Смекни!
smekni.com

Стан, методи і шляхи удосконалення обліку праці та її оплати (стр. 9 из 12)

Оскільки тривалість відпустки встановлена з розрахунку на рік, то працівник-інвалід може за своїм бажанням розбити і використовувати її частинами протягом року. Крім того, як і всі інші працівники, працівники-інваліди можуть претендувати за згодою сторін на неоплачувану відпустку тривалістю не більше 15 днів на рік (ст. 26 Закону України «Про відпустки»).

Особливістю при наданні відпусток для працюючих пенсіонерів є те, що згідно зі ст. 25 Закону України «Про відпустки» вони мають право на неоплачувану відпустку тривалістю до 30 календарних днів щорічно.

3.7 Утримання із заробітної плати

Питання утримань і відрахувань із заробітної плати турбує багатьох, і в кожному випадку - не менше трьох: платника, одержувача і виконавця бухгалтера, що служить їхнім інтересам. Одержувати - приємно, віддавати - нелегко, але інакше не можна.

Законодавством України передбачено такі види і ставки утримань із заробітної плати працівника у 2008 році, яких дотримуються і на ТОВ «Український кристал»:

Пенсійні внески – 2%;

Внески на страхування від непрацездатності:

- якщо зарплата ≤ прожитковому мінімуму для працездатної особи – 0,5%;

- якщо зарплата > прожиткового мінімуму для працездатної особи – 1%.

- з пенсіонерів не утримується.

Внески на страхування від безробіття – 0,5%;

Податок з доходів фізичних осіб – 15% з врахуванням податкових соціальних пільг.

Податкові соціальні пільги у 2008 році:

Загальна – 257,50 грн. Її використовує і це підприємство.

Податкову соціальну пільгу в розмірі 150 % надають обом батькам які мають декілька дітей, за дотримання умов, визначених законом. Один з батьків, відповідно до Закону «Про податок з доходів фізичних осіб», має право на одержання 150 % податкової соціальної пільги (у 2008 році – 386,25 грн.) у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років та на додаткове одержання 100% податкової соціальної пільги безпосередньо на себе (у 2008 році – 257,5 грн.), а також на збільшення (кратно кількості дітей) граничної суми заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу. Реалізувати це право можна лише з моменту подання працедавцю заяви про застосування до заробітної плати підвищеного розміру податкової соціальної пільги. За другим із батьків зберігається право на одержання 150 % податкової соціальної пільги у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років та на додаткове одержання 100% податкової соціальної пільги на себе, але за умови, якщо розмір заробітної плати у 2008 році не перевищує 890 грн. Податкову соціальну пільгу починають застосовувати з того місяця, в якому була подана заява про одержання підвищеного розміру податкової соціальної пільги. У заяві також слід зазначити, що чоловік (дружина) такого платника податку при одержанні податкової соціальної пільги за місцем роботи не користуються правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей.

Інвалідам 1 і 2 групи (у тому числі інвалідам з дитинства) надається податкова соціальна пільга в розмірі 150% від 50% мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня відповідного податкового року (пп. 6.1.2 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 р. № 889-ІV).

Так, у 2008 році сума, на яку може бути зменшений сукупний місячний дохід у вигляді заробітної плати працівника-інваліда (1 або 2 групи), становить 386,25 грн. (515 грн. х 50% х 150%). Підставою для застосування до доходу працівника-інваліда податкової соціальної пільги є подання таким працівником заяви (обов'язковий додаток до якої - пенсійне посвідчення або довідка МСЕК) і отримання доходу у вигляді заробітної плати в межах граничного розміру доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу (в 2008 році - 890 грн.).

Обмеження заробітної плати для застосування податкової соціальної пільги – 890 грн. (якщо ж працівник користується підвищеної соціальною пільгою на дітей, то ця сума збільшується кратно кількості дітей).

У частині трудового законодавства, а саме Кодексу законів про працю України, для працюючих інвалідів передбачені такі пільги.


Пільга Посилання
При прийнятті на роботу інвалідів направлених на роботу відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертизи строк випробування не встановлюється Стаття 26 КЗпП
Робота інвалідів у нічний час допускається лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям Стаття 55 КЗпП
Залучення Інвалідів до понадурочних робіт можливо лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям Стаття 63 КЗпП
У випадках, передбачених законодавством на власника або уповноважений ним орган покладається обов'язок організовувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень створити пільгові умови праці Стаття 172 КЗпП
Строковий трудовий договір (пункти 2 і 3 ст. 23 КЗпП) підлягає достроковому розірванню на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором Стаття 39 КЗпП

Звертаємо Вашу увагу, що у разі, коли працюючому інваліду буде встановлена робота на умовах неповного робочого часу, оплата його праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Причому робота на умовах неповного робочого часу може встановлюватися шляхом зменшення тривалості щоденної роботи, зменшення кількості робочих днів протягом тижня або одночасного зменшення кількості днів і тривалості щоденної роботи. Все залежатиме від домовленості між працедавцем і працівником-інвалідом. Наприклад, це можуть бути і 2 години на день. Проте при такому режимі також повинні бути дотримані мінімальні гарантії щодо оплати праці, пропорційно відпрацьованому часу.Сьогодні звертається увага на утримання із заробітної плати працівників-інвалідів та пенсіонерів.

Нарахування та утримання соцвнесків із заробітної платипрацівників-інвалідів та пенсіонерів у 2008 році


Вид страхового внеску Ставка страхового внеску в % до об'єкта обкладання
утримання нарахування
Пенсійний 2% 33,2%
«Безробітний» 0,5% - для працюючих інвалідів 1,3%
0% - для працюючих осіб, які отримують або мають право на призначення пенсії за віком, пенсії за вислугу років, а також для осіб, які досягли пенсійного віку
«Непрацездат-ний» 0,5% - якщо заробітна плата менше (дорівнює) прожиткового мінімуму для працездатної особи, 1% - якщо заробітна плата більше прожиткового мінімуму для працездатної особи 1,5%
«Травматичний» Не передбачено чинним законодавством Страхові тарифи встановлюються індивідуально

Що стосується працюючих пенсіонерів, то на них поширюються всі гарантії та пільги, як і на “звичайних” працівників. Якихось особливостей щодо цієї категорії працівників у КЗпП не передбачено.

Згідно із Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.97 р. № 400/97-ВР нарахування на фонд оплати праці найманих працівників-інвалідів здійснюється за спеціальною ставкою - 4%.

Проте звертаємо Вашу увагу, що наведена ставка внеску в розмірі 4% встановлена лише для підприємств, установ і організацій.

Приватні підприємці нараховують на заробітну плату найманих працівників, які є інвалідами, страхові внески в розмірі 33,2%.

Що стосується утримання внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування, то законодавством не передбачено надання якихось пільг працівникам-інвалідам. Тому для всіх найманих працівників підприємця, включаючи інвалідів, об'єктом для утримання є сукупний оподатковуваний дохід.

Згідно зі ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” страхуванню на випадок безробіття не підлягають працюючі особи, які:

- отримують або мають право на призначення пенсії за віком;

- отримують пенсію за вислугу років;

- досягли пенсійного віку.

Тобто у ст. 5 цього Закону не згадуються особи, які отримують пенсію по інвалідності. Це означає, що працюючі інваліди відносяться до застрахованих осіб, тому з їх заробітної плати повинні утримуватися «безробітні» внески.

Що стосується нарахування й утримання соцвнесків із зарплати пенсіонерів, то вони сплачуються, так само як і у звичайного працівника. Немає пільг у пенсіонерів і щодо податку з доходів.

Єдина відмінність пенсіонерів від звичайних працівників - із зарплати пенсіонерів не утримується “безробітний” внесок.

Бухгалтерський облік утримань відображається на синтетичному рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням», який має такі субрахунки:

651 «За пенсійним забезпеченням»;

652 «За соціальним страхуванням»;

653 «За страхуванням на випадок безробіття»;

654 «За індивідуальним страхуванням»;

655 «За страхуванням майна».

Податок на прибуток обліковується на субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Розглянемо на підставі даних Розрахунково-платіжної відомості типові проведення по операціях утримань із заробітної плати технічного директора ТОВ «Український кристал» Ободовського А.В.


Типові проведення по операціях утримань із заробітної плати

№/ з/п Зміст операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дт Кт
1. Нараховано заробітну плату техн. директору Ободовському А.В. 92 661 695,00
2. Утримано внески до Пенсійного фонду 661 651 13,9
3. Перераховано збір до Пенсійного фонду 651 311 13,9
4 Утримано внески із заробітної плати внески обов’язкове страхування на випадок безробіття 661 653 3,5
5 Перераховано внески на обов’язкове страхування на випадок безробіття 653 311 3,5
6 Внески на страхування від непрацездатності 661 652 6,95
7 Перераховано внески на страхування від непрацездатності 652 311 6,95
8 Утримано із заробітної плати прибутковий податок 661 641 61,98

3.8 Синтетичний та аналітичний облік розрахунків по оплаті праці та контроль за використанням фонду оплати праці