Заключним етапом процесу є отримання результатів за звітний період на запит користувача або у вигляді регістрів синтетичного обліку, аналітичних таблиць, довідок з бухгалтерських рахунків, або відображенням на екрані дисплею потрібної інформації.
Запровадження автоматизації форми обліку потребує значної підготовчої роботи: створення (придбання) програмного забезпечення; навчання облікових працівників; уточнення графіку документообороту; введення залишків за попередній період; створення довідників нормативно-довідкової інформації та інше.
Одним із шляхів вирішення інформаційних проблем на підприємстві є створення автоматизованих робочих місць (АРМ) спеціалістів, у тому числі бухгалтера, в автоматизованій системі управління. Отже, комп’ютеризація суттєво змінює процес організації роботи облікового апарату.
6. Охорона праці
Найважливішою метою суспільства є перетворення праці в найпершу життєву потребу людини. Це можливо тільки в тому випадку, коли праця людини буде проходити в умовах, які сприяють розвитку її властивостей і забезпечують високу продуктивність праці. Крім цього, в процесі праці людина не повинна захворіти або одержати травму. Цими проблемами на підприємствах, пов’язаних із забезпеченням здорових умов праці, займається охорона праці.
Охорона праці виявляє і вивчає можливі причини виробничих нещасних випадків, професійних захворювань, аварій, вибухів, пожеж і розробляє систему заходів і вимог з метою уникнення цих причин і забезпечення безпечних і задовільних умов для праці.
Нормативне законодавство визначає охорону праці, як систему правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці.
Робота на електронно-обчислювальних машинах здійснюється згідно правил, які вступили в силу з 1 липня 1999 року і затверджені Міністерством праці та соціальної політики. Приміщення з електронно-обчислювальною технікою повинні мати природне і штучне освітлення. Вікна повинні бути розташовані таким чином, щоб природне світло забезпечувало необхідний коефіцієнт природного освітлення. Бажано, щоб вікна мали жалюзі та регульовані пристрої для відкривання. Штучне освітлення приміщень повинно бути обладнане системою загального рівномірного освітлення. Світильники розміщені з лівої сторони від робочого місця. Всі світильники мають бути із розсіювачами і дзеркальними екранними стінками. Лампи в світильниках мають бути люмінесцентними. Слід використовувати систему вимикачів, що дозволяє регулювати інтенсивність штучного освітлення залежно від інтенсивності природного освітлення.
Робоче місце працівника бухгалтерії повинно мати такі елементи: стіл, сидіння, спинку та зйомці підлокітники. Само сидіння підйомно-поворотне, яке регулюється за висотою та кутом нахилу сидіння і спинки.
Робота на комп’ютері потребує від бухгалтера постійної уваги, чітких дій і самоконтролю. Через це на комп’ютері не можна працювати при недостатньому освітленні, високому рівні шуму.
Під час роботи на комп’ютері необхідно:
- суворо дотримуватись положень інструкції з експлуатації апаратури;
- уважно слідкувати за справністю основних блоків і пристроїв;
- працювати на клавіатурі чистими сухими руками, не натискувати на ті чи інші клавіші без потреби чи навмання;
- працювати з дискетами, оберігати їх від ударів, не торкатися дискети, яка виступає з конверта;
- під час перерви в роботі вимикати комп’ютер лише в тому разі, коли обробка поточної інформації завершена і вміст оперативної пам’яті занесено на магнітні диски (в противному випадку неминуча втрата інформації).
Висновки
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника або уповноваженого органу відповідно до законодавства та установчих документів.
Організація бухгалтерського обліку на підприємстві планується та проводиться відповідно чинного законодавства. Для здійснення обліку на підприємстві функціонує централізована бухгалтерська служба, яку очолює головний бухгалтер.
Для кожного структурного підрозділу облікового апарату на СТОВ «Злагода» розроблено перелік посад облікових працівників, які належать до цієї групи, зазначивши їх основні функції відповідно до посадових характеристик. Такий перелік називається технологічною карткою. Технологічні картки є керівним документом для працівника, який очолює структурний підрозділ облікового апарату, і надають неоціненну допомогу в розподілі та перерозподілі обов’язків між працівниками облікового апарату.
Облікова політика СТОВ «Злагода» затверджена в наказі про облікову політику. В ньому наведені основні питання організації роботи підприємства, а саме: обрані методи обліку амортизації необоротних активів, запасів, витрат, резервів тощо; форма обліку; правила документообороту; система облікових регістрів; робочий план рахунків бухгалтерського обліку; порядок проведення інвентаризації; перелік відповідальних осіб та порядок їх звітування; організація управлінського обліку; положення про комерційну таємницю та інше.
На СТОВ «Злагода» організовано документообіг, як систему створення, перевірки та обробки первинних документів в бухгалтерському обліку від моменту їх створення до передачі в архів. Для ефективного її функціонування на підприємстві встановлений порядок створення і руху цих документів, а також визначено коло осіб, відповідальних за їх заповнення чи прийняття рішення по них.
Касові операції на СТОВ «Злагода» оформлюються документами, типові міжвідомчі форми яких затверджені Міністерством статистики України за згодою з Національним банком України і Міністерством фінансів України.
Для полегшення та прискорення робіт в бухгалтерії на підприємстві розроблені робочі інструкції первинних документів текстової форми відповідно по кожному виду. Таку інструкцію оформлюють у вигляді таблиці.
Всі банківські операції СТОВ «Злагода» оформляються лише стандартними первинними документами, форми яких затверджені Національним банком України.
На підприємстві значну увагу приділяють обробці документів. Правильна організація обробки документів забезпечує швидке та правильне відображення в обліку господарських операцій. З цією метою здійснюються всі стадії обробки, а саме: бухгалтерський контроль та бухгалтерська обробка.
Для чіткої організації виробництва та планування роботи з метою раціонального розподілу праці на підприємстві розроблені посадові інструкції для кожної посади.
Посадова інструкція сприяє правильному вирішенню питань розподілу обов’язків між категоріями працівників, забезпечує єдність при розподілі їх посадових обов’язків і кваліфікаційних вимог, які до них висуваються.
СТОВ «Злагода» у 2006 році поступово розпочала автоматизацію обліку, тому що запровадження автоматизації форми обліку потребує значної підготовчої роботи: створення (придбання) програмного забезпечення; навчання облікових працівників; уточнення графіку документообороту; введення залишків за попередній період; створення довідників нормативно-довідкової інформації та інше.
На підприємстві належним чином організована охорона праці працівників, для цього створена відповідна служба.
Список використаної літератури
1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV;
2. Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, від 01.09.2001 року зі змінами і доповненнями;
3. План рахунків бухгалтерського обліку, від 30.11.1999 року зі змінами і доповненнями;
4. Бутинець Ф.Ф., Зайчук С.М., Олійник О.В., Шигун М.М. Організація бухгалтерського обліку, - Житомир ПП «РУТА», 2002;
5. Завгородній В.Н. Автоматизація бухгалтерського обліку, контролю та аудиту, - .: АСК, 2001;
6. Кужельник М.В., Лінник В.Г. Теорія бухгалтерського обліку - К.: КНЕУ, 2001;
7. Кузьмінський А.М., Сопко В.В., Завгородній В.П. Організація бухгалтерського облік, контролю та аудиту» - К.: «Вища школа», 1993;
8. Литвин Ю.Я. Організація бухгалтерського обліку, контролю, аналізу в сільському господарстві - К.: «Вища школа», 1993;
9. Марени Т.Г. Бухгалтерський облік в агроформуваннях - К., 2005;
10. Марочкіна А.М. Бухгалтерський облік за національними стандартами:Посібник для студентів - Харків: Торсінг, 2002;
11. Огійчук М.Ф., Плаксієнко В.Я., Панченко Л.Г. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах - К.: «Вища школа», 2003;
12. Пушкар М.С. Фінансовий облік - Тернопіль: Карт-бланш, 2002;
13. Каблук В.Б. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах - К.: Урожай, 2001;
14. Сивак О.В. Бухгалтерский учёт с помощью компьютера – К.: БИ, 1999;
15. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський облік на підприємствах України - К.: АСК, 2000.
Технологічна картка розрахункового відділу бухгалтерії СТОВ «Злагода»
Посада | Функції |
Бухгалтер | 1. Контроль за своєчасним надходженням документів про працю та заробітну плату і розрахунково-платіжних відомостей від відділів |
2. Складання зведеної відомості по заробітній платі | |
3. Складання звітності про працю та заробітну плату | |
4. Приймання, перевірка та обробка звітів касира | |
5. Приймання, перевірка та обробка виписок із розрахункового рахунка в банку. | |
6. Складання та реєстрація касових ордерів | |
7. Складання документів для проведення операцій за рахунками в банку. | |
8. Приймання, перевірка та обробка звітів про використання підзвітних сум. | |
9. Контроль за роботою рахівника розрахункового відділу. | |
Рахівник | 1. Перевірка і групування документів про працю і заробітну плату. |
2. Складання розрахунково-платіжної відомості по заробітній платі. | |
3. Ведення аналітичного обліку по рахунках розрахунків з підзвітними особами, депонентами, покупцями, постачальниками та іншими дебіторами й кредиторами. | |
4. Складання оборотних відомостей по тих самих рахунках. | |
5. Складання розрахунків на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. | |
Касир | 1. Приймання та видача коштів за оформленими касовими ордерами. |
2. Одержання готівки в банку за чеками і здавання касових надходжень у банк по оголошеннях. | |
3. Ведення касової книги. | |
4. Складання звітів касира та здавання їх бухгалтеру розрахункового відділу. |