Виховна мета: Формувати в дітей інтерес до пізнання, уважність, акуратність при роботі з табличними даними.
Розвиваюча мета: Розвивати пам'ять, увагу, зорової і моторної координацію, просторову уяву.
Хід уроку
1) Організація класу:
- Добрий день! Сідайте.
2) Актуалізація опорних знань:
Питання до учнів:
- Що таке Microsoft Word?
- Яке його основне призначення?
3) Мотивація:
Уявіть таку ситуацію: вам необхідно створити таблицю успішності, що міститиме дані про кожного учня вашого класу: прізвище, ім’я, по батькові, оцінки по всім предметам, середній бал. У разі перездачі учнем якогось одного предмету необхідно буде переписувати всю таблицю, заново підраховувати середній бал - це дуже незручно і займає багато часу. Діти, на сьогоднішньому уроці ми навчимося створювати таблиці за допомогою комп’ютера, виконувати подібні обчислення автоматично, познайомимося з меню і панеллю інструментів Microsoft Excel, ще навчимося вводити дані в комірки з клавіатури, оформляти таблиці за прикладами, користуватися кнопкою "АВТОСУМА".
4)Виклад нового матеріалу (у формі бесіди з демонстрацією)
Питання до учнів: Як ви розумієте слова Executable і cell?
Executable - той, котрий може бути використаний.
Cell - комірка.
Тобто, комірка, що може бути використана.
Тому Excel часто переводять, як "жива комірка".
Що таке таблиця?
- Діти, давайте для початку запишемо опорні поняття:
Табличний процесор - це прикладна програма, призначена для обробки даних у таблицях.
Комірки - клітинки, утворені на перетинанні рядків і стовпців для збереження даних у таблиці. Кожен комірка має ім'я (адреса), що складається з назви стовпця і рядка, на перетині яких ця комірка знаходиться.
Діти, сідаєте за комп'ютери і відкрийте Mіcrosoft Word і Mіcrosoft Excel, порівняєте їхні інтерфейси.
Що спільне? (назва документа, кнопки панелі інструментів, рядка меню).
Що відмінне? (немає пункту меню "таблиця", є "дані"; відрізняються деякі кнопки панелі інструментів, Робоче поле розбите на клітинки).
Ці клітинки називаються комірками.
Уведіть дані в комірки.
Де відобразилися введені дані? (в комірці й у рядку)
Цей рядок називається рядком формул.
Редагувати дані можна й в комірці й у рядку формул.
Координати комірок.
Ви, напевно, усі грали в "Морський бій"? Як у цій грі позначаються клітинки? Такий же принцип покладений і в основу адресації комірок у Mіcrosoft Excel.
Копіювання даних.
Як ви копіювали дані в Microsoft Word? У Microsoft Excel усі ці прийоми теж працюють.
Діти, підійдіть усі до головного комп'ютера - я покаджу вам, як працює ф-ція "Автосумма".
5) Застосування нових знань (Практична робота за комп’ютером):
А зараз виконаєте практичну роботу. Вам потрібно створити таблицю, що зображена на дошці, увести відповідні дані і скористатися Ф-єю "Автосуммирование".
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Суб.
Обід
Проїзд
Канцтовари
Сума
6) Підсумок:
Діти, як краще і зручніше створювати і опрацьовувати дані в таблиці за допомогою Mіcrosoft Word, Mіcrosoft Excel чи вручну?
аналіз виконаних завдань:
- З якою програмою ви сьогодні познайомилися?
- Чи вдалося вам виконати практичне завдання?
- Що так і не вдалося зрозуміти?
7. Домашнє завдання.
Додаток В. Опис проекту
Назва проекту:
Історія інформатики в Україні
Стислий опис проекту:
Інформатика - дуже молода наука, її історія твориться на наших очах. Як розвивалася ця наука? Який внесок зробили українські вчені та інженери? Що буде далі? А може і Ваше ім'я буде вписаним в історію завдяки цій науці? Учасники проекту будуть створювати віртуальний музей інформатики в Україні, розробляти структуру, дизайн віртуального музею, наповнювати зали і полички цікавими матеріалами.
Діяльність учнів та вчителів в ході проекту:
Головна задача першого етапу - розробити спільну головну сторінку ("фасад") віртуального музею.
1) Реєстрація команд-учасників. Створення блогів-щоденників команди для участі у проекті. Розміщення посилання на щоденник на головній сторінці проекту.
2) Розробка проекту "фасаду" музею. Кожна команда представляє варіант головної сторінки віртуального музею історії інформатики в будь-якому форматі (малюнок, html-сторінка, текстовий опис) і розміщує (публікує) його в Інтернеті, при цьому обирає сервіс самостійно з тим, щоб можна було у блозі розмістити посилання на опубліковану роботу. Важливо від кожної команди одержати пояснення, чому у проекті "фасаду" присутні ті чи інші елементи.
3) Обговорення "фасадів". Команди залишають в блогах свої коментарі щодо робіт учасників з двох позицій: дизайн і список залів. Пропонують, які ідеї партнерів доцільно використати для спільного музею.
4) Команда, чиї ідеї були найбільш високо оцінені при обговоренні, створює "фасад" віртуального музею з урахуванням найбільш слушних пропозицій учасників.
5)Одночасно всі команди працюють над створенням сторінок закладок цікавих фактів з історії інформатики України (сервіс БобрДобр) (див. інструкцію нижче). В блогах-щоденниках створюють допис з посиланням на цю сторінку. Дуже важливо при цьому дотримуватися домовленностей щодо тегів (див. презентацію нижче). Додаткові до описаних у презентації теги команди будуть розставляти на нступних етапах.
6) Свої враження, емоції, роздуми команди публікують у блогах-щоденниках.
7) Команди обмінюються вітаннями із завершенням першого етапу.
Інструкція для учнів щодо створення сторінки закладок:
Учительська презентація першого етапу проекту "Історія інформатики в Україні" розміщена на Слайдшоу
Клас або вік учасників.
Необмежений
Дата початку проекту.
Грудень 2008р
Дата закінчення проекту.
Червень 2009р
Кінцевий продукт (продукти) проекту.
Віртуальний музей розвитку інформатики як науки і практичної галузі в Україні.
Для яких навчальних предметів може бути запроваджений?
Чи залучатимуться до проекту окремі учні, чи цілі класи?
В проекті можуть брати участь як групи, класи, так і окремі учні.
Орієнтовна кількість учасників проекту, необхідна для успішної реалізації проекту
3 школи
Мови, якими будуть користуватися учасники проекту:
українська, російська
Корисні і цікаві посилання:
Учасники проекту можуть створювати свої блоги, вікі-сторінки тощо для відображення результатів роботи і ходу її виконання. Посилання на сторніки-учасників розміщуйте в цьому розділі.
Додаток Г. Учнівські презентації
Бланк опитування батьків:
Так | Ні | Це мене не цікавить |
1 | Чи вважаєте ви, що комп’ютер допомагає вашій дитині в навчальній діяльності? | |
2 | Чи використовує ваша дитина комп’ютер для виконання домашніх завдань? | |
3 | Чи використовує ваша дитина комп’ютер для змістовного дозвілля? | |
4 | Чи звертаєтесь ви до своєї дитини за допомогою, коли виникають проблеми з комп’ютером? | |
5 | Чи вважаєте ви, що комп’ютер забирає час у вашої дитини, який вона могла б використати на більш корисні справи? |