· Історія архітектури;
· Матеріали для будівництва;
· Тимчасові житла (юрти, чуми);
· Принципи архітектури (зручність, міцність, краса).
3. Перегляд демонстраційного матеріалу про послідовність виконання композиції з коментарем вчителя (використовується програма перегляду зображень).
4. Вправи для очей.
5. Правила техніки безпеки та гігієни праці.
6. Практична діяльність учнів (у перерві – проведення фізкультхвилинки).
Конспект уроку з образотворчого мистецтва (4 клас)
Тема: Особливості форми і пропорцій голови людини (обличчя). Виконання композиції на тему «Малюємо портрет» (гуаш, акварельні фарби).
Мета: ознайомити з поняттям портрет, портретом як жанром мистецтва, розвивати пропорційні уявлення учнів; виконати малюнок-портрет фарбами.
Обладнання: репродукції робіт великих художників-портретистів, малюнки обличчя людей. Комп’ютер з програмою PowerPoint.
Хід уроку
– Розгляньте малюнки на дошці. Це репродукції картин великих художників. Які картини вам вже знайомі?
– Що спільного між всіма цими картинами? (На всіх зображені обличчя людей.)
– З яких частин складається обличчя людини? (Ніс, рот, очі, вуха, щоки, брови, підборіддя, чоло.)
1. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні ми будемо говорити про портрет людини, як його виконати та з яких частин він складається.
2. Розповідь з елементами бесіди:
· Визначення поняття портрету;
· Розповідь про великих художників-портретистів;
· Визначення пропорційних відношень основних частин обличчя.
3. Перегляд демонстраційного матеріалу про послідовність виконання композиції з використанням презентації в PowerPoint та коментарем вчителя.
На слайдах демонструється послідовність малюнку (через появу частин обличчя на екрані):
– Силует обличчя з зачіскою;
– Визначення розташування частин обличчя на силуеті;
– Ескіз очей, брів;
– Ескіз носа і губ;
– Ескізи другорядних деталей (щоки, чоло, підборіддя тощо);
– Розфарбовування портрету.
4. Правила техніки безпеки та гігієни праці.
5. Початок практичної діяльності учнів.
6. Фізкультхвилинка (звертаємо увагу на вправи для очей).
7. Продовження практичної діяльності учнів.
Конспект уроку з трудового навчання (1 клас)
Тема: Різання паперу.
Об’єкт праці: геометричні фігури (квадрати, прямокутники, трикутники) з картону.
Мета: ознайомити з прийомами різання паперу ножицями по прямих лініях, навчити правилам безпечної роботи з ножицями та іншими колюче-ріжучими предметами, розвивати геометричні здібності.
Обладнання: зразки готових виробів, картон, олівець, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.
1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.
– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.
2. Повторення вивченого матеріалу:
а) Що таке папір?
б) З чого він складається?
в) Як його виготовляють?
г) Які види паперу існують?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні ми з вами навчимося різати папір, виготовляючи з нього різні геометричні фігури.
4. Технологія виготовлення виробу (показ вчителя).
5. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.
– Ось роздивіться зразок виробів, які ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (прямокутники, квадрати, трикутники з картону).
4. Правила техніки безпеки при роботі з ножицями.
Для ознайомлення з правилами техніки безпеки вчитель використовує комп’ютер та розроблений на ньому файл (картинки безпечного поводження з ножицями, а також вставлені звукові файли з характеристиками ситуацій). Можна використати найпростіший вид програмного забезпечення, наприклад Microsoft Word.
Ось так може виглядати частина документу:
Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).
Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов’язково додати вправи для зняття навантаження на очі.
Продовження самостійної роботи.
Оздоблення виробів. Усунення недоліків.
Оцінювання. Відбір на виставку.
Прибирання робочих місць.
– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.
Конспект уроку з трудового навчання (2 клас)
Тема: Розкрій тканини.
Об’єкт праці: серветка з бахромою.
Мета: навчити прийомам різання тканини ножицями, ознайомити із поняттям «бахрома», її призначення, розвивати знання учнів про назви матеріалів, виховувати любов до праці.
Обладнання: зразки готових виробів, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.
1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.
– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.
2. Бесіда за темою заняття (унаочнення на стенді або на екрані комп’ютера):
а) вироби з тканини;
б) професія кравця;
Профорієнтаційна робота.
– Сьогодні ми з вами сформуємо швейний цех, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію кравця (показ на карті).
· Теребовлянське училище;
· Волинське училище;
· Училища м. Тернополя.
3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.
– Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті
Технологічна карта виробу (звукова) прослуховується дітьми. (Створюється технологічна карта – попередньо – як будь-який звуковий файл, на якому вчитель самостійно записує порядок виготовлення виробу).
Закріплення профорієнтаційних знань.
– Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?
– Де її можна здобути?
4. Правила техніки безпеки.
– А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи з голкою.
5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли або звичайний магнітофон).
6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов’язково додати вправи для зняття навантаження на очі.
– Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.
7. Продовження самостійної роботи.
8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.
9. Оцінювання. Відбір на виставку.
– Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.
10. Прибирання робочих місць.
– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.
Конспект уроку з трудового навчання (4 клас)
Тема: Виготовлення аплікації з пластиліну.
Об’єкт праці: аплікація з пластиліну.
Мета: ознайомити учнів з професією художника, зокрема художника-аплікатора; ознайомити з прийомами виготовлення аплікації з пластиліну. Виховувати любов до праці, мистецтва, акуратність. Формувати художнє та конструктивно-технічне мислення.
Обладнання: зразок готового виробу, картон, пластилін, олівець, ілюстрації, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.
Хід уроку
1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.
– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.
2. Бесіда за темою заняття:
а) художні жанри;
б) художники, що працюють поодинці;
в) роботи художників;
г) великі художники різних часів.
Профорієнтаційна робота.
– Сьогодні ми з вами сформуємо художню майстерню, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію художника (показ на карті).
· Київський національний університет культури і мистецтв;
· Теребовлянське вище училище культури;
· Волинське училище культури.
– Тож сьогодні ми спробуємо створити майстерню художників-аплікаторів. Але для цього нам потрібно сформувати наш колектив, вибрати майстра і двох контролерів.
3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструментів.
– Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (технологічна карта розробляється вчителем у Word і роздається кожному учню, або використовується презентація у програмі PowerPoint.)
Закріплення профорієнтаційних знань.
– Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?
– Де її можна здобути?
4. Правила техніки безпеки.
– А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи в майстерні.
5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).
6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика).
– Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.
7. Продовження самостійної роботи.
8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.
9. Оцінювання. Відбір на виставку.
– Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.
10. Прибирання робочих місць.
– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.
2.4 Уроки музики із використанням персонального комп’ютера
Конспект уроку музики (1 клас).
Тема: Як розповідає музика. Розчарування народної пісні «Подоляночка» (ознайомлення). Вправа на ступені Зо, Ві. Слухання: П.І.Чайковський, «Cтаровинна французька пісенька».
Навчальна мета:
· працювати над виробленням вокально-хорових навичок;
· ознайомити з новою піснею. Вивчити перший куплет;
· розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певного образу.
Виховна мета:
· формувати художні смаки, музичні інтереси дітей;
· виховувати любов і шану до народних пісень і народних традицій;
· виховувати шану до творчості П.І.Чайковського.
Обладнання:
· портрети П.І.Чайковського і Р.Шумана;
· таблиця-наочність з ритмічною вправою;
· ілюстрація до української народної пісні «Подоляночка»;