Візьми книжку й просвітись.
Фінал.
Ми хочемо зараз, прощаючись,
Правдиво і щиро сказати,
Щоб вам до життя призвичаїтись,
Всім треба абетку читати!
Тут все: як здоровим бути,
Як лиха, нещасть не зазнати.
Хто це прочита,
тому завжди Життя
буде радісним свято.
3.4.2. «Підступна нікотинія»
Дійові особи:
Коля — учень 3-го класу
Тарас — учень 3-го класу
мама Колі
квітка тютюну
Королева Нікотинія
смерть
4 цигарки
охоронці королеви
2 метелики
2 бабки
комар
1 дія
(Дія відбувається у кімнаті учня. Серед декорацій є стіл, ліжко, географічна карта на стіні тощо. Коля і Тарас заходять до кімнати після завершення навчального року. Коля жбурляє портфель з книжками під стіл, а Тарас ставить горщик з росточком квітки на стіл).Коля. Ура! Нарешті скінчились муки учнів 3-го класу, тепер ми вільні, книжки можемо не брати, географічну карту прикриємо плакатами, хоч і забороненої, але дуже цікавої тематики. Мінздрав попереджає, Мінздрав попереджає...
(Виймає рекламні плакати про цигарки, завішує ними географічну карту на стіні).
Тарас. Кльова в тебе кімната, тільки куди б оце рослину у горщику зі школи пристроїти?Коля. Який горщик? А, цей, нехай стоїть там, де ти його поставив.
(Хлопці сідають на стільці, вмикають музику).
Коля. Гарно на канікулах — можна побайдикувати. (Пошепки). Слухай, Тарасе, а ти бачив, як байдикують старшокласники, навколо них така курява стоїть, цікаво... може, спробуємо?
Тарас. Що спробуємо?
Коля. Цигарку. Ось тут біля будинку бабуся продає. Купимо одну на двох, це ж так просто — затягнувся... і курява!
Тарас. Ой, ні! Не треба, меті тато казав, що курять лише слабкі, а цигарка не найкраща подруга.
Коля. Та ми лише спробуємо, якщо не сподобається, то ми більше не будемо. Щось ти сьогодні не в доброму настрої, давай завтра зранку. Ти тільки постоїш біля мене, а я сам куплю цигарку.
Тарас. Ну, тоді прощавай, доживемо до завтра, буде видно...
(Тарас пішов).
Коля. І чого цей Тарас такий несміливий. Ми могли б вже сьогодні стати першими курцями нашого класу. Тоді до нас не підступитись. І дівчата всі закохаються в нас.
(Дзвінок у двері. Коля відкриває, з'являється мама).
Коля. Ой, мамо, це ти? А чому так пізно? Вже на вулиці сутеніє.
Мама. А чому це твоя кімната стала схожа на рекламну аґенцію?
Коля. Мамо, та канікули ж почались.
Мама. А це що за прикраса?
Коля. А, цей горщик. Та Надія Петрівна доручила зберігати його до наступного року. А що тут зберігати — будяк якийсь?
Мама. Не поспішай з висновками, пам'ятаєш, як у казці про гидке каченя, з негоддячка виріс красень-лебідь.
Коля. Ну добре вже, хай тут стоїть. Поливатиму.
Мама. А ти вже повечеряв, синку? То хутчіш лягай спати, щоб канікули були довшими.
(Коля лягає спати, гасне світло).
2 дія
(З'являється чарівниця Н'котинія).
Нікотинія (прикладає палець до губ). Тихо... Давно я шукала такого хлопчика, щоб бажав спробувати першу цигарку і зробити перший крок до руйнування свого здоров'я. Яке щастя, що такі дурні не перевелися на Землі. Я думаю зробити Колі якийсь подарунок, щоб він завжди думав про нікотиновий дим, який би заполонив кімнату, затьмарив його свідомість, проник до легень. Щоб йому таке подарувати?
(Радиться з дітьми в залі).
Так, найкращий подарунок — це квітка. А ось і горщик. Треба позбутися невідомого пагона і виростити фірмову квітку. Для мене найкраща є квітка тютюну.
(Нахиляється над горщиком, викидає його за штори, і в цей час з'являється жива квітка тютюну).
Нікотинія. Ти моє найулюбленіше створіння. Троянди та фіалки роблять людину закоханою, а ти — задимленою. Швидше підростай, розцвітай. Ми незабаром зустрінемося.
Квітка. Слухаюся та підкоряюся, моя королево Нікотинів!
(Нікотинія виходить).
Квітка (повернувшись в інший бік). Добре їй говорити. Але я для своєї сили та зросту маю запаморочити голову метеликами, бджілкам, різним жучкам. Отже, я чекатиму, ретельно чекатиму.
(Квітка завмирає, з'являються метелики, танцюють).
Квітка. А ось і перші жертви.
1-й метелик. Приємно, коли гарний настрій, поряд друзі. Ми такі молоді.
2-й метелик. Подивися, яка гарна і незаймана квітка, давай підлетимо ближче.
(Метелики підлітають, квітка бризкає рідиною і одягає на руки комах кайдани).
Метелики (кричать). Допоможіть, рятуйте нас! Ми загинемо!
Комар. Кому потрібна допомога? Хто кликав?
Метелики. Ми тут, допоможіть нам. Ми не можемо рухатися, ми нанюхалися отруйної квітки тютюну.
(Комар підлітає до квітки, а вона встигає одягнути і йому кайдани. На цей галас з'являється Нікотинія, вражені комахи падають).
Нікотинія (підходить до Колі, допомагає йому привстати). Хлопчику, ти не повинен мене боятися, у тебе в кімнаті он скільки плакатів про цигарки. А ти знаєш, що у цигарки всередині? В кожній є частинка мене. Люди зазвичай мають дивний вигляд: рум'яні щічки, ніжні голоси, а я люблю жовтуваті зуби, хворі легені, слабке здоров'я. Хочеш, я зроблю тебе таким?
Коля (ледь чутно). Ні...
Нікотинія. Не поспішай, не відмовляйся від свого від свого щастя, я допоможу зміцнити твої захоплення, ти не будеш цікавитися комп'ютером, не будеш займатися спортом, навчатимешся так-сяк, але завжди думатимеш лише про мене, ми станемо подружжям! Я вже все приготувала: і весільні квіти, і весільних подруг.
(Заходить «Смерть», виносить на підносі корону із цигарок. В цей час починають прикрашати Ніко-тинію, а Коля намагається втекти, падає, повзе по сцені, його тримають охоронці-цигарки, а асистент непомітно ставить горщик з трояндою на стіл).
Нікотинія. Нарешті я готова! Так поцілуй же мене, коханий!
(Нікотинія прагне поцілувати Колю).
3 дія
Коля. Не хочу!
(Прокидається. Вмикається світло, всі розбігаються, лишається лише Коля на ліжку).
Що зі мною? Де я? Моя кімната, портфель з книжками, географічна карта — ні, це не карта — приваблива, але така оманлива краса. Так, я бачив дивний сон про квітку (дивиться на горщик). Невже це був сон? А могло бути насправді (нюхає квітку). Який аромат краси, життя, духовного спокою, а все те — лише сон — страшний. Добре, що то був лише сон.
ІV. Висновки
Вирішення проблеми збереження власного здоров'я закладено у самій людині, у знанні та розумінні нею проблем формування, збереження, зміцнення і відновлення його, а також в умінні дотримуватися правил здорового способу життя. Діти повинні усвідомлювати, що майбутнє кожного, як і держави в цілому - за здоровими поколіннями, бо фізично і морально здорова людина нездатна творити і приносити користь іншим людям.Вся робота з утвердження здорового способу життя повинна проводитись обдумано, ґрунтовно, з врахуванням вікових особливостей учнів. При цьому необхідно взяти до уваги наступні поради:
• подаючи інформацію про тютюнокуріння, алкоголь, наркотики, необхідно дотримуватися принципів комплексного та систематичного викладу матеріалу щодо профілактики і зниження залежності від шкідливих звичок;
• роботу підпорядкувати одній меті: формування у дітей та підлітків орієнтації на здоровий спосіб життя.
Метою загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів є збереження рівня життєдіяльності молодого покоління.
Тому необхідно:• надавати реальну допомогу кожному учневі з розвитку позитивних якостей, необхідних для повноцінного життя;
• привернути увагу учнівської молоді до власного здоров'я;
• постійно пропагувати принципи здорового способу життя;
• інформувати дітей про вплив згубних звичок на їх здоров'я;
• розвивати уміння і навички здорового способу життя;
• залучати батьків та широку громадськість до утвердження принципів здорового способу життя.
Для організації профілактичної роботи в загальноосвітніми позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах доцільно організовувати проведення: тематичних лекцій щодо профілактики шкідливих звичок, практичних занять, психологічних тренінгів, бесід, ігор, захист рефератів, «круглих столів» тощо. При цьому необхідно акцентувати увагу на: розвиток психічної культури, формування психологічного здоров'я та профілактику шкідливих звичок в учнів; на формування у дитини довіри до самої себе, сприйняття власної індивідуальності, самоповаги, впевненості в собі, почуття власної гідності; на усвідомлення вибору саме здорового способу життя та осмисленому самовизначенні у виборі професії, здатності знаходити власний сенс життя та формування установки на здоровий спосіб життя; засвоєння знань про шкідливі звички, їх вплив на організм людини та необхідність самоствердження у підлітковому середовищі.Проводячи заняття, педагоги, психологи повинні врахувати основні підходи:
• надання інформації — цей підхід допускає, що підвищення рівня знань про шкідливі звички і наслідки їх вживання є ефективним засобом відмови від них;
• емоційне навчання — цей підхід базується на припущенні про те, що залежність від наркотичних речовин і шкідливих звичок частіше розвивається у людей, що мають труднощі у розумінні і вираженні власних емоцій; зміст такого навчання зводиться до надання допомоги учням у подоланні таких звичок;
• виховання психологічної протидії щодо вживання наркотичних речовин — цей підхід фокусується на прищепленні таких Соціальних навичок, як уміння дитиною сказати «Ні» у відповідь на пропозицію спробувати наркотики;