Рівень розвитку творчого мислення багато в чому залежить від присутності в ній мовної варіативності. Ця функція особистості виражається у вмінні висловлювати одну й ту ж думку в різній мовній формі, сміливо будувати потрібні для висловлення думки, словосполучення і структури самостійно і творчо варіювати мовну форму висловлювання.
З творчим мисленням безпосередньо пов’язані такі функції як мовне кодування і мовне прогнозування. На думку С.Л.Рубінштейна, І.А.Зимньої, в процесі висловлювання думки проходить також її формування. Пошук і вибір мовної форми думки по-різному проявляється у студентів і свідчить про неоднакову спрямованість у них даного компонента мовних здібностей.
Успішність розвитку творчого мислення на заняттях з іноземної мови залежить від мовної рефлексії, тобто від того, як студент усвідомлює свою мову, турбується про те, щоб вона була сприйнята співбесідником, представляє собою систему мови в цілому. Щоб усвідомити свою мову, необхідно розвинене мовне мислення, узагальнення мовних форм, диференціація мовних засобів за їх ознаками. Такий підхід по-різному сформований у студентів, і в результаті вони проявляють неоднаковий інтерес до мовних явищ, по-різному можуть формулювати мовні правила, у них спостерігається індивідуально виражене “почуття мови”.
Для активізації творчої мислительної діяльності студентові потрібна розвинена мовна біжучість - здібності до динамічного формування думки засобами іноземної мови. Високий розвиток мовної рухливості полягає у тому, що студент може вільно вибирати і будувати форму висловлювання, все більша кількість мовних форм починає регулюватись підсвідомо. Якщо на початку студент думає над кожним словом, то поступово стійкі звороти мови і, накінець, самостійно побудовані смислові групи вимовляються як достатньо тривалі смислові одиниці. В цьому і проявляється рівень мовних автоматизмів, які складаються з фонетичних, лексичних і граматичних автоматизмів, і в основі яких лежить розвинена мовна біжучість.
У своїх творчих висловлюваннях майбутні вчителі виявляють мовну продуктивність. Ця властивість полягає в ініціативності висловлювання на іноземній мові, самостійності суджень і їх відносній незалежності від зразку, інформативності і розгорнутості повідомлень. У кожний конкретний момент одні і ті ж мовні форми можуть вимагати більшого чи меншого обдумування. Це перш за все залежить від ясності в даний момент мислительного змісту для студента, що висловлюється іноземною мовою.
Отже ми розглянули змістовні компоненти розвитку професійно-творчого мислення та інтелекту в цілому при навчанні іноземної мови.
Порівнюючи отримані дані з матеріалами наукових досліджень, бачимо, що спеціалісти в галузі освіти (З.Воронка, С.Каплан, Д.Сиск) притримуються думки, що повинні бути розроблені спеціальні навчальні програми чи завдання для розвитку професійно-творчого мислення вчителя (1;2;3;8).
Наприклад, американський професор Сандра Каплан запропонувала току методику спеціального навчання творчому мисленню: Поле діяльності: студенти поставлені в такі умови, при яких запропонований їм матеріал якісно виходить за рамки загально-прийнятої навчальної програш і містить щось нове та оригінальне.
Можливості: студентам дається можливість більш глибоко вникати в завдання із звичайної навчальної програми на основі виділення додаткового часу і матеріалів, більш широкого поля діяльності і можливості самостійного дослідження.
Розвиток: студенти навчаються за таким курсом навчання, який перш за все відповідає їх інтересам і потребам.
На думку американських педагогів І.Старквезер, Д.Треффінгер, велике значення для розвитку творчості має створення на занятті атмосфери, яка сприяє появі нових ідей та думок (7;10;12). Перша сходинка на шляху створення такої атмосфери - розвиток почуття психологічної захищеності. Викладач повинен заохочувати студентів у спробах брався за складні завдання, розвиваючи там самим їх мотивацію та наполегливість.
Дж.Фельдхузен відзначає важливе значення обставин і фізичного середовища у розвитку творчого мислення. Аудиторія повинна бути влаштована таким чином, щоб у відповідності з обраним заняттям студенти мали можливість переміщуватись із однієї частини кімнати в іншу, не питаючи дозволу викладача. Аудиторія повинна бути обладнана різними матеріалами і обладнанням, які надаються в повне розпорядження студентів.
Американський педагог К.Калахан запропонував такі фактори навчання, які будуть стимулювати розвиток творчого мислення:
- забезпечення сприятливої атмосфери;
- збагачення оточуючого студента середовища різноманітних новими для нього предметами і стимулами з метою розвитку його допитливості;
- заохочування висловлювання нових оригінальних ідей;
- заохочування можливостей для вправ і практики, широке використання запитань дивергентного типу;
- використання особистого прикладу творчого підходу до вирішення проблем;
- надання студентам можливості активно ставити запитання.
Таким чином, як свідчать матеріали нашого дослідження і вивчення наукової літератури, втілення в практику вузу запропонованих методів навчання іноземної мови дасть велику можливість розвивати творче мислення майбутнього вчителя.
ЛІТЕРАТУРА
1. Воронка З., Романовсьна Ю., Рудник Г. Підручник для школярів. Частина І,Частина II. - К.,1993.
2. Воронка З., Романовська Ю., Рудник Г. Підручник для студентів. К., 1992.
3. Воронка З., Романовська Ю., Рудник Г. Посібник для вчителів. К.,1993.
4. Ильницкая И.А. Проблемные ситуации и пути их создания на уроке // Педагогика и психология.- 1985. - № 1.
5. Ковровский Г.Г. Розвиваюче навчання монологічного мовлення при вивченні другої іноземної мови у школі // Іноземні мови. 1995. - № 2.
6. Моляко В.А. Психология решения школьниками творческих задач. - К.: Радянська школа, 1983. - 94 с.
7. Онищенко К. І. Ігровий компонент у навчанні читання англійською мовою // Іноземні мови. - 1995. - № 1. - с. 115-17.
8. Сиск Д. Изучение будущего (концепция образовательного курса) // Вопр. психологии. - 1991. - № 4.- С. 5-10.
9. Щебланова Е.И. Индивидуальные особенности развития творческого мышления у младших школьников при специальном обучении // Новые исследования в психологии и возрастной физиологии. 1991. - № 2. - С.34-39.
10. Ярошевский М.Г. История психологии. М.: Мысль, 1985. - 575с.
11. Trachenko R., Rodovskaya B., Carlile C. Games // Иностранные языки в школе. - 1990. - № 3. - С. 80-83.
12. Carole Wade, Carole Tavres. Psychology - New York, 1987. - 980.
АНОТАЦІЯ
У статті аналізується проблема розвитку професійно-творчого мислення та інтелектуальних можливостей майбутнього вчителя в процесі навчально-пізнавальної діяльності студентів при вивченні іноземної мови. Розглядаються функції і особливості професійно-творчого мислення вчителя та прийоми і умови його розвитку в умовах педагогічного процесу вузу.
ANNOTATION
The problem of the future teacher’s professional creative thinking and intellectual potential in the process of students’ learning foreign languages is considered in the article. The functions and pecularities of a teacher’s creative professional thinking and conditions of his development in the higher educational institution teaching process are regarded.
© Засєкіна Лариса Володимирівна, викладач кафедри іноземних мов гуманітарних дисциплін, аспірант ІІІ року навчання.
© Остапчук Наталія Йосипівна, пошукач ВДУ.