Смекни!
smekni.com

Методика проведення предметних уроків із природознавства (стр. 13 из 21)

Накриємо колбу тканиною, змоченою у теплій воді. Що ви помітили? (Через деякий час із колби виходять бульбашки повітря)

Який висновок можна зробити з цього досліду? (Під час нагрівання повітря зайняло більше місця, йому стало тісно у колбі, і воно вийшло назовні)

Не виймаючи колбу з води, змочимо тканину в холодній воді і накриємо нею колбу. Що ви помітили? (У колбу починає заходити вода)

Який висновок можна зробити? (Під час охолодження повітря зайняло менше місця, і з’явився простір, який заповнила вода)

Прочитайте слова, записані на дошці ("розширюється", "стискається") і замініть ними вислови "займає більше місця" і "займає менше місця". (Вчитель робить записи на дошці)

Що відбувається з повітрям під час нагрівання? (Під час нагрівання повітря розширюється)

Що відбувається з повітрям під час охолодження? (Під час охолодження повітря стискається)

А зараз повернемося до досліду, який ми заклали. Розкриємо обидві склянки і виміряємо в них температуру води.

У якій склянці вода тепліша? Чому?

У накритій склянці вода тепліша, тому що між нею і банкою утворився прошарок нерухомого повітря, яке погано проводить тепло. Повітря затримує тепло, не пропускаючи його назовні, а ззовні не дає проникнути холоду. Властивість повітря погано проводити тепло має велике значення в природі.

Пригадайте, в яку пору року у звірів стає густішою шерсть, а у птахів - пір’я. Чому?

На зиму у звірів стає густішою шерсть, а у птахів пір’я, тому що між густими волосинками чи пір’їнками затримується більше повітря, яке не дає теплу від тіла виходити назовні. Завдяки цьому тваринам узимку тепло.

Здатність повітря погано проводити тепло допомагає вижити взимку трав’янистим рослинам, у яких не відмирає наземна частина (суниці, барвінок, копитняк, озима пшениця, жито тощо). Ці рослини ніколи не замерзнуть, якщо вкриті шаром снігу.

Поміркуйте, як холодний сніг може захистити рослини від морозів.

Між сніжинками є багато повітря, яке не дає теплу від ґрунту виходити назовні, а холоду проникати до рослин. Тепло зберігається біля рослин, і вони не гинуть навіть у люті морози. Завдяки повітрю сніг стає для рослин теплою "ковдрою".

Отже, повітря - газоподібне, прозоре, безбарвне тіло без запаху. Воно розширюється під час нагрівання і стискається під час охолодження. Повітря погано проводить тепло.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою. Виконання завдань 1-3 (с.21).

1. Дай відповіді на запитання.

До якої природи належить повітря?

Де є повітря?

Для чого потрібне повітря?

Що таке атмосфера?

2. Допиши властивості повітря.

1) Прозоре;

2) _____________

3) _____________

4) під час охолодження повітря ____________

5) під час нагрівання повітря ______________

6) повітря погано проводить ______________

3. Дай відповіді на запитання.

Навіщо у вікнах встановлюють подвійні рами?

Яку властивість повітря при цьому використовують?

2. Завдання на застосування знань.

Чому, коли хочуть наголосити на важливості чогось, то кажуть: "Потрібний як повітря"?

Як довести, що у порожній посудині є повітря?

Завдяки якій властивості повітря ми бачимо все, що нас оточує?

Які досліди треба провести, щоб довести, що повітря розширюється під час нагрівання і стискається під час охолодження?

Чому, коли холодно, то найкраще зігріває хутряний одяг? (Між ворсинками хутра дуже багато повітря, яке і зберігає тепло)

VІ. Підсумок уроку.

Чим заповнений навколишній простір?

Чи існувало б життя на Землі, якби не було повітря? Чому?

Тема. Склад повітря. Охорона повітря

Мета: формувати уявлення про склад повітря, про основні властивості кисню і його значення в природі, про джерела забруднення повітря та шляхи їх усунення, про значення чистого повітря для живих організмів; розвивати уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати бажання дбати про чистоту повітря.

Обладнання: ілюстрації із зображенням краєвидів природи, промислових підприємств та вулиць великого міста; дзеркальця для кожного учня.

Хід уроку

І. Підсумок спостережень за змінами в природі.

Який стан неба сьогодні?

Чи є вітер?

Чи є опади? Які?

За календарем спостережень проаналізуйте: яких днів було більше минулого тижня: ясних, хмарних чи похмурих; скільки днів було з опадами; скільки було вітряних днів.

Які зміни відбулися в житті рослин і тварин із приходом осені?

ІІ. Перевірка знань, умінь та навичок учнів.

1. Фронтальне опитування.

Що нас оточує всюди, де б ми не знаходились?

До якої природи належить повітря?

До яких тіл належить повітря?

Чому живі організми не можуть жити без повітря?

Як довести, що у порожній посудині є повітря?

Що таке атмосфера?

Чому ми не бачимо і не відчуваємо повітря?

Які властивості повітря можна виявити за допомогою дослідів? Опишіть їх.

Який сніг краще захищає рослини від вимерзання: пухкий чи щільний? Чому?

У якому одязі буде тепліше: у трьох сорочках чи в одній потрійної товщини? Чому?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

На попередньому уроці ви дізналися, що повітря - це газоподібне тіло, яке займає певне місце.

З чого складаються тіла? (Тіла складаються з речовин)

Зі скількох речовин можуть складатися тіла? (Тіла можуть складатися з однієї або з декількох речовин)

Наведіть приклади тіл, що складаються з однієї речовини. (Крейда, олія)

Наведіть приклади тіл, що складаються з декількох речовини. (Живі організми, вода, повітря)

Отже, повітря - це тіло, що складається із декількох речовин. На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся, з яких речовин складається повітря, про значення цих речовин та про те, чим забруднюється повітря, чому і як потрібно берегти повітря від забруднення.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про склад повітря, властивості кисню і його значення в природі.

Вчені провели багато дослідів із повітрям і встановили, що повітря - це суміш безбарвних газів: кисню, азоту, вуглекислого газу, водяної пари та ін.

Для чого потрібне повітря?

Повітря потрібне для дихання рослинам, тваринам, людям. Проте не всі гази, які входять до складу повітря, потрібні для дихання.

Найбільше у повітрі азоту, але цей газ не потрібний живим організмам для дихання. Тому кількість азоту, який вони вдихають і видихають залишається однаковою.

Кисню в повітрі у чотири рази менше, ніж азоту. Саме кисень потрібний для дихання живим організмам. У повітрі, яке живі організми видихають, кількість кисню зменшується порівняно з тим, яке вони вдихнули. Таким чином, кількість кисню у повітрі мала б зменшуватися, проте цього не відбувається.

Чому? Що є джерелом поповнення повітря киснем?

Джерелом поповнення кисню на Землі є зелені рослини. Лише вони можуть утворювати і виділяти кисень, збагачуючи ним повітря. Завдяки зеленим рослинам у повітрі є кисень, яким дихають живі організми. Проте живі організми живуть також у воді. Це можливе тому, що кисень розчиняється у воді. Організми, що живуть у воді, дихають розчиненим киснем.

Вуглекислого газу в повітрі дуже мало. Він виділяється у повітря під час горіння, гниття решток рослин і тварин, виверження вулканів та під час дихання. Під час дихання живі організми поглинають із повітря кисень, а видихають вуглекислий газ.

Пригадайте, як після дощу через деякий час висихають дороги. Куди зникає вода?

Вода не зникає, вона випаровується і у вигляді водяної пари - невидимого газу, потрапляє у повітря.

Звідки ще випаровується вода у природі? (Велика кількість води випаровується з поверхні океанів, морів, озер, річок, ґрунту)

Кімнатні рослини потрібно постійно поливати, інакше вони засохнуть. Куди рослини витрачають воду?

Вода, яку корені рослин вбирають із ґрунту, рухається до листків. Із листків вода випаровується у вигляді водяної пари і надходить у повітря.

Щоб дізнатися ще про один шлях, яким у повітря потрапляє водяна пара, проведемо дослід. Візьміть дзеркальце і дихніть на нього.

Що ви побачили? (Дзеркальце помутніло, а потім знову стало таким, як було).

Чому дзеркальце помутніло? (На дзеркальці з’явилися дрібненькі краплинки води, які й викликали його помутніння)

Звідки вода потрапила на дзеркальце? (Ми видихнули воду у вигляді водяної пари, яка осіла на поверхню дзеркала). Який висновок можна зробити із проведеного досліду? Водяна пара потрапляє у повітря під час дихання людей та тварин.


Таким чином, водяна пара завжди є в повітрі, і потрапляє вона туди різними шляхами. Назвіть їх. (На дошці заповнюється схема)

Чим більше у повітрі водяної пари, тим вологішим є повітря. Коли у повітрі мало водяної пари, воно є сухим.

Куди діваються відпрацьовані гази автомобілів і дим, який викидають труби заводів, фабрик і котелень? (Дим і гази потрапляють у повітря)

Куди дівається дим і сажа, які утворюються під час пожеж, вивержень вулканів? (Дим і сажа теж потрапляють у повітря)

Отже, у повітрі завжди є пил, дим, сажа і різні гази. Ці речовини забруднюють повітря.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про шляхи забруднення повітря та його охорону від забруднення.

Для чого живим організмам потрібне повітря? (Для дихання)

Розгляньте ілюстрації із зображенням краєвидів природи (лісу, луків чи водойм), промислового підприємства та вулиці великого міста і дайте відповідь на запитання.