Заповнимо таблицю значень синуса, косинуса, тангенса і котангенса деяких чисел (таблиця 1. Додаток №3. Кодоплівка №5 кладеться на робоче місце проектора).
Таблиця 1.
VII. Підведення підсумків уроку
Завдання класу: Сформулюйте означення тригонометричних функцій: а) гострого кута прямокутного трикутника; б) довільного кута (за допомогою кола радіуса R з центром у початку координат та за допомогою одиничного кола; в) Заповніть пропуски в таблиці 2(Додаток №3. Кодоплівка №6 кладеться на робоче місце проектора)
Таблиця 2
г) Заповніть пропуски в таблиці 3 (Додаток №4. Кодоплівка №7 кладеться на робоче місце проектора)
Таблиця 3
д) Заповніть таблицю 4 значень тригонометричних функцій. (Додаток №4. Кодоплівка №8 кладеться на робоче місце проектора)
Таблиця 4
Підводиться загальний підсумок уроку.
Тема: Побудова графіків синуса, косинуса, тангенса і котангенса та їх властивості.
Мета: Побудова графіків функцій
Тип уроку: Пояснення нового матеріалу.
Обладнання: Комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація створена засобами Microsoft PowerPoint, підручник «Алгебра і початки аналізу. 10 клас» Нелін Є. П.
Хід уроку
ІV. Пояснення нового матеріалу
Для побудови графіка функції
Рис. 1.
Потім розділимо другу, третю і четверту чверті одиничного кола також на три рівні частини і перенесемо значення синуса до відповідних точок осі Ох. Послідовно з'єднавши всі отримані точки, одержимо графік функції у=sinx на проміжку
Через те, що функція у=sinх періодична з періодом
Рис. 2.
Спираючись на одержаний графік, учні з допомогою вчителя описують властивості даної функції. Крива, яка є графіком функції у=sinx, називається синусоїдою. (Диск. Презентація1. Слайд 3.)
Графік функції
Щоб спростити побудову відрізків, які дорівнюють значенню косинуса, досить повернути одиничне коло навколо центра на 90°, а далі зробити так, як і при побудові синусоїди. Графік функції
(Диск. Презентація1. Слайд 4. самоперевірка учнів)
Рис. 3.
Оскільки функція у=cosх періодична з періодом
Рис. 4.
Спираючись на одержаний графік, учні з допомогою вчителя описують властивості даної функції. Графік функції у=cosx називається косинусоїдою.(Диск. Презентація1. Слайд 5.)
Його можна також отримати з графіка функції у=sinx за допомогою геометричних перетворень, якщо врахувати, що
Графік функції
На вісь Ох нанесемо точки
Рис. 5. Рис. 6.
Так як функція