Обладнання: предметні картинки із зображеннями птахів, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета:розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Логопед: У нашої пташки болять зуби. Пташка плаче: «А-а-а!», «У-у-у!», «О-о-о!». Дитина відтворює звуконаслідування за логопедом.
Завдання 2. Мета:розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення.
Логопед, діючи руками дитини, вимовляє віршований текст:
Прилетіли гулі-гулі голубки (махає руками)
На головку сіли гулі моїй дочці. (кладе руки на голову малюка)
Ой! Шу, полетіли! (розводить руки дитини в сторони)
Завдання 3. Мета:розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення. Дидактична гра «Знайди зайве»:
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 20
Тема: Свійські птахи.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями свійських птахів, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи).
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1 Мета: розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Вивела качка-мама качат погуляти. Вийшли всі на берег ставка. Зраділи качата, бігають, крякають. Злякалася качка, що качата розбіжаться, зве їх до себе: «Кря-кря». Качата не чують. Кожен своєю справою займається. Хто стоїть, хто бігає, хто на жука дивиться.
А два каченята побачили щось, здивувалися. «Що це за диво крилате летить?»
А краще всього качатам у воді. Не хочуть вони на берег виходити. Люблять качата плавати і упірнати.
— Здогадалися, що це за диво крилате летить (показ)? (Метелик.)
— Правильно, метелик. А що більше всього люблять робити качата? (Плавати, упірнати.)
Логопед:
Розвивати увагу до мови.
Діти стоять по кругу, лицем до центру
Раз, два — йшли качата. (Руки вниз, долоньки відставити у сторони. Зобразити качину ходу.)
Три, чотири — йшли додому. (Кроки на місці, руки зігнуті у ліктях.)
Услід за ними плентався п'ятий, (Стоячи на місці, покачати головний, зобразити втому.)
Попереду біг шостий. (Біг на місці, руки зігнуті у ліктях.)
А сьомий від всіх відстав (Хлопнути долоньками по колінах.)
Злякався, запищав: (Зобразити переляк.)
— Де ви? Де ви? (Руки в сторони, плечі підняти вгору.)
— Не пиши! (Погрозити пальцем.)
Ми тут поряд — пошукай! (Руками махають, як крильцями, обернутися навколосебе.)
Завдання 2. Мета:розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення. Дидактична гра «Знайди зайве»:
Завдання 3. Мета:розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Логопед: У нашої пташки болять зуби. Пташка плаче: «А-а-а!», «У-у-у!», «О-о-о!». Дитина відтворює звуконаслідування за логопедом.
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 21
Тема: Посуд.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями посуду, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: Розвиток мовленнєвого слуху, зорової уваги. Знайомство з посудом. Логопед:
Посуд стоїть в серванті. Сервант: шафа для посуду з скляними дверцями (прозорими скляними дверцями). Я відкриваю дверці і беру з полиці. чашку. Чашка красива, біла. На чашці намальовані квіти. У чашки є ручка. У чашку наливають чай. Що я дістала? (Чашку.)
Я дістала чашку. А зараз я беру з шафи ...? (Блюдце.) Блюдце кругле, красиве. На блюдці намальовані квіти. Що я дістала? (Блюдце.) На блюдці треба ставити чашку. Я поставила чашку на блюдці. На що я поставила чашку? (На блюдці.)
Блюдце з чашкою я поставлю на стіл. Я поставила блюдце з чашкою на стіл. Я дістала з шафи. цукорницю. Цукорниця красива, біла. На цукорниці теж намальовані квіти. У цукорниці є кришка (показ) і ручки (показ). Дві ручки. У цукорницю насипають цукор (показати, що в ній лежить цукор). Що я дістала з шафи? (Цукорницю.)
Аналогічно розглядається решта предметів чайного посуду. Наголошуються деталі предмету (У чайника: носик, кришка, ручка.)
Логопед:
З цього посуду можна пити чай. Це чайний посуд. Чашка, чайник, цукорниця -- це чайний посуд. (Весь посуд стоїть на столику.)
На столі стоїть одна чашка і одне блюдце. Візьмемо з шафи ще чашки і блюдця і спробуємо накрити стіл до чаю.
Завдання 2. Мета: розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність, вчити мимовільній, ритмічній, мелодичній вимові ряду голосних звуків: «а-а-а, у-у-у, и-и-и».
Завдання 3. Мета:розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Логопед дає дитині завдання: «Поміркуй, в якому посуді готують їжу, а з якого їдять».
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 22
Тема: Посуд.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями посуду, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи).
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: Розвиток мовленнєвого слуху, зорової уваги, розуміння зверненого мовлення. Знайомство з посудом. Ігрова вправа «Накриємо стіл до чаю». Логопед пояснює порядок накриття столу:
Спочатку треба поставити тарілку для печива на середину столу. Чашки з блюдцями поставимо ближче до краю столу. Поряд з ними поставимо дрібні тарілки.
Дитина виконує доручення. (Постав на стіл велику тарілку. Постав чашку на блюдці. Блюдце з чашкою постав ближче до краю столу і т. д.) Логопед коментує його дії. (Денис ставить тарілку на стіл. Денис поставив тарілку на стіл. Що поставив Денис? Денис поставив тарілку і т. д.)
Логопед:
Весь посуд поставили? Подивися, чого не вистачає? (Ложок.)
Не вистачає ложки (тримає в руках чайну ложку). Це чайна ложка. Чайна ложка маленька, залізна (зроблена із заліза). Чайною ложкою розмішують в чашці цукор (імітуючі рухи). А коли цукор розмішають, ложку кладуть на блюдці (показ).
Ми навчилися красиво і акуратно накривати стіл до чаю. А зараз повчимося акуратно прибирати посуд.
Діти подають посуд логопедові. Логопед прибирає посуд в сервант, коментуючи свої дії:
Денис, дай мені велику тарілку. Денис, що ти мені дав? (Велику тарілку.) Я прибрала велику тарілку в сервант і т.д.
Логопед:
Посуд весь прибрали, тепер можна пограти.
Завдання 2. Мета: розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність, вчити мимовільній, ритмічній, мелодичній вимові ряду голосних звуків: «а-а-а, у-у-у, и-и-и».
Завдання 3. Мета: розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Логопед дає дитині завдання: «Поміркуй, як це назвати одним словом?». Надається декілька таких завдань-картинок.
Логопедичне заняття 23
Тема: Посуд.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями посуду, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: Розвиток мовленнєвого слуху, зорової уваги, розуміння зверненого мовлення. Знайомство з посудом. Інсценування чає пиття.
У групі стоїть стіл. Навколо нього стоять стільці для дітей. Стіл сервірований для чаю. Логопед:
Сьогодні я з тобою буду пити чай. А для цього нам потрібно навчитися його заварювати (дістає коробку з чаєм).
Як ти думаєш, що в цій коробочці? У ній заварка - сухий чай.
Розкриває пачку, висипає чай на підносик, показує дитині.
Торкни чай ложечкою. Який чай? Чай твердий, сухий, дрібний. Подивися, є на столі чайник для заварки?
Так (показує). Логопед бере в руки чайник і коментує свої дії.Треба зняти з чайника що? (Кришку.) Потім треба насипати в чайник заварку і налити води. Дуже гарячої води, кип'ятку. Гаряча вода у великому чайнику. Бачите, з-під кришки йде пара. Вода кип'ятиться наперед. Чайник з гарячою водою стоїть далеко від дітей. Логопед наливає в заварювальний чайник кип'ятку. Закриває кришку, накриває чайник рушником, коментуючи свої дії: Чайник треба закрити рушником для того, щоб чаїнки розварилися, розбухнули в гарячій воді. Тоді у нас вийде красивий ароматний чай.