Смекни!
smekni.com

Теоретичні основи загартовуючих процедур як засобу розвитку здорового організму дошкільників (стр. 3 из 7)

1.3 Види загартовуючих процедур

У водних процедур є особливість. Вони, як правило, надають на людину механічну дію. Сильнішу дію в порівнянні з повітрям вода надає і за рахунок розчинених в ній мінеральних солей, газів і рідин. До речі, з метою посилення дратівливої дії води іноді до неї додають 2-3 столових ложки куховарської солі або 3-4 ложки столового оцту. Основна ж перевага води як засоби гартування полягає в температурному чиннику. «Водні процедури по своїй температурі підрозділяють на гарячі - вище 40 °С, теплі - 36-40 °С, байдужі - 34-35 °С, прохолодні -20-33 °С і холодні - нижче 20 °С». (Традиционные и нетрадиционные методы оздоровления детей: материалы конференции.- Дубна, 1992. - С. 115).

Ділення такого роду враховується при проведенні гартування. Уміло варіюючи температурою води, можна легко дотримувати точність дозування сеансів гартування. Висока ефективність дії води на організм пояснюється тим, що її теплоємність в 28 разів вища, ніж теплоємність повітря. Так, повітря при температурі 13° Із сприймається як прохолодний, в той же час вода тієї ж температури здається холодною. При одній і тій температурі повітря і води організм втрачає у воді майже в 30 разів більше тепла. Саме з цієї причини вода розглядається, як вельми сильний гартуючий природний засіб. При всіх обставинах треба дотримуватися найважливішого принципу - поступовості. Інакше кажучи, доцільніше використовувати воду тієї температури, яка необхідна в даному випадку. «Надмірне перебування у воді веде до таких змін в організмі, які можуть вийти за межі нормальних». (Осокина Т. И. Физическая культура в детском саду.— М.: «Педагогика», 1978.- с. 56).

Не виключені і вельми сумні наслідки. У дітей, що систематично перевищують доступні ним норми купання, наголошувалися падіння маси тіла, серйозні порушення в діяльності серцево-судинної системи, у них різко знизилися больова і тактильна чутливість, увага і пам'ять, здібність до виконання складних операцій. Відбувається загальне погіршення самопочуття, дитина переживає почуття втоми, запаморочення, сонливість.

Методика водного гартування залежить від віку дитини. Необхідно в звичайні водні процедури (умивання, підмивання, купання) вносити елемент гартування. 1. Вік дитини від народження до 2-3 міс. 1. Загальні ванни - дитину купають щодня водою температури 37-36°C протягом 5 хв., потім обливають водою з температурою на 2°C нижче. 2. Підмивання, умивання, яке триває 1-2 хв., спочатку проводять при температурі води 28°C, через кожні 1-2 дні і знижують на 1- 2°C і доводять до 20-22°C. 3. Місцеве вологе обтирання - рукавицею, змоченою водою температури 33-36°C, обтирають ручки від кисті до плеча, потім ніжки від ступні до коліна протягом 1-2 хв. Один раз в п'ять днів температуру знижують на 1oC і доводять до 28°C. Необхідна умова - кожну частину тіла витирають досуха до легкого почервоніння відразу після її вологого обтирання. 2. Вік дитини від 2-3 до 9-10 міс. 4. Як в попередній віковій групі. 5. Як в попередній віковій групі. 6. Загальне вологе обтирання. Спочатку обтирають верхні кінцівки, потім нижні і, нарешті, груди і спину. Температура води така ж, як при місцевих обтираннях. У воду можна додати сіль (2 чайних ложки соли на 1 стакан води). Необхідно дотримувати те ж правило - кожну частину тіла витирати досуха відразу після її обтирання. 3. Вік дитини від 9-10 міс. до 1 року. 7. Як в попередній віковій групі. 8. Як в попередній віковій групі. 9. Загальне обливання. При цій процедурі дитина може сидіти або стояти. Гнучкий шланг душу потрібно тримати близько від тіла дитини (25-30 см). Струмінь води повинен бути сильним. Спочатку обливають спину, потім груди, живіт, в останню чергу руки. Після обливання витирають досуха до легкого почервоніння. Спочатку температура води 35-37°C, потім кожні 5 днів її знижують на 1°C і доводять до 28°C. 4. Вік дитини від 1 року до 3 років.

У цьому віці можна використовувати загальні обтирання із зниженням температури води до 24oC, загальні обливання температури до 24-28°C. З 1,5 років можна застосовувати душ, який надає сильнішу дію, ніж обливання, оскільки, окрім температури води, тут включається ще і механічний вплив. Тривалість процедури до 1,5 мін.; температура води і її зниження - як при загальному обливанні. Дивись Додаток 1.

Обтирання — початковий етап гартування водою. Обтирання - найбільш м'яко діюча водна процедура, яку можна застосовувати не тільки здоровим, але і слабким дітям. Протягом декількох днів проводять обтирання рушником, губкою або просто рукою, змоченою водою. Виконується процедура таким чином. Змоченим кінцем рушника або рукавицею обтирають руки, шию, груди, живіт, ноги, спину, відразу ж витираючи досуха до легкого почервоніння. Температура води спочатку 30°, поступово її знижують, доводячи до кімнатної. Академік Г. Н. Сперанский рекомендував починати гартування з сухих обтирань, які виконують таким чином. Шматком чистої, пропрасованої фланелі легко протирають все тіло дитини до появи невеликої червоності. Через 2 тижні можна приступити до вологих обтирань. Губку або рукавицю з махрової тканини змочують у воді і небагато віджимають. Спочатку обтирають руки від пальчиків до плеча, потім ноги, живіт і спину. Обтирання продовжується 1-2 мін, після чого тіло дитини витирають сухим м'яким рушником і роблять легкий масаж до появи помірного почервоніння. (Див.Сперанский Г., Заблудовская Е. Закаливание ребенка раннего и дошкольного возраста.- М.: «Медицина», 1964.- с. 116).

З раннього віку треба привчати дітей до прохолодної, але, зрозуміло, не дуже холодній воді. Знижувати температуру води можна на 1 °С кожного тижня, доводячи до певного мінімуму. Дивись Додаток 2.

Обливання — прекрасний засіб гартування, простий і доступний. Спочатку температура води повинна бути 30—32°, через кожні 3 дні її знижують на один градус. Можна довести її до 22—20° для дітей молодшого дошкільного віку і до 18° — для 6—7-річних. У теплі дні процедуру проводять на повітрі, в холодні, сирі або легковажні — в приміщенні. Для обливання можна використовувати душ, садову лійку або глек. Дитина стає на дерев'яні грати (щоб не поганити підошви ніг після обливання). Спочатку він обмиває під струменем води руки (з милом), особу, злегка змочуючи вологою рукою голову. Потім струмінь води з висоти 40—50 сантиметрів направляють йому на шию, минувши голову. Дитина повертається, по черзі підставляючи спину, бік, груди і т.д. Вода повинна широким потоком стікати по тілу. Дивись Додаток 3.

Контрастне обливання ніжок - найбільш поширений метод для дітей Необхідно дотримувати правило - не можна обливати холодні ноги холодною водою, тобто ноги заздалегідь потрібно зігріти. У ванну ставлять два тази так, щоб вода покривала ноги до середини гомілки. У одному з них температура води завжди рівна 38-40oC, а в іншому (вперше) на 3-4°C нижче. Дитина спочатку занурює ноги в гарячу воду на 1-2 хв. (топче ними), потім в прохолодну на 5-20 с. Число поперемінних занурень 3-6. Кожні 5 днів температуру води в другому тазі знижують на 1°C і доводять до 18-10°C. «У здорових дітей закінчують процедуру холодною водою, а у ослаблених – гарячіше».(Мартынов С.М. Здоровье ребенка в ваших руках. - М.: «Просвещение», 1991. – с.34).