В місті Старий Оскіл функціонує клуб гартування дітей шкільного віку «Оськольські моржата». У клуб приймаються діти з 7-річного віку. Більшість з них перехворіла до цього різними простудними захворюваннями. Система гартування включає ходіння босоніж удома і по грунту, полоскання ніг в холодній воді двічі в день по 2—3 мін, ігри на повітрі і обтирання тіла теплою або прохолодною водою з поступовим пониженням температури. Літом — обов'язкові уранішні пробіжки в спортивних трусах, босоніж, купання у відкритому водоймищі 1—2 рази на день. У холодний період — обливання, душ або ванна, обтирання тіла снігом, купання в ополонці 3 рази в тиждень по 5—20 с., короткочасний біг босоніж по снігу. Як домашнє завдання — щоденні «топтання» в тазі з крижаною водою і щебінкою на дні, від 1 до 5 хвилин. Один раз в тиждень хлоп'ята відвідують парну лазню з контрастним душем. Після року регулярних занять діти, як правило, перестають хворіти на гострі респіраторні захворювання.
Велика увага гартуванню дітей приділяється Пермським клубом «Камські моржата». У групи «моржат» зараховуються діти до 16 років тільки з батьками, чому передує ретельне медичне обстеження і дозвіл лікаря-педіатра. За дітьми встановлюється постійний контроль лікарями — громадськими діячами клубу. Батьки ведуть щоденник стану дитині. Крім того, діти щомісячно контролюються дільничними педіатрами. Під час медичного обстеження проводяться вимірювання зростання, маси тіла, об'єму грудної клітки, динамометрії, життєвої місткості легенів, реакції серцево-судинної системи на навантаження. Всі холодові навантаження для дітей даються індивідуально, з урахуванням віку і стану організму.
Гартування починається з найменших, абсолютно безпечніших, холодних доз, із застосуванням води від 30 до 20°С, з поступовим збільшенням холодних навантажень у міру адаптації дитини до холоду. Купання дошкільників в ополонці не практикується, оскільки вважається, що екстремальні навантаження дітям не потрібні і можуть завдати шкоди здоров'ю. Дбайливе, уважне відношення до дітей з боку активу клубу викликає довіру у батьків, і вони охоче відвідують клуб і гартуються разом з своїми дітьми. Все це дало позитивні результати: захворюваність дітей знизилася на 65%.
Клуб проводить також виховну роботу серед його членів, приділяючи велику увагу правильній поведінці, поводженню із старшими, формуванню елементарних початків етики і естетики, комуністичної моральності, потреби у фізичному вдосконаленні.
У Республіці Латвія, в Ризі, при 5-ій дитячій поліклініці відкрита водолікарня для дітей з 2—3-тижневого віку до 1,5 років. Здорові діти відвідують водолікарню 1 раз в тиждень, одержують завдання додому, перевіряється засвоєння практичних навиків по навчанню плаванню дітей батьками, виправляються помилки. Хворі діти, залежно від свідчень, відвідують басейн не рідше за 3 рази в тиждень. Всі діти одержують загальний масаж, ЛФК, а хворі — додатково підводний масаж за допомогою апарату «Аква-віброн» і точковий масаж. Для гартування використовується зниження температури води з 36°С до 28°С, причому зниження температури починається з другого місяця життя, кожні два тижні на 1С. В кінці занять обов'язкове обливання стоп холодною водою 8—8,5°С з-під крана. В результаті захворюваність у «плаваючих дітей» зменшилася в три рази в порівнянні з їх однолітками, а хвороба протікає значно легше. Для підвищення ефективності гартування тут створили дітям сприятливий емоційний фон.
У Білорусії почали масове гартування дітей в яслях-саду № 152 Мінські заводи Мінмедпрепаратів. У комплекс гартування включили щоденну уранішню гімнастику в полегшеному одязі при відкритих вікнах (при плюсовій температурі) і відкритих фрамугах (при мінусовій), прогулянку в будь-яку погоду, перебування хлоп'ят в постійно провітрюваному приміщенні, фізичні вправи босоніж, полоскання горла прохолодною водою, водні процедури.
Діти до 3 років після сну в ліжках роблять 2—3 вправи, босоніж бігають по підлозі в груповій кімнаті, грають, потім топаючим кроком ходять по вологій доріжці або вологій ковдрі і ребристій дошці. Діти старше за 3 роки після денного сну в трусиках і чешках на босу ногу біжать в добре провітрений (4-15°С) зал, де виконують фізичні вправи протягом 10—12 мін, під музику. Потім повертаються в групове приміщення і обтирають тіло рукавичкою, змоченою водою +10°С. При цьому обов'язково дотримується індивідуальний підхід, поступовість і послідовність. В результаті різкого знизилася захворюваність.
Хотілося б звернути особливу увагу на те, що навіть найпростіші, легені і всім доступні водні процедури дають чудовий результат. На побережжі Балтійського моря, в містечку Любмін (Федеральна Республіка Німеччина) в одному з дитячих садів діти гартуються таким чином: роздягнені до боягузів, ставали в круг, одягали мокрі рукавиці і починали хоровод. Кожна дитина розтирала спинку попереду того, що йде. Так продовжувалося декілька хвилин. Потім починалася нова гра. На підлозі ставили шість тазів з холодною і теплою водою. У перший, третій і п'ятий таз наливалася тепла вода, в другий, четвертий і останній — холодна. Діти переступали з одного тазу в іншій, по декілька заходів. І так щодня. У іншому дитячому саду міста нічого подібного не роблять. В результаті захворюваність ОРЗ і грипом в першому в 4 рази менше, ніж в другому.
Останніми роками в деяких країнах світу намітилася тенденція перенести методику гартування купаннями в ополонці дорослих на немовлят і дітей дошкільного віку. Виникають різні клуби, де практикується таке гартування. Керівники цих клубів пропагують свій особистий досвід, видаючи його за універсальний, і навіть створюють свої філіали в різних містах, що викликає у багатьох тривогу за здоров'я дітей. Заохочувати механічне наслідування дорослим не слід. І не один ризик (який, безумовно, є) завдати шкоди дитині повинен стримувати від купань дітей в ополонці.
Любмінській досвід у ФРН і приклади множини інших свідчать, що є багато і інших, всім доступних, безпечних і разом з тим ефективних процедур, здатних надійно і всесторонньо загартувати дитячий організм. Якщо навіть на хвилину визнати, що для гартування дітей раннього віку потрібна крижана вода, то і в цьому випадку ополонка просто не потрібна, оскільки ополонка не має ніяких переваг в гартуванні малюків порівняно з домашньою ванною. Ополонка і ванна з не підігрітою водою дають практично однакове холодове навантаження за один і той же час: якщо холодове навантаження крижаної води (0 або +1°С) прийняти за 100%, то водопровідна вода без підігріву (4—6°С) складає 80%. Крім того, ванна має певні переваги. Вона дозволяє точніше дозувати холодове навантаження, забезпечує ефективніше (контрастне) гартування (холодна ванна і гарячий душ), виключає небезпеку переохолодження холодним і вологим атмосферним повітрям і вітром. Кімнатна температура створює комфортні умови для дитини після процедури гартування.
Отже, ополонка практично нічого не може дати дитині понад те, що дають ванна і душ, а нашкодити може значно більше. Тут вірогідніше психічний зрив (переляк) і фізіологічний зрив (переохолодження) в результаті перевантаження життєвих систем дитини, що не окріпнули. Для гартування найменших найбільш ефективною є методика професора І. А. Аршавського, що допускає оптимальне холодове навантаження, у поєднанні з методикою 3. П. Фірсова, відомою під назвою «раніше плавати, чим ходити».(Фирсов 3. П. Плавать раньше, чем ходить.— М.: «Педагогіка», 1978.- с.24). Ці методики дають дітям хороший гарт, міцне здоров'я і правильний розвиток. Гартування ж грудних дітей купаннями в ополонці, яке вельми енергійно рекламується окремими войовничими дилетантами, не можна рекомендувати, тим більше для масового впровадження, хоч би тому, що воно не вийшло із стадії експерименту, який до того ж проводиться стихійно, без медичних спостережень, без наукової постановки.
Слід додати, що практика купання дітей дошкільного віку в ополонці невелика і є більше рекламною, чим оздоровчою. Сумісні заняття батьків і дітей в процесі фізичного виховання і гартування — важливий чинник об'єднання, оздоровлення сім'ї, зміцнення етичного клімату, створення здорових традицій, загальних інтересів, сприяючий підвищенню ролі батьків у вихованні майбутнього громадянина.
2.2 Робота з батьками педагогічного колективу дитячого садка
Знайомлячи молодих тат і мам з програмою фізичного виховання і її вимогами, вихователі дитячого садку нерідко натрапляють на недовір'я з їх боку. Вони заявляють, що діти маленькі і не можуть виконувати вказані вправи. Іноді вони категорично забороняють проводити фізкультурні заняття у фізкультурній формі, а простудні захворювання поясняють тим, що дітей в осінньо-зимовий період виводять на прогулянку.
Тому треба приділити особливу увагу ознайомленню батьків з постановкою фізичного виховання в дитячому саду. Треба скласти перспективний план роботи з батьками. «На медико-педагогічній нараді, де присутні і члени батьківського комітету, затвердити план заходів, намітити форми і методи роботи».(Быкова Н.Г. Работа с родителями по формированию культуры здорового образа жизни старшего дошкольника в деятельности «открытого» ДОУ // Краевая научно-исследовательская лаборатория по проблемам формирования современной личности в поликультурной среде: Сб. матер. / Общ. ред. В.Н.Гурова, А.Е.Шабалдаса, Л.Н.Харченко, С.В.Степанова. – Ставрополь: Изд-во СКИПКРО, 2005. – Вып. 21. – с. 41).
Кожен навчальний рік треба починати з практичного семінару для різних груп батьків. Проводити такі семінари: «Особливості фізичного і психічного розвитку дітей дошкільного віку», «Організація занять фізичною культурою в дитячому саду і в сім'ї», «Проведення рухомих ігор і занять фізичною культурою в літній час» та ін.
Перед проведенням семінарів вихователі знайомлять батьків з особливостями фізичного розвитку дітей. Одночасно лікар проводить індивідуальні бесіди з батьками, під час яких розповідає і про відхилення у фізичному розвитку дітей. Через санітарний бюллетень знайомить батьків з рекомендаціями по гартуванню і розвитку рухів. Вихователі роблять підборку статей з даного питання і оформляли теки - пересування. Батькам показують фізкультурні заняття і прийоми навчання деяким видам основних рухів, фізкультурне устаткування, яке можна використовувати в домашніх умовах. Дають поради по проведенню фізкультурних занять в суботні і недільні дні.