Смекни!
smekni.com

Моніторинг діяльності спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням (стр. 2 из 2)

Це свідчить, що значна частина педагогічних колективів має достатній обсяг інформації щодо позитивної практики діяльності подібних органів самоврядування й, як наслідок, повною мірою довіряє учнівським самоуправлінським структурам.

На питання про переваги спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов більша частина учнів і батьків на перше місце поставили поглиблене вивчення іноземних мов. Інші відповіді проранжировано наступним чином:

· високий рівень професіоналізму педагогічного колективу;

· міжнародне співробітництво з різними організаціями і, як наслідок, спілкування з носіями мови, що вивчається;

· використання в навчально-виховному процесі сучасних технічних засобів навчання;

· організація додаткових освітніх послуг, культурно-масових заходів, у т.ч. на іноземних мовах.

58,2% учителів вважають, що в навчальних закладах створені умови для реалізації їхнього творчого потенціалу, 46,7% відзначають, що психологічний клімат навчального закладу сприяє продуктивній діяльності його працівників.

У ході моніторингу проаналізовані результати державної підсумкової атестації 2005/2006 навчального року, визначені коефіцієнти якості засвоєння навчального матеріалу учнями 9, 11-х класів, якісного складу педагогічних кадрів спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов.

В 2005/2006 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах загальна кількість учнів 9-х класів становила 568 осіб, 11-х - 501. Звільнені від проходження державної підсумкової атестації 23 учня 9-х, 37 - 11-х класів (4% та 7,4% від їхньої загальної кількості відповідно).

Коефіцієнт якості засвоєння навчального матеріалу учнями 9-х класів у цілому по загальноосвітніх навчальних закладах коливається від 0,59 до 0,80 та у розрізі навчальних дисциплін становить:

· географія - 0,80;

· іноземна мова - 0,78;

· українська мова - 0,75;

· біологія - 0,71;

· російська мова - 0,65;

· математика - 0,59.

При цьому коефіцієнт якісного складу педагогічних кадрів коливається від 0,68 до 1,0 і розрізі навчальних дисциплін становить:

· біологія - 1,0;

· математика - 0,93;

· російська мова - 0,92;

· географія - 0,89;

· українська мова - 0,80;

· іноземна мова - 0,68.

Коефіцієнт якості засвоєння навчального матеріалу учнями 11-х класів за результатами державної підсумкової атестації (обов'язкові предмети та предмети за вибором учнів) коливається від 0,9 до 1,0 і відповідає достатньому та високому рівням навчальних досягнень.

Порівняльний аналіз відповідності рівня професійної компетентності педагогічних кадрів навчальним досягненням учнів 9,11-х класів свідчить, що в даних загальноосвітніх навчальних закладах, як правило, працюють високопрофесійні педагогічні кадри і, як наслідок, більше 70% учнів у повному обсязі опановують навчальним матеріалом, застосовують отримані знання та уміння на практиці, мають достатній і високий рівні навчальних досягнень за результатами державної підсумкової атестації.

За останні два навчальних роки в цілому спостерігається збільшення (на 6%) кількості випускників 11-х класів, нагороджених учнівськими медалями, на тлі зменшення кількості випускників 9-х класів (на 2,6%), що одержали документи про освіту з відзнакою. Найбільший середній показник процентного співвідношення кількості випускників 11-х класів, нагороджених учнівськими медалями, до їхньої загальної кількості в навчальному закладі становить 29,1 % у Керченській спеціалізованій школі I-III ступенів №1 з поглибленим вивченням англійської мови ім. Володі Дубініна, найменший - 2,2% у Феодосійській спеціалізованій школі I-III ступенів №1 ім. Д. Карбишева з поглибленим вивченням французької мови (дані по навчальних закладах представлені в діаграмах 5,6).

У ході моніторингу виявлені як негативні фактори, характерні для більшості спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов, так і недоліки в діяльності окремих з них:

- у всіх навчальних закладах не в повному обсязі використовуються години, передбачені Типовими навчальними планами спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов на вивчення циклу профільних предметів;

- недостатньо ефективною є організація роботи зі здатними та обдарованими учнями, про що свідчать невисокі показники результативності участі спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов у IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з іноземних мов (англійська, німецька, французька), III етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН. Так, в 2006/2007 навчальному році учні тільки двох навчальних закладів стали переможцями IV етапу олімпіад, III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН. Разом з тим, всі загальноосвітні навчальні заклади мають високий рівень потенціалу педагогічних кадрів: більше 60% учителів з вищою та першою кваліфікаційною категорією, а також мають відпрацьовані методи роботи з даною категорією учнів (діаграми 7,8);

- невисока результативність участі випускників 9-х, 11-х класів, що одержали документи про освіту з відзнакою, у різних Всеукраїнських, республіканських інтелектуальних конкурсах відповідно до спеціалізації навчального закладу. У середньому по навчальних закладах цей показник становить 19,7% і 17,2% відповідно (діаграми 9,10);

- не в повному обсязі забезпечується організація системи варіативного навчання відповідно до потреб та можливостей учнів;

- вимагає подальшого вдосконалення матеріально-технічна та навчально-методична база значної частини навчальних закладів. Особливу тривогу викликають недостатня забезпеченість бібліотечних фондів сучасною науково-методичною літературою, навчальних кабінетів сучасними технічними засобами навчання, як правило, відсутні загальношкільні комп'ютерні мережі, підключення до мережі Інтернет, невисокі темпи впровадження інформаційних технологій в управлінську діяльність і навчально-виховний процес;

- не повною мірою реалізується принцип наступності між загальною середньою і вищою освітою. Так, 76% від загальної кількості випускників даних загальноосвітніх навчальних закладів 2004/2005 навчального року вступили до вищих навчальних закладів на спеціальності, що не відповідають спеціалізації навчального закладу, даний показник в 2005/2006 навчальному році становить 75% (дані по навчальних закладах представлені в діаграмі 11);

- недостатньо поширені наступні форми співробітництва з вищими навчальними закладами:

- спільна науково-методична робота з кафедрами вищих навчальних закладів;

- наукове керівництво дослідницькою роботою учнів, у т.ч. шкільним відділенням МАН;

- спільне використання в навчально-виховному процесі навчально-методичної та матеріально-технічної бази вищих, загальноосвітніх навчальних закладів.

Крім того, як і раніше мають місце недоліки при формуванні робочих навчальних планів.

На підставі результатів проведеного моніторингу діяльності спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням окремих предметів, вважаємо за доцільне запропонувати:

1. Міським головам мм. Керчі, Сімферополя, Феодосії, Ялти передбачити в місцевих бюджетах на 2008 рік кошти на модернізацію матеріально-технічної та навчально-методичної бази спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов, насамперед, на інформатизацію управлінської діяльності та навчально-виховного процесу.

2. Керівникам управлінь освіти Керченської, Сімферопольської, Феодосійської, Ялтинської міських рад:

2.1. Проаналізувати причини невисоких показників результативності участі:

· учнів спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов у IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з іноземних мов, III етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН, спланувати роботу з раннього виявлення обдарованих учнів із залученням практичних психологів;

· випускників 9-х, 11-х класів, що одержали документи про освіту з відзнакою, у різних, Всеукраїнських, республіканських інтелектуальних конкурсах відповідно до спеціалізації навчального закладу.

2.2. Постійно здійснювати контроль за організацією та проведенням конкурсного прийому учнів у загальноосвітні навчальні заклади відповідно до вимог діючої Інструкції про порядок конкурсного прийому дітей (учнів, вихованців) у гімназії, ліцеї, колегіуми, спеціалізовані школи (школи-інтернати), затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19.06.03р. №389.

2.3. Забезпечити у повному обсязі використання годин варіативної частини на вивчення циклу профільних предметів і спецкурсів.

3. Кримському республіканському інституту післядипломної педагогічної освіти:

3.1. Розробити методичне забезпечення організації системи варіативного навчання учнів відповідно до спеціалізації навчальних закладів.

3.2. Запланувати проведення в 2008 році республіканських семінарів:

· методистів, що курирують викладання іноземних мов, щодо методики застосування інформаційних технологій у навчанні іноземним мовам учнів всіх ступенів навчання;

· керівників загальноосвітніх навчальних закладів, у яких функціонують класи з поглибленим вивченням іноземних мов, щодо організації взаємодії з вищими навчальними закладами, міжнародного співробітництва.

3.3. В 2007/2008 навчальному році провести моніторингові дослідження якості викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах, у яких функціонують класи з поглибленим вивченням окремих предметів.