Смекни!
smekni.com

Педагогічні умови ефективності професійної орієнтації молодших школярів (стр. 16 из 23)

Профорієнтаційні словники - довідники допомагають молодшим школярам визначити власну точку зору; мотивацію навчання, виробити переконання, закріпити знання.

Також його використання дало нам можливість активізувати пам'ять та увагу учнів в процесі роботи, розвивати, пізнавальну активність, підтримувати інтерес до профорієнтаційного матеріалу та контролювати його засвоєння дітьми.

Крім того, у експериментальному класі, для розширення обсягу знань учнів, ми на уроках трудового навчання використовували більший об'єм профорієнтаційного матеріалу, ігри, ребуси, кросворди, ніж у контрольному. Пропонуємо для вашого перегляду приклади окремих проведених уроків трудового навчання, основою яких є ширше змістове наповнення профорієнтаційним матеріалам. Проілюструємо це на конкретних прикладах теми : "Культура зовнішності людини. Виготовлення фартушка.", "Світ професій «людина – техніка». Виготовлення сюжетної аплікації «Моя майбутня професія»", "Світ професій «людина – знакова система». Виготовлення моделі комп'ютера."

Тема:" Культура зовнішності людини. Виготовлення фартушка."

Підчас опрацювання цієї теми учні розширили уявлення про професії швачки, дізналися про інші професії швейної промисловості. Перед вивченням нового матеріалу учнями, для актуалізації уваги всього класу, була розіграна коротка сценка «Власними руками». На етапі вивчення нового матеріалу кількома учнями для всього класу була проведена презентація професії швачки,яка містила текстову та ілюстративну інформацію. підготовлена з нашою допомогою. Після цього була проведена гра «Відгадай» для виявлення інших професій задіяних у процесі шиття, засобів, предметів їх праці та роз’яснююча бесіда з елементами розповіді. Наступним елементом уроку було читання віршованого літературного твору та його обговорення з використанням наочних матеріалів. Перед його прослуховуванням ми задали учням запитання «Чи знаєте ви, який шлях проходить звичайний одяг до того часу, як ми починаємо його носить? Щоб дізнатися про це послухайте вірш «Народився в полі»» Після пояснення нового матеріалу та технології виготовлення виробу був започати конкурс на кращу швачку. Під час роботи учням, для піднесення працездатності пропонувалося прослухати пісню "Ми шиєм, шиєм шиєм…". Після самостійної роботи учнів відбулася підготовка виробів до виставки " Театр моди". В кінці уроку були підведені підсумки виконаної роботи.

Таке різноманіття методів навчально-виховної роботи допоможе школярам краще пізнати певну професію, сформувати зацікавленість працею людей, бажання працювати. Вдало застосований профорієнтаційний матеріал на такому уроці сприятиме розвитку сприймання, спостережливості, свідомого запам'ятовування, пригадування та відтворення матеріалу, творчої уяви, самоконтролю, емоційно - чуттєвої сфери, зокрема розвитку таких почуттів як естетичні, моральні та інтелектуальні.

Тема:"Світ професій «людина – техніка». Виготовлення сюжетної аплікації «Моя майбутня професія»"

На початку уроку ми провели гру "Так-Ні", для перевірки вивченого матеріалу на попередньому уроці. Вивчення нового матеріал відбувається за допомогою розповіді з елементами бесіди з метою формування уявлень про технічні засоби праці представників професій, що належать до групи «людина - техніка». Протягом всього етапу вивчення нового матеріалу ми використовуємо різноманітну наочність, що забезпечує ефективне засвоєння профорієнтаційного матеріалу. Ознайомлення із кожним представниками професій даної групи ми починаємо з віршів та загадок. Для ознайомлення із професіями столяра, коваля, слюсаря використали такі вірші та загадки, як:

Чий рубанок дошку чистить?

Стружки стружить золотисті?

З чиїх дощок чистий колір?

Як той майстер зветься?

(Столяр)

Хто нам робить із металів

Відшліфовані деталі

Для машин і тракторів?

Ну, звичайно ж,…

(Слюсарі)

Бах-здень-дзень!

По залізу цілий день..

Скачуть іскри золоті.

Руки весь день зайняті..

Куєм коси,і серпи,

Щоб було чим жать снопи.

Куєм ми цілей день,

Бах-здень-дзень!

(Коваль)

Співає пісеньку й співа

Верстат у майстра!

Які в тій пісеньці слова?

У ній немає слів.

Деталі точать ці майстри,

В цеху стоять у ряд.

І кожному о цій порі

Співа його верстат

(Токар)

За допомогою картинок розмічених на дошці демонстрували, як виглядає робочий одяг представників цих професій, з якими технічними засобами пов’язана їх праця. На етапі закріплення перед учнями було поставлене завдання ─ скласти кросворд із 5 слів, що відображають характерні ознаки професії слюсаря - 1 ряд, ознаки професії столяра – 2 ряд та токаря – 3 ряд. Після пояснення технології виготовлення виробу для того, щоб позитивно настроїти учнів до виконання трудових дій ми запропонували зробити хвилинку релаксації під звуковий супровід. Підчас хвилини релаксації, учням потрібно було сісти зручно, закрити очі і уявити як виглядає одяг людей тієї професій про яку вони мріють, інструменти та засоби праці з якими вони працюють, після чого учні приступили до виконання сюжетної аплікації.

Замісті фізкультхвилинки програли з учнями в профорієнтаційну гру «Кому належить?». Після самостійної роботи учні за бажанням зробили презентація свої творчих робіт. В ході презентації їм задавалися такі запитання: «Яку професію ти хотів зобразити?», «Чому саме цю професію ти обрав?», «Чи знаєш з якими інструментами та засобами праці пов’язана ця професія?», «Як ти гадаєш яку користь приносить людям професія, яку ти обрав? Доведи свою думку.», «Що пов’язує цю професії із професією….?»

Дана робота формувала вміння аналізувати та систематизувати профорієнтаційний матеріал, робити умовиводи, ставити мету та її досягати. Такий спосіб навчальної діяльності молодших школярів підніс її до рівня сприйняття молодшого школяра, сприяв більш глибокому усвідомленню учнями профорієнтаційної інформації, розвитку спостережливості, довільної пам'яті та уваги, уяви, творчому мисленню, наполегливості, вихованню естетичних почуттів.

Тема:"Робота з технічними конструкціями. Виготовлення моделі екскаватора"

На уроці учні ознайомилися машинобудуванням нашої країни, із призначенням та конструктивними особливостями будівельних машин, такими професіями як екскаваторник, слюсар ремонту машин.

Для актуалізації опорних знань учнів основних частин технічного конструктора розв’язали кросворд.

Пояснення нового матеріалу здійснювалося на основі використання великої кількості наочних матеріалів: технологічних таблиць, картинок із зображенням представників таких професій як екскаваторник, слюсар ремонту машин, процесом їх праці, важливих засобів праці, малюнків із зображенням видів екскаваторів(колісний, гусеничний). Учням були представлені відомості про найважливіші машинобудівні заводи країни, місця їх розташування. Ми звернули увагу учнів на виробничі професії, що безпосередньо пов’язані її процесом виготовленням екскаваторів(інженерів, конструкторів). Також на уроці ми використали зустріч із колишнім інженером – конструктором, який розповів учням про інструменти та знаряддя праці, навчальні заклади де можна здобути цю професію, умови праці, якості особистості, які потрібні для представника цієї професії. За допомогою діапроектора учням продемонстрували серію картинок із зображенням процесу заводського виготовлення екскаватор та процесу праці інженера – конструктора.

Перед поясненням технології виготовлення моделі екскаватора учням була запропонована гра «Ланцюжок» ─ називається певна професія, а учні по порядку називають ключові слова, що відповідають цій професії. Наприклад: Коваль – робота з металом, кувалда, молот, вогонь, кування, спека…

Після прояснення технології виготов виготовлення виробу ми запропонували учням створити свій цех із виготовлення технічних конструкцій. Для контролю за процесом виробництва обрали майстра та контролерів, 3-4 учні об'єднали у виробничі бригади. Перед кожною бригадою стояло виробниче завдання ─ створити макет свого оригінального екскаватор. На останньому етапі уроку майстер із контролерами та перевіряють моделі на наявність дефектів та оцінюють колективну роботу бригади. Також вони мали можливість отримати експертну оцінку гостя уроку.

Опираючись на використаний профорієнтаційний матеріал, методи та засоби навчання ми мали можливість спостерігати, як розширюються та поглиблюються уявлення учнів про професії та рівень якості пізнавальних інтересів та мотивація учіння. Зауважимо, що профорієнтаційна інформація пов'язувалася з життєвим досвідом дитини, її емоційною сферою, сприяла формуванню вміння працювати в колективі, вихованню відповідальність за результати своєї та колективної праці, працьовитості.

Паралельно навчальній роботі проводилася виховна, яка була представлена мандрівкою "У країну Професію". Мандруючи діти дізналися багато цікавого та нового про професії. Клас прикрасили підготовленими учнівським колективом під нашим керівництвом:

─ фотомонтажем «Праці моїх батьків». До підготовки фотомонтажу були залученні усі батьки учнів. Для нього були відібрані фотокартки із зображенням трудових днів батьків – працівників різних сфер, їх робочого місця, засобі, атрибутів праці. Учні із захоплення готовили плакат, із задоволенням між собою ділилися розповіданнями про працю свої батьків, обговорили позитивні та негативні її сторони.