих документів аудитора |
1 | Перевірка стану бухгалтерського обліку та контролю операцій, пов’язаних з реалізацією продукції, товарів, робіт, послуг | Наявність та аналіз матеріалів інвентаризації заборгованості покупців за продану продукцію, товари, виконану роботу, надані послуги.Документальне обґрунтування та законність утворення заборгованості, реальність її погашення.Виявлення сумнівних розрахунків та незатребуваної заборгованості.Відповідність показників з даними синтетичного й аналітичного обліку. | Робочі записи |
2 | Перевірка повноти та правильності розрахунків з покупцями та замовниками | Наявність та правильність оформлення договорів і первинних документів на реалізовану продукцію, товари, виконання робот, надання послуг.Відповідність даних первинних документів договорам і обліковим регістрам.Повнота та правильність відображання розрахунків з покупцями і замовниками на рахунках бухгалтерського обліку, в облікових регістрах.Обґрунтованість та правильність відображення на рахунках бухгалтерського обліку одержаних авансів при попередній оплаті.Своєчасність розрахунків покупців та замовників за реалізовану продукцію, виконані роботи, надані послуги.Повнота та правильність оприбуткування готівки за реалізовану продукцію, товари, надані послуги.Своєчасність виставлення розрахунків покупцям та замовникам.Перевірка дотримання порядку списання дебіторської заборгованості покупців та замовників. | Робочі записи |
3 | Узагальнення результатів перевірки циклу продажу й отримання доходу(виручки) | Оцінка значущості виявлених помилок і їх вплив та вірогідність фінансової звітності | Робочі записи |
4 | Правильність віднесення на собівартість продукції:Матеріальних витрат;Витрат на оплату праці;Відрахувань на соціальні нестатки;Амортизаційних відрахувань на відновлення основних засобів і нематеріальних активів;Інших витрат.Процедура: суцільна перевірка документів, вибіркове спостереження, тематична перевірка | Первинні документи;Планові кошториси і калькуляції;Розробча таблиця “Розподіл витрати матеріалів за обліковими цінами”;Розробча таблиця “Розподіл заробітної плати, премій, створення резерву на відпустку, розподіл відрахувань на соціальні заходи”;“Зведення розподілу зворотних відходів”;Розробча таблиця “Розрахунок амортизації основних засобів”; ОЗ-14, ОЗ-15, ОЗ-16;Розробча таблиця “Розрахунок зносу МШП”;“Листки-розшифровки”;“Зведення розподілу витрат на утримання та експлуатацію машин і устаткування”;“Калькуляційне зведення нормативної собівартості браку”; тощо. | Робочі записи |
5 | Правильність визначення та обліку незавершеного виробництва.Процедура: суцільна перевірка документів, вибіркове спостереження, тематична перевірка | Акти прийому-здачі готової продукції на склад;Відомість обліку балансової вартості матеріальних активів; | Робочі записи |
6 | Правильність обліку і списання:Витрат допоміжних виробництв;Загальвиробничих витрат;Витрат обслуговуючих і інших господарств;Напівфабрикатів власного виробництва;Браку у виробництві;Витрат майбутніх періодів;Процедура: вибіркове спостереження, тематична перевірка | Первинні документи;Відомості: “Розподілу послуг допоміжних виробництв”;“Розподілу загальновиробничих витрат”;“Зведення розподілу цехових витрат”;“Довідка-розрахунок про розподіл витрат майбутніх періодів”;Акти на виправлення браку і т.д. | Робочі записи |
7 | Правильність складання кореспонденції по рахунках обліку витрат (23, 24, 91). Відповідність записів аналітичного обліку по вищевказаних рахунках, записам у журналах-ордерах (5 і 5А), головній книзі і формам бухгалтерської звітності.Процедура: суцільна перевірка документів, вибіркове спостереження, тематична перевірка | Відомості і журнали-ордери по рахунках 23, 24, 91 | Робочі записи |
8 | Правильність калькулювання витрат по об'єктах обліку.Процедура: перевірка документів по вибіркових об'єктах калькулювання, тематична перевірка | Калькуляції собівартості виробництва по окремих видах готової продукції | Робочі записи |
Література
Закон України «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006 р. № 140-V, зі змінами та доповненнями.
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV зі змінами та доповненнями.
Бондаренко Н., Безоплатне отримання основних засобів (фондів)/Н. Бондаренко, Н. Василюк //«Вісник податкової служби України» - 2010. - № 16 (588). - С.13
Копилом В. Г., Фурмана А.П. Чи нараховується амортизація на безоплатно одержані основні засоби i з якого моменту? / В.Г. Копилом, А.П. Фурмана // «Вісник податкової служби України». – 2000. - № 48 - С. 44.
Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Основи аудиту: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти. – Львів: «Новий Світ - 2000», 2002 – 504 с.
Цивільний кодекс України: Чинне законодавство зі змінами і доповненнями станов на 01.08.2006 р.: - К.: Вид. Паливода А.А., 2006 – 328 с.
Юдіна Н. Безкоштовний автомобіль підприємству – «подарунок» бухгалтеру. / Н.Юдіна – Головбух, жовтень 2009 - №38 (661) – С. 16 – 21.