Смекни!
smekni.com

Методика використання компютерних технологій при вивченні дисципліни Бухгалтерський облік (стр. 15 из 24)

Добір програмних засобів, призначених для підтримки навчально-виховного процесу, повинен бути педагогічно виправданим. Слід враховувати необхідність реалізації міжпредметних зв’язків, систематизації та узагальнення отриманих раніше знань з інших навчальних дисциплін, практичну корисність застосування певних програмних засобів та інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-пізнавальній діяльності фахівців. Основним програмним засобом з практичних занять дисципліни є програма “1С:Підприємство”. Наведемо приклад методичної розробки практичного заняття на тему “Облік грошових коштів, розрахункові операції в програмі “1С:Підприємство””.

Методична розробка інтегрованого заняття на тему “Облік грошових коштів, розрахункові операці в програмі “1С:Підприємство””.

Мета: сформувати у студентів уміння щодо обліку грошових коштів, уміння щодо проведення розрахункових операцій в програмі “1С:Підприємство”.

Методичне забезпечення: Практичні завдання різної варіантності, на підставі яких студенти оформляють в автоматизованому режимі первинні документи.

Технічна оснащеність заняття: комп'ютери, комп'ютерна програма „1С:Підприємство”; інструкція з техніки безпеки; проектор.

Хід практичного заняття

1. Організаційний момент (перевірка присутності студентів; ознайомлення студентів з інструкцією з техніки безпеки при роботі з комп'ютерамі; оголошення теми, мети заняття (рис.3.1.)).

2. Активізація мислення. Перевірка знань студентів з питань: обліку власного капіталу; обліку грошових коштів; обліку товарно-матеріальних цінностей; обліку доходів і фінансових результатів та формування вмінь та навичок їх практичного застосування.

3. Порядок виконання практичного завдання:

- Використання даних господарських операцій для обробки на

комп'ютері (створення документів в комп'ютерній програмі “1С:

Підприємство”).

- Формування облікових даних на електронних носіях:

а) Журнал проводок;

б) Повний журнал (журнал реєстрації господарських операцій).

4. Перевірка результатів

Перевірка виконання завдання студентами, які виконували однакові варіанти, та виступи студентів з доповненням.

5. Підведення підсумків заняття, оцінювання виконання студентами роботи.

Розглядались різні варіанти теоретичних та практичних завдань.

Нижче наведений один з варіантів завдання:

Видано гроші під звіт Петренко В.П. у розмірі 150 грн. на придбання

лаку в кількості 10 л. Сформуйте необхідні документи по покупці і звіту.

При розв'язанні задачі використовуються документи: видатковий касовий ордер на суму 150,00 грн. Авансовий звіт на суму 96,00 грн. Прибутковий касовий ордер на суму 54,00 грн..

В результаті виконання завдання студенти повинні отримати наступні результати.

Приклад екрану щодо заповнення видаткового касового ордеру представлено на рис. 3.1.

Рис. 3.1 Видатковий касовий ордер

Після заповнення видаткового касового ордеру потрібно сформувати та заповнити документ “Авансовий звіт”, який представлний на рис. 3.2.

Рис. 3.2 Авансовий звіт

Створюємо документ “Прибутковий касовий ордер” у зв’язку з невикористанням усіх коштів та частковим поверненням їх. Документ “Прибутковий касовий ордер” представлено на рис. 3.3.

Рис. 3.3 Прибутковий касовий ордер

Формуємо документ касова книга за період, який представлений на рис. 3.4.

Рис. 3.4 Касова книга за період

Формуємо аналіз 372 рахунку по субконто, який представлен на рис 3.5.

Рис. 3.5 Аналіз 372 рахунку по субконто

Таким чином, проведене заняття сприяє формуванню умінь, підвищують мотивацію студентів до отримання знань, дозволяють підвищити ефективність навчальної діяльності та сформувати інтерес до навчання.

Сценарій практичного заняття за темою “Знайомство з програмою “1С:Підприємство”” розроблено у таблиці 3.2.

Тема: “Знайомство з програмою “1С:Підприємство””. Дане заняття передбачає практичне заняття (2 години)

Мета: Сформувати уміння щодо визначення стуктурних компонентів програмного засобу “1С:Підприємство” та загальних основ її застосування для ведення бухгалтерського обліку.

Методи навчання, прийоми передачі та обміну словесною інформацією: розповідь; пояснення; демонстрація.

Методи, прийоми розвитку розумових дій:

аналіз; узагальнення; порівняння.

Наочність: комп’ютер з екраном на дошці для демонстрації слайдів, поданих у дидактичному комплексі інформаційного забезпечення, комп’ютери з встановленою програмою “1С”.


Таблиця 3.2

Сценарій практичного заняття за темою “Знайомство з програмою “1С:Підприємство””

№ п/п Структурні елементи заняття Дії викладача Дії студентів

1

Організаційний

момент

Вітання, фіксація відсутніх, перевірка зовнішньої обстановки в аудиторії Вітання викладача. Підтвердження присутності у момент переклички, настрій на здійснення навчальної діяльності

2

Повідомлення теми і мети уроку Повідомлення теми заняття «Знайомство з програмою “1С:Підприємство», формулювання його цілей: визначення поняття і цілей програми “1С”. Фіксація теми, сприйняття цілей, представлення результатів засвоєння матеріалу теми даного заняття

3

Мотивація мети Повідомлення важливості вивчення даної теми: «Вивчення сьогоднішньої теми для вас, як майбутніх фахівців економічного профілю, є достатньо актуальним. Адже одне з основних завдань вашої професійної діяльності - це володіння практичними уміннями з програми “1С”. Від того, наскільки успішно ви справитеся з даним завданням, вже працюючи на підприємстві, залежить його облік. Заздалегідь виявлені невідповідності фактичних і зафіксованих в документах даних обліку веде до попередження неприємностей з боку зовнішніх контролюючих органів і ствердженню вас як висококваліфікованих фахівців» Сприйняття важливості і актуальності вивчення теми, прояв інтересу до неї.

4

Актуалізація опорних знань

Визначення рівня сформованості базових знань за допомогою наступних питань: 1. Дайте визначення поняттю «бухгалтерський облік». 2. Які програми для ведення бухгалтерського обліку Вам знайомі? 3. Яка роль використання комп’ютерних технологій для ведення бухгалтерського обліку? Аналіз питань, пошук і формулювання відповідей. Доповнення відповідей одногрупників. Передбачувані відповіді: 1. Бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
2. Для ведення бухгалтерського обліку існують такі програми як “1С:Підприємство””, “Універсал”, “Парус”, “Турбо-Бухгалтер”. 3. Використання комп’ютерних технологій для ведення бухгалтерського обліку дозволяє автоматизувати бухгалтерський облік, упорядкує бухгалтерський облік, збільшити кількість одержуваної інформації, підвищити оперативність бухобліку, зменшити число арифметичних помилок

5

Візуальна адаптація до програми

Рис. 3.7 Програма “1С:Підприємство” Викладач, використовуючи екран проектора знайомить студентів з зовнішнім виглядом програми “1С:Підприємство”.
Студенти дивляться на екран проектора.

6

Пояснення алгоритму роботи з програмою

Викладач розповідає про основу роботи з програмою. В основі роботи з програмою використовується комп’ютерна мишка та клавіша “Enter”. Для виклику довідки використовують клавішу F1, за для відміни формування даних використовується клавіша Esc, за для виходи с програми використовується сполучення клавіш Alt+F4. Студенти слухають та запам’ятовують інформацію подану викладачем.
Продовження табл. 3.2
1 2 3 4

7

Синхронна робота на комп’ютері:

- формування знань щодо стурктурних компонентів “1С”

Викладач розповідає про програму “1С”, показуючи на екрані проектора слайди. 1С:Підприємство є гнучкою настроюваною системою, що, для рішення широкого кола завдань у сфері автоматизації діяльності підприємств. На рис. 1 наведена схема взаємодії різних компонентів 1С: Підприємства. Жирним шрифтом виділені ті об'єкти, які будуть розглядатися на Практичних заняттях. Наочний приклад:
Рис. 3.8. Структурна схема 1С:Підприємства

Однією з характерних рис програм, є їхня масштабованість: та сама конфігурація може працювати на локальному комп'ютері, у мережі й на сервері під керуванням MS SQL Server 7.0. Спеціальний компонент «Керування розподіленими базами» дозволяє робити обмін інформації між віддаленими робочими місцями.

Студенти дивляться на екран проектора, та слухаючи викладача засвоюють теоретичний матеріал щодо структури програми “1С”.

7

- формування знань щодо запуску та створення нової конфігурації “1С”

При запуску системи 1С:Підприємство з'являється діалогова форма (Рис. 3), у якій виконується вибір інформаційної бази й режиму роботи («Предприятие», «Конфигуратор», «Отладчик», «Монитор»).

Рис. 3.9 Запуск системи 1С: Підприємство Перший запуск завжди виконується в монопольному режимі, тому що відбувається створення індексних файлів.

Студенти слухаючи та дивлячись на комп’ютер з екраном на дошці для демонстрації слайдів повторюють дії педагога. Вперше запускають програму “1С:Підприємство”.
Рис. 3.10 Запуск системи 1С: Підприємство

Щоб створити нову (порожню) конфігурацію, необхідно вибрати режим «Конфигуратор», натиснути кнопку «Добавить» і вибрати (або створити новий) каталог, у якому буде перебувати інформаційна база.

Рис.3.11 Запуск конфігуратора Відкрити конфігурацію можна через меню «Конфігурація/Відкрити конфігурацію». Відповідний файл конфігурації має ім'я «1cv7.md».
Студенти слухаючи та дивлячись на комп’ютер з екраном на дошці для демонстрації слайдів повторюють дії педагога. Студенти створюють нову конфігурацію.
Рис.3.12 Запуск конфігуратора Студенти слухаючи та дивлячись на комп’ютер з екраном на дошці для демонстрації слайдів повторюють дії педагога.

7

- формування знань щодо налаштування метаданних, інтерфейсу та прав у програмі “1С”

Вікно конфігурації складається із трьох закладок: «Метаданные», «Інтерфейси» й «Права».

Метаданные – це дані про дані, тобто:

- інформація про структуру інформаційних баз даних: довідників, документів и т.д.;

- форми діалогів та переліків;

- таблиці звітів;

- програмні модулі, в яких на вбудованій мові описуються алгоритми функціонування системи.

Рис.3.12 Відкриття метаданих

Відкривають нову конфігурвцію.
Рис.3.13 Відкриття нової конфігурації
У закладці «інтерфейси» відбувається створення й настроювання інтерфейсів користувачів. Інтерфейс складається із двох частин: меню й інструментальні панелі. В інтерфейсі може бути підлеглий інтерфейс, що виходить із батьківського інтерфейсу перерахуванням доступних пунктів меню й кнопок.
Рис.3.14 Інтерфейс
Студенти слухаючи та дивлячись на комп’ютер з екраном на дошці для демонстрації слайдів повторюють дії педагога. Студенти створюють інтерфейс.
Рис.3.15 Інтерфейс

- формування знань щодо налаштування метаданних, інтерфейсу та прав у програмі “1С”

У закладці «права» задаються набори прав доступу до інформаційних об'єктів, визначеним у закладці «метаданные».

Рис.3.16 Права доступу Введення користувачів системи виконується в конфігураторі в меню «Адміністрування/Користувачі». У кожного користувача задається набір правий, інтерфейс і пароль (за замовчуванням пароля немає).
Студенти слухаючи і дивлячись на екран проектора, запам’ятовують дії викладача.
Внесення змін в типову конфігурацію. Перед змінами потрібно виконати резервне копіювання (попередньо всі користувачі повинні вийти із програми), причому в імені архіву бажано вказати дату й час архівування. Студенти прослуховують та запам’ятовують інформацію.
Перший спосіб «Завантаження зміненої конфігурації» застосовується, якщо наступна конфігурація є нащадком змінюваної конфігурації. Останнє означає, що задана конфігурація була скопійована, змінена в іншому місці й завантажена назад. Другий спосіб «Об'єднання конфігурацій» застосовується, якщо потрібно об'єднати дві різні конфігурації (раніше були однією). При цьому можна віддати пріоритет або поточнії, або завантажуваній конфигурации, і вибрати режим заміщення або об'єднання об'єктів. Студенти прослуховують та запам’ятовують інформацію.
Продовження табл. 3.2
1 2 3 4

- формування знань щодо “Адміністрування” у програмі “1С”

У меню «Адміністрування» є пункти для збереження, завантаження й тестування інформаційної бази. При збереженні виконується стиск баз даних і файлу конфігурації в архів з розширенням «zip». При відновленні даних відбувається зворотна операція, – з файлу архіву відбувається розпакування баз даних і файлу конфігурації.

Збереження й відновлення роблять із метою створення резервних копій і для перенесення даних з одного комп'ютера на іншій (цілком). Тестування й виправлення інформаційних баз виконується у випадку, коли є помилки в базах даних, пов'язаних, як правило, із системними збоями (вимикання живлення, зависання програми. Досвід роботи з типовими конфігураціями показує, що строк життя типової редакції становить 1-2 роки. При цьому за цей час фірма 1С встигає випустити кілька десятків релізів. Чим відрізняється реліз від редакції? Реліз – невелика модифікація конфігурація, пов'язана з виправленням наявних помилок, виходом нових форм документів і звітів, невеликими змінами в законодавстві. Редакція ж випускається, коли міняється методологія програми. Це може бути пов'язане як з істотними змінами в законодавстві (зміна плану рахунків, введення податкового обліку), так і потребою корінних змін у структурі даних і виконуваних функцій. Так, наприклад, найперша конфігурація - «Торгівля й Склад» пережила 9 редакцій, конфігурація «Бухгалтерський облік» – 5, «Зарплата й Кадри» – Кількість редакцій говорить також про негнучкість більше ранніх редакцій, що унеможливлює еволюційний розвиток програми. При переході від релізу до релізу застосовується два способи – «Завантаження зміненої конфігурації» й «Об'єднання конфігурацій».

Студенти прослуховують та запам’ятовують інформацію.

- формування знань щодо змін в конфігураторі програми “1С”

Зміни потрібно робити в окремому каталозі. При цьому ви можете сміливо тестувати зроблені зміни (без небезпеки втрати реальних даних) і не заважаєте працювати користувачам системи. Для цього ви створюєте спеціальний каталог (наприклад «Для програмування»), заходите в нього в режимі конфігуратора й робите відновлення даних зі зробленої резервної копії.

Всі зміни треба ретельно документувати – змінюваний код не видаляється, а коментується, у коментарях ставиться дата зміни, ким зроблене зміна, з якою метою. Зміни в структурі даних можна фіксувати в описі конфігурації.

Працездатність зроблених змін повинна бути перевірена користувачем не на робочій базі даних, а в копії, тому що тільки кінцевий користувач може оцінити правильність вашого рішення. Тільки після цього робимо перенос в робочу базу даних.

Студенти прослуховують інформацію.

7

- формування умінь щодо загальних основ застосування програми “1С” для ведення бухгалтерського обліку

Викладач дає завдання студентам самостійно створити нового користувача та налаштувати права доступу користувачу. Студенти самостійно вводять нового користувача в систему та налаштовують права доступу користувача. Та повинні отримати такі результати:
Рис.3.17 Створення нового користувача
Рис. 3.18 Налаштування прав користувача
Продовження табл. 3.2

1

2

3

4

- формування умінь щодо загальних основ застосування програми “1С” для ведення бухгалтерського обліку

Викладач дає завдання студентам самостійно зберегти базу даних.. Студенти самостійно зберігають базу даних.
Рис. 3.19 Адміністрування

7

Викладач дає завдання студентам самостійно відновити і завантажити змінену конфігурацію.. Студенти самостійно відновлюють і завантажують змінену конфігурацію.
Рис. 3.20 Відновлення конфігурації
Викладач дає завдання студентам об’єднати конфігурацію. Студенти самостійно об’єднують конфігурацію.
Рис. 3.21 Об’єднання конфігурації

- формування умінь щодо загальних основ застосування програми “1С” для ведення бухгалтерського обліку

Викладач дає завдання студентам самостійно відновити і завантажити змінену конфігурацію.. Студенти самостійно завантажують змінену конфігурацію з каталогу «Для програмування», зберігають зроблені зміни .
Рис. 3.21 Збереження змін

8

- контроль сформованості знань і умінь

Викладач за допомогою тестування визначає рівень сформованності умінь студентів.

Приклади тестових завдань:

Оберіть правильний(і) варіант(и) відповіді.Який спосіб перехіду від релізу до релізу застосовується, якщо наступна конфігурація є нащадком змінюваної конфігурації?

а) спосіб «Завантаження зміненої конфігурації»

б) спосіб «Об'єднання конфігурацій»2. Метаданні –це дані про: а) інформаціну структуру баз даних: довідників, документів;

б) форми діалогів та переліків;

в) таблиці звітів;

г) програмні модулі, в яких на вбудованій мові описуються алгоритми функціонування.

1. Із яких стуктурних компонент може складатися “1С:Підприємство”?:

а) Зарплата та кадри

б) Торгівля і склад

в) Виробництво

г) Бухгалтерія

Студенти відповідають на тестові питання та обирають варіанти відповідей. Передбачувані відповіді:

1) Який спосіб перехіду від релізу до релізу застосовується, якщо наступна конфігурація є нащадком змінюваної конфігурації?

а) Спосіб «Завантаження зміненої конфігурації»

2. Метаданні –це дані про: а) інформаціну структуру б) Форми діалогів та переліків; в) Таблиці звітів; г) Програмні модулі, в яких на вбудованій мові описуються алгоритми функціонування.

2. Із яких стуктурних компонент може складатися “1С:Підприємство”?: а) Зарплата та кадри б) Торгівля і склад г) Бухгалтерія

9

Підбиття підсумків

Узагальнення засвоєного шляхом нагадування в узагальненому вигляді основних питань, розглянутих на практичному занятті. Відновлення в пам'яті основних моментів матеріалу заняття.

Аналізуючи представлений сценарієй проведення практичниго заняття у таблиці 3.2 видно, що впровадження програмного продукту “1С:Підприємство” буде сприяти підвищенню мотивації студентів та формування навичок застосування системи програмного засобу «1С».